www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Headstock Rupt :) What Now ?


Guest Voe7eX
 Share

Recommended Posts

Guest Voe7eX

Salutare !

 

Asadar o imagine face cat o mie de cuvinte...iata necazul patit. Probabil de la transport, chitara a patit ce se vede. Cum pot rezolva , am inteles ca totusi se repara...? Multumesc anticipat pentru sugestii.

post-1018-1211145040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Salut ! Multumesc extrem de mult. Chitara e luata de la Rares (midnight_rider) acum 2 ani. Eu o tot transport intre Bucuresti si Ploiesti si azi cand am adus'o din masina si am dat sa cant ceva...u know.

O sa ma apuc maine de dat telefoane, aranjat vizite la lutier etc. Am vazut si cazuri mult mai grave pe net, sunt sigur ca un lutier competent o poate rezolva. Multam de reply.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Poate e mai ieftin sa cumperi un alt grif (daca e bolt-on). :)

 

@Junk Yard: Seamana cu un LP. Acuma nu ca vreau sa fiu carcotas, dar nu prea cred k e bolt-on :)

 

@Voe7eX: Sa ne informezi de rezultatul reparatiilor. Poate pe viitor s-ar putea sa avem nevoie (desi speram sa nu :) )

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

ideal ar fi sa o rezolve un lutier...dar daca cere o groaza de bani pt asta uite ce trebuie sa faci:

 

1.dai jos cheile si cureti bine capul de orice mizerie (praf, scame,etc)

 

2.faci o presa din 2 bucati de lemn (scandura) cu o suprafata mai mare decat capul si 4 suruburi cu piulita ... pt ca urmeaza sa il prinzi cu ea..

obs. scandura sa fie groasa astfel incat sa nu se curbeze cand o strangi, deci sa asigure o presiune egala pe toata suprafata de contact cu capul.

 

3.aplici adeziv pe bucatile capului, le aranjezi cum ar trebui sa stea in mod normal(lego) si prinzi capul in presa...strangi suruburile bine si lasi sa se intareasca la temperatura camerei(nu pe calorifer sau ceva de genul asta)

obs. eu iti recomand un aracet de calitate, sau daca ai posibilitatea, clei de oase(asta folosesc lutierii in mod normal)

 

mentionez ca am lucrat cu asa ceva(griff descleiat, griff rupt), deci vorbesc din experienta, nu dintr-un tutorial gasit din gresala pe net.

 

daca tu crezi ca nu te descurci si vrei, eu il pot rezolva... daca esti interesat contacteaza-ma.

succes.

Link to comment
Share on other sites

eu cand am patit-o am inlocuit tot griful. dar exista situatii in care se poate repara. am vazut un filmulet in care kirk hammet are cateva chitari reparate dupa o ruptura de felul asta, ala fiind locul in care se rupe cel mai frecvent. intradevar, un lemn lipit corect cu aracet nu se va mai rupe niciodata pe acelasi traseu (nu credeam, dar un prieten tamplar a experimentat in fata mea). nu mai retin exact, dar aracetul lipeste complet dupa 24-48 ore.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

 

Stiam ca sunt si cu bolt-on, insa majoritatea sunt fara :) Am si eu un LP si e tot bolt, dar repet, sunt mai rare.

 

Oricum, vezi cat iti ia un lutier, contacteaza-l pe titus si intereseaza-te cat te costa sa-ti schimbi tot griful, mai ales k e bolt, o sa fie lejer. Dupa aia asteptam un feed-back.

 

Sfatul meu: Cumpara-i un hard-case daca faci drumuri dese cu ea. In stilul asta nu o sa mai ai probleme de genul cand o cari cu masina. :)

 

Keep on rocking :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Neatza baieti, multumesc mult pt interventii tuturor. Inca nu reusesc sa il prind la tel pe dl. Stanescu, am tot incercat, voi reveni.

Imediat cum am un rasp. de la lutier voi reveni si aici.

Am si eu o intrebare :) maybe noobish ? Cristi Grosu/Grosmann ? Stiu ca si el face chitari, nu cunosc detalii, dar nu e oare indicat sa iau legatura si cu el...vad ca nimeni nu s'a sesizat :-s...si ma gandesc ca o fi ceva la mijloc...

Chitara,da, este un Epi LP Studio, nimic special. Unde pot vedea cat ma costa un grif nou ? :)

 

Edit:Ok, am vb la GuitarSHop, ma pot duce lunea sau joia (as putea si azi deci, vad cum stau cu serviciul), insa nu mi'au facut o estimare de pret...o sa fie facuta la fata locului. Acum...eu neavand nici o referinta, cam care ar fi un pret decent sa zicem pt reparatie ? Aveti idee ? Thx.

Edited by Voe7eX
Link to comment
Share on other sites

Edit:Ok, am vb la GuitarSHop, ma pot duce lunea sau joia (as putea si azi deci, vad cum stau cu serviciul), insa nu mi'au facut o estimare de pret...o sa fie facuta la fata locului. Acum...eu neavand nici o referinta, cam care ar fi un pret decent sa zicem pt reparatie ? Aveti idee ? Thx.

N-am idee, dar arunca un ochi pe preturile pe care le-au afisat pe site...Oricum nu va fi ieftin, acu' depinde si de posibilitati...

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Salut, vin de la lutier. Voi plati o suma astronomica, dar asta este. L'am prins pe Dl Stanescu, nu mi'a placut deloc cum a vb cu mine, mi'a zis asa f gretos ca e un minim de 100 de eur dar la care se vor adauga altele cu siguranta.

 

Asa ca m'am dus la GuitarShop la Dl Cornel Rusu cu care m'am inteles f bine. E destul de grav babardita chitara, cheitele sunt pa, headstockul e compromis, mai are si ceva probleme electronice (le stiam mai demult, i le'am spus...o doza nu prea se aude). Imi va face totul + setare actiune la un pret in jur de 125E. Muuuuuuult, dar m'a asigurat ca chitara nu se va mai rupe niciodata in acel loc (un fel de limited lifetime,lol). In plus m'a invitat joi sa vad cand va aduce inapoi un Epi LP rupt in acelasi loc si mod, si daca nu imi va placea lucrarea aceea, ma pot razgandi. F cinstit. Mi'a spus ca are nenumarate LPuri cu aceasta problema...lemn prost, made in China, tot tacamul.

 

Astept si parerile voastre. Ca suma e mare stiu, dar ce'as fi putut face ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Ai dreptate, e singurul lucru care m'a facut sa zic "da,ok"...rezolvam tot, ma asigura ca nu se va mai rupe niciodata acolo...asta e. In contextul in care chitara costa vreo 300, eu zic ca e o suma mare. In fine :). Va dura doua saptamani, nu's sigur ca am mentionat. Si in plus faza cu venitul joi sa vad o alta lucrare si eventual sa ma razgandesc daca nu imi place aia, ei bine, f profi. Am apreciat si asta e acum, sa speram ca in 2 sapt. va fi totul ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
mie 125 de iuro nu mi se pare o suma chiar asa de mare...gandeste-te ca, pan' la urma, iti rezolva toate problemele pe care le ai la chitara :)

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX
Mai bine vinzi ce ti-a ramas din chitara cu 100-150 de euro (doze, corp), mai pui 150 (pe care ar trebui sa-i dai pe reparatie) si-ti iei chitara noua. :)

 

Sa stii ca m'am gandit dar nu cred ca pe doze (care btw, nu's cine stie ce) si corp iau 150...si in plus ar fi o mare mare bataie de cap. Ce'i drept as vrea o chitara noua, un Telecaster,dar...si ala e pe la 500 eur. Am eu in plan sa'mi iau alta chitara mai la anu' asa, de prin afara.Asta e acum. Movin' on.

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

My bad. Am o problema cu numele in ultima perioada, pe bune. Varsta bat'o vina. Scuzele mele : Cornel Ursu. Ma bucur de feedbackul pozitiv primit dupa ce m'am intors de la Guitar Shop. Multumesc inca o data tuturor celor care au postat/posteaza. Daca topicul nu va fi alive inca 2 saptamani (si cred ca nu va fi) voi reveni cu poze la momentul oportun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Mai sa stii ca am intrebat si asta. Raspunsul a fost ca nustiu ce constructie are si nu poate fi schimbat asa usor, mai ales ca grifuri noi de epi nu prea se gasesc pe toate drumurile. Stiu si eu...exista saitul asta warmoth.com unde poti face grifuri custom dupa cum doresti, dar costa...

Link to comment
Share on other sites

Sheriff a avut intreg headstock-ul rupt la un ESP Eclipse II (adica nu o jucarea), si l-a rezolvat super frumos la d-l Stanescu. Bine, a durat mult (2 sapt.) si a fost ceva peste 100 de Euro, daca nu gresesc, dar reparatia a iesit senzational. Recomand cu incredere.

 

Exact ce spuneam: ESP sint chitari de tot rahatul. La banii astia iti faci un custom la grosmann exact cum iti doreste inimioara, de mor toti cind o aud :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Sau poate mai bine lipeam direct cu PoxiPol :). Cred ca am gasit un meserias bun, raman la el. Deja am inceput sa numar zilele, numar noptile...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Sau poate mai bine lipeam direct cu PoxiPol :). Cred ca am gasit un meserias bun, raman la el. Deja am inceput sa numar zilele, numar noptile...

 

am trecut azi pe la d-nul einshenk, un lutier batran foarte bun si l-am intrebat de problema ta... omul a zis ca tre' s-o vada, dar se poate repara si pretul ar fi cam de 50ron...dureaza cam o saptamana.

eu zic sa iei in considerare oferta ca 100 si de euro e exagerat de mult pentru o lucrare asa de mica si necostisitoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Salut ! Multam mult pentru efort, apreciez. Hmm...ma cam tenteaza. Insa...exista un but :) ca sa zic asa, crezi ca e mica si necostisitoare ? Eu nu am dubii ca un lutier pentru a lua banii poate zice "bai, e f grav, o sa coste mult"...insa dl Ursu nu mi'a facut impresia asta. I'a cam picat fata cand a vazut cum e rupta, se uita asa, parca incredul, uimit cat de rau e...naiba stie, era ideal sa ma pricep eu. In plus mi'a zis ca e ff migaloasa lucrarea, u know, dureaza 2 saptamani...a incercat sa imi explice cum face, ca nu e vorba de lipire, trebuie sa dea head'ul jos, sa il reataseze cu nustiu' ce structura de rezistenta, revopsit, lacuit, nu se mai cunoaste nimic samd. Peste tot pe forumurile pe care am mai citit din afara, parerea generala era ca e f scumpa o astfel de lucrare.

 

Eu ma duc maine pe la guitar shop, acum chitara e deja la dl Ursu acasa, la Pitesti daca am inteles bine...daca deja a inceput sa lucreze la ea cred ca oricum nu mai e cale de intors. Dunno what to do.

Link to comment
Share on other sites

Io am rupt si lipit 3 headstockuri ,doua prin anii 80,unul in anii 90.In anii 80 nu se gaseau nici lipiciuri profesionale,l-am lipit cu un lipici in doua componente pe unul,iar pe celalalt cu aracet facut rost de la fabrica de mobila,ca in comunism nu se gasea nici aracet in magazin.Pe cel pe care l-am rupt in anii 90,l-am lipit cu clei special pentru lemn.Toate cele 3 chitari functioneaza impecabil si azi.Nu toate reparatiile au fost frumoase,dar pana la urma mi-a mai iesit si mie :).Pe langa asta,prima chitara pe care am spart-o in concert,marca Amuse.am lipit-o de 3 ori,ea fiind sparta IN BUCATI.Ultima data a fost la Top T,la Buzau,cand au urcat fanii pe scena si au luat bucati din ea,asa ca a trebuit sa trec la alte victime.Crede-ma ca nu e asa o mare scofala sa lipesti acolo.....Daca vedeam mai devreme iti spuneam sa-l aduci sa incerc sa ti-l fac eu !

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Salut ! Da, sincer am vrut sa te sun initial :), dar nu prea stiam ce sa'ti spun :))...salut it's me, am luat o chitara de la tine mai acum 2 ani si acum am rupt'o :-s.

In alta ordine de idei, inca cred ca ma mai pot razgandi, dar azi. Probabil in weekend lutierul se va apuca de treaba. Pana la urma deci, e doar treaba de lipit ? Pt ca mie mi'a zis ca e mult mai complicat, practic nu se vede din poza, dar head'ul e rupt in sus sub cheite...

Stai ca te sun, sa vad unde era numarul...

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Deci the situation este ca nu ma mai pot razgandi, chitara e in lucru, nota bene cand i'am spus ca poate o iau asa cum e acuma a mai dat pretul jos :)...in fine a incercat sa imi explice...da headu' jos, intra cu niste tije cu care reprinde apoi partea rupta, urmeaza sa dea din nou cu lac, sa vada care e shpilu' cu cheitele ca is cam praf si alea, si apoi restu' : reglarea actiunii si partea electronica, repet, o doza nu prea se mai aude iar mufa aia unde intra chitara merge in gol...rotesc pana la adanci batraneti...lunea cealalalta e gata, o sa fac poze.

 

Btw am vazut si lucrarea cealalta, un alt Epi Standard, rupt la fel si refacut, extrem de misto facut. Chitara arata fix ca noua. Ah si am cantat pe un Tele ca ma batea un gand...nu mi'a placut deloc, da deloc (cum se canta pe el adica). Can't wait for my LP :)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Voe7eX

Eh well...a sosit si ziua. Ieri a sosit. Lucrarea e foarte faina, chitara e setata super, practic daca se acordeaza in Eb sau D canta singura (corzile f moi) :). Asta senzatie am avut'o...in plus si problemutele avute cu dozele s'au dus, acum se aud ambele super. Am revenit totusi la standard tuning unde de asemenea se canta si se aude totul perfect.

Ce sa zic, in momentul asta lucrarea pare impecabila, nu se cunoaste nimic, exista o vopsea neagra care acopera zona unde a fost rupta, dar se simte foarte bine in peisaj in conditiile in care chitara mea e roshul ala ars asa...deci bun gust si la finisaje.

Daca intereseaza pe cineva, pun si poze.

Multam tuturor care m'au ajutat cu informatii !! Sa speram ca lucrarea va rezista si asta va fi fost si ultima mea vizita la repair shop.

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

Ooo, my bad. Is @work acum. Revin cu poze desigur :).

Da, sunt multumit,recomand in ciuda pretului (am dat 50% din valoarea chitarii pe reparatii :)). A cantat pe ea aseara si un alt amic forumist, daca s'o fi trezit poate posteaza si el o impresie...:))...oricum verdictul a fost f pozitiv si din partea lui.

 

Unde gasesc totusi hard case ? Aveti idee ? Am nevoie de unul urgent. Multam !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.