www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cam gata cu taburile gratuite !


Alex
 Share

Recommended Posts

"The music industry is to extend its copyright war by taking legal action against websites offering unlicensed song scores and lyrics.

 

The US Music Publishers' Association (MPA), which represents sheet music companies, will launch its first campaign against such sites in 2006. "

 

Tot articolul aici : http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/4508158.stm

 

De asta mxtabs.net e offline... Filmele, jocurile, programele, muzica distribuita e un lucru, intr-adevar este munca si investitia unor oameni si practic este furata si distribuita gratuit prin programe p2p, irc si inainte si prin multe site-uri... Am inteles campania impotriva mp3-urilor in principal..

 

Dar taburile ? Taburile usor de gasit si de calitate sunt motivul pentru care majoritatea "noilor" chitaristi au invatat mai usor sa cante, inclusiv eu. Nu inteleg cu ce afecteaza taburile industria muzicala, din contra, o ajuta, si majoritatea celor ce distribuie tabulatura nici macar nu scot bani.

Link to comment
Share on other sites

WHAT THE FUCK ?!??!?! MI-E RAU!!! NO MORE TABS ? CE JAVRE!! Eu am ascultat cateva piese si am facut taburile... nu sunt ale mele, dar eu le-am scos sa le poata canta si altii.. Sunt lucruri firesti ca si chitara.. te pomenesti ca li se scoala sa interzica si chitara fara un "permis de conducere".. asta este comunism.. :)

Link to comment
Share on other sites

Pun pariu ca e aceeasi treaba ca si cu melodiile mp3 luate fara licenta....Nu o sa se reuseasca interzicerea totala a taburilor....Parerea mea...Ramane de vazut...

Link to comment
Share on other sites

Asa s-a zis si de site-urile cu mp3.. si ce daca ? Exista o alternativa.. odc :). Se gasesc si acolo taburi (la piesele mai cunoscute ce-i drept.. dar macar sunt).

Mi se pare o mare porcarie... ce mor de foame Iron Maiden ca le cant eu melodiile la repetitii ?

Exista si trupe care fac taburi si ni le dau (vezi Trooper).. (sau vor face :).

Este o mare porcarie !

Link to comment
Share on other sites

Treaba asta nu o sa tina. A mai fost un scandal prin 98. OLGA a fost inchis. Dupa ce o vreme toate au functionat cu servere prin polonia, rusia si alte tari in care nu ajungea legea americana, lucrurile au revenit la normal si "industria" situri cu taburi a inflorit din nou. Nu vad de ce schema ar merge acum.

 

Daca totusi se va intimpla ce s-a intimplat cu NAPSTER atunci probabil ca se vor inchide siturile de taburi, dar continutul lor va fi 100% available pe sharing ... Deci nu rezolva nimic, doar ca le da una in cap webmasterilor si baga un boost in emule, gnutela, dc++, etc :) Artistii, pe care ei zic ca-i apara nu vor cistiga nimic din asta.

 

Conspiratie? who knows ...

Link to comment
Share on other sites

WHAT THE FUCK ?!??!?! MI-E RAU!!! NO MORE TABS ? CE JAVRE!! Eu am ascultat cateva piese si am facut taburile... nu sunt ale mele, dar eu le-am scos sa le poata canta si altii.. Sunt lucruri firesti ca si chitara.. te pomenesti ca li se scoala sa interzica si chitara fara un "permis de conducere".. asta este comunism.. :)

esti cam pe langa

 

 

chestia asta n-are nici o legatura cu artistii... ma indoiesc ca s-a trezit vrunu sa-i condamne pe cei care vor sa-i invete cantecele. oricine stie ca e o mare diferenta intre un tab si un mp3. totul se reduce la bani.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai fiti asa tristi. Cei care vor pierde nu vor fi chitaristii ci webmasterii. Sunt sute de situri cu tabulaturi pe net a caror continut a fost deja downlodat, baze de date pe ftp inca disponibile. Cineva le va pune pe share si toata lumea se va muta acolo ...

 

Nu se va diminua posibilitatea de a gasi un tab si se va diminua doar posibilitatea webmasterului de a cistiga din serviciul pe care-l ofera.

Link to comment
Share on other sites

Asta e o mare prostie nu cred ca se va ajunge sa nu mai gasim tabulaturi. Daca o sa fie asa o sa ma apuc de acum sa copiez siteurile cu tabulaturi pe calculator. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Nu-i grav deloc, oricum majoritatea tab-urilor gratuite de pe internet sunt prost facute si de alfel cred ca fiecare are cateva sute de mega de tab-uri pe discuri sau pe calculator, nu ajung? Mai bine mai putine piese stiute si cantate cum trebuie decat o gramanda prost. Mai bine asculti si scoti singur tab-ul, esti mai castigat.

Link to comment
Share on other sites

Pun pariu ca e aceeasi treaba ca si cu melodiile mp3 luate fara licenta....Nu o sa se reuseasca interzicerea totala a taburilor....Parerea mea...Ramane de vazut...

 

Nu e acelasi lucru. Normal ca interzicerea totala nu va merge la nimic, niciodata, pe net, dar ideea e ca taburile erau si inca mai sunt bine organizate pe site-uri, eu personal eram cu mxtabs, si mult mai usor de gasit. Cam asa era si cu mp3-urile intr-un timp, le gaseai usor pe pagini web, etc... Prin forumuri, pe p2p-uri, pe ircuri, va fi usor sa gasesti taburi, dar nu vom mai avea luxul de a intra in cateva secunde pe mxtabs si gasi acolo tot ce vrem, si asta va fi destul de penibil...

 

Si e ideea in sine, ce rau fac taburile sau versurile ? Oricum cine are de furat de la formatie instrumentalul si/sau muzica o pot face oricum, taburile si versurile sunt pentru fani, sa cante precum formatia, etc... Ca apropo, si la siteurile cu versuri e beleaua precum spune articolul, desi multe siteuri cu versuri au fost de mult tinta unor atacuri de genul asta si in trecut.

 

daca vreti sa faceti ceva semnati o petitie aici :

http://www.petitiononline.com/mioti/petition.html

nu stiu ce efect are insa macar va ocupa 3 minute :)

deja visez site-uri de taburi prin cine stie ce insule exotice.

 

Petitiile nu fac absolut nimic, mai ales cand sunt impotriva firmelor/organizatiilor mari. Sincer, crezi ca se uita cineva acolo si zice "Doamne, uite cati oameni, hai sa ne retragem !". Oricum era vizibil de clar cati oameni folosesc taburile dupa nr. de useri si tabberi de pe site-ul mxtabs, RIAA-ul stie pe cati "dezamageste" cand intra urat in chestii din asta, dar nu cred ca mai e nevoie sa precizez unde si cat de tare ii doare pe ei..

Link to comment
Share on other sites

Totusi dpdv financiar masura e cel putin discutabila. Dupa parerea mea e putin probabil ca vanzarile pentru cartile oficiale de taburi sa creasca.

Acum intrebarea este , este un tab un furt intelectual? E clar ca e vorba de inginerie inversa http://www.google.ro/search?client=firefox...%83utare+Google

insa nu stiu daca e tocmai o idee buna sa interzici niste texte ascii. E la limita imposibilului ce fac astia. Sigur ca pe artisti ii dore ca muzica lor e "pervertita" in modul asta de aproape oricine insa e cam fortat sa pui o membrana intre ascultator si muzica ce sa ii permita doar sa o asculte nu sa o si interpreteze. E o chestie mai mult de principiu aici. Raskolnikov a atins un punct bun legat de corectitudine. Si asta e cu dus intors , daca tabul e inexact atunci care mai e furtul ? :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord. Atat timp cat nu iei songbookul oficial de la o formatie si il publici gratuit, sau mai rau, pentru profit, pe un site, nu cred ca interpretarea personala a unui vers sau a unui instrumental poate fi considerata furt, mai ales daca este inexacta, iar pentru versuri, sa nu uitam ca f. multe formatii au versurile in bookletul de la album, deci nu se vinde separat sa spui ca-i iei painea de la gura artistului.

 

"I don’t agree with the copyright laws and I don’t have a problem with people downloading the movie and sharing it with people as long as they’re not trying to make a profit off my labour [...] Is it wrong for someone who’s bought a film on DVD to let a friend watch it for free? Of course it’s not. It never has been and never will be. I think information, art and ideas should be shared." - Michael Moore

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

:)...ar fi bine sa dispara taburiile... nici nu va imaginati ce serviciu ne fac astia cu legiile lor... taburiile sunt o prostie.... nu fac decat sa te limiteze , cu timpu ajungi un robot care memoreaza numere de telefon , ...

-

partituriile sunt ok.. mai ales pt studiu....

Link to comment
Share on other sites

:)...ar fi bine sa dispara taburiile... nici nu va imaginati ce serviciu ne fac astia cu legiile lor... taburiile sunt o prostie.... nu fac decat sa te limiteze , cu timpu ajungi un robot care memoreaza numere de telefon , ...

-

partituriile sunt ok.. mai ales pt studiu....

 

Degeaba spui tu, taburile sunt in primul rand o buna rampa de lansare pentru orice nou chitarist... Iti spun eu e deprimant sa iei chitara in mana pt. prima oara si sa incerci sa faci un acord, oricat de "perfect " l-ai face tot plictisitor e, asa o melodie simpla iti poate iesi din prima zi cat de cat, si te motiveaza sa devii mai bun.

Link to comment
Share on other sites

:)...ar fi bine sa dispara taburiile... nici nu va imaginati ce serviciu ne fac astia cu legiile lor... taburiile sunt o prostie.... nu fac decat sa te limiteze , cu timpu ajungi un robot care memoreaza numere de telefon , ...

-

partituriile sunt ok.. mai ales pt studiu....

extrem de stupide afirmatiile de genul asta...si oamenii care le fac. daca tu simti ca taburile te limiteaza, nu le mai folosi, lasa-ne pe noi robotii sa ne bucuram de ele.

 

..si lmao @ "taburi=bad, partituri=good"

Link to comment
Share on other sites

extrem de stupide afirmatiile de genul asta...si oamenii care le fac. daca tu simti ca taburile te limiteaza, nu le mai folosi, lasa-ne pe noi robotii sa ne bucuram de ele.

 

..si lmao @ "taburi=bad, partituri=good"

 

Eu sunt de acord cu el ca taburile m-au lenevit. In loc sa ma chinui si sa imi perfectionez in continuare urechea la primele dificultati intru pe net si caut tabul. Si in loc sa fac piesa in functie de cum mi-am format mana, incerc sa o cant in "stilul" altuia care a scris tabul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.