www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cazaturile Chitarilor


Guest ain't-affraid-to-die
 Share

Recommended Posts

A doua chitara rece a fost sparta de niste punkeri in fata la teatrul national...cantam dio si mi-a cerut-o un tip sa cante si el.. parea de treaba, asta pana cand a dat cu ea de pamant si eu am facut preinfarct...

 

Mda...probabil ca i-as fi batut cat sa simta si copiii copiiilor lor loviturile primite.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Sharky
nu mai recomanda porcarii

 

NU e o porcarie. Ai cantat pe una? Poate daca ai un amp nasol suna naspa (logic, nu?) , dar ia incearca pe un Randall/Washburn/Line6/Laney de 15 si iti vei schimba parerea.

 

A spus ca ii plac ESP-urile nu? dar nu cred ca are un buget asa mare incat sa isi ia un ESP. Asadar, o chitara foarte buna pentru pretul de 200 E este ESP LTD m-50. Daca ii mai pui un set de EMG sau SD suna moft. :)

 

Tot respectu' :)

Edited by Sharky
Link to comment
Share on other sites

NU e o porcarie. Ai cantat pe una? Poate daca ai un amp nasol suna naspa (logic, nu?) , dar ia incearca pe un Randall/Washburn/Line6/Laney de 15 si iti vei schimba parerea.

 

si presupun ca harley bentonu tau de 15w e un amp super? =))

si nush cat de bun e nici line 6 de 15... sau laney (d-ala ieftin)... sau wash (d-ala la 4 bulioane) .. sau randall...tot d-ala ieftin... =)) =))

si ma intreb... daca e vorba de vreun laney made la mama lui... cand si oare ai cantat tu pe ala... ltd... :))

 

corect @bc rich...

si acum sa incercam sa nu mai continuam offtopicu...

 

si-acu ontopic :)

 

sa va mai arat una care "mi-a scapat din ham"... :) va jur ca am avut grija da ea si asa de rau mi-a parut cand a scapat... aproape ca mi-a sarit surubelnita din mana... aaah.. nu... scuze... inima din piept...

post-5012-1212741785_thumb.jpg

post-5012-1212741802_thumb.jpg

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky

Am zis eu ca am line6 sau randall? nu. Am incercat`o la un shop pe un Line6 si pe un Randall si suna mai misto decat pe prostia mea de harley benton :)

Link to comment
Share on other sites

Sharky ...time out!

E o panarama de chitara cu lem in care bagi unghia si daca o scapi jos...nu mai poti regla nimic la ea..si asa o reglezi foarte greu+ o durata de viatza foarte redusa...E prima ta chitara,felicitari,cred ca esti entuziasmat...dar...pastreaza pentru tine asta :)

Nu dozele sunt totul la o chitara...o sa ajungi sa realizezi asta.

 

On-topic:

Valei frate,da ce ai facut cu chitara aia? Parca e facuta la polizor..nu scapata din ham (sau asa ai vrut tu sa arate? :) )

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

On-topic:

Valei frate,da ce ai facut cu chitara aia? Parca e facuta la polizor..nu scapata din ham (sau asa ai vrut tu sa arate? :) )

 

nah... e vintigi... :)

era prima mea electrica... dupa ce am invatat sa cant cat de cat... ma plictisisem de cum arata.. plus ca avea un ding aiurea... alta chitara nu aveam bani sa-mi iau... asa ca... :) am vintigiuit-o... poti spune ca e facuta la polizor pentru ca am dat cu smirgher... pe alocuri...

era cam aiurea ca avea ditai stratu de vopsea... m-am chinuit 3 zile...

dar... imi placea cum arata si astfel luam chitara de mai multe ori in mana pe zi... so... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
On-topic:

Valei frate,da ce ai facut cu chitara aia? Parca e facuta la polizor..nu scapata din ham (sau asa ai vrut tu sa arate? :) )

 

arata ciudat

si totusi arata parca ai scapat vopsea pe ea=))

da intrebare

cum dracu ai reusit omule s-o aduci in stadiu' asta?=))

si chitara cu ce ti-a grsit?

Edited by ain't-affraid-to-die
Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
daca vreti deschid un topic la DYI and Minitechnicus... "How To: Vintage your cheap guitar" :)

:)

da-mi un sfat

acustica neagra

ce pot sa-i fac?

ps.nu vreau sa ma omoare mama asa ca zi cv mai low..

Link to comment
Share on other sites

da-mi un sfat

acustica neagra

ce pot sa-i fac?

ps.nu vreau sa ma omoare mama asa ca zi cv mai low..

 

mmm nimic... las-o asa... acustica e cam fragila.. mai ales stagg-urile...

 

nu glumesc... sa nu-i faci nimic... nu va arata bine zgariata si nici cool... plus ca... atata timp cat "it endangers the guitar"... you shouldn't mess with it...

cand iti iei electrica... si fender type... atunci you can !@#$ it up as much as you want to

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

yap... eu la stratu ala am folosit si un cutit pentru ca e mai ascutit si sta mai stabil... atunci cand ii faci o crestatura "random" :)...

 

daca aveti o chitara cu finish transparent e cel mai bine... are vopsea mult mai subtire... iar primul strat se poate da jos doar prin simpla apasare cu un obiect dur... (dar nu prea ascutit pt ca va zgaria ce e dedesubt)... dupa ce faceti o suprafata "vintigiuita" puteti da cu ghs fast fret peste... care va fi ca un fel de lac... si zgarieturile (care apar cam albe) nu se vor mai vedea... si va pune arata ca si cum s-a luat vopseaua...

se mai poate arde cu bricheta vopseaua... sau stratul de sub primul strat de vopsea...

 

e un site intreg pe tema asta... care va arata cum sa va faceti chitara Exact dupa modelul SRV... dar pentru blueprints tre sa platiti...

Link to comment
Share on other sites

e un site intreg pe tema asta... care va arata cum sa va faceti chitara Exact dupa modelul SRV... dar pentru blueprints tre sa platiti...

 

Mie personal nu-mi surade ideea de a face astfel de modificari dar se pare ca are succes. Site-ul asta arata cum fac teoretic cei de la Fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky
Sharky ...time out!

E o panarama de chitara cu lem in care bagi unghia si daca o scapi jos...nu mai poti regla nimic la ea..si asa o reglezi foarte greu+ o durata de viatza foarte redusa...E prima ta chitara,felicitari,cred ca esti entuziasmat...dar...pastreaza pentru tine asta :)

Nu dozele sunt totul la o chitara...o sa ajungi sa realizezi asta.

 

On-topic:

Valei frate,da ce ai facut cu chitara aia? Parca e facuta la polizor..nu scapata din ham (sau asa ai vrut tu sa arate? :) )

 

Tin sa te contrazic ca nu e prima. Am mai avut un Squier Telecaster. (http://www.thomann.de/de/fender_squier_tele_custom_bk.htm)

 

 

Oricum. Scuze pentru toti care i-am enervat in topicul asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel
A doua chitara rece a fost sparta de niste punkeri in fata la teatrul national...cantam dio si mi-a cerut-o un tip sa cante si el.. parea de treaba, asta pana cand a dat cu ea de pamant si eu am facut preinfarct...

 

pur si simplu :)  nu credeam ca e posibil asa ceva. ma mir cum de au scapat aia intregi, in locu tau cred ca 95% de aici rupeau grifu de pe chitara sparta ca sa-l foloseasca drept bata de baseball..

Link to comment
Share on other sites

N-a fost cazatura ... si nu a fost chitara mea.

 

Bietul Ion din Brasov adormise de obosit ce era, punindu-si clasica Hora intre el si focul de tabara. Eu inca nu-mi epuizasem ultima farima de alcool din mine, si voiam s-o consum pe foalce la rasaritul soarelui. Asa ca am dus mina dupa chitara, am dat de chitara, am apucat, si am strins. Peste 3 secunde (alcoolul) , m-am prins ca ceea ce am eu in mina ma ARDE si se LIPESTE . Mi-am tras mina instantaneu, odata cu chitara. Si m-am trezit din toata mama betiilor. Se crapase binisor de ziua, asa ca am putut vedea minunatia, comparabila numai cu videoclipurile cu Dethklok. Lacul facea basici, bolborosea, se prelingea, curgea, pe nisip, pe piele, prin piele ... Dupa vreo cinci minute de dumnezei si cristosi , chitara lui Ion devenise veteran de razboi. 1/3 din ea avea deja basici, 1/3 avea lacul curs aproape complet si restul de 1/3 era in curs de basicare.

Link to comment
Share on other sites

si presupun ca harley bentonu tau de 15w e un amp super? =))

si nush cat de bun e nici line 6 de 15... sau laney (d-ala ieftin)... sau wash (d-ala la 4 bulioane) .. sau randall...tot d-ala ieftin... =)) =))

si ma intreb... daca e vorba de vreun laney made la mama lui... cand si oare ai cantat tu pe ala... ltd... :) )

 

corect @bc rich...

si acum sa incercam sa nu mai continuam offtopicu...

 

si-acu ontopic :)

 

sa va mai arat una care "mi-a scapat din ham"... :) va jur ca am avut grija da ea si asa de rau mi-a parut cand a scapat... aproape ca mi-a sarit surubelnita din mana... aaah.. nu... scuze... inima din piept...

bah , da arata demential jupuita :X :inlove:

Link to comment
Share on other sites

pur si simplu :) nu credeam ca e posibil asa ceva. ma mir cum de au scapat aia intregi, in locu tau cred ca 95% de aici rupeau grifu de pe chitara sparta ca sa-l foloseasca drept bata de baseball..

 

Aoleu trebuia sa-i infigi ce a mai ramas din grif direct in colon.

Link to comment
Share on other sites

bah , da arata demential jupuita :X :inlove:

 

multam frumos... am uitat sa va zic...

in afara exista firme care fac treaba asta pe bani grei :)http://vintagedguitars.com/

si sunt mai multe... dar pe asta l-am gasit pe you tube

 

ps. fac pe dracu in paispe si tot imi fac si eu una d-asta... (mai intai tre s-o cumpar) http://vintagedguitars.com/TeleHighway.html

post-5012-1213176664_thumb.jpg

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
multam frumos... am uitat sa va zic...

in afara exista firme care fac treaba asta pe bani grei :)http://vintagedguitars.com/

si sunt mai multe... dar pe asta l-am gasit pe you tube

 

ps. fac pe dracu in paispe si tot imi fac si eu una d-asta... (mai intai tre s-o cumpar) http://vintagedguitars.com/TeleHighway.html

 

mai, eu nu am inteles niciodata ce va place la chitarile astea rablagite... nu e mai fain un prs oglinda decat un fender distrus?!?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.