www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Minihumbuckere - Un Sfat Vã Rog


Arthur
 Share

Recommended Posts

Vã salut pe toți dragi forumiºti.

 

Vreau sã-mi cumpãr ºi sã-mi montez un minihumbucker în poziția de bridge a mexicanului meu, dar sincer nu ºtiu ce sã aleg sã sune bine. Momentan am un set de lace sensor hot gold care sunã bine, dar doza de bridge nu e tocmai hum canceling ºi vreau sã scap pe tonurile de drive de zgomot cât mai mult posibil, fãrã sã abuzez de gate-ul de pe procesor sau amp. Nu folosesc distorsuri extreme, pt. cã cea ce cânt cu trupa e în zona hard rock ºi blues. Vreau ca doza sã sune relativ bine atât pe clean cât ºi pe drive, pe cât posibil. Aºa cã aºtept recomandãrile celor care le-au folosit sau le folosesc ºi au experiențã în ceea ce priveºte acest tip de doze.

 

Am uitat sã menționez cã recomandãrile ar fi bine sã fie din mãrcile accesibile Seymour Duncan sau Dimarzio, care le pot procura de aici sau din Germania.

Edited by Arthur
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un ton curat cat de cat decent uita de Hotrails. Seymour Duncan Little 59 poate e o alegere mai nimerita (pe clean suna mult mai ok). Totusi ce urmaresti ? Hotrails si little 59 sunt hubuckere si suna poate prea inchis. Vezi si gama de stacked humbuckers care suna mai aproape de o doza simpla.

Link to comment
Share on other sites

Cum sunã pe clean bridge cu middle? pt cã pe audio sample-urile de pe site-ul SD mi se pare cã sunã tot cam drrive-uit.

 

Pe clean nu-mi place. Are volum foarte mare si suna destul de taios. Il folosesc exclusiv pt drive. Ma rog, altora poate le place si pe clean.

 

Am uitat ceva : hot rails-ul il am in bridge, pe mijloc si la neck am doze stoc.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Am avut un Lil' 59 in bridge la un strat cu 2 x SD SSL2 la neck si middle si sunau super bine impreuna. Lil' 59 suna foarte bine si pe clean si nici nu are nivel de iesire exagerat de mare. Nu este nici foarte infundata, pentru un minihumbucker suna destul de bright. Pe distors are mai multa grasime decat una simpla, dar nu la fel de multa ca si JBJR (asta nu prea ti-l recomand ca ton de clean).

Link to comment
Share on other sites

vezi dimarzio Chopper ! Cred ca e cea mai buna pentru a fi splitata , iar singura suna foarte bine , reusind sa mentina destul de pur tonul de strat !

 

am avut in trecut un dimarzio chopper pe un strat japonez cu maple si suna excelent pentru hard rock (celelalte 2 doze erau single coils autentice si armonizau foarte bine cu chopperul). suna aproape la fel de gras ca dozele dimarzio van halen de pe musicman axis, doar oleaca mai transparent. imi pare rau si acuma dupa chitara aia, dar doza dimarzio face in continuare treaba buna la noul proprietar. pe stratul meu actual (knopfler) am avut la inceput un hotrails care nu m-a impresionat, nu se impaca deloc cu celelate 2 doze texas specials, asa ca l-am dat jos. deci din experienta mea tot dimarzio! :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Vã salut pe toți dragi forumiºti.

 

Vreau sã-mi cumpãr ºi sã-mi montez un minihumbucker în poziția de bridge a mexicanului meu, dar sincer nu ºtiu ce sã aleg sã sune bine. Momentan am un set de lace sensor hot gold care sunã bine, dar doza de bridge nu e tocmai hum canceling ºi vreau sã scap pe tonurile de drive de zgomot cât mai mult posibil, fãrã sã abuzez de gate-ul de pe procesor sau amp. Nu folosesc distorsuri extreme, pt. cã cea ce cânt cu trupa e în zona hard rock ºi blues. Vreau ca doza sã sune relativ bine atât pe clean cât ºi pe drive, pe cât posibil. Aºa cã aºtept recomandãrile celor care le-au folosit sau le folosesc ºi au experiențã în ceea ce priveºte acest tip de doze.

 

Am uitat sã menționez cã recomandãrile ar fi bine sã fie din mãrcile accesibile Seymour Duncan sau Dimarzio, care le pot procura de aici sau din Germania.

DiMarzio Chopper @ 250 lei. 0740924654

Link to comment
Share on other sites

vezi dimarzio Chopper ! Cred ca e cea mai buna pentru a fi splitata , iar singura suna foarte bine , reusind sa mentina destul de pur tonul de strat !

 

DAAAAAA !!! Pe clean te fraiereste ca ar fi un single de strat, dar pe crunch, dist ... e cu totul alta poveste :) merita macar sa o probezi! Iar daca nu-ti convine ca scoate prea multe inalte ... vezi pe la SD(hot rails, Hot LiveWire,(nu cred ca se mai fac), mini JB, etc).

 

Bafta

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cãutarea a luat sfârºit. Cel puțin aºa cred (mãcar pt. o vreme, dar e posibil sã fie ºi definitivã), pt. cã sînt f. mulțumit de noul SD Lil screaming demon - montat în bridge (ºi cumpãrat de aici de pe site, de la George). Am sã pun ºi un review cât de curând. Chopper-ul nu l-am achiziționat pt. cã tratativele cu @Guitarhead - au rãmas în aer, dar nu î-mi pare rãu nici un moment pt. alegerea SD-ului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.