www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Noua Buget 200$


Guest eXtr3m3
 Share

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Ok deci am buget 200$ pentru a comanda o chitara de pe situl http://www.music123.com/Electric-Guitars-G...1.Music123?pf=4

Care este cea mai buna dupa parerea voastra?Urmaresc sa abordez in mare parte stiluri agresive(metal,nu-metal,punk etc).Multumesc mult pentru parere! :)

 

PS: personal imi place cum arata http://www.music123.com/Dean-ML-XM-Electri...147573.Music123

dar nu am gasit vreun demo cu ea sau ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Stiu ca nu pot sa imi iau o scula adevarata la asa bani dar as dori sa iau ce se poate mai bun in pretul acesta preferabil de pe situl acela sau www.mcmusic.ro multumesc pentru intelegere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
nu iti lua dean mx xm,e foare slaba,dozele si tuner'urile is de tot rahatul(am cantat pe chitara asta) :)

 

pai atunci ce sa iau de acolo...sunt cam 6 pagini de chitari in limita a 200$ si habar nu am ce sa iau :)

Link to comment
Share on other sites

Mai strange bani si i-ati un Ibanez RG321MH...decat sa arunci banii pe o prostie (chitara ieftina <=200$) mai bine iti iei o chitara pe care sa o poti folosi ani buni de acum incolo...

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
Colegu', nu uita ca la pretul de pe music 123 adaugi transportul si tva-ul la intrarea in tara.

pai da dar banuiesc ca nu depaseste 30$sau? :)

Link to comment
Share on other sites

In fine ideea e ca preturile de pe siteurile americane nu au nici o legatura cu pretul real pe care il platesti la final. Unde mai pui ca trebuie sa astepti destul de mult sa vina coletul si pana la urma e vorba de o chitara si nu de un container cu pietre.

Incearca sa arunci o privire peste oferta europeana (inclusiv cea locala).

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

pff...at banuiesc ca nu am sanse de chitara noua anul acesta :)

 

oferta locala...eu tin neaparat sa imi iau un lucru nou iar la 5milioane care ii am cred ca Aria XL-STD aceea de la mcmusic nui foarte diferita de aria stg 006 sau?

Edited by eXtr3m3
Link to comment
Share on other sites

Guest Dreamchild

Chitara, daca iubesti muzica, este ceva personal. Ca o pereche de pantaloni... Ai lua pantalonii altuia? Sau care te string sau nu te reprezinta? Daca gasesti una care iti place, fa totul sa o cumperi... nush... imprumuta, dar nu lua orice si pe urma sa regreti.

Edited by Dreamchild
Link to comment
Share on other sites

pff...at banuiesc ca nu am sanse de chitara noua anul acesta :)

 

oferta locala...eu tin neaparat sa imi iau un lucru nou iar la 5milioane care ii am cred ca Aria XL-STD aceea de la mcmusic nui foarte diferita de aria stg 006 sau?

arunca un ochi si pe la mica publicitate de pe acest forum. poti gasii o chitara sh foarte buna la banii care ii ai. si de ce sa-ti iei o chitara noua si de 2 bani cand poti sa-ti iei una mai acatarii in banii aia chiar daca e sh. mai mult parerea mea e ca se merita sa faci orice sa-ti iei chitara pe care o visezi, chiar daca ar insemna sa-ti cauti un job pana ai banii necesari. multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

am vorbit cu un patron am sa imi iau un job luna iulie...5,5mil...astfel voi avea sa zicem 11mil buget la sf de iulie...sper sa pot sa imi iau ceva care sa ma tina de banii aia :) ms pt ajutor tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
da dude...oricum baietii de aici au dreptate , poti gasi si scule de cantat pe la mica publicitate , plus ca e mai simplu , asa cu daca faci comanda nu poti proba si vedea chitara etc . Have fun la munca :) apropo ce job ?

la o firma de constructii.munca de rupt spatele: carat saci incarcat masini etc :)

Link to comment
Share on other sites

transportul este de 735$ pentru o chitara USA-Romania cu UPS (nu vezi alta firma postala,mai ales de la music123,in cazul cand iti trimit :) )

La asta adaugi TVA,taxe vamale,si multe alte taxe...care le precepe statul roman :)

Incearca pe Thomnn daca nu ai prieteni in USA sa o trimita sub forma de cadou(elimini multe taxe +iti alegi posta)

Da nici asa nu iesi sub 100$

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ficare magazin cu ce posta lucreaza dar music123.com si musiciansfriend.com merg pe UPS si asta e pretul.(numai transport)

Acu 2 ani era 600$ transportul acum l-au marit la 735$.

Nu cred ca au vrut sa faca misto de mine ca au interes sa vanda.

CS la ce te referi? Custom series? Acolo iti baga si asigurare-in caz ca ajunge varza iti trimite alta.

 

In catalog la vama e trecuta la 100euro si platesti 50euro taxe+TVA+taxa de verificare (in cazul cand e trimisa ca si cadou).

Cred ca s-au mai schimbat taxele astea dar nu cred ca au mai scazut :)

Statul Roman nu e prost! :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Omule,sintagma aia cu"lucrul nou e lucru nou"...e o porcarie din gindirea comunista in care au fost educati unii dintre parintii nostri...ce daca nu e noua chitara? nu mi-ar da mie cineva chitara lui Jimmy Page aia cu care a inregistrat Stairway.. sa ma fac de ris cu o asa vechitura,..la banii care vrei sa-i aloci tu pt.achizitie si la citiva peste chiar nu poti gasi un lucru prea bun...eu prefer sa merg cu Mercedesul de 10 ani decit sa-mi cumpar Logan nou...si crede-ma,e mult mai bine asa,tot mai repede si mai in siguranta ajung...cauta un Epiphone folosit,du-te ,vezi daca e bun,intelege-te la pret si oricum esti mai cistigat decit cu o zdanganitoare noua din lemn de dud cu 6 sirme de intins rufele infasurate in virf..crede-ma,nu te invat la rau...din propria experienta,din cele vazute de mine,in destul de multe locuri;magazinele care vind chitari sec-hand intodeauna le-am gasit mai pline decit cele unde se vind instrumente muzicale noi..ca erau tari bogate,medii ca nivel de trai,civilizate oricum toate(adica diferite de romania vroiam sa spun),asa era peste tot.In Somalia nu am ajuns inca...

Edited by 13Todesengel
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pt cine vrea sa-si aduca orice din america :) am sa va povestesc experientza mea :)

 

acu un an mi-am luat un set de tobe yamaha stage custom de pe music 123 plus tuner de tobe plus cercuri de pus pe fetze plus un set de evnas g2 :)

 

in total pretzul de pe site a ajuns pe la 1000 de dolari din ce tin eu minte,,,, in total am platit 33 de mil ,adica 1200 de dolari la vremea aia ,cu toate taxele posibile inclusiv transport

 

firma cu care am cumparat este o firma de intermediere "AMEROM" are sediu in piatza iancului..

 

alternativa in europa pt acelasi set de tobe fara toate accesorile respective costa 850 de euro la thomann .. fara transport fara nimic,,,,, in total cu transport cred ca ajungeam la 900 de euro lejer,,,, poate putin peste,,, dar avand in vedere ca pe vremea aia era o diferentza de 1 leu intre dolar si euro,,, cei 900 de euro insemnau 36 de mil....

 

deci am platit 33 de mil in loc de 36 si m-am ales si cu tuner fetze si cercuri :D care costa in total cam 200 de dolari ...

 

:D

sper sa va fie de ajutor :P nu uitati ca si acum diferentza euro dolar e aceasi....

 

ps: pe vremea aia in tara nu am gasit acest set de tobe:))

 

 

ps2 am asteptat 3 saptamani... si am platit 30 % avans restu la livrare.. informativ costurile sunt 14 dolari per colet, 1 dolar per pound . 12 % din valoarea coletului (spaga lor) , si cam atat,,, tva taxe vamale si altele nu ma intrebati ca au fost cadou

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.