www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita Banii Sau Nu?


rynn
 Share

Recommended Posts

model celebru de la harley :) ,pai avand in vedere celelalte modele e singurul model de chitara care a avut 'testsieger: GUT' http://www.thomann.de/de/thomann_gitarrenset_g34.htm ,am vazut si reviewuri( (youtube,harmony central)intr-o vreme ma tenta si pe mine),si in general e laudata chitara.Probabil e mai buna decat restul harley'urilor :)

Link to comment
Share on other sites

Da ceva adevarat ar fi Gibson SG , adica chitara originala dupa care a fost copiate acestea ...

 

Singura mare problema ar fi daca gatul e din lemn bun , adica lemn adecvat ca si nervuri , densitate nervuri , directia nervurilor fata de planurile gatului .

 

restul ar fi OK , corpul din Alder o sa dea alt timbru/ton decat mahonul dar nu va suna spart dimpotrivea ceva mai cald .

 

Felul humbuckerelor noname , sau replici ale altor firme este didferit dar este vorba de o mica diferenta in culoarea tonului, daca nu vrei 100% tonul original de SG suna satisfacator.

 

De falsat nu falseaza aceste copii , sunt facute cu masini automate si toate la fel .Ce mai poate fi o problema unele chit ieftine nu au gatul finisat , tastele "agatza" lateral caci nu sunt slesfuite in plan cu gatul , si unele peste octava pot sa fie "nebatute" complect .Acestea ar fi probleme minore , dar ar trebui sa se simta in pret si sa fie mai ieftine.

 

In reclama scrie 30 zile "moneyback " , deci o cunperi o incerci atent si daca vezi prea multe provbleme o schimbi pe alta care nu are , sau iei alt tip daca nu-ti convine timbrul /tonul...

Link to comment
Share on other sites

multumesc la toata lumea...

chitara o iau pentru cateva soluri, mai mult pentur clean.

Eu cant la clape dar mai compun una alta si mi-ar fi de folos.

nu m-as arunca la o chitara de firma pentru ca nu vreau un sunet anume ci doar sa fie curat si cald.

Inca odata multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

multumesc la toata lumea...

chitara o iau pentru cateva soluri, mai mult pentur clean.

Eu cant la clape dar mai compun una alta si mi-ar fi de folos.

nu m-as arunca la o chitara de firma pentru ca nu vreau un sunet anume ci doar sa fie curat si cald.

Inca odata multumesc pentru ajutor.

 

de regula chitarile ieftine au un sunet plat, lipsit de personalitate si chiar zgariat... asa ca mai bine mai strangi niste bani si iei o scula mai ok, care sa aiba si ton cald (eventual lemn de mahon, pt ton cald)

Link to comment
Share on other sites

de regula chitarile ieftine au un sunet plat, lipsit de personalitate si chiar zgariat... asa ca mai bine mai strangi niste bani si iei o scula mai ok, care sa aiba si ton cald (eventual lemn de mahon, pt ton cald)

 

aceste concluzii de unde le tragi ?

 

Mahon NU ARE TON CALD !! am mai scris MOLID are ton cald

 

De ce nu cititi articolele "Guitar ,body, wood " de pe net sunt cateva .

 

Ton cald inseamna lemn ptr corp cu rezonanta proprie cat mai joasa , gat din lemn cat mai dens ( artar)

 

Initiatorul topicului se refera la un ton cald , dar probabil nu stie cum a fost obtinut tonul ce-l are in memorie ca si model.

 

Un SG nu are tonul cald !! un Strat are tonul mai cald .Anumite tipuri de Gibson LP au tonul cald dar nu toate .Lipsa inaltelor nu inseamna ton cald ci ton inchis . De remarcat ca dozele humbucker nu au inalte dar nici joase nu au , deci nu-i un ton cald ci un ton "plat" exact cea ce da si o chitara cu un lemn de slaba calitate .

 

O chitara cu cutie de rezonanta poate avea tonul cald dar si aici sunt oi sumedenie de constructii/tipuri .

Unele chitarare semiacustice nu sunt construite dupa "reteta" chitarei scustice ci sunt doar "holow body" cea ce inseamna ca are rezonanta mai joasa decat cele din scandura plina.Dar aduc doar un castig in unele frecvente joase si suna bine mai ales in cazul cand se canta pe statie la anumit volum si ajungi la un grad de feedback acustic .

CFhitara electrixa = chitara +statie+boxa ,nu numai chitara .De aici problemele cu homerecording prin ampsim-uri .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.