www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concept Chitara V.1


Sthell
 Share

Recommended Posts

Guest Kappa

Corzile le alegi in functie de ce vrei sa canti, dar nu poti sa pui corzi de 12-70 si sa o tii in drop D. nu e uman posibil :). Eu am pe una din chitarile mele corzi zakk wylde de 10-60 si o tin acordata 2 steps down adica C F A# D# G C. Am incercat odata sa o acordez in standard EADGBE si am crezut ca o fac arc. De acordat am acordat-o dar simteam ca mai are putin si se rupea. Diferenta mare intre standard si drop D nu e ( EADGBE <-> DADGBE ). Daca mie corzile de 10-60 puteau sa-mi paradeasca griful... gandeste-te ce ar putea sa-ti faca tie unele de 12-70.

 

Incearca Elixir sau Ernie Ball de 10-46, 9-46 sau 9-42 primele doua sunt mai bune pt drop D

Link to comment
Share on other sites

tare curios m-ai facut cu taietura aia din chitara...ce vrei sa bagi acolo ca si pentru un Kit Fernandes e mare...(arata mult mai bine chitara cu un decupaj clasic,cu ce umplii golul ala?)

Pacat ca te-ai grabit...si trebuia sa freci cu "smirghel"(scuze daca nu am scris corect) pana iti ieseau ochii din cap pentru un finisaj mai bun(nu e timpul pirdut insa)

Fa ceva frumos daca tot faci... :)

Mai era cineva aici..a inceput bine si apoi...a vrut sa termine mai repede si a ajuns chitara de ornament(nefunctionala)

 

Multa bafta incontinuare :) si spor la treaba!

 

 

P.S.Poti sa tragi 1000de straturi...finisajul nu din lac/vopsea/etc iese bun...

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Cea de la spate e cavitatea pentru poturi. ca aici, cu singura deosebire ca acolo e si jack-outul.

Am frecat cat am putut cu smirghel si am si dat-o putin cu apa si apoi din nou am frecat pana mi-au sarit creierii, daca te referi la spate unde se vad gaurile alea, le-as fi indepartat daca as fi avut router, dar altfel nu mi-e posibil, is gaurile de la capetele de freza. Nu am sculele necesare unui rezultat profesional sub aspectul finisajului.

 

Chitara va fi functionala, chiar daca finisajul nu se va putea compara cu chitarile de serie, dar am o vaga impresie ca va suna mai bine ca o chitara mid-range.

Also, toata lumea vrea in ultimul timp chitari cat mai forjate :lol, why not make one care are cicatrici? Si asa lemnu are vreo 20 de ani. :)

 

Multumesc :) sper sa iasa!

 

PS. Pe cand ne incantati prin Iasi cu o cantare? :)

Link to comment
Share on other sites

Asa au cam iesit calculele, trebuia cu vreo 2 grade mai drept, insa cand am ales bridge-ul nu am fost atent la lungime, iar griful e foarte ingust -> mi-ar fi iesit corzile de pe fretboard -> c'est la vie. I-am facut setup-ul zilele astea, cat de cat si nu prea falseaza, doar pe corzile groase dupa treapta 19 cu vreo ~+20 (a4tuner), pe restul cu +/- 5, cu potentialul sa scada dupa un setup facut riguros, deci nu-i rau.

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

am zis ca te-ai grabit ca daca intrebai sau cautai putin aici pe forum...iesea ceva super (eu am sapat pentru un kit Fernandes) am imprumutat o masinarie si mi-am facut treaba. Merge mult mai bine si taie foarte fin fara sa mai fie nevoie sa razuiesti apoi.

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...;albumId=821001

 

Mult succes incontinuare :) Astept sa te vad cu ea gata si poate ne vedem pe o scena :)

 

P.S. Noi venim unde suntem chemati :) Sper cat de curand in Iasi,mereu mi-a placut sa cant acolo :D

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte a trebuit sa ma grabesc ca atestatul e peste vreo 3 saptamani si trebuie sa fac si cateva planse + prezentare 3d (trebuie sa remodelez chitara ca am schimbat design-ul destul de mult). Iti stiu proiectul de mai demult, ti-a iesit foarte bine Legat de scule, am intrebat si cautat prin tot Iasi-ul, nu prea s-au gasit oameni care sa ma ajute.

Multumesc din nou, abia astept sa fie gata si sa sune. Pana la scena mai este... un drum imens. :)

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Primul strat, freshly dat. Sa speram ca nu crapa nimic :)

 

Se vede deja foarte frumos fibra. Am sa dat atatea straturi pana cand sunt multumit de rezultat.

spatele chitarii este mai frumos decat fata. parerea mea. pacat.

oricum meriti toata stima pt proiect.

sunt tare curios cum o sa sune...cu hum in neck si single coil in bridge.

bravo

Link to comment
Share on other sites

Cea de la spate e cavitatea pentru poturi. ca aici, cu singura deosebire ca acolo e si jack-outul.

 

am numa o singura intrebare: nu e cam incomoda pozitia poturilor??

 

mai ales atunci cand trebe sa dai in fractiune de secunda de la full load la jumatate volumul ca sa treci pe "clean"??

 

in rest e super frumoasa....

 

respect...

Link to comment
Share on other sites

@maur: te referi la textura lemnului sau la calitate muncii? In amandoua cazurile cred ca ai dreptate :). Am vrut insa ca fata sa aiba niste variatii in textura, sa nu fie doar fibre paralele. Doza din bridge e tot humbucker :). Sa speram ca o sa sune.

 

@firebird: e incomoda :), dar asta e, am vrut totusi sa ajut putin esteticul+ mi-a fost mila sa routez atat de mult lemn unde ar veni standard poturile si switchu. Switch-ul ca alternativa poate fi pus pe langa doze in pick-up frames, dar il pun si pe el la spate. Nu cred ca am sa ajung in timp "util" ca chitarist sa fac schimbari rapide de ton.

 

10X guys, sa speram ca ramane frumoasa pana la sfarsit. :-< viata e doom

Link to comment
Share on other sites

@maur: te referi la textura lemnului sau la calitate muncii? In amandoua cazurile cred ca ai dreptate :). Am vrut insa ca fata sa aiba niste variatii in textura, sa nu fie doar fibre paralele. Doza din bridge e tot humbucker :). Sa speram ca o sa sune.

da...ma refeream la textura lemnului....dar daca asa ai vrut tu...so be it.

nu ma uitasem atent la doza...:)

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

@dani, mai degraba functionala decat estetica :).

 

Rezultatul. (o sa astup inca putin gaura si apoi o smirgheluiesc si o sa para ca-i un nod :). Deci e bine.

 

Prinde intonatia foarte bine acum si i-am facut si setupul, everything is goood. :) Sunt hapi hapi hapi

post-4846-1239991321_thumb.jpg

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

poti sa pui peste gauri un furnir maro,cu o forma mai speciala,peste care poti sa pui bridgeul (adica furniru sa fie pus intre bridge si corp),sau poti sa faci un fel de pickguard,tot asa,sau poti sa faci o fasie din furnir,care sa inceapa de langa neck (de la capatul de pe corp),sa aiba gauri pt doze,si sa acopere si gaura aia care tre sa o astupi,si poti sa il slefuiesti pana ajunge foarte subtire (asta inainte de a-l lipi)si atunci nu ai nicio problema,si poti taia niste gauri pt doze mai drepte,adica,sa intre dozele perfect in furnir,sper ca nu te superi de sfaturile mele,chitara e faina,felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa spun despre humbucker-ul acela...ar merge daca ai pune un pickguard sa acopere golul ala cum am mai spus sau sa pui unul Seymour Duncan:

Humbucker Seymour Duncan

Si sa pui un inel peste el sa acopere golul acela:

Margine pt humbucker

Stiu am luat idea de la chitarile Gibson dar totusi este o idee.Si ideea lui Dani cu furnirul este una destul de buna.

Link to comment
Share on other sites

incepe sa arate super,felicitari,acuma am si eu o intrebare(cam offtopic,da totusi cam 30% on):ma bate gandu sa fac un flying v,problema e ca nu am o bucata supermare de lemn,am bucati mai mici de stejar,si ar cam trebui sa le imbin,stiu ca nu o sa sune stralucit,dar asta e....intrebarea e urmatoarea:unde ar fi bine sa imbin placile? o sa fie facuta din vo 4 scanduri,as putea sa le suprapun la mijloc ca sa fie mai rezistent,da voi unde ziceti?....si inca ceva,unde gasesc niste dimensiuni?

Link to comment
Share on other sites

Pai flying v-ul nu nu e prea mare, nu stiu cat de mari sunt bucatile tale ca sa te pot ajuta practic, dar mai mult de 3 bucati nu cred ca vei avea nevoie. Am vazut insa chitari facute si in >10 bucati (corpul) din lemn diferit, nu stiu cum sunau, dar aratau bestial... intr-un fel. Incearca totusi sa nu faci corpul din prea multe bucati, si de asemenea fii sigur ca adezivul pe care il vei folosi face masa buna (sa fii sigur ca zonele pe care le vei trata sa fie abrazive inainte, ca sa aiba de ce sa prinda adezivul). Destul de important e ca partea centrala sa fie dintr-o singura bucata (unde stau dozele si bridge-ul) si mai ales, unde e neck pocketu (unde vine grifu). In rost poti sa-i lipesti cate aripioare vrei. Uite ti-am desenat ceva poate poate te ajuta. Iti recomand sa citeti cat mai mult, atat tutorialele de pe www.projectguitar.com cat sa te uiti si pe forum la work in progress si finnished work. Pe mine m-au ajutat foarte mult, dar din pacate i-am descoperit cam tarziu, ca as fi schimbat niste lucruri in workflow pe durata procesului.

 

 

exemple:

http://projectguitar.ibforums.com/index.ph...t=0&start=0

 

in desen:

orange: forma chitarii

rosu/albastru: linia centrala + dozele + bridge

verde: lipiturile intre diferite bucati cat si bucatile initiale de lemn.

 

Teoretic aripioara mica( aia de jos) ai putea sa o ai din bucata de sus pentru ca e cam acelasi unghi, problema e ca trebuei sa inventezi ceva cu care sa prinzi bine menghina :).

 

Bafta! sper ca te-a ajutat.

post-4846-1240509506_thumb.jpg

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

continuam discutia pe privat? :)

initial avea vreo 5/6 cm pe alocuri, acum are peste tot aproximativ 4.5 cm. Neck-ul e luat de pe rgc, e un grif grossman, probabil de prin Indochina, cu inlay-uri custom si apoi brandat :). Nu stiu ce grosime are buzunarul, partea aceea a fost facuta din ochi, la modul traditional, fara mila cu bormasina/cap freza.

 

Da-mi add daca te intereseaza alte lucruri, ca de la pseudo-lutier la pseudo-lutier: st_h3ll

Let's not pollute the thread, daca ceva fa propriul tau thread, mai ales ca procesul de constructie al unei chitari e un proces interesant, proces care ar putea fi prezentat interesant de catre tine. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.