www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum ne-am apucat sa cantam la chitara


Marius T
 Share

Recommended Posts

propun acest topic unde sa povesteasca fiecare daca vrea cum s-a apucat sa cante la chitara si cam cand.

 

Asadar am sa incep eu primul:

Am postat acest text si in alt thread dar pun si aici unde trebuie sa fie el defapt :)

 

Legea nr. 5: canta fiindca-ti place. nu canta ca sa fii pe scena, sa agati fete sau pentru bani. Multi se pierd pe drumul asta.

 

Referindu-ma la legea nr 5 pot spuneca e prima lege pe care am incalcat-o

Asa mi-a venit in minte sa creez acest topic.

Uite asa m-am apucat eu sa cant la chitara, doar ca sa fiu cu o fata, asta se intampla acuma 7 - 8 ani . Ironia soartei este ca am inceput sa invatz-am sa cantam la chitara amandoi, ea s-a lasat (bineinteles dupa o luna) ca nu avea rabdare si o dureau degetele de al corzi dar eu am inceput sa cant din ce in ce mai mult. Si uite ca pana la urma am fost cu ea 5 ani si tocmai s-a terminat treaba acum 2 luni . Dar patea buna este daca nu era ea nu ma apucam sa cant la chitara. :)

 

in fine simteam nevoia sa spun si eu ceva in legatura cu leagea nr.5 cu care sunt deacord de fapt !!!

poate postatzi si voi fiecare aici povestea voastra cu chitara. :)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum un an si ceva a venit frate-meu cu o idee care mie mi se parea atunci (nu stiu de ce) absolut cretina : ca el vrea sa invete sa cante la chitara. Ii ziceam ca n-o sa invete niciodata. Peste vreo doua zile apare acasa tinand victorios in mana cea mai mica si mai rablagita chitara pe care am vazut-o in viata mea. Se pune el pe treaba, si dupa cateva zile mi-a trezit si mie curiozitatea. Si de atunci n-am mai lasat-o din mana Dupa ceva timp de studiu singur ('studiu' e cam mult spus...nici macar nu aveam o metoda de chitara...stiam doar de www.fretplay.com...si cam atat), dupa multe scandaluri cu vecinii si parintii, am ajuns sa stiu ce altadata nici nu-mi imaginam ca e posibil (nu ca ar fi mult...).

 

Dupa cateva luni bune mi-am luat o chitara electrica cu (atentie) 250.000 lei vechi...era veche si rablagita...dar am cantat ceva pe ea...dupa o vreme mi-am dat seama ca electrica nu ma atragea asa mult si asa am revenit la acustica...

 

...si cam asta e povestea mea cu chitara...

Link to comment
Share on other sites

io am inceput de mic, dar cu pianul :) nu stiu de ce da nu prea sufeream chitarile pe vremea aia, kiar ma enervau (copil tembel :) ) si dupaia usor usor a inceput nush sa ma ia sa cate un fior, iar cand am intrat la liceu aveam un coleg respectiv prieten foarte bun cu care eram mai toata ziua! el se visa mare vedeta dar era si el un amarat de zdranganitor si trecand asa p la el park p zi c trecea kitara lui imi facea cu okiu :( dupa ceva timp mi-am luat inima-n dinti si stateam asa pur si simplu cu ea-n brate si mai ciiupeam o coarda si tot asa...

el fiind pasionat rau tot invata si progresa si vazand si io ce marfa e :) am inceput sa imi bag nasu si dupaia (nu in prea putin timp) am inceput sa fiu si io "microbist" si acu visez si noaptea B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io am inceput cantarea la chitara intr-un parc, acum doi ani, pe chitara unuio prieten, care canta into-ul de la one... asta se intampla aproximativ acum doi ani. dupa care... colegul mau de banca din liceu, (atunci eram a 9-a) mi-a aratat acordurile... and the rest is history

Link to comment
Share on other sites

prima data cand am pus mana (sau picioru..nu mai stiu sigur) pe chitara, a fost acum 17 ani (aveam 2 ani) si o foloseam ca scara sa ma urc in spatele canapelei (asta din cate mi-a povestit tata). apoi am redescoperit-o peste 13 ani - in clasa a 10a (aceeasi chitara) prafuita, vai de mama ei cu doar 2 corzi intr-un coltz in camera alor mei :) si l-am batut la cap pe tata pana a schimbat corzile...am invatat acordurile de pe o carticica de cantece ( perter paul & marry...cu autograf de la baniciu pe ea...cre ca era mai batrana cu multi ani decat mine) si cam atat :)

Link to comment
Share on other sites

Eu din cite imi aduc aminte mi-am dorit din totdeauna sa cint la chitara. Sau cel putin de cind am ascultat pt prima oara Beatles. Cred ca eram prin clasa a 5-a. A durat ceva pina cind am avut prima acustica (parca printr-a 9-a) Prima electrica printr-a 11-a si de atunci am bagat o gramada de bani, timp si pasiune in acest hobby. Mai bine nu mai socotesc, ca probabil as fi ajuns departe pina acum daca dovedeam aceeasi pasiune pt chestii mai "normale" si mai "productive" :)

Link to comment
Share on other sites

Cum m-am apucat eu de chitara...Simplu!Am inceput sa ascult rock-areala printr-a 5-a (Metallica,Maiden,AC-DC,Guns,Phoenix,Iris si de astea) si totul a venit de la sine :) !Mi-am cumparat o acustica pe care am invatat acorduri si de astea, dar in scurt timp(cam un an) mi-am luat o electrica(fiindca nu puteam sa cant ROCK pe acustica :) ) si de atunci...

Link to comment
Share on other sites

eram un pic "sifonat" cu un prieten la un chef si era numia muzica de *****. si ne-a venit noua ideea sa ne facem formatie. evident nu stia nimeni sa cante la ceva dar ne-am apucat sa invatam impreuna. ne-am cumparat electrica cam la o luna dupa momentul ala. el s-a lasat dupa un an jumate si acuma ii sta washburnul prafuit intr-un coltsi io m-am tinut de treaba in continuare. nush dc, dar creca mi-am dat seama ca se agata destul de usor daca faci solouri...nu glumesc. de-asta cant.

Link to comment
Share on other sites

ehei, nimeni nu m-a impulsionat sa invat sa cant la chitara si multi se impotrivesc acum sa mai fac asta... :)

e destul de mult timp de atunci, dar totul a inceput de la foarte multa muzica ascultata all day long, dupa o scurta perioada de incercari de a "calari" niste tobe si dupa mult "practice" de headbang prin discoteci (ca nu erau rockoteci, deh, la tzara... :) ). la un moment dat am intalnit un om care mi-a ramas cel mai bun prieten de atunci si pana acum, si nu numai atat. lui ii datorez primele chestii invatate (1995) si sfaturile de a nu renunta la primele dureri de degete. dupa cateva luni de zdranganeala nebuna la acustica (dar si cu sens, in mare parte, sper) m-a vazut din nou cat avansasem si a zis ca trebuie sa cantam in doi... asa s-a nascut trupa New Comers (1996), care canta ceva nici prea folk, nici prea clasic, nici prea rock, ce mai, canta muzica. am inregistrat 2 casete cu vreo 20 de cantece in total... toate casetele au ajuns doar pe la prieteni... un an mai tarziu deja cantam fiecare "solo"...

de prin 1997 am pus mana pe electrica, gratie unui alt foarte bun prieten care mi-a facut-o cadou de my birthday :). de atunci am tot experimentat diverse montaje electronice (preamp-uri, corectoare, amplifuri cu integrate -deh!- un efect Leslie - kinda phaser - si am facut chiar si un simulator de toba cu 4 instrumente, cu secventa de ritm programabila, la care ma apucasem sa fac si un decodificator de secventa destul de complicat si cu destui "gandaci" TTL, dar m-am oprit pe drum pentru ca acelasi bun prieten mi-a facut un program pentru PC care genera secventa... toate au ajuns intr-o cutie prafuita de mult timp, ahhh!

calculator mai bunicel asa, pe care sa mearga inregistrat un wav, si pe care am instalat mai tarziu si programe de efecte gen Guitar FX Box, Guitar Rig, etc am avut de-abia prin 2002, si de atunci, cand am timp, ma joc cu chestiile astea, mai mult sau mai putin multi-track... :(

 

cam multa vorbarie.. dar asta e viatza mea la chitara, pe scurt...

bafta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

La mine a intrat virusul in sange cu ocazia unei vizite in Carrefour. Acolo am dat cu un prieten pe la standul de instrumente muzicale... si s-a pus ala pe acordat chitari & cantat :) A bagat un roulette de la system of a down... woooo.... Mi se parea ca e un fel de... ZEU! I-am batut la cap pe ai mei, mi-au luat chitara, l-am pus pe respectivul sa ma invete melodia, si am observat ca imi place. Dupa ce a mai trecut nitsel timp m-am apucat de melodii care "incapeau" pe grifful de acustica gen "phoenix - negru voda" and others... Imi placea pur si simplu sa cant. Nu pt fete. Nu pt altceva. Sincer. Imi place sa simt coarzile cum zbarnaie cand le ciupesc... e divin :) Ma fascineaza mai ales chitara electrica, acuma incerc sa fac rost de una oricat de proasta... da... remuneratie mica, familie potrivnica B):)

 

later edit: sper ca nam dat-o prea mult in sentimentalism da I got carried away :(

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

in urma cu vro' 2 ani am fost acasa la un prieten. Aveam un western Hora frumos foc! Luase cateva lectii dar stia doar sa se plimbe cu paharul pe grif si sa faca ... "funny" sounds :) Atunci am incercat si eu, si avand ceva cunostintze in muzica (am facut muzica pe comp de pe la vro 12 ani... am avut si 4 videoclipuri cand aveam 15 ani la o televiziune locala :) ) asa... ce ziceam? a! asa... am reusit sa cant ceva kestii simple pe note... That was it!!! am vrut kitara... un alt prieten mi-a dat-o pe-a lui ca o tinea doar de decor si am inceput sa invatz de pe net acorduri&stuff. Dupa un an... "mama... vreau kitara electrica..." mama m-a intrebat atunci... "o $@#% nu vrei?" :) pana la urma s-a induioshat Hipjim si mi-a dat o Hora Tele... intre timp mi-am luat un v-amp... si povestea continua... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Era cam anul trecut prin toamna. Am facut muzica cu un profesor, care a venit cu chitara in prima ora. Ne-a cantat Epilog, Suflete Dragi si Andrii Popa. A zis ca cu cateva acorduri se pot invata astfel de piese. M-am dus la un prieten de al fratelui meu, care m-a ajutat cu o chitara si cu niste notiuni de baza. Am intrat pe internet, mi-am scos niste lectii, am invatat acordurile si ritmul de baza. Intre timp mi-am luat o chitara acustica. Cantand pe chitara electrica a prietenului meu, mi-am dat seama ca prind acordurile mai usor (eram chiar la inceput si de abia le prindeam, plus ca ma dureau degetele ingrozitor). Asa s-a nascut visul de a avea o chitara electrica. Am tot vorbit cu parintii mei, care mi-au zis ca nu au bani sa dea pe un "vis stupid, de care te vei lasa in scurt timp". Am zis ca le dovedesc contrariul si chiar dupa ce am luat vacanta (18 iunie) m-am angajat la o infecta de sala de internet. Am lucrat toata vara, mi-am mai strans bani, am mai redus cheltuielile cu tigari si distractii si uite-ma acum cu o chitara electrica. Dar tot imi face mare placere sa cant pe acustica aia superba :)

Link to comment
Share on other sites

io am facut primele 4 clase la liceu d muzica, vioara. nu mi'a placut (acu imi vine sa ma daucu capu d pereti d prost c eram!!!). dupa aia m'am apucat io sa incat (de unu singur) sa cant la flaut, muzicuta si cam tot c imi pica in mana. pana intr'a 6'a cred cand m'a apucat o nebunie dupa chitara clasica si flamenco. asa ca am vrut chitara. i s'a facut mila lu mama si intr'o zi mi'a cumparat o chitara clasica (reghin); fusese cu un profesor de chitara ca sa mi'o aleaga :) . am stat io cu ea vreo 2 ani de zile pana am reusit sa ma prind singur de acorduri (n'aveam absolut nici o sursa de informare si mi'a fost ingrozitor de greu). dupa care am dat de niste tipi care zdranganeau la chitara (atunci mi se parea extraordinar c faceau ei), si am inceput sa fur meserie cum se zice. dupa ce'am invatat cum sta treaba cu acordurile, m'am apucat d ciupit (si cred k nu'mi ajung 1000 de vieti k sa declar treaba inkeiata :) ). anu trecut, fiind in primu an de facultate in bucuresti, am strans ceva din dinti si din curea si am strans cativa banuti si acu vro 2 luni (deja anu 2 in $#!@## ala d politehnica, ^%#^ in ea de ^%#^#) mi'am luat o electrica (stagg, pt k am zis k abia dupa c invat sa cant multumitor d bine imi iau si io o chitara jmekera) si in combo (zoom fire 30) de care is multumit. am ramas acu cu chitara si voce...

Link to comment
Share on other sites

Sa va povestesc si eu cum m-am apucat de chitara :)

Din clasa I,am inceput sa cant la flaut,pt ca am facut generala la Lic Waldorf,unde se pune ft mult accent pe arta.Deci in clasa I m-am apucat de flaut,apoi in clasa a V-a de mandolina si in a VII de chitara.In 2003 Mi-am luat chitara, pt ca pana atunci cantam la scoala.Din acel moment am cautat un alt profesor cu care sa invat sa cant si am gasit pe Adi Manolovici.Am facut 6 luni cu el,dupa care am renuntat si acum m-am reapucat in cadrul unui cerc,unde este ft misto si facem deja de 2 luni si am invatat 4 cantece(uraa) :)

Mi-ar placea ft mult sa invat sa cant la bas,dar asta de la anu :(

Oki,asta e si povestea mea! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Acu si randu meu:P

 

Pai daca altii s-au apucat de chitara din cauza rock-ului vin si eu ,exceptia mica.. :) dupa perioada de "prosteala",am inceput sa ascult un cantaret italian,nek,care canta la acustica si m-am indragostit de chitara :) timpul a trecut,am descoperit rhcp si odata cu asta m-am decis sa ma apuc neaparat de muzica,de un instrument ceva,initial imi doream ft mult sa cand la tobe,dar chitara are ceva care ma atrage mai mult si probabil poate mai incolo ma apuc de tobe.

Acu un an dupa capacitate,am caut o chitara,noroc cu profa de muzica,apoi chitara de acu e imprumutata dar nu cred ca o mai dau inapoi pt ca i love my "chilli pepper" de la un amic din liceu..momentan,fac cursuri cu Marina,si eu stiu naa 4 cantece plus ca acu incerc "vara asta" de la vama veche :) si "doina haiducului " de la zdob si zdub

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucifer

la mine a fost mai mult un fel de virus care s-a propagat intre prieteni... primu a primit o chitara reghin veche, prafuita vai de ea anu trecut si sa apucat sa cante si deja in primavara anului asta venea la mine si la un alt amic sa se laude cu ce stia... nu stia prea multe dar noi ne uitam si... WOOW... la scurt timp si-a luat si amicu' astalalt o chitara tot veche, folosita, cu corzi ruginite si infectate cu tetanos :) si a inceput sa invetze sa zdrangane la ea... io cu "da si mie da si mie" dupa care mi-am luat si je o acustica...

here i am today cu acustica in brate... vreau sa ma apuc de bass, deci in scurt timp voi avea si un bass electric (sper) :)

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu stiu cum de m-am apucat. Pur si simplu intr-o zi mi-a venit ideea sa invat sa cant la chitara.

Sase luni mai tarziu, la faculate, vorbeam cu un coleg ca vreau sa invat sa cant la chitara, la care el:"si eu" ...hopa, competite. Atunci am zis: "hai cu mine deseara ca ma duc sa-mi cumpar una" (aveam bani pusi deoparte pentru zile negre) si...in seara aia am fost si mi-am cumparat chitara, Hora Spaniol :)

Link to comment
Share on other sites

eram a 7-a. am trecut prin cateva perioade in care nu aveam nici o tangenta cu muzica care au alternat altele in care ascultam si io porcariile sinistre de la mtv. cu toate astea de mic am ascultat si mi-a placut andries queen paul simon si inca cateva chestii de calitate. intr-o seara ascultam un cd cu santana si ma uimea cat de genial poate sa sune omu ala. asa ca i-am zis lu tata sa-mi aduca si mie chitara aia pe care canta el cand era in facultate...asa a inceput...cu un stairway to heaven hey joe dust in the wind sweet home alabama no woman no cry. dupa vreo juma de an am incercat chiar o melodie de-a lu santana. da nu a iesit prea bine pe clasica...dupa aia am inceput sa tot descopar formatii tari purple metallica guns ac dc etc..dupa un an chitara electrica...dupa inca ceva timp...procesor si tot asa...invat...progresez...incet da progresez..si toata viata o sa tot invat. ptr ca de lasat nu ma las!!!

Link to comment
Share on other sites

Hehe, pt mine chestia asta a inceput de mult, de pe cand eram prin a 7`a-8`a shi dadeau pe la Atomic ceva emisune de rock shi am prins Re-Arranged de la Limp Bizkit(super piesa), dupa aceea ma prins Rocku`

 

Da numa prin clasa a 10-11`a m-am decis sa ma apuc de cantat, simteam nevoia sa apar pe o scena, sa le arat la oameni muzica, nu gunoaiele care le ascultau zii de zii :). Vroiam sa ma apuc de voce da nu prea stiam cum singur shi aveam pe acasa un reghin vechi, asa ca am inceput s-o zdrangan pe aia shi dupaia am inceput sa iau lectii.

Dupa un an jumate m-am tot implorat de a mei sa-mi ia o electrica shi asa m-am ales un un Reghin strat negru :) Am cantat pe asta ceva timp, am avut shi ceva concerte cu cei care luam lectii de chitara.

 

De anu asta m-am apucat serios de muzica, mi-am facut formatie shi toti banii care i-am castigat i-am dat pe scule: un Digitech RP80(ca nu aveam distors la sala :) ) dupaia un Epiphone G400 Vintage(ca deja depasisem Reghinu shi nu puteam avansa pe scula aia) shi acuma un amp Randall(ca ne-am facut sala de repetitie proprie shi avem nevoie de scule).

 

La anu imi propun sa ma apuc serios de voce, sa studiez mai mult pt improvizatii shi sa-mi iau un Dime Wah :(

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut chitara electrica de cand m-am nascut :)

Era o chitara electrica Doina, mai mica decat o chitara electrica obisnuita.

Era de fapt o chitara pe care o cumparase tata din primul lui salariu.

El a vrut sa invete, dar nu mai avea timp.

Din totdeauna am stiut ca o sa invat la chitara.Mi se parea ceva firesc pt mine.

Toata ziua caram dupa mine chitara aia, desi avea numai 3 corzi.

Prima aventura muzicala a fost cred ca intr-a 4-a, cand la noi la scoala a venit un prof de chitara

sa caute elevi.

Pt ca erau multi care vroiau sa invete, el a triat elevii.

Au fost acceptati numai cei cu note foarte mari :(

Dupa cateva luni, a urmat o serbare la scoala, iar cei mai buni cursanti trebuiau sa cante cate un

cantecel. O colega a venit cu chitara la scoala si ne-a aratat foarte mandra de ce a invatat.

Eram ochi si urechi cand a cantat. Dupa ce a terminat,i-am cerut chitara si am reprodus intocmai ce facuse ea.

Normal ca nimeni nu m-a crezut ca nu auzisem piesa pana atunci.

Intr-un fel, era ciudat si pt mine pt ca era chiar primul cantec pe care il cantam.

Oricum, nu era mare vrajeala.Ceva in Am si cu sexte.Mai tarziu am recunoscut bucata.

Era un studiu din metoda de Carcassi.

Mai tarziu, intr-a 7-a am facut o trupa cu niste colegi.

Eu chitara cu 3 corzi, unul la clape (de jucarie)si unul la

geamantane+bete chinezesti (a se citi tobe :))).

Am facut inregistrari cu un casetofon vechi si am inceput sa ne promovam muzica la

colegele nostre rockerite ;) Am avut succes.

Trupa se chema Metalla B) si primul nostru hit a fost "Raining in Cosmos" :)))))

Intre timp am inceput sa scot piese dupa ureche de la radio, tv, etc.

Am fost apoi remarcat de un tip foarte cool de la noi din scara (Flavian)

care canta cu chitara la fete si era foarte apreciat.

I-am arat ce am scos dupa ureche.

Tipul la inceput nu m-a crezut....

De la el am invatat acordurile majore, minore si cele de septima.

Toate intr-o zi.

La insistentele mele, tata mi-a luat o chitara mai serioasa de ziua mea

si mi-a cautat un profesor bun.

Apoi, intr-a 10-a am inceput sa studiez clasica.

De aici nimic interesant....

Link to comment
Share on other sites

Prima data m-am apucat de clape prin clasa a 7 a, am facut 4 ani de clape si am inceput sa ascult rock puternic si nu m-am multumit cu atat si am vrut sa cant si eu ca ei.Deja aveam o chitara clasica hora si prin septembrie anul acesta m-am apucat eu de cantat la chitara incercand sa reproduc tabulaturi de pe net. La o luna mi-am luat chitara electrica si acum sunt foarte fericit ca m-am apucat de chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

Se facea ca aveam vre-o 7-8 ani si nu stiu cum si de ce mi s-a pus pata ca eu vreau sa cant la chitara :) Dupa cateva luni a venit Craciunul si maica-mea . sa scape de gura mea mi- afacut cadou cea mai mica, mai vai de steaua ei si mai ieftina chitara , adica un reghin 3/4 de la muzica. Era colega cu Andries pe atunci si l-a tarat dupa noi sa-mi aleaga chitara...asa m-am ales cu una care nu falsa mai mult decat cea mai buna din tot lotul. Asta se intampla prin '86 cred. Dupa ce am zdranganit eu aiurea o perioada evident am pus-o pe un sifonier si acolo a stat pana am descoperit rock-ul si mai ales metalul. Pe la vre-o 15 ani am pus iar mana pe ea, si am inceput sa invat. Mai mult singur, cu urechea varata in boxa de la casetofon..deh, pe vremea aia resursele de acuma de pe internet erau o utopie. Ulterior mi-am dat seama ca suna groaznic farta de alte chitari si am facut rost de o acustica reghin full-size sparta dar care suna mai bine. Dupa aiaq inca una...mai buna.Avea o eticheta de Reghin aplicata peste una pe care scria Doosey&Hawke London.Cred ca era din vre-un lot de export ceva :) Nu m-am gandit niciodata serios la muzica , adica nu m-am vazut si nu ma vad cantand ca profesie. Am fost incapatanat si am studiat singur fara mari progrese daca te gandesti ca au trecut atatia ani, acuma imi pare rau.M-am tot tinut de taiat,modificat si electrificat chitari in loc sa studiez dracului si sa deschid o carte de teorie muzicala.

La terminarea facultatii din primii bani castigati mi-am luat o electrica...am fost foarte incantat de ea dar dupa aia descoperit motoarele :) si a ajuns sa prinda si ea praf pe alt sifonier...au urmat vre-o 4 ani in care am sters praful de pe ea din ce in ce mai rar ...uitam tot , degetele nu ma mai ascultau...deh..rugina, vant la incheieturi, mai o fractura ;). E nasol ca degetul mic de la mana stanga nu prea ma mai asculta dar il educ eu.De cateva luni mi s-a pus pata si vreau sa revin, si de data asta mai serios.E si pacat cu 3 acustice,un bas o electrica si o clapa prin casa. Imi place prea mult muzica sa renunt asa...incep sa-mi revina bataturile la degete B) Aseara am bagat in dusmanie pana ma dureau degetele... Tocatta in Re minor. O bucata scurta dar rapida mi-a luat cateva ore pana mi-a iesit cum vroiam eu....deh...batranetea :(

 

 

Wow da ce am mai stat de povesti...mai bine ma apucam sa scriu o carte :o

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pai, acum vreo 2 ani am vazut prima oara un DVD cu concertul ala urias al lui Robbie Williams, din Knebworth Park, care a adunat 375.000 de oameni, si asa s-a nascut admiratia mea pentru tipul asta care imi place enorm, din toate punctele de vedere. Incet, incet, am vazut ca isi scria melodiile(in mare parte versurile) - am inceput sa scriu si eu(pentru ca pot spune ca am talent la literatura si chestii de genul asta)si acum am vreo 130 de melodii(versuri). Incet, incet, am vazut ca baiatul asta cocheta si cu chitara(nu prea e el un John Lennon, dar leaga 3-4 note cu 2-3 acorduri :)) - si asa am inceput sa ii incarc pe ai mei cu cerinte de genul ,,vreaaaaau chitaraaaaaaaaa"!!!! Deci, in mare parte din admiratia pentru Robbie Williams, Elvis Presley si John Lennon. Ah, si nu in ultimul rand, foarte multa admiratie pentru Florin Chilian, ca textier si chitarist! Si cred ca si ca om.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest lautaru'

la mine a fost cam asa:

aveam un unchi, adica am ca traieste si acuma, si cind eram eu tinar june prin clasa a 7-a se tot chinuia el sa o invete pe sora mea sa cinte la, chitara. S-a tot chinuit vre-o juma de an ca nu s-a lipit nimic. TAMAIE !!!Eu, pe linga ei, trageam cu "meseria" dar nu ma bagau in seama. Si azi asa, maine asa, a simtit tipu' (unchiul) ca arde gazul de pomana cu soru-mea. Eu...pe linga ei. Intr-o zi aud ca ma striga: "Ia vino'n coa' nepoate". Asta a fost ziua mea norocoasa zic eu...A inceput sa-mi arate cite ceva, din putinul pe care-l stia si el. Chestia e ca a inceput sa se prinda. Cintam si eu acolo citeva acorduri, stiti voi cum e la inceput. Imi aduc aminte si acum ca chinuiam un la minor cu reminor si un mi major de ma gituiam de numai eu stiu. Dupa ceva timp am inceput eu sa-mi dau sema cam cum se maninca ideea de a cinta la chitara si am studiat si restul de acorduri. Sigur ca a fost cel mai frumos moment cand am vazut ca bucati pe care le jeleam in unele tonuri le faceam lejer (cu vocea) in alte tonuri. Mai tirziu in armata am avut norocul sa intilnesc un baiat dotat pe scula ( bai, pe chitara adica) si am mai prins ceva. Dupa armata am luat adevaratele lectii de la un meserias de chitarist....

 

Si uite cam asta

Asta e povestea mea....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

'Inceputu' a fost de mic, creq eram in clasa I-a, cand io eram f atras de sunetu de electrica da' ai mei imi tot spuneau ca intai trebuie sa incep pe acustica/clasica...vrajeli..creq nu aveau bani..:) Am lasat-o balta multi ani.

Mai tarziu totu s-a produs scurt cand un prieten de-al meu din liceu intrase pe fir cu cativa chitaristi din orash (unii au ajuns bine acum, au trupe mari) la care se tot ducea cu rabla de chitara si incerca sa invete sa cante. Pe naiba invata, ca tipu n-avea ureke neam si totu era o balaceala falsa, ca-i tot spuneam "bai tinere, suna fals, suna k naiba, ce dreq canti acolo??" Si asta se oftica si intr-o zi mi-a zis "ia canta mah tu sa vad io cat de bine canti". Si asa a inceput cantatu meu la kitara, dintr-o ambitie. In august mi-am luat un sh de clasica si pana a inceput scoala in septembrie, invatasem acordurile si o gramada de cantece bengoase, cat sa-l fac pe individ sa intre in pamant. Am platit o singura ora de chitara unui tip sa-mi arate acordurile... Dup-aia anturajul (din care la un moment dat si Shreder-thanx man) si-a spus cuvantul...am inceput sa studiez mai serios...au inceput sa apara si rezultatele..etc

That's all.

Edited by tyler durden
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cum ati inceput sa cantati la chitara ? Cine v-a indemnat? :)

Cum s-a intamplat ca v-ati zis "Eu imi iau chitara. Sa-mi suga p*** toti manelistii din blocu asta ca eu ma fac Steve Vai." :)

 

La mine a fost destul de simplu. Imi doream sa stiu sa cant cel putin un instrument. Asa ca mi-am zis ce ar fi mai tare decat sa stiu chitara. :)

 

La voi ? :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.