www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concept Chitara V.1


Sthell
 Share

Recommended Posts

De acum trebuie sa incep sa caut un amplificator. Sugestii anyone? I can't afford 2 much.

Ma gandeam sa iau un Head ceva si sa-mi iau ulterior un sistem mai ... performant.

Also nu prea inteleg bine posibilitatile, m-ar interesa ceva sa sune in draci de bine si sa fie ieftin :). Posibil?

Please feedback me.

Link to comment
Share on other sites

E convenabil sa-ti faci singur un amplificator doar daca

1. stii exact ce vrei si nici un produs de pe piata nu-ti ofera o solutie in concordanta cu bugetul planificat (i.e. daca te intereseaza doar ultimul canal de la Penta de ce sa le platesti si pe celelalte 4?)

2. ai deja cateva materiale/componente a caror valoare ar amortiza efortul (difuzor/oare de exemplu sau lampi de putere si transformatoare daca vrei pe lampi)

3. scopul proiectului nu e neaparat produsul in sine ci productia (ca proces educational), cum e si in cazul chitarei, cum a fost si cu primul meu amp care acum indeplineste doar functia de suport de pedalboard :)

Link to comment
Share on other sites

lol :) ) nu m-ai inteles, normal ca prind doza in rama, dupa cum obervi, e prinsa, ziceam doar ca trebuie sa pun niste arcuri ca sa nu pice in jos cand e chtiara cu curu in sus.

Is greu de comprimat arcurile

 

daca e nevoie sa comprimi prea mult arcurile inseamna ca sunt prea lungi si prea tari,

fa rost de altele mai scurte sau incearca sa confectionezi asa CEVA

Link to comment
Share on other sites

sunt a 12-a acum :).

sculele au fost urmatoarele: Pile, menghine, ferestrau, bormasina imprumutata cu capete de freza si mult smirghel.

 

rezultatul: Azi, adica acum 2 ore, se facu. Adica suna wow, are un ton incredibil si un sustain la fel de incredibil, e efectiv superba, doza de neck o cam ia pe cea de bridge, are outputul mai mare. E foarte versatibila chitara merge cam de pe la country la thrash si poate ceva mai dur, ca ritm e foarte buna, dar si solistica suna incredibil de bine. O sa postez sound samples cand am ocazia.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am nervi. Pe cine? Pe domnul Grosu. Am sa mentin discutia doar pe acest thread si voi posta un link pe " Grosman 'liuter' Adventures". De ce? Pentru ca initial nu am vrut sa fac publica monologul din partea sa (pentru ca observ ca nu raspunde), dar am vazut ca domnul Grosu a postat pe threadul de pe ProjectGuitarForum cu chitara mea work in progress. link aici:

 

Scurtul monolog de pe messenger:

"

cri050871 (5/4/2009 12:12:30 PM): cum iti permiti mai sa scrii aberatii despre mine sua despre ce fac eu ???

cri050871 (5/4/2009 12:13:01 PM): ai tu macar 5% din cunostintele mele ????

cri050871 (5/4/2009 12:13:41 PM): tie ti-ar face placere sa ma iau de tine is de jaful ala de chitara pe care l-ai facut pe anumite forumuri unde esti inregistrat ???

cri050871 (5/4/2009 12:14:35 PM): intai sa ajungi sa faci ce fac eu si apoi sa deschizi gura

cri050871 (5/4/2009 12:15:35 PM): cand ai avut nevoie te-am ajutat ...

cri050871 (5/4/2009 12:15:50 PM): imi pare rau acum trebuiasate las sa iti faci singur

cri050871 (5/4/2009 12:16:00 PM): oricum si asa a iesit un jaf

"

 

Postul dumnealui de pe PGF:

GuitarMaker (wrote):

"Hello friends

 

This is the uglyest guitar i ever seen. Its builded wrong to the first steps.The European oak is not the same whit red or white american oak and is not good for building guitars. Second it is builded like to the foot. And its ugly.The tunomatic is in wrong pozition.And the hand work its krapy. The neck hell its wrong make it and the neck is on air.

So the guitar is an mess. This is not an guitar this is an pcs of wood for make house work around .

Its look like crapy."

 

De unde stiu ca domnul GuitarMaker este domnul Grosmann? Simplu, posturi mai vechi de ale dumnealui in care se plangea ca e-bay nu trimite in Romania. Ca daca tot vorbeam de jafuri, stiti vre-un lutier in Romania care sa vorbeasca mai prost engleza decat domnul respectiv :)?

 

Citez:

"i try to that link but they dont send to Romania.And from ebay the same, icant make an paypal acount becouse they dont have Romania in theyr chart of country.

Where i must to donate and from where i can downloade some templates?

 

Sorry about a lot of asking but i`m new here."

Acesta e un post mai vechi tot de-al userului GuitarMaker pe PGF (ProjectGuitarForum).

 

Sa luam pe rand:

Referiri la domnul C. Grosu de pe acest thread:

1) Postul #70 in care ridic o problema despre freturile de pe grif.

"Pana la urma mi-am cam dat si eu seama de ce is inclinate si de ce nu-s perpendiculare pe axa de simetrie a grifului.

Doar ridicasem o problema nu-l invinuisem pe dumnealui.

 

2)postul #73

"Cred ca domnul Grosu a facut freturile putin inclinate pentru a compensa inclinarea bridge-ului, probabil in felul asta, pot sa pun bridge-ul perpendicular pe mediana, dar nu ma aventurez in astfel de masuri inca"

ofera un oarecare raspuns la dilema mea de mai devreme. Domnul K ma lamureste insa cum sta treaba. :)

 

3)Postul 120

"Neck-ul e luat de pe rgc, e un grif grossman, probabil de prin Indochina, cu inlay-uri custom si apoi brandat "

Circula vorba la un moment dat printre "oameni" ca grifurile pentru chitarile mai low end sunt aduse din china, nu ma intereseaza de unde-s aduse, pentru ca griful este prost (voi vorbi despre el mai tarziu).

 

Mai aveam un post pe prima pagina cred cand "refuzam" ideea de a cumpara de la domnul Grosu "echipament" datorita suprapretului, probabil bugetului meu destul de limitat. :) Nu stiu "oficial" ce preturi practica dumnealui pentru componente, dar nu mi-a fost greu sa aflu.

 

Iar pe ProjectGuitarForum:

NICI O REFERIRE la numele GROSMANN. Am zis ca am luat griful de la un prieten care nu stiu ce a facut cu chitara lui pentru ca nu vroiam sa pun numele de grosmann si sa-i fac publicitate negativa pe un forum international ca m-am gandit ca are afecerile lui, de cand are si endorser pe Sakis. Logo-ul il scosesem de ceva timp de pe headstock. Dumnealui insa tine sa-si exprime opinia sa in legatura cu chitara mea, bun, nu ma deranjeaza asta, baietii de pe project guitar m-au determinat prin critici si sfaturi sa mut bridge-ul mai in fata, cum sa umplu gaura si multe alte chestii. Critica negativa este constructiva! Ce a facut dumnealui nu e critica, e ura! Voi refuza sa scriu un post atat de lung din ura sau manie, momentan m-am mai si calmat.

 

Pentru domnul Grosmann:

Permiteti-mi sa va dau permisiunea sa va intoarceti la origine, adica la cei 7 ani de acasa, pentru ca indiferent de diferentele "profesionale" intre noi, nu va permit sa-mi vorbiti asa, fie pe un forum public in care va ascundeti identitatea, fie pe privat. Nu doresc sa va fac concurenta, pentru ca a fost a one-time project, nu sunt wannabe lutier de profesie, ci in ultimul timp designer, chiar daca pseudo sau incepator, deja sunt in "cerc". Imi permit in schimb sa va pun intrebarea daca e usor de copiat niste forme dupa template-uri gasite pe projectguitar, sa vindeti rebuturi si sa va mai si considerati centrul universului? Mi-ati putea raspunde? Dumneavoastra va doresc bafta in breasla.

 

Celorlalti va doresc insa sa nu aveti niciodata de a face cu chitarile domnului Grosu, pentru ca simpla sa amprenta pe o chitara o face sa "puta".

 

Recenzie de grif, ca tot veni vorba, singurul lucru comun intre mine si domnul Grosu, nici macar in mod direct:

Producator: un noname brand "Grosmann"

Constructie: 7/10

Am dat nota asta datorita a patru "inconveniente" pe care le-am determinat la acest produs:

1)thruss-rod slabit, ugly, dar inca merge cat de cat reglat relief-ul (si mai sunt si alte modalitati, buhahah)

2)freturi tocite, unleveled, fretbuzz pe prima tasta, nutul cu suruburile tocite si putin ridicat.

3) grif facut din doua bucati lipite cand nu ar fi fost cazul, datorita unei posibile rupturi.

Gatul a venit impreuna cu cheite (destul de varza saracele) si locking nut, pe el evident, la senzationalul pret de 150 de ron de aici de pe RGC, cu vanzatorul nu am nici o problema (a fost un deal decent, sa fii sanatos amice).

4)Inlay-uri tocite

 

Pentru a lamuri acum cum stau treburile, nu am afirmat niciodata ca chitarile dumneavoastra sunt caca, nici nu am generalizat spunand ca toate griffurile Grosmann sunt aduse din China, sau de asemenea calitate. Daca le-ati fi facut dumneavoastra... e cam naspa, importul insa nu mi se pare in nici un fel ceva de ascuns, e inca o modalitate de a reduce preturile pentru o chitara low-budget, dar decenta, intr-un fel astfel, v-am scuzat brandul de vre-o vina in caz ca nu vi-ati dat seama. Imi imaginez acum ca nu aveau cum sa fie tocite freturile atat de tare sau sa fie slabit thruss rodul inca din "fabrica", astfel griful a fost prezentat ca un produs Grosmann "aflata in stare proasta", n-ati auzit niciodata recenzii despre scule Gibson cu headstockul rupt ? (ca tot era cineva care compara Grosmannu cu Gibsonu, ca deh, incep cu aceiasi litera), credeti ca firma Gibson le-a trimis mail respectivilor si sa spuna ca-s praf ca cantareti si nu stiu cat de tare sa apese pe corzi? :lol.

 

Am fost azi la MC in Iasi unde baietii au avut disponibilitatea de a testa chitara si de a-mi gasi un amp si mi-au permis sa stau vre-o 2 ore pe acolo :D. Am probat-o si pe un full stack marshall (nu va pot spune modelul sry) si mi-au zis ca unul dintre defectele "majore" ale chitarii e ca griful e prost. Alt defect e ca am dat surubul pentru locking tuner pe cornul de sus prea in spate sau nu stiu cum, si sta mai putin inclinata decat as fi vrut. C'est la vie. Chitara chiar are un ton interesant si un sustain lung... si e "rea si obraznica" ca sa citez pe cineva.

 

Nici nu stiu ce sa mai scriu. Cred ca s-a spus totul, rog pe fiecare sa traga propriile concluzii, daca vi se pare ca am fost nedrept va rog sa-mi spuneti pentru a-mi cere scuzele de rigoare. Numele de Grosmann imi lasa insa un gust amar.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

iti urmaresc postul de la inceput.

ce sa zic, a iesit frumos, felicitari.

as fi curios sa o butonez si eu putin...

Link to comment
Share on other sites

De unde stiu ca domnul GuitarMaker este domnul Grosmann? Simplu, posturi mai vechi de ale dumnealui in care se plangea ca e-bay nu trimite in Romania. Ca daca tot vorbeam de jafuri, stiti vre-un lutier in Romania care sa vorbeasca mai prost engleza decat domnul respectiv :) ?

 

Da, nice. Si, mai avem un indiciu : si acolo tot cu " with " ii da, ca si pe site-ul sau :):D .

Tie iti spun bravo , pentru perseverenta, dexteritatea si rabdarea de care ai dat dovada , iar lui RUSINE, RUSINE, RUSINE ! ( sau, mai bine in engleza d-lui : SAHME ! :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
Hai ca am nervi. Pe cine? Pe domnul Grosu. Am sa mentin discutia doar pe acest thread si voi posta un link pe " Grosman 'liuter' Adventures". De ce? Pentru ca initial nu am vrut sa fac publica monologul din partea sa (pentru ca observ ca nu raspunde), dar am vazut ca domnul Grosu a postat pe threadul de pe ProjectGuitarForum cu chitara mea work in progress. link aici:

...

 

Numai bine.

 

Ne putem da seama dupa faptul ca engleza de pe site-ul lui este foarte asemanatoare cu engleza de pe postul lui :) .

 

O intrebare : cum suna stejarul ??? Adica cu ce lemn seamana ??? Sau ce calitati are ??

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Sa-ti descriu acum cum e cam ciudat :), din ce chitari am auzit in viata mea si am avut pot spune ca sune mai bine ca un Jackson js-30, putin mai bine ca un Vintage Hollowbody, doar ca nu are feedback la distorsie mai mare. Ca ton, cred ca e ceva unic si depinde si de doze si de pozitia acestora. Incerc sa atasez cat mai repede... vinerea viitoare cred un sound sample, maine-mi iau amp si poate reusesc sa inregistrez asa, chiar si cu cunostiintele mele limitate de guitaristica (adica nu stiu sa cant mai nimic, sper sa nu va deranjeze :)). Mie-mi place cum suna, sigur nu e chiar Gibson sau Prs, sau Ibanez, dar merge ! Ca sa estimez o arie de pret cred ca i-as da undeva intre 12-16 milioane ca sunet (cred) (nu o vand deci nu e publicitate), dar voi hotarati cum suna, nu am urechea formata so deh!

 

Seamana la textura cu un usa de la intrare :) Are calitatea de a fi greu ! :D (nu stiu, sry)

 

ps. nu-mi rupe spatele

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.