www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupe Noi In Ultimii 5 Ani


siw
 Share

Recommended Posts

Stand de vorba cu niste prieteni acum cateva zile si discutand despre situatia idioata din viata muzicala din Romania din ultimii ani am trecut in revista trupele noi care activeaza pe piata. Sincer nu am gasit prea multe. Aici vorbesc despre formatii profesioniste care activeaza in mainstreem, nu underground. Rugamintea mea este de a posta in acest topic trupele care in ultimii 5 ani (nu mai mult) au facut si continua sa faca ceva, in sensul ca au cel putin un hit, nu care se zbat prin cluburi si canta pe 800 de euro sau mai putin toata trupa. De asemenea, vreau sa se ia in considerare formatiile din sfera rockului, nu dance, hip-hop sau solisti.

 

Scopul? Mai exista sperante pt. formatii noi in prezent in Romania? Momentan eu cred ca nu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stand de vorba cu niste prieteni acum cateva zile si discutand despre situatia idioata din viata muzicala din Romania din ultimii ani am trecut in revista trupele noi care activeaza pe piata. Sincer nu am gasit prea multe. Aici vorbesc despre formatii profesioniste care activeaza in mainstreem, nu underground. Rugamintea mea este de a posta in acest topic trupele care in ultimii 5 ani (nu mai mult) au facut si continua sa faca ceva, in sensul ca au cel putin un hit, nu care se zbat prin cluburi si canta pe 800 de euro sau mai putin toata trupa. De asemenea, vreau sa se ia in considerare formatiile din sfera rockului, nu dance, hip-hop sau solisti.

 

Scopul? Mai exista sperante pt. formatii noi in prezent in Romania? Momentan eu cred ca nu.

Dacã spui cã nu ai gãsit prea multe înseamnã cã ai gãsit câteva. De ce nu începi prin a le enumera?

Eu chiar nu ºtiu nici una :)

Link to comment
Share on other sites

cre ca nu sunt. simplu. in cloaca asta cum naiba sa mai iasa si trupe iese un voltaj cu dj dj dj dj toata piesa, mor 15 mamuti, mai apar 3 tanga si gata peisajul mioritic.

 

probabil cea mai mare trupa pana acu este Firma.

 

probabil cel mai bun album de dupa 90.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Sincarnate.

Si cred ca si LOST activeaza de aprox. 5 ani, daca tin bine minte :)

Nush daca se incadreaza in limita de 5 ani [hai sa extindem pana la 10], dar ar mai fi si Bucovina, Bucium, Seven, Thunderstorm [daca mai canta], Trooper ... etc.

 

Avem si noi destule, doar nu stiti unde sa cautati :)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Nu v-o place, dar ...

Phoenix : Baba Novak . Si au de noua ori cinci ani de cind cinta (Nicu).

Iris : (nu stiu numele hitului) - "mi-ati dat putereaaaaa, mi-ati dat sperantaaaa"

Cargo : concertele lor, pe scene mari ...

Voltaj : hir, hir, hir, la, la, oo, oo, gata melodia.

 

si OCS, care au cazut cu capul in buda la Iasi.

 

...

 

noi nu facem nimic ? Toate trupele astea NU SE INCADREAZA in aia 5-10 ani.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg cum caracterizezi travka la underground...da marog

 

defineste si mie undergroundu asta...ca daca coma, luna amara, travka, Ipr,blazaj etc , sunt underground inseamna ca toate trupele ai caror reprezentanti sunt paci pe forum sunt pe partea ailalta a planetei.

 

:):)

 

Pai raspunde la urmatoarele intrebari si vei vedea singur daca sunt sau nu underground. Vreuna din trupele enumerate de tine le auzi la radiourile de mare audienta (Europa, Kiss, 21, Pro fm.......), au vreun videoclip pe posturile de profil din tara, vezi vreun articol cu ele prin libertatea sau alte sa le zicem ziare cu tiraj mare, ca sa nu mai vorbesc de concerte altele decat in cluburi?

Link to comment
Share on other sites

habar n'am daca mai canta...am cautat din curiozitate pe google si am gasit un news de un concert din iunie 2007, daca cineva are vesti mai proaspete sa le posteze. mentionez ca nu's fan al trupei dar mi s'a parut interesant topicu (sau mai bine zis solicitant) ca mai nimeni nu se incadreaza :)

 

 

E destul de trist, nu.....?

Edited by siw
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare un lucru bun ca nu au mai aparut trupe care sa fie difuzate la radio 21 sau Europa. Asta inseamna ca si muzicienii tineri au inceput sa inteleaga ca altele sint "tintele" in muzica.

 

Ar fi bine daca asa ar sta lucrurile. Eu insa cred ca e exact invers. Nu intra la radio pt ca nu pot, nu pt ca nu vor. Am vazut ca participati cu trupa voodoo la manifest yourself. De ce? Asta sa fie noua tinta a trupelor? Castigarea unor concursuri si punct? Sau castigarea acestor concursuri pentru a va descoperi cineva si a ajunge tocmai pe acele posturi? Astept raspuns.

Link to comment
Share on other sites

tinta trupelor cu concept e sa isi faca publicul lor si sa cante la festuri. ct despre radio si tv va mai dura putin pt ele dar in final se va ajunge acolo pentru ca trebuie. oricum schimbarea se va produce. cred ca multi s-au saturat de the great commercial shit... muzica care nu spune nimik si care nu are nici un mesaj pt "nimeni" cel putin nu pentru oamenii vii si cu viziune existentiala. deschide radioul si o sa intelegi ce zic. sper.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Tupa Vama se pune? :)

 

Nu stiu. E un exemplu bun. Situatia e destul de incerta. Parerea mea e ca inca sunt in incercari. Lasand la o parte faptul ca se canta foarte bine live (sunt instrumentisti f buni), nu ii vad inca sa aiba mare succes, iar daca nu o sa mai aiba voie sa cante piesele de la vama veche, situatie se impute rau. Nu cred ca doar a fi o trupa de instrumentisti foarte buni e suficient ca sa reusesti sa intri pe piata. Concluzie, nu cred ca se pune. Cel putin, nu inca.

 

Si mai exista un precedent asemanator. O trupa foarte cunoscuta in Romania. A plecat vocalu din tara si acum se chinuie de mama focului. Si nu e vorba de Cargo.

Link to comment
Share on other sites

@siw: Lamureste-ma si pe mine te rog care este rostul acestui topic? Vrei sa afli cine si cum se impune pe piata muzicala romaneasca?

Si care e faza cu 800 euro sau mai putin? Daca iti spun pe cati bani au cantat EVERGREY anul trecut in aprilie o sa te umfle rasul, sau o sa te bufneasca plansul...sau amandoua deodata.

Numai bine si multa bafta!

Edited by gogi.rust
Link to comment
Share on other sites

As nominaliza si trupele din "noul val": The Pixels, The Amsterdams. Sper sa mai imi aduc aminte. Cert e ca la noi nu misca nimic. Trupe noi ar fi (Go To Berlin), dar tu ai pus niste conditii draconice de preselectie. :) Iar de trupe de metal care sa ajunga in mass-media si sa aibe onorarii de 800 de Eur cam ducem lipsa. :) )

 

Nu sunt draconice. Daca extind limita la 10 ani, o sa gasesti o gramada de trupe care respecta conditiile, dar in ultimii 5 ani?????

 

@siw: Lamureste-ma si pe mine te rog care este rostul acestui topic? Vrei sa afli cine si cum se impune pe piata muzicala romaneasca?

Si care e faza cu 800 euro sau mai putin? Daca iti spun pe cati bani au cantat EVERGREY anul trecut in aprilie o sa te umfle rasul, sau o sa te bufneasca plansul...sau amandoua deodata.

Numai bine si multa bafta!

 

E doar o discutie de relaxare. Poate unii tragem niste concluzii folositoare pt viitor.

Link to comment
Share on other sites

Daca ne-am fi propus sa ajungem la Europa sau Radio 21, in mod cert am fi abordat CU TOTUL alt gen de muzica. Nu am participat la Manifest Yourself pentru asta, ci pur si simplu pentru ca era o modalitate de a ajunge la mai multi oameni.

 

Problema la noi, ne place sau nu, este ca nu exista suficient de mult public pentru muzica ce nu este "mainstream" Asa ca definitia "succesului" in rock este una cam relativa, oricum nu are legatura cu radiourile.

Link to comment
Share on other sites

Daca ne-am fi propus sa ajungem la Europa sau Radio 21, in mod cert am fi abordat CU TOTUL alt gen de muzica. Nu am participat la Manifest Yourself pentru asta, ci pur si simplu pentru ca era o modalitate de a ajunge la mai multi oameni.

 

Problema la noi, ne place sau nu, este ca nu exista suficient de mult public pentru muzica ce nu este "mainstream" Asa ca definitia "succesului" in rock este una cam relativa, oricum nu are legatura cu radiourile.

:)

Cand e vorba despre posturi de radio comerciale, rock-ul este de obicei lasat la o parte (in afara binenteles de monstrii sacri, care se "imblanzesc" la batranete si care rezista in playlist-uri din inertie).

Link to comment
Share on other sites

La posturile alea de radio de le zici tu,nu exista Rock,punct.Mai scapa cate un Queen mai comercial din cand in cand sau cate o balada de la Aerosmith.Nu cred ca e concludent daca esti difuzat la radiourile atea,ca nici Iris,Cargo,Phoenix sau Holograf nu prea sunt difuzati,eventual tot asa,cu cate o balada la limita muzicii usoare/popului.Si o duc bine mersi.Din pacate,in anii 90-2000,Rock inseamna underground PRIN DEFINITIE,cam indiferent de ce subgen al rockului vorbim (inafara de RockNRoll-St Banica)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.