www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 14 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Votati interpretarea preferata  

35 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • Antwan
      2
    • Baumwolle
      1
    • Burb
      2
    • Doi_chitaristi
      1
    • Gix
      3
    • Ilun
      5
    • Jacksonman
      5
    • Lukeblue
      9
    • Lumea_imi_spune_iosif
      1
    • Marcel
      0
    • Stradivarius
      6


Recommended Posts

Podium format din:

1.Lukeblue

2.Gix

3.Stradivarius

 

Argumentare:

Stradivarius, ma bucur sa te aud atacand genuri diferite chiar daca mai "scapi" ici colo cate ceva "shreduieli"...ai avut la un moment dat o chestie cromatica parca, oricum, mi-a placut.

Gix, greu rau de tot am decis intre tine si lukeblue, soundul tau mi-a amintit de acela al lui Eugen Mihaescu de pe LP-ul Guitaromania...ca de obicei ai solouri curate si pe game...varianta ta imi suna a "noaptea, prin oras, conducand pe strazi aproape pustii"...frumos, dar parca nu mi-a placut pe bucata 1.22-1.29 si cred ca asta a facut sa dau votul lui Lukeblue (don't get mad on me :) ).

Lukeblue, frumos, frumos, frumos...enough talkin'.

Link to comment
Share on other sites

N-as face un clasament, dar am cateva comentarii.

 

Antwan - bun venit! Sunet placut, mici ezitari. Incearca sa elaborezi mai mult.

Baumwolle - inca un progres, bravo.

Burb - destul de placut si curat. Si la tine mai mergea ceva elaborare. Parca termini prea brusc ideile.

Doi_chitaristi - mai fratilor, acordati mai bine chitara aia, ca-i pacat... ati inceput bine, ati avut si idei interesante (01:16, 02:33)...

Jacksonman - tema foarte buna, sunetul un pic prea bright, divebomburile spectaculoase dar parca prea devreme si nepregatite au intrat in piesa.

Ilun - ca de obicei foarte buna tehnica, sunet placut, cam aglomerat pe alocuri. Mi-a placut soloul de la sfarsit.

Lumea_imi_spune_iosif - m-ai socat la 01:18 pentru ca suna foarte bine pana atunci. Uf!

Lukeblue - excelent. La 00:50 mi-a placut intrarea. Cam aglomerat la 01:42 - 01:45 si pe ici pe colo.

Marcel - o tema interesanta. Mi-a placut la 00:51 - 01:14, cred ca mergea repetata.

Stradivarius - mie melodia mi-a placut mai mult decat a lui Lukeblue. Nici tehnica nu e mai prejos, asa ca ... te votez. Chiar ma mir ca un anume om :) nu te-a vazut pe locul 1... ma rog, nu comentez gusturile, poate depinde si de dispozitia lui de atunci, stiu ca o data a vrut sa-si schimbe votul :) ...

Link to comment
Share on other sites

sarna gix,mi-am permis sa trag asa cum e cu zoomu,ptr inca nu mi-a venit dragostea de departe :) .cu floydu sunt inca novice,experimentez,alea alea.oricu,ms ca ai ascultat si comentat.cheers si congrat ptr partea ta,ca deobicei,tu,lukeblue,stadivarius,ati lucrat extrem de pro cu totu,sunet si compozitie.i salute u.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Opinia mea...

 

 

Antwan, intr-adevar, o surpriza placuta!Prima parte insa, pana la schimbarea efectului, este cam plictisitoare datorita pasajelor care urca si urca si urca...Partea a doua este foarte misto!Bravo!

 

Burb, se vede ca ai albastrelile in sange B) . Am impresia ca de data asta chiar te-ai straduit putin, in sensul ca nu mai e o joaca "din prima"...Puteai totusi sa dai chitara aia mai tare, poate sa-i dai si un pic drive.Frumos lucrat! :o

 

Chitaristilor, nu am o impresie concreta fata de piesa voastra.Unele pasaje sunt foarte dragute, insa altele falseaza cam evident si nici nu se asorteaza cu negativul.Cred ca ar mai fi trebuit lucrata un pic.

 

Gix, uau...Sunt cam speechless...Felicitari!Ai votul meu. :)

 

Ilun, interesanta abordare, dar poate ar fi fost mai bine daca n-ai fi cantat negativul peste negativ, daca intelegi ce vreau sa spun... :o

 

Jacksonman, cum sa-ti spun...De data asta esti foarte departe de inspiratia si tehnica pe care ai demonstrat-o cu "Ace of Spades"... :(

 

Lukeblue, ai clasa si asta se vede...Superb! :)

 

Iosif, batranul meu prieten... ;) Ai unele pasaje excelente, dar in general este cam neinspirata piesa ta, desi ca ton este mai mult decat ok.Oricum, este un debut la duel, asa ca iti urez bafta pentru la urmatorul!

 

Marcel, mi-a placut improvizatia ta.Mai multa atentie data viitoare. :o

 

Stradivarius, cam in forta pentru gusturile mele, totusi nu pot sa neg ca este foarte misto.Well done, kid! ;)

 

Clasament: 1(de departe ;) ). Gix, Lukeblue 2. Stradivarius 3. Burb 4. Ilun 5. Antwan 6. Iosif, Marcel 7. Jacksonman 8. 2 Chitaristi

 

Felicitari tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

Stradivarius - mie melodia mi-a placut mai mult decat a lui Lukeblue. Nici tehnica nu e mai prejos, asa ca ... te votez. Chiar ma mir ca un anume om :) nu te-a vazut pe locul 1... ma rog, nu comentez gusturile, poate depinde si de dispozitia lui de atunci, stiu ca o data a vrut sa-si schimbe votul :) ...

 

Ce sa fac, daca asa am vazut (ascultat) eu?

Mi-a placut mai mult piesa ta decat a lui Strad iar a lui Lukeblue a avut votul pentru "scaparea" aia a ta amintita pe portiunea aia (asa mi s-a parut mie)...asta nu inseamna ca Strad si cu tine nu ati cantat frumos...dovada faptul ca v-am indicat pe podium...si apoi, eu nu sunt decat un umil listener si un interpret de mana a tzashpea...nu am pretentia de somitate in materie de critica muzicala :)

Felicit pe toti participantii la duel, e un lucru foarte frumos asta, cu duelul, pentru ideile frumoase ce ies la iveala din noi...

Link to comment
Share on other sites

bumbacel,imi pare rau ca astfel gandesti,mi se pare ca a fost totusi muzicala,nu am dat pe langa,si nici prea plictisitoare.pacat de sunet.oricum,gusturile nu se discuta.ata ete. :) noi sa fim sanatosi,si va doresc cu okzia asta sarbatori fericite alaturi de cei dragi.v-am pupat.

Link to comment
Share on other sites

De ce sa fiu rau?!

Recunosc ca Jacksoman (Micnelu) e mai bun decat mine, Bumbac. Mi-e amic, stiu de cat timp se joaca, o ia in serios, freaca griful, linge corzile etc. E mai bun decat mine, doar ca acum nu are sunet. Dar sunt sigur ca se va schimba placa in maxim 2 saptamani. Da, e un debut si e vazut altfel. Dar per total, chiar daca am avut sunet mai bun decat el acum, temele mele au fost mai saracacioase. Afirm totusi ca si mie imi place la nebunie partea cu wah!

Salve!

 

Bumbacel, nu critica ceva mai bun tehnic decat ce ai tu...Poti sa critici ca ansamblu, nu tehnic...Oricum, iti multumesc pentru aprecieri. Binevenite si incurajatoare!

 

Cius! :)

Edited by antwan
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Omule, citeste cu atentie ce-am zis eu acolo...Cu cine l-am comparat pe Jacksonman?Cu mine?Nu.Cu el, cu o prestatie mai veche.Te-as ruga pe viitor sa nu mai arunci cu vorbe fara sa stii.

Link to comment
Share on other sites

"Clasament: 1(de departe ). Gix, Lukeblue 2. Stradivarius 3. Burb 4. Ilun 5. Antwan 6. Iosif, Marcel 7. Jacksonman 8. 2 Chitaristi "

 

Despre asta vorbeam. Fii si tu la atent la ce spui singur prima data si gandeste-te la ce am facut referire. NU m-am luat de tine, am facut doar o precizare. Atat!

Nu merita locul 7. A fost mai bun decat Iosif si Marcel la un loc. Cat despre mine....

Link to comment
Share on other sites

@Un om: pai da, te stiam ca iti plac pasajele melodice mai mult decat cele tehnice, si daca pe mine m-ai eliminat cu atata brutalitate :) am zis ca iese Stradi, care ar fi combinat ambele aspecte. Mie mi s-a parut mai muzical, mai cu fantezie... dar evident, e o parere subiectiva. Pe de alta parte piesa nu are o line clara, dar e trasa si dintr-un foc, asa ca-l iert :)

Cat despre piesa mea, "simt" ca ai dreptate cu pasajul ala, din pacate acolo evoluez tot io :) ... si cam asta-i nivelul la care ma aflu deocamdata cu "ebony & ivory".

Link to comment
Share on other sites

Da, te-am eliminat cu brutalitate :) ...lol...

Gix, crede-ma, imi place foarte mult ceea ce canti, dar asta a fost cu votarea la acest duel.

Link to comment
Share on other sites

dupa ce am ascultat piesele de inca vreo 2-3 ori am reusit sa fac nijte observatii cu toate ca m-am grabit si mam votat pe mine :) :). singurele lucruri care nu mi-au placut la jackson au fost efectu ala care (pe mine cel putin) ma zgaria pe creier si fazele de tremolo (timebomburile sau cum le zice, pana mea); la gix mi-a placut cand l-am ascultat a 3-a oara; chitara celor 2 frati ar trebui acordata cu un semiton mai sus/jos, dar apreciez curaju' de a va avanta la duel; stradivarius ejti mijto tata, la fel si luke, cu toate ca piesa ta mi-a placut mai mult. restu' nu mi-au facut o impresie prea clara (nici a mea nu inteleg ce a vrut sa spuna :)). nu va suparati de ce am spus, chiar daca am gresit, sunt doar niste pareri subiective...aaa si bumbac, tine-o tot asa! ai mai invatat de cand te-am auzit ultima oara :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

"Clasament: 1(de departe ). Gix, Lukeblue 2. Stradivarius 3. Burb 4. Ilun 5. Antwan 6. Iosif, Marcel 7. Jacksonman 8. 2 Chitaristi "

 

Despre asta vorbeam. Fii si tu la atent la ce spui singur prima data si gandeste-te la ce am facut referire. NU m-am luat de tine, am facut doar o precizare. Atat!

Nu merita locul 7. A fost mai bun decat Iosif si Marcel la un loc. Cat despre mine....

 

 

Clasamentul e ceva subiectiv si reflecta preferintele mele in materia duelului 14.Nu vad care e problema.Daca tie ti-a placut melodia lui Jacksonman, foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

recolta bogata la o piesa care mi se pare dificil de abordat! greu de ales castigatorul, oricum... iata parerile mele, mai mult sau mai putin obiective si un clasament privit de la cei mai "skinny" spre cei mai "fat" :) :

 

11. burb - man, esti asa de indragostit de bluzz ca orice piesa o faci bluzzz. sunt curios ce ai face pe un track foarte rapid sau mai dur... idei interesante in portiunea 2:10-2:24. dar ce comentez eu? nici macar nu am participat la un duel mai usor, nici la asta. ;) spor la jam-uri!

 

10. doi chitaristi - inca un debut bun, chiar daca aveti o chitara proasta sau groaznic de dezacordabila. pacat de ideile care sunt impresionante pe alocuri, recunosc ca sunt pasaje pe care eu nu le-as putea face, si nu sunt nici pe departe etalon. in alta ordine de idei, baieti, fratilor, nu va ascundeti cloampele (daca sunt) la adapostul chitarii dezacordate... bafta multa si va asteptam cu alte piese!

 

9. baumwolle - de la o zi la alta e mult mai bine, esti mai curajos si mai inspirat, parca ti se "desfunda" urechile, nu? imi place ca ai structurat bine intro-ul si finalul. cand ma gandesc la inceputurile mele de cantat la chitara, te inteleg perfect, si apreciez foarte mult fair-play-ul tau, sa stii, si cred ca si altii ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte sa te acuze de ceva, ca e pacat. nu prea mai esti pe ultimul loc, asta inseamna ceva.

 

8. antwan - bine ai venit! un debut bun si interesant totodata. ideile tale sunt bune, dar parca nu se potrivesc asa bine pe genul piesei. foarte putine scapari pe alocuri, stii bine sa zici ce vrei sa "zici", asta se vede, controlul bun al instrumentului, dar m-ai cam innebunit cu "quaquaquaquaquaiquaiquaiiii" ala. :)

 

7. everybody call him iosif - zici ca tragi cu acustica cu doza de electrica? suna bine, omule! idei bune, oleaca trase spre blues pe alocuri, dar se putea sa le "asezi" mai bine. m-ai dat pe spate cu frantura a la "Moroccan Sunset" de la Satriani, pe free time-uri. Bingo!

 

6. marcel - oleaca mai temator, nu stiu de ce, pen'ca sigur poti sa faci ceva mai in forta. ai simtit bine gamele, dar nu ai legat frazele ca sa spuna ceva. astept ceva mai bun la alt duel....

 

5. ilun - controversata chestie: ai inceput mai funky, dar ai dat-o repede in bluzane. nu e chiar rau, dar asemenea combinatie nu am mai auzit pina acum (Patoi cred ca poate asa ceva...;)). pacat ca nu atingi coarda sensibila cu "carcaletele" asta...

 

4. jacksonman - uite ca de data asta imi place, nu stiu de ce... lasand sound-ul la o parte si persistenta intr-un anume riff mai mult decat ar trebui (1:50-2:08, de ex), ai idei bune. apoi, de ce pui domne in piesa bombe cu ceas? (asa zicea cineva mai sus, right? :)). sorry, dar in contextul asta mai sus de locul patru nu te pot aseza. don't shoot!

 

3. stradivarius - el joaca bine si in deplasare, dupa cum se vede, si e pe podium. virtuozitate de necontestat, dar parca ideile mai mult de blues sunt, printre bucati de shred. impresionanta partea 1:30-2:00, plus alte bucati in care arata ca l-a "citit" pe Satch la greu si inca foarte bine. s-ar putea sa fi gresit de l-am clasat asa jos, sorry, asta e.

 

2. lukeblue - e cert ca e pe terenul lui. se joaca cu sunetele si cu sound-ul cum vrea el. timing perfect, articulatie de asemenea. parca e mai buna prima parte, aia mai soft (si dementiala portiunea 1:45-1:50! si altele), dar parca s-a indepartat in unele parti de ideea de funk, poate de-aia nu l-as vota... blame me if you want...

 

1. Gix - imposibil, dom'le! acum nujtiucate dueluri a facut doua trackuri de chitara, acum a pus si clapa, da' cine se crede asta? Tony MacAlpine? :(:o a ascultat si Mihaescu la greu, sau i-a iesit la nimereala, cine stie? o sa tot insist cu criticile nimicitoare pana s-o gasi cineva sa-i interzica accesu' la dueluri. B) hmm... normal ca l-am votat! ;)

 

bafta tuturor! see you next time!

Link to comment
Share on other sites

Grasilor, ma inclin! Va multumesc pentru primire! :)

La duelul 15 promit sa vin in forta, ocupandu-ma mai mult de juma de ora de tema! :)

Tai tai =))

Link to comment
Share on other sites

ms felixane pt feed, nu ascult satriani asa ca sa-mi spui unde-i partea "moroccan sunset"-like aia :) (cumva secventele de Emaj?). ah, si doza nu e de electrica, e pt acustica :).

 

uite ca m-ai prins cu lectia neinvatata... am zis ca e de la Satriani portiunea 01:18-01:21 de exemplu (se mai repeta la tine...), dar mi s-a parut ca e din piesa "A piece of liquid" de pe albumul Crystal Planet-1998, dar nu e nici de acolo adica nu e chiar identica, totusi e in spiritul ei sau al primei parti a piesei "Moroccan Sunset" de pe albumul "Joe Satriani"-1996. oricum iti recomand sa asculti piesele respective, cred ca vei avea numai de castigat daca iti vor trece un pic pe la ureche, nu? sunt foarte bune, zic eu... bafta!

probabil ca de-aia suna asa bine chitara, pentru ca e chiar doza de acustica, ok. cu atat mai bine, nu? :)

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.