www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Descoperiri muzicale


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest marina

ma bucur ca ati amintit d travka,mi se pare k au cantece foarte bune si concertele sunt super!!!!!eu am descoperit o trupa care nu canta rock,dar canta jazz,Blazzaj!mi se par foarte buni!!

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

trupa Blazzaj este ceva nou la noi,dar vad ca a prins foarte bine!!!mie, sincer mi se par geniali si m-au determinat sa mai ascult si alte cantece de jazz. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

blazzaj sunt genu de trupa mai originala si ceva cam rar gasit in romania..au melodii super si chiar te fac sa pui mana si sa asculti si jazz..multumesc marinei si altor coilegi care m-au facut sa descopar o gramada de muzika buna :)

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

mi-am mai adus aminte de o trupa nou,care imi place mult!!!!Aria Urbana mi se pare ca e o trupa ce suna foarte bune,orchestratia e foarte buna!!!daca nu ati ascultat pana acum, incercati macar o melodie!!!

Link to comment
Share on other sites

o alegere excelenta.

pe electric brother (Caci este vorba de un tip cu pseudonimul asta ) il poti auzi si pe albumul Aievea - Scared of Jazz

Componenta de mai sus este a formatiei Aievea . Din pacate nu am un aparat critic asa de bine dezvoltat incat sa va detaliez muzica celor de la Aievea.. Tot ce pot sa va spun e ca eu ascult albumul ala o data pe saptamana.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
trupa Blazzaj este ceva nou la noi,dar vad ca a prins foarte bine!!!mie, sincer mi se par geniali si m-au determinat sa mai ascult si alte cantece de jazz. :)

 

Nu sunt chiar noi.. In formula actuala nu canta de mult timp, dar trupa are o sitorie lunga, iar inainte le zicea ceva de genu Funkin' Flea.. nu mai tin minte exact.. Oricum, numa grei au trecut prin trupa aia..

Link to comment
Share on other sites

Am dat peste o formatie numita Epica.

 

Canta un fel de gothmetal cu bucatele de power si voce feminina. Ocazional mai apar si growls dar foarte rar si deloc deranjant .

Pe tipa de la voce o cheama Simone Simons si are un ton foarte placut. As putea sa spun ca e oarecum in mainera Nightwish insa e departe de Nightwish ca timbru .Muzica e un melanj de elemente simfonice si chitara si toba specifice metalelor.

Chitaristul Mark Jansen mai are un proiect numit After Forever si acela destul de reusit.

Epica a scos de curand un album nou numit "Consign to Oblivion"

Siteul lor : http://www.epica.nl/

 

E o trupa foarte placuta auzului nu neaparat hiper originala ca stil insa e o schimbare fata de vesnicul Nightwish.

A , v-am zis ca au si cateva pasaje medievale ? :)

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca numai eu am ramas pe threadul asta. Fie ce o fi eu tot postez aici!

 

Azi in timp ce imi rasfoiam muzica am redescoperit o formatie superba.

Este vorba despre Blackbeers

Stilul muzical prestat este celtic folk (adica muzica irlandeza :) ). Trupa are ca material discografic un demo numit " Drink the Night Away" si un album de studio intitulat "Cuig".

Pana acum pare destul de banal insa stati ca vine surpriza:

Blackbeers este o trupa romaneasca!

Vocalul are un accent bestial de irlandez (numele lui imi spune ca e chiar un irlandez stabilt in Romania). Melodiile lor sunt in general preluari din folclorul irlandez (wikey in the jar , ride on - astea sunt cat de cat cunoscute). Instrumentatia este in general cea traditionala deci nu veti auzi clape sau chitare electrice insa veti auzi o vioara superba si o chitara acustica foarte vesela si patunzatoare. Unii ar putea spune ca asta e muzica de betie dar e mai mult decat atat;pe mine ma binedispune :)

Trupa isi are "sediul" in Oradea si ocazional mai da si prin Bucuresti. Anul trecut au cantat la Sighisoara.

 

Site : http://www.blackbeers.com/

Link to comment
Share on other sites

apropo de asta.. daca vrei vreun clip cu ei vb pe mess :)) intradevar tipu are un accent extraordinar de bun. daca asculti niste melodii traditionale si o mel de la blackbeers suna extraordinar de aproape.. foarte misto .. io i-am vazut prima oara la taverna.. si am inregistrat sper sa mai am :) misto intradevar, si tipu la vioara chiar stie. ar fi dragut daca ar scoate ceva mai mult pe piata.. si sa fie un pic mai mult mediatizati

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Blacbkeers au si un bassist extraordinar si extraordinar de simpatic :)

Muzica e super, in orice caz.

Link to comment
Share on other sites

ce am desoperit eu (sorry daca exista repetitii-nu am citit toate threadurile):

 

-anthemon doom/gothic/heavy francez; recomand 'manifold of...' si 'chatter of the tube'

 

-dying tears gothic/doom francez; recomand NEAPARAT 'last kiss - down'

 

-anorexia nervosa greu de zis...cred ca black/death melodic. francez; recomand 'antinferno', 'sister september', 'black death nontheless', 'mother anorexia' si multe altele..

 

-satarial celtic metal rusesc; recomand 'queens of the elves' land', 'lover of the night', 'i damned you holy one'

 

-arcana muzica ambientala;

 

-sirenia gothic/doom norvegian;

 

-theatres des vampires chestie black/gothic foarte faina..nu am ascultat insa prea mult

 

alte chestii: vampiria, suidakra, cruachan, darzamat, dol ammad, the 3d and the mortal--->>>nu am ascultat destul ca sa imi fac o opinie dar mi-au placut

Link to comment
Share on other sites

ultima mea descoperire este sucul natural Raureni .. ce? muzicala?

 

ah.. :)

 

mda.. in urma anumitor presiuni ;) ma vad obligat sa va dezvalui trupa care va revolutiona felul cum priviti muzica :(

 

COMUS . Albumul lor de debut, First Utterance (1971), este unul din cele mai heavy lucruri care le-am auzit vreodata, si faza e ca e facut exclusiv cu instrumente acustice. Nu ma prea pricep la descrieri, asa ca cititi aici: http://www.users.globalnet.co.uk/~rneckmag/comus.html . ce m-a prins pe mine cel mai mult este duo-ul de voci masculin-uneori-calm-alteori-isteric-cu-o-gramada-de-inflexiuni-si-alte-trucuri si feminin-inalt-melodic-folky :)

Albumu asta trebuie ascultat de mai multe ori, si de fiecare data te surprinde.

Si versurile...trebuie neaparat urmarite impreuna cu muzica. Sa zicem doar ca nu e o coincidenta faptul ca cel mai mare geniu muzical in viata, Mikael Akerfeldt (Opeth) s-a "inspirat" nu o data din ele. Un exemplu este 'My Arms Your Hearse'.

Datorita lui si a unor membri ai forumului Opeth am descoperit si multa alta muzica obscura excelenta.

 

Extra informatii si mp3 : http://www.progarchives.com/Progressive_ro....asp?cd_id=4935

 

Piese recomandate: Drip Drip, Song to Comus (care se gaseste si la adresa de mai sus), si restul :)

 

Inchei prin a va recomanda calduros sa nu ascultati acest album, pentru ca vreau sa-l pastrez doar pentru mine B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Uite, am gasit o chestie interesanta, mai ales pentru cei interesati de neo-classical/prog (nu numai :) )

 

Trupa Artension; clapar la ei este Vitalij Kuprij, iar la chitara (era, cel putin) Tony MacAlpine si nici restul intrumentistilor nu sunt de ici de colo... ii recomand cu caldura.

Kuprij mai are si niste albume solo, nuj exact cate sau care. Am citit pe undeva ca ar fi cel mai rapid clapar din lume; desi nu pot sa bag mana-n foc pe chestia asta ce pot sa spun e ca ii merg degetelele :)

 

Edit: hmm, vad ca pe siteu' lor e trecut Roger Staffelbach la chitara pe toate albumele, my bad... kuprij a colaborat cu MacAlpine uneori dar nu stiu exact la ce acum... http://www.vitalijkuprij.com/artension/disco.html

Link to comment
Share on other sites

Azi am dat peste un album dement . Formatia s-ar putea sa o stiti ..

E vorba despre Die Krupps si abumul este "A tribute to Metallica" din 1992.

Am ascultat multe coveruri dupa metallica unele mai bune altele mai proaste insa astea sunt cu adevarat deosebite.

E vorba despre reochestratii ale pieselor metallica cu elemente electronice(mai degraba industriale) din belsug.

Nu sunt fan al muzicii electronice insa chestia asta chiar merita ascultata pentru parfumul de metallica si gustul de muzica electronica(destul de rudimentara pentru vremurile noastre insa poate avangardista atunci). Ca parti proaste gasesc ca vocea este destul de ordinara si pe alocuri cu inflexiuni cel putin dubioase.

Die Krupps sunt niste tatici ai muzicii electronice europene.

 

Tracklist:

1. Enter Sandman

2. Nothing Else Matters

3. Blackened

4. Battery

5. For Whom The Bell Tolls

6. The Unforgiven

7. One

8. Enter Sandman (Remix)

9. One (Remix)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dreams of Sanity canta un metal impletit cu voci feminine foarte frumos.

Site : http://www.the-gothicworld.de/dos/

 

Recomand cum mare caldura "The Phantom of the Opera" de pe "Masquerade". Este vorba despre o melodie ce imprumuta o parte din musicalul cu acelasi nume al lui Andrew Lloyd Webber.

Din pacate trupa a scos decat 3 albume dupa care s-au despartit :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.