www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Influente Orientale(game Etc) In Metal


Guest misanthropia
 Share

Recommended Posts

Guest misanthropia

in afara de black metal, death metal si alte drujbe dusmanoase imi place foarte muzica orientala - cea traditionala dar si cea din "sfera metal". sigur cunoasteti Melechesh sau Nile...daca aveti si sunteti binevoitori sa ajutati un biet roman:( cu o chitara, va rog aratati-mi si mie niste game, linkuri..orice care m-ar ajuta. caut orice ma poate ajuta sa cant ceva greu cu influente orientale. acum cativa ani cand m-am apucat de chitara jucandu-ma am gasit ceva ce mai apoi am stabilit sa plece din Mi. eu ii zic "Mi major oriental" pentru ca arpegiul e exact acelasi ca la Mi major numai ca difera 2 note fata de cea "orientala".

 

Mi major(ionian):Mi Fa# Sol# La Si Do# Re# Mi.

"Mi major oriental": Mi Fa Sol# La Si Do Re# Mi.

Insa daca vreau sa merg mai departe si sa o fac inca o octava, urmarind "paternul" trebuie sa fac un artificiu: din Mi-ul ultim in loc sa plec un ton cum vine normal, sa iasa gama din nou merg ca si cum o incep, adica merg pe Fa si ar veni: mi fa sol# la si do re# MI FA sol# etc. deci 3 semitonuri consecutive ceea ce e "pe langa".

sper ca m-am facut inteles. sunt praf la teorie, sigur am gafat-o p-undeva, dar am incercat sa explic pana unde am ajuns. astept sa ma corectati si poate aveti ceva sa-mi aratati. multumesc

Link to comment
Share on other sites

ce orientala canta rotting christ? :)

 

AM concertat de 4 ori cu ei in Romania,am toate albumele..dar...nu am auzit nimic oriental :)

Unul din cele mai noi video:

 

Cea mai reprezentativa trupa de metal cu influente orientale e Melechesh.Astia...da!

 

Septic Flesh...baga multe cvinte pe acolo si rasuna putin oriental.

http://www.youtube.com/watch?v=LG4KeiAiaR8

 

Inactive Messiah-am cantat cu ei la Galati...nu mi-au parut sa bage ceva oriental...poate ceva inspirat din clasica vezi aici:

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

parca marty friedman mai folosea o grama' de game ciudate.. printre care si d-astea orientale... vezi ca sunt taburi peste tot...

vazusem asta intr-un numar al unei reviste de chitara... despre marty

 

daca vrei si daca il mai am... iti pot da acea revista in pm... aici nu cre ca pot... sau mail...

 

@bc rich(jos)... dap... si mai era si prin perioada cacophony niste "orientalitati" in "the ninja"...

iar pe albumele solo sunt peste tot "orientalismele"...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

e vorba de muzica nu de game !

 

pe aceiasi "gama" poate exista zeci de feluri de muzica.

 

gama nu-i muzica , influentele-s muzicale .

 

 

Nu vine manelistu si zice ..."maaaa ce gama am gasit ..fi atent .."

 

Doar o observatie trista ! netendentioasa , deci no hard feelings ..

 

inflente orientalo-sudamericano-asiatice sunt mai ales in manele ....

 

" Manele de pretutindeni uniti-va "

 

Dar nici in zona "metal" nu mi-e rusine ...aceleasi manelisme primitive si fortate ca si in alte zone .

 

Credeti ca "metalistul " de oriunde este mai emancipat decat oricare manelist de pe altundeva?

 

Sau pe ce va bazati ca sa credeti asa ceva ?

 

Asa ne place sa credem , asta-i altceva .

 

Textele sunt cam la ecelasi nivel ( ametitor ), "Gasca Mea " , "Bani Mei " pe diferite "platforme politice" hehe si nivele de perceptie al manelistilor cu sau fara chitara distorsionata.

 

Zice-se ca muzica rock e cu mesaj , ca de aia-i rock .Pai manelele n-au mesaj ?si inca ce mesaj cu impact ce comunicare de succes cu spectatorii .Asa ca s-e preia modelul ca tine.

 

"metalisti" in frustrarea lor preiau "mai nou " modelul anilor '60 si incep si ei cu motive preclasice ca sa demonstreze cat de "emancipati sunt" mai un pic si ajung in zona "worldmusic" , cam asta-i traseul.

 

Bineinteles ca sunt si exceptii .

 

Istoria se repeta , nimeni nu a invatat nimic doar a uitat !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

e vorba de muzica nu de game !

 

pe aceiasi "gama" poate exista zeci de feluri de muzica.

 

gama nu-i muzica , influentele-s muzicale .

 

 

Nu vine manelistu si zice ..."maaaa ce gama am gasit ..fi atent .."

 

Doar o observatie trista ! netendentioasa , deci no hard feelings ..

 

inflente orientalo-sudamericano-asiatice sunt mai ales in manele ....

 

" Manele de pretutindeni uniti-va "

 

Dar nici in zona "metal" nu mi-e rusine ...aceleasi manelisme primitive si fortate ca si in alte zone .

 

Credeti ca "metalistul " de oriunde este mai emancipat decat oricare manelist de pe altundeva?

 

Sau pe ce va bazati ca sa credeti asa ceva ?

 

Asa ne place sa credem , asta-i altceva .

 

Textele sunt cam la ecelasi nivel ( ametitor ), "Gasca Mea " , "Bani Mei " pe diferite "platforme politice" hehe si nivele de perceptie al manelistilor cu sau fara chitara distorsionata.

 

Zice-se ca muzica rock e cu mesaj , ca de aia-i rock .Pai manelele n-au mesaj ?si inca ce mesaj cu impact ce comunicare de succes cu spectatorii .Asa ca s-e preia modelul ca tine.

 

"metalisti" in frustrarea lor preiau "mai nou " modelul anilor '60 si incep si ei cu motive preclasice ca sa demonstreze cat de "emancipati sunt" mai un pic si ajung in zona "worldmusic" , cam asta-i traseul.

 

Bineinteles ca sunt si exceptii .

 

Istoria se repeta , nimeni nu a invatat nimic doar a uitat !!

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

e vorba de muzica nu de game !

 

pe aceiasi "gama" poate exista zeci de feluri de muzica.

 

gama nu-i muzica , influentele-s muzicale .

 

*snip*

 

Dude, ai deraiat thread-ul omului. Nu era vorba despre asta, tipu doar a intrebat de niste game orientale. De unde au aparut manelele in thread nu stiu.

 

Sa fim seriosi, mult mai usor exprimi ceva antic, mistic sau fantastic folosind influente "world" sau specifice unui popor vechi, printre care si influenta orientala.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Dude, ai deraiat thread-ul omului. Nu era vorba despre asta, tipu doar a intrebat de niste game orientale. De unde au aparut manelele in thread nu stiu.

 

Sa fim seriosi, mult mai usor exprimi ceva antic, mistic sau fantastic folosind influente "world" sau specifice unui popor vechi, printre care si influenta orientala.

 

pai manelele sunt saturate si ultradecorate cu orientalisme

 

si mai toti "compozitori" fara inspiratie recurg la aceste tertipuri de a "prelucra " ceva existent in loc sa compuna ceva inlocuind tenta personala cu ceva ce a gasit el pe undeva ..

 

Foarte putine asemenea opere de arta sunt si bune de ceva , unele sunt doar slabe kitch-uri .

Link to comment
Share on other sites

pai manelele sunt saturate si ultradecorate cu orientalisme

 

si mai toti "compozitori" fara inspiratie recurg la aceste tertipuri de a "prelucra " ceva existent in loc sa compuna ceva inlocuind tenta personala cu ceva ce a gasit el pe undeva ..

 

Foarte putine asemenea opere de arta sunt si bune de ceva , unele sunt doar slabe kitch-uri .

 

In manele apar influente orientale (tiganesti, turcesti, etc) pentru ca asa e genul, e un gen derivat din muzica traditionala.

 

Trebuie sa tii cont ca cineva care face o melodie pentru o trupa de metal si foloseste influente orientale nu este neaparat un "compozitor". Influentele alea apar acolo pentru ca melodia aceea asta a cerut. Formatiile nu fac "opere de arta", ci pur si simplu fac "chestii marfa", ca sa zicem asa, iar opera de arata nu prea este niciodata "buna de ceva". Pana la urma arta este menita sa fascineze, dar muzica de azi de multe ori este facuta... doar ca sa fie. Nu poti sa te astepti la arta de la orice chitarist incepator sau de la orice trupa in cautare de faima. Daca mie imi place un riff oriental intr-o melodie nu ma opresc si zic "vai, asta nu a avut idee aici si a bagat repede ceva oriental". Trebuie sa recunoastem ca multa lume face abuz de gama pentatonica si de infuentele blues, putina variatie nu strica.

 

Acum hai sa ne luam de trupele care canta "neoclassical" pentru ca nu vin cu ideile lor ci se inspira din muzica clasica. Eu personal am devenit din ce in ce mai fascinat de muzica traditionala din multe parti ale lumii si nu vad de ce nu am invata sau imprumuta cate ceva de acolo. De ce? Pentru ca oamenii care cantau muzica aia nu o faceau pentru faima, bani sau ca sa fie cool, si nici nu o faceau in numele artei. Este un fel de muzica ce... a crescut, ca o floare, singura, fara sa fie influentata de un trend, sau un zeitgeist anume, si este menita sa creeze sentimente in mintile unor oameni simpli, sa ii cheme la joc, sau sa ii pregateasca de lupta. Nu i-a pasat nimanui ca gama aia e asa sau asa. Dace eu vreau acum sa includ in muzica mea influente orientale ca sa aduc acelas spirit, nu inseamna ca, creez un kitsch. Tine cont ca in uneori in muzica traditionala o sa auzi mai multa variatie ritmica, adica masuri diferite, compuse, si mai multa variatie melodica decat in orice gen de azi.

 

Doar pentru ca manelele isi bat joc de muzica traditionala si formeaza un gen de prost gust, nu inseamna ca oricine foloseste influentele alea acum isi bate joc.

 

Just my 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

pe iutub gasisem un clip cu Vai la el la studio vorbind despre noile piese influentate de muzica traditionala bulgareasca de nunta. da nu mai gasesc linku....

Link to comment
Share on other sites

after seeing the video.... and the "lesson"... @Vai... - easy for you to say, man... your fingers are longer than tommy lee's (drum) stick......

 

 

haha...

 

after seeing the video.... and the "lesson"... @Vai... - easy for you to say, man... your fingers are longer than tommy lee's (drum) stick......

 

 

haha :) ai vazut ce degete are Paul Gilbert? acolo betze de tobe :)

Link to comment
Share on other sites

haha...

 

 

 

 

haha :D ai vazut ce degete are Paul Gilbert? acolo betze de tobe :)

indeed... that's why i gave up trying to be a shredder... :) ... i don't have a proper finger length... :)

nah.. si ca tot se vorbea de marty mai sus... ati vazut ce picking "de handicapat" are? ma oftica de ma dau cu capul de pereti... suna bestial frazarea lui... si-i atat de grea... si mai are si ala niste degete luuungi... rar isi foloseste degetu mic...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Pune un exemplu de fraza cu sound oriental in "harmonic minor".

 

mode 4 of the harmonic minor (he calls it Romanian... i don't know if that's the actual name but...)

(recorded by friedman... not by me :) ) in a teaching example...

 

si zice asa "the trick is to start with the left hand at the target note, and then get it off straight away... just long enough to sound outside (like a mistake... but then it brings you back quickly.)"

21___Example_1.mp3

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

interesanta chestia lui @ciocanel, Romanian Scale e?.Dar cele mai mari accente orientale le-am gasit in gamele "gypsy", si "hungarian minor".

Alea Gypsy ( tiganesti? ) in La : A A# C# D E F G# , A A# C# D E F G,

hungarian minor : A B C D# E F G#

si am gasit si "oriental scale" care suna cel mai fain : A A# C# D D# F# G

Cica mai este si gama egipteana : A B D E G da mie nu imi suna nicicum...

Link to comment
Share on other sites

De la a imbina o idee orientala intr-un gen muzical si la a canta,e prost spus,de a presta manele...e mare diferenta...dar unii nu vad asta.

Dupa cele relatate aici, Marty Friedman e un manelist! hahahaha :)

Cea mai mare idiotenie pe care am putut sa o citesc de cand sunt!

Oare de ce mai ascultam S.Vai? e manelist! (conform celor constatate aici!) :)

 

legat de metalistii frustrati...nu stiu cine e mai frustrat ca cine :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.