www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Artec


Guest titus
 Share

Recommended Posts

Guest titus

salutari,

 

am vazut pedalele astea pe thomann si nu mi-a venit sa cred cat de mic e pretul. am cautat pe net informatii si demonstratii si par foarte ok.

 

ma intereseaza parerea voastra... sunt bune, suna ca in clip-uri?

 

nu ma intereseaza informatiile de pe net, ci doar parerile celor care au intrat in contact cu aceste efecte.

 

multumesc,

titus.

Link to comment
Share on other sites

akum tocmai ce mi0a venit un DELAY analogic artec :) ala SE-ADL cu 48 d euro...ce sa zik, e bestial...pe viitor o sa mai comand produsele lor, am cartulia aia de la efect cu toate ce le au...pff cate kestii, au si pedalboards

 

salutari,

 

am vazut pedalele astea pe thomann si nu mi-a venit sa cred cat de mic e pretul. am cautat pe net informatii si demonstratii si par foarte ok.

 

ma intereseaza parerea voastra... sunt bune, suna ca in clip-uri?

 

nu ma intereseaza informatiile de pe net, ci doar parerile celor care au intrat in contact cu aceste efecte.

 

multumesc,

titus.

suna identic cu ce e in clip(de pe u tube) , cel putin delay-ul....

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
akum tocmai ce mi0a venit un DELAY analogic artec :) ala SE-ADL cu 48 d euro...ce sa zik, e bestial...pe viitor o sa mai comand produsele lor, am cartulia aia de la efect cu toate ce le au...pff cate kestii, au si pedalboards

 

 

suna identic cu ce e in clip(de pe u tube) , cel putin delay-ul....

 

merci mult...

Link to comment
Share on other sites

o sa va zic eu, sper ca vara asta, cum suna delay-ul, un wah si compresorul :) oricum, din auzite is super faine

 

l.e.: tot din citite/auzite/site-ul lor/prezentari pe iutub, toate efectele au carcasa metalica si true bypass :)

Gresit la faza cu true bypass...nu au toate...fii atent aici : asta e a mea http://www.thomann.de/de/artec_analog_delay_seadl.htm

asta e aia cu True(si scrie akol) http://www.thomann.de/de/artec_analog_delay.htm

Diferenta e dubla ca pret....au si unele mai klumea da si costa alea...

Link to comment
Share on other sites

nu-i vorba de thomann, la ei pe site toate zice ca au true bypass, si in prezentarile oficiale deasemenea zice ca toate au

 

 

aia costa dublu ca-i custom series, si are si ceva buton pt tonul notelor repetate

 

l.e. : www.artecsound.com

 

ai incercat fara power supply sa vezi daca trece sunetul?

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

nu-i vorba de thomann, la ei pe site toate zice ca au true bypass, si in prezentarile oficiale deasemenea zice ca toate au

 

 

aia costa dublu ca-i custom series, si are si ceva buton pt tonul notelor repetate

 

l.e. : www.artecsound.com

 

ai incercat fara power supply sa vezi daca trece sunetul?

da normal, dar nu trece sunetul... :) oricum e faina pedala

Link to comment
Share on other sites

Mai conteaza cine le prezinta?

Is facute in Coreea de Sud, are dreptate Junkie.

Din cate am inteles, Artec au dezvoltat un chip comparabil cu chipurile Panasonic BBD folosite pe vremuri la efecte de modulatie (chorus, flanger, delay). Unele firme producatoare de efecte mai au inca in depozite chipuri Panasonic new old stock pe care le folosesc si astazi (vezi Maxon), chiar daca ele au iesit din productie de ceva ani.

Link to comment
Share on other sites

Pe siteul Artec prezinta pedalele Lukacs Peta,unul din cei mai importanti chitaristi ai noii generatii din Ungaria ,avand la activ cateva zeci bune de albume,membru in cateva trupe de prim rang,printre care Bikini.Peta este user Artec si are contract de endorsement cu distribuitorul maghiar.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Readuc in discutie topicul pt ca m-ar interesa un dealer artec in tara.Undeva unde sa le si testez,sau in ultima instanta o firma serioasa care aduce de la thomann,cu conditia sa vad pe siteul lor produsul si sa il comand online,n-am chef de telefoane si comenzi prin telefon.

 

LE: acum am vazut http://www.echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=814 asta.Ati avut experiente cu magazinul acesta?E de incredere?Mersi

De asemenea vazusem produse Artec in magazinul Muzica,dar de ceva vreme nu mai e standul respectiv acolo.Stie cineva ce firma era si unde s-a mutat?

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Readuc in discutie topicul pt ca m-ar interesa un dealer artec in tara.Undeva unde sa le si testez,sau in ultima instanta o firma serioasa care aduce de la thomann,cu conditia sa vad pe siteul lor produsul si sa il comand online,n-am chef de telefoane si comenzi prin telefon.

 

LE: acum am vazut http://www.echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=814 asta.Ati avut experiente cu magazinul acesta?E de incredere?Mersi

De asemenea vazusem produse Artec in magazinul Muzica,dar de ceva vreme nu mai e standul respectiv acolo.Stie cineva ce firma era si unde s-a mutat?

 

din cate imi amintesc cei din muzica erau cei de la E-music... in spatele magazinului muzica... in drum spre senia.

nu stiu daca mai aduc... dar le aduceau cam scump... si in banii aia parca mi-as fi luat altceva... ceva home-made sau SH.

am avut un wah de la artec si nu m-a satisfacut asa de tare ca rocktron-ul pe care il luasem la 200 lei :)

iar od-uri si astea gasesti si altele.. poate la delay-uri sa iesi ibne

 

bafta la cumparaturi

Link to comment
Share on other sites

eo am apw-7 wah-pedal si suna destul de satisfacator, cand am montat-o la un procesor korg ax3000 si apoi la un zoom g2 am intampinat probleme, zgomot de fond cand era situata in fata adica direct din outputul chitarii si pierderi de volum cand se afla in spatele procesorului, dar la pedale analogice nu a reactionat anormal, indiferent de pozitie.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am comandat azi Artec Analog Delay sper sa nu ma dezamageasca :) daca-mi place iti fac un demo si ti-l recomand.

eu am se-adl si sunt INDRAGOSTIT :)

 

l.e.:desi la mine in loop are drop in volum, dar cu setarile mele, nu e musai sa o tin in loop, suna foarte bine si inaintea preampului

Link to comment
Share on other sites

si mie mi vine cel tarziu luni un se-adl.Din ce am vazut pe siteul artec diferenta intre seria custom si seria SE este potentiometrul de ton.Cat despre true bypass,la ambele produse apare clar scris acest lucru.O fi si vreo diferenta de circuit totusi,nu ma pricep.

abia il astept:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.