www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum ne-am apucat sa cantam la chitara


Marius T
 Share

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest radioman

Pai prin '83-'84, m-am pomenit inscris la chitara la Scoala Populara din Constanta, la initiativa parintilor. Aveam cam 10-11 ani.

Prin '85 m-am mutat cu zdranganitul la Cercul Armatei...aia sareau calul uneori cu chestii gen cantarea Romaniei si am fost mutat la Clubul Elevilor la Casa de Cultura. Acolo am dat de folk si Cenaclul Flacara, alaturi de un profesor foarte bun pe nume Teodorescu. Omul a incercat sa ma invete si chitara clasica in sensul adevarat, dar mi-era o lene sa citesc partiturile...

Cand am descoperit rock-ul prin clasa a 8-a, mi-am dat seama ca pot sa imit niste chestii pe Hora mea Western...

Power chords-urile le-am descoperit singur tragand cu ochiul la casete video cu programe de la MTV...

 

Ah si P.S. Aveam probleme de imagine in cartier ca radeau colegii de mine cand ma vedeau cu chitara in spate, prin urmare foloseam usa din dosul blocului.

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

de fapt m-am apucat mai mult ca sa dau bine. mi-a luat taica-miu un orfeu vai de el, care acuma e element decorativ si cam toata vara n-am facut mari progrese, decat ca reusisem sa fac cam toata partea de ritm de la slayer-seasons in the abyss, dar habar nu aveam acorduri, teorie etc. asa ca(intre timp incepuse sa imi placa sa cant) m-am bagat la lectii.:)

Link to comment
Share on other sites

ehe, io cand eram in cls a 7a am zis ca nu se mai poate si ca vreau si io chitara...taica-miu ma tinuse pan la acea varsta numa in muzici bune, primul mare preferat a fost chris rea...tin minte ca imi placeau chitaristii care tineau chitara mai de jos (adica aia care faceau solouri pe la fretul 12 :) )...mi-a cumparat o clasica reghin pe care am invatat multa vreme...pana prin clasa a 10a...intr-a 10a mi-am cumparat un stagg electro-acustic copie ovation pe care am continuat sa invat...n-am avut prof decat o perioada ff scurta ceva gen 2-3 luni de zile...urmatoarea achizitie a fost un set bergenbier amp si "chitara" pe care am inceput sa descopar distoarsele si sa ma chinui sa le folosesc...mi-am luat si un zoom505II la un moment dat cand am descoperit io ce misto sunt efectele...bulanul meu a fost ca am reusit sa plec prin state si mi-am luat bijuteria de ibanez sz520 de care n-o sa ma despart cat oi trai...oricum, esential este ca m-am apucat si m-am tinut de instrumentul asta pur si simplu pentru ca imi placea...habar n-aveam io cum e cu trupele cu scenele cu agatatul etc...alta parte buna a fost ca am invatat destul de multe pe acustica si cand am trecut pe electrica mi s-a parut foarte usor si accesibil

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.