www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Accesorii Chitara


Guest bulbuka
 Share

Recommended Posts

Guest bulbuka

Salut!... :)

stie cineva unde as putea gasi pene pt chitara, din argint?...

stiu k este un site in UK(www.silverpicks.co.uk) Daca a comandat cineva d la ei as aprecia dak mi-ar da un feedback...

desi ma incanta mai mult ideea d a gasi cva din Romania, pt k preturile din UK sunt km piperate, desi produsele par s fie de calitate.

 

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

cik au corzile un sunet aparte dak le ciupesti cu o pana d argint :))... never tried... om trai si-om vedea :))

 

uitasem s zic... vreau pt cineva, cadou..:))

Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

scrie p site-ul caruia i-ai anexat linkul :) "Handmade sterling silver pick is suitable for playing. Quick-release clasp for use as jewelry or on a key chain. Produces a unique sound and won't harm strings, plus it's engraveable."

 

 

 

@ the unforgiven : ai dreptate, dar tot cred k se pot folosi si la una si la alta..adik nu separat k pandativ sau ca pana :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

hm..ar fi o idee interesanta...banuesk k si astea se pot grava..nu:-?...si peste mari le gasesti #-o...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

sunt sigur ca orice bijutier iti poate face o pana...doar ii duci un model si ii spui sa-ti faca o copie din argint..

si eu sunt foarte curios de cum ar fi sa cant cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode

eu zis ca bate spre moft...nu conteaza pana, daca, canti ca o cizma, canti ca o cizma si cu pana din argint/aur/platina etc

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

eu zis ca bate spre moft...nu conteaza pana, daca, canti ca o cizma, canti ca o cizma si cu pana din argint/aur/platina etc

 

Mi-ai luat vorba din gura. Moft vroiam si eu sa spun.

 

 

 

Am vazut ca fender faceau pene din argint, dar erau pe post de cercei, medalioane etc...

 

Metal pe metal iese ceva cam nasol (pana argint+coarda), incearca si cu o moneda sa vezi cum suna de la re in jos.

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat eu mai demult, acu vro 5 ani un set de "ice picks" parca le zicea...pene din ceva metal. asa de curiozitate, ca era 2 dolari setul. in primul rand suna ca cooroo, foarte metalic, logic, adica doar daca ai vrea sa scoti ceva tonuri aparte merge, dar in niciun caz nu cred ca ai putea avea un asemenea ton tot timpul. apoi fiind din metal sunt foarte tari si ai impresia ca rupi corzile. si nu in ultimul rand, daca ai modul de a lovi corzile necesar, cred ca poti jupui chitara, daca nu ai pickguard.

Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

@ barbarossa : mersi d feedback :)

 

@ exTrode & Dimitriyus : e si moft da' mi se pare un cadou orignal, mai ales k am d gand s o gravez :) .... dak suna aiurea, makr e d amintire... d colectie;)

Edited by bulbuka
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

mai...moft, ne-moft, eu tot sunt tentat sa incerc una...

mai demult mi-am facut o pana din dur aluminiu si mi-a placut cum mergea...dar am pierdut-o...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest bulbuka

pana la urma mi-am luat inima-n dintzi (si cardul lui taikmiu :-" ) si am comanda d p www.silverpicks.co.uk ... imi place la nebunie cum a iesit... nu prea m-am putut abtzine s nu zangan si eu cu ea, desi p chitara clasica, mare lucru nu-i... alt feedback o s va dau mai tarziu. nu d alta, da' vreau s o incerc p chitara electrica sau acustica, si deja am km zgariat-o... e cadou si n-as vrea s o dau intr-o stare deplorabila(deja se cunoaste k e incercata#-o, se vd si in poze ce tare e zgariata)

 

oricum... dak se gandeste cineva sa comande de la ei (cineva care are bani d cheltuit si oleak de nebunie s dea 150 lei p o pana:-j) livrarea a decurs excelent;)... am primit-o in aproximativ o saptamana :)

 

here are some pics :)

post-7439-1213997778_thumb.jpg

post-7439-1213997792_thumb.jpg

Edited by bulbuka
Link to comment
Share on other sites

e nice

puteam sa-mi fac la tigani una deasta :)

 

Probabil...si era si di argint, nu?

Cand e vreun festival sau ceva in oras, apar tiganii cu tarabele cu chestii din argint...m-am dus si eu odata sa vad ce marfa se vinde. Am luat un lant destul de gros in mana(se vedeau clar defectele, nu aparea nicaieri 925), imediat a sarit piranda: "hai, baiatu ca ti-l dau cu 250 de mii", eu: "nu, nu, ma uitam doar", piranda: "150, 150", am pus lantu jos si am facut doi pasi, asta o vint dupa mine si: "baiatu, hai ca ti-l dau cu 100 de mii", Deci era clar ca nu era din argint.

 

Cat despre pick: foarte tare. Am si eu o pana Fender, din aluminiu cred, dar suna prea metalic.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

inainte s comand d p site m-am dus la 2 bijutieri, le-am aratat o pana d plastic d 0.6mm si i-am intrebat dak imi pot face una din argint. se uitau la mine k la omu' nebun :-j... iar la tzigani, nu-s eu rasista... da mai bine dau un ban s stiu k e d calitate. plus k faceam pana la ei..o mai duceam si la gravat..tot km atata ma ajungea si era si mai multa bataie d cap;)

Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

eu cu cadourile sunt mai maniaca..:)) dak ar fi fost pt mine n-as fi dat atatzia bani, dar cand vine vb de cadouri...:-"

Link to comment
Share on other sites

Metal pe metal ?

Uitati-va la Brian May ... nu duce niciodata lipsa de pene/marunt (cinta cu un two-pence) .

Foarte reusit cadoul, nu stiam site-ul ... o intrebare am : Ai incercat pana pe chitara electrica sau bass ? Nu de alta, dar eu cintam la un moment dat cu moneda veche de 100 de lei (Mihai Viteazu) si m-am lasat pe motiv ca-mi fugea moneda dintre degete , atrasa de magnetul dozelor. Plus un pacanit teribil.

Dar era un sunet aparte, unic atunci cind reuseam sa strunesc moneda naravasa...

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Guest bulbuka

dupa cum am zis..am incercat-o doar pe clasica... dar avand in vedere ca e cadou, si ca deja am zgariat-o, nu vreau s i-o dau omului intr-o stare proasta... astept pana d ziua persoanei :)

 

mersi d feeback:D..si eu abea astept s vd care-s efectele, k reclama i se face multa;)))

Edited by bulbuka
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.