www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

poate imi raspunde si mie cineva la intrebarea de altfel pertinenta de ce Ochescu e considerat bun... si sa ma faca sa inteleg de ce a umblat prin atatea trupe, si-a mutat atentia in a fi in primul rand un instrumentist si porma om de trupa sau cum?

vazut din afara traiectul lui pare f ciudat si nu stiu unde l-a purtat traiectul asta...!

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
raman din ce in ce mai uimit de ce face spatiul virtual din oameni. nivelul de adrenalina creste simtitor si probabil nimeni nu castiga nimik.

 

un chitarist bun e Ochescu zice lumea. totusi de ce s-a plimbat prin atatea trupe? a fost chiar atat de bun!? a!?

 

Foarte multi muzicieni si chitaristi romani spun ca Ochescu este foarte bun. Inclusiv Sorin Tudoran si Dan Aldea au spus asta (cu ocazii diferite). Eu il consider "cel mai bun" chitarist roman. Ar fi ceva sa-l auzim si pe el vorbind pe forum.

Link to comment
Share on other sites

poate imi raspunde si mie cineva la intrebarea de altfel pertinenta de ce Ochescu e considerat bun... si sa ma faca sa inteleg de ce a umblat prin atatea trupe, si-a mutat atentia in a fi in primul rand un instrumentist si porma om de trupa sau cum?

vazut din afara traiectul lui pare f ciudat si nu stiu unde l-a purtat traiectul asta...!

 

Nu te tot gandi in caldura aceasta ca-ti face rau .

 

Cati ani a existat Jimi Hendrix Experience ?

Cati ani a existat CREAM ?

Cati ani a existat Blinth Faith ?

 

De cati ani canta Ochescu ?

 

cati ani ai ? asa virtual ?

 

De obicei un chitarist este considerat bun cand stie sa cante la chitaramult mai bine decat media generala.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

si un drept la semireplica pt karpi pur din dorintza de a dialoga. karpi viatza e grea dar mai coboara si tu din dictionar si nu mai fi asa batzos. ai ceva ani in spate si ar trebui sa-mi dai exemplu... sau nu? sau poate tocmai asta este exemplul pe care il vrei urmat?

 

pt useri..... inca astept raspunsul la intrebarea mea:) ca ma roade....

Link to comment
Share on other sites

poate imi raspunde si mie cineva la intrebarea de altfel pertinenta de ce Ochescu e considerat bun... si sa ma faca sa inteleg de ce a umblat prin atatea trupe, si-a mutat atentia in a fi in primul rand un instrumentist si porma om de trupa sau cum?

vazut din afara traiectul lui pare f ciudat si nu stiu unde l-a purtat traiectul asta...!

Eu am fost in mai multe trupe ca Ochescu,cel putin dupa o mica analiza,asa imi pare.Trupele se fac,se desfac,se refac.Toti au un ego,unii mai mare,altii mai mic,neintelegeri sunt peste tot.A sta 2-3 ani intr-o trupa care are 150-200 decantari pe an e mare lucru ! Florin este un tip calm,echilibrat,si cu spirit de trupa.Nu vad deloc ce iti pare ciudat in traiectul lui,avand in vedere ca are o cariera de peste 30 de ani !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

si un drept la semireplica pt karpi pur din dorintza de a dialoga. karpi viatza e grea dar mai coboara si tu din dictionar si nu mai fi asa batzos. ai ceva ani in spate si ar trebui sa-mi dai exemplu... sau nu? sau poate tocmai asta este exemplul pe care il vrei urmat?

 

pt useri..... inca astept raspunsul la intrebarea mea:) ca ma roade....

 

Ce exemplu mai ai nevoie?

 

Ti-am atras atentia sa citesti atent sa intelegi ce se scrie despre ce este vorba.

Sa incerci sa mai sintetizezi lucrurile.

 

Ti-am pus si intrebari ( ajutatoare) ca sa te poti orienta in directia intelegeri anumitor probleme .

 

Da exemplul de urmat este sa inveti sa canti la chitara asta sa te intereseze .Nimic altceva.

 

Lasa-te de pus intrebari la nivel de gradinita ,cand pui intrebari din acestea denota ca habar nu ai cei aia cantat la chitara .

 

In cea ce priveste anturajul si inatamparile de tot felul , documenteaza-te si trage concluzii ca sa poti prevedea anumite aspecte nedorite ce vor veni cu siguranta .

 

 

Eu am fost in mai multe trupe ca Ochescu,cel putin dupa o mica analiza,asa imi pare.Trupele se fac,se desfac,se refac.Toti au un ego,unii mai mare,altii mai mic,neintelegeri sunt peste tot.A sta 2-3 ani intr-o trupa care are 150-200 decantari pe an e mare lucru ! Florin este un tip calm,echilibrat,si cu spirit de trupa.Nu vad deloc ce iti pare ciudat in traiectul lui,avand in vedere ca are o cariera de peste 30 de ani !!!!!!

 

 

ca sa inteleag si sa vada si ganditorul nostru

Link to comment
Share on other sites

interesant Karpi este ca tu dai raspunsuri de mare dogmatic pentru intrebari de gradinitza si invers. mai coboara pe pamant. Rares mi se pare cu muuuuuuult mai echilibrat si mai normal in discutie fata de tine. e treaba ta cum vbesti. de-asta e forumu asta asa de ciudat. ca unii de la care astepti ceva dau cu bata in balta. tot respectul si nb!

Link to comment
Share on other sites

interesant Karpi este ca tu dai raspunsuri de mare dogmatic pentru intrebari de gradinitza si invers. mai coboara pe pamant. Rares mi se pare cu muuuuuuult mai echilibrat si mai normal in discutie fata de tine. e treaba ta cum vbesti. de-asta e forumu asta asa de ciudat. ca unii de la care astepti ceva dau cu bata in balta. tot respectul si nb!

 

Eu te sfatuiesc sa te duci la Duelul_89 si sa incerci sa canti ceva , dupa 300 de dueluri poate se prinde ceva de tine.

Prinzi greu si uiti repede ? nu intelegi din exemplele cele mai la indemana pentru oricine despre ce este vorba.

 

I gandeste-te un pic , ce regim a fost pana-n '89 .

Ce muzici erau aprobate de gregim ?

Ce fel de muzica era in ce perioade pana-n '89 ?

Cate discuri de muzica rock adevarata au aparut la noi pana-n '89.

Cate trupe de rock de mare succes si popularitate au existat la noi pana-n '89

Cati bani a castigat un chitarist de rock sau orice ?

 

Cate discuri ( LP) de muzica instrumentala progrock/rock/pop au aparut la noi pana -n 2008 ?

 

cate locuri de cantat muzica rock existau ? cat se platea ptr aparitii, spectacole, compozitii ?

 

Din ce traia un "profesionist" de la noi ?

Cati bani are nevoie un chitarist ca sa plateasca intertinerea, apa/gaz/lumina /gunoi ..chirie , mancare , scolarizare copii , educatie copil ( ore de balet , muzica , sport ...) cheltuieli cu sculele ( o chitara inainte de '89 ajungea la pretul unei masini Dacia )

 

Ce propaganda /reclama se facea muzici rock ?

..si mai cauta .........

 

Fara date fara inregistrari nu ai de unde sa cunosti nimic asa ca ramanem la "LUMEA ZICE" si lume vad ca zice bine chiar daca pentru tine nu-i prea clar .

 

Cei care au avut trecere pe la jupanii vremurilor au avut stomac si limba s-i au tras disc si a ramas cate ceva , dar in nici un caz chitaristi de muzica rock .

 

Trist este ca in zilele noastre este mai rau decat atuncea !

 

 

Daca tu nu poti gandi singur nu am ce sa-ti fac .Mai inscrie-te inca odata la scoala si de data asta nu mai chiuli ci punete pe invatat .Poate iesie ceva .

Am vazut in america unul a dat in judecata scoala pentru ca la job s-a constatat ca nu stie nimic.A fost nepregatit.

Incearca sa dai in judecata scoala , caci nu te-a invatat sa gandesti .La fel pe profesorii care te-au trecut ca sa nu aiba probleme si nu te-au pregatit pentru urmatoarea treapta.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Karpi, tocmai m-am uitat la Jasemine Rocks /w.$kihippy ... ... Pffff .. super-tare .. (ca sa zic si eu ca astia micii ..!!) .. daca si vocea ar fi fost la locul ei era ... BETON ....

 

Am incercat sa-mi dau seama dar n-am reusit ... ... cate chitari ati folosit acolo ..??

Link to comment
Share on other sites

Karpi, tocmai m-am uitat la Jasemine Rocks /w.$kihippy ... ... Pffff .. super-tare .. (ca sa zic si eu ca astia micii ..!!) .. daca si vocea ar fi fost la locul ei era ... BETON ....

 

Am incercat sa-mi dau seama dar n-am reusit ... ... cate chitari ati folosit acolo ..??

nu mai stiu cate chitare , vocea a facut-o skippy asa cum i- avenit lui ,dar el cand bea prea multe berii i se pare totul bine si roz ...hahaha este un artist adevarat o figura fantastica .

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8...mp;#entry253641

citeste aici ca sa nu " spune lumea" ca poluam topicul .

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Toti se pricep sa spune niste nume...Nu in nume sta realizarea ci in fapte.

Ce inseamna un chitarist bun? Un chitarist bun este cel care are viata doar atunci cand canta la chitara, nu este obligatoriu sa ai faima, renume, ca sa fii un chitarist bun, si degeaba poti avea faima, renume si sustinere din partea unor persoane influente, daca de fapt nu exista dedicatie adevarata spre acest instrument si mai ales talent. Chitara nu e doar o materie sau un obiect menit sa satisfaca, e un mod de viata, un "way of life". Fiecare poate deveni un chitarist bun, daca manifesta implicare, dedicatie, talent, chemare. Totul sta in fortele proprii, nu in ajutorul altora, care stiu sa vorbeasca mult si frumos, cu scopul de a intimida si de a pune in umbra pe cei mai "mici".

 

 

@Anca Pavel : -Ce chitara delicata ai tu Ancuta , vezi sa nu-ti bagi minuta , in gauruta

care se vede ...aah..sau in cealalta care nu se vede...uuh..( de la curea.)

 

-Un chitarist bun este cel care o ajuta pe Ancuta , sa nu-si raneasca minuta ! :) ooooh !

Sorin Tudoran :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
@Anca Pavel : -Ce chitara delicata ai tu Ancuta , vezi sa nu-ti bagi minuta , in gauruta

care se vede ...aah..sau in cealalta care nu se vede...uuh..( de la curea.)

 

-Un chitarist bun este cel care o ajuta pe Ancuta , sa nu-si raneasca minuta ! :) ooooh !

Sorin Tudoran :)

 

 

Sorineeeee .. 'tui mama lui de Bachus .. si cine l-o fi inventat ... (ca altfel nu-mi explic ..!!)

 

Pai cu Ancutza ce-ai ..?? .. ca acuma vad ca-i din Cimisoara ... O fi ea fata faina ( .. :) .. ), nu zic - ca n-o cunosc - da' vezi tu ...

 

Nu cred ca te-a vizat pe tine cand a scris ce a scris .. ... ... Pur si simplu asta-i parerea ei despre ceea ce inseamna un chitarist bun .. Si, din punctul ei de vedere, nici nu greseste prea tare ...!!

 

 

 

Edit: Crezi ca la faza asta am ajutat-o pe Ancuta sa nu-si raneasca minuta ..??? ... :D ..???

Edited by Adi Sabau
Link to comment
Share on other sites

Toti se pricep sa spune niste nume...Nu in nume sta realizarea ci in fapte.

Ce inseamna un chitarist bun? Un chitarist bun este cel care are viata doar atunci cand canta la chitara, nu este obligatoriu sa ai faima, renume, ca sa fii un chitarist bun, si degeaba poti avea faima, renume si sustinere din partea unor persoane influente, daca de fapt nu exista dedicatie adevarata spre acest instrument si mai ales talent. Chitara nu e doar o materie sau un obiect menit sa satisfaca, e un mod de viata, un "way of life". Fiecare poate deveni un chitarist bun, daca manifesta implicare, dedicatie, talent, chemare. Totul sta in fortele proprii, nu in ajutorul altora, care stiu sa vorbeasca mult si frumos, cu scopul de a intimida si de a pune in umbra pe cei mai "mici".

 

lasati fata

 

Am vazut fete pe youtube cantand la chitara clasica ce baga in sperieti mai mult de jumatate de rgc.ro .

 

Sa stii ca cei "mici" sunt problema , nu le vine sa creada ca trebuie sa invete si sa studieze .Cealalta parte crede ca ce a studiat este totul si nu inteleg ce nu-i bine.

Li-se spune ,li-se atrage atentia asupra lucrurilor importante ca sa nu piarda timp ( din pacate noi cei batrani am trecut prin astea fara a avea pe cineva care sa ne indrume asa ca am cheltuit foarte mult timp si energie pe lucruri/drumuri gresite ).

Mergi la scoala si te invata materia obligatorie din programa scolara , nu te intreaba daca-ti convine sau nu.Doar cand te maturizezi i-ti dai seama ce bine ca te-au pus sa inveti , si vezi rostul unor studii care la vremea lor nu te-au interestat de loc.

 

Talent , chemare, implicare ,"way of life " si traiesti intr-un boschet sau sub un pod de la marginea orasului daca nu esti super performant , te bucuri daca poti sa canti la colt de strada si ti-se arunca cateva monede .

 

La orice " Way Of Life " trebuie BANI .

ca s acastigi bani trebuie sa fii profesionist .

Altfel "Way Of Life" ramane o utopie , secvante de filme muzicale , declaratii pompoase ale vedetelor dup ace s-au umplut de bani.

Link to comment
Share on other sites

... ca sa mai zic ? :) .... mai bine ma intorc la topicul cu Phoenix ... macar acolo contrele is mai directe ... lol ... totusi , ma gandeam( serios ) la un moment dat ca ar trebui facut un studiu muzicologic profesionist despre rockul romanesc de la sf anilor 60 -mijlocul anilor 80 care sa contina( in mod obligatoriu ) referiri la ( si despre )creatia lui N. Brandes , I. Merca , S. Tudoran , D. Aldea, F. Ochescu , V. Farcas , N . Covaci adica , cred eu , cele mai importante nume ... anul trecut , in vacanta de vara , vorbeam cu ex. baterist-ul ( veteran ) Ica Moca, angajat actualmente la sc de muzica din Cluj si care se oferea la un moment dat sa ma puna in legatura cu S. Tudoran ... dupa ce mi-a mai trecut din uimire ,am inteles ca in fapt locuieste undeva aproape de scoala cand vine in Cj .... si mai tin minte ca mi-a zis : " eu te introduc , da ai grija ce vorbesti si ce si cum canti (daca te pune sa canti) ....ca ne trezim pe afara ! " .... acum inteleg (si mai bine ) ce a vrut sa zica ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Sorineeeee .. 'tui mama lui de Bachus .. si cine l-o fi inventat ... (ca altfel nu-mi explic ..!!)

 

Pai cu Ancutza ce-ai ..?? .. ca acuma vad ca-i din Cimisoara ... O fi ea fata faina ( .. :) .. ), nu zic - ca n-o cunosc - da' vezi tu ...

 

Nu cred ca te-a vizat pe tine cand a scris ce a scris .. ... ... Pur si simplu asta-i parerea ei despre ceea ce inseamna un chitarist bun .. Si, din punctul ei de vedere, nici nu greseste prea tare ...!!

 

 

 

Edit: Crezi ca la faza asta am ajutat-o pe Ancuta sa nu-si raneasca minuta ..??? ... :) ..???

 

 

M-ai sti ...vise....vise....hop si tu Adi ! Recunosti ca POZA e...........frumoasa !

 

-..poate-i pune si o ' DOZA' ..pentru vibratii mai ,profunde' ?! Ma refer desigur la....la....

SOUND ! ...abia atunci vom putea vorbi despre o ,CHITARISTA ELECTRICA'

 

Cu cele mai bune intentii........si succes ! :) lo! S.T.

Link to comment
Share on other sites

interesant Karpi este ca tu dai raspunsuri de mare dogmatic pentru intrebari de gradinitza si invers. mai coboara pe pamant. Rares mi se pare cu muuuuuuult mai echilibrat si mai normal in discutie fata de tine. e treaba ta cum vbesti. de-asta e forumu asta asa de ciudat. ca unii de la care astepti ceva dau cu bata in balta. tot respectul si nb!

 

Daca nu l-ai vazut pe Florin Ochescu cantand live, mergi si vezi-l. Raspunsul la intrebarea ta il vei afla singur.Daca l-ai vazut deja, inseamna ca nu stii sa faci diferenta intre un chitarist bun si unul de exceptie.

 

A ,inca ceva : asculta Progresiv TM - " Puterea muzicii". Daca nici apoi nu intelegi cine e Florin Ochescu, inseamna ca ai alte gusturi in materie de chitaristi, alta scara de valori si, in acest caz , nu are rost sa continuam fiindca tot ceeace tine de gust nu se discuta.

 

Dan

 

PS. Pana aici, bietul Ochescu scapase de beshteleala.....

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Daca nu l-ai vazut pe Florin Ochescu cantand live, mergi si vezi-l. Raspunsul la intrebarea ta il vei afla singur.Daca l-ai vazut deja, inseamna ca nu stii sa faci diferenta intre un chitarist bun si unul de exceptie.

 

A ,inca ceva : asculta Progresiv TM - " Puterea muzicii". Daca nici apoi nu intelegi cine e Florin Ochescu, inseamna ca ai alte gusturi in materie de chitaristi, alta scara de valori si, in acest caz , nu are rost sa continuam fiindca tot ceeace tine de gust nu se discuta.

 

Dan

 

PS. Pana aici, bietul Ochescu scapase de beshteleala.....

 

Chestia aceasta cu GUSTUL este o prostie rara ,asa in general .

 

Zicala ar fi valabila pentru ascultatorul de rand ,,,de exemplu nea Marin agricultor fruntas din ce stiu eu ce sat ..e si el dupa GUST manelist , sau e cu folclorul local tot dupa gust .

 

Un instrumentist in devenire nu asculta chitaristii de placere ! El trebuie sa-i studieze .!

 

Chestia cu " Nu-i pe gustul MEU " este un fel de JUSTIFICARE a lenei si a ignorantei , dar si pentru a-si ascunde lipsurile , deoarece respectivul este constient de lenea si comoditatea sa si vrea sa mascheze de ce-i este rusine .

Devine un fel mai elegant de a spune ."habar nu am , nu inteleg , nu-s capabil , este prea elevat pentru mine, din pacate nivelul meu de cultura este sub pamant ,nu am invatat niciodata nimic si nici n-o sa invat ...etc "

 

 

In alta ordine de idei ,aceste GUSTURI depind de nivelul de cultura si de pregatirea degustatorului .

 

Din manelist nimeni nu va deveni degustator de muzici rock cantate la chitara deoarece nici nu a auzit despre asa ceva .

 

Iar un instrumentis afla ce at fi pe gustul sau dupa ce a studiat de a rupt in mai multe stiluri , apoi cand a crescut mare poate si el sa aleaga muzica care-i pe gustul sau .

 

Pana ce nu cunosti doar un singur gust nu ai de unde sa sti ce-ti place de fapt , sau esti si foarte limitat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

E o treaba normala ca prepuberii si adolescentii sa "rupa" cu sistemele de valori deja consacrate si sa le considere pe "ale lor" singurele valabile. Sa nu uitam ca e varsta la care toti ne credem "buricul pamantului". De aceea poate, inversunarea cu care @apocalipsa incearca sa-l bage in c###t pe Ochescu si sa decreteze sistemul lui de valori ("daca e asa bun, de ce a fost in atatea trupe?") ca fiind unul compatibil si de insemnatate pentru discutia de fata.

De asemenea e destul de normal ca cei cu inzestrare sub medie (dpdv muzical si/sau intelectual) sa incerce sa ia in deradere lucrurile pe care nu le inteleg. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e usor sa dai cu gura, dar mai greu sa studiezi.

Poate ca atunci cand se va maturiza, (va "creste mare", vorba lui Karpi) va vedea putin altfel lucrurile.

Tragic ar fi doar daca persoana in discutie a depasit faza cu pricina si a ramas "agatat" in ea...

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

E o treaba normala ca prepuberii si adolescentii sa "rupa" cu sistemele de valori deja consacrate si sa le considere pe "ale lor" singurele valabile. Sa nu uitam ca e varsta la care toti ne credem "buricul pamantului". De aceea poate, inversunarea cu care @apocalipsa incearca sa-l bage in c###t pe Ochescu si sa decreteze sistemul lui de valori ("daca e asa bun, de ce a fost in atatea trupe?") ca fiind unul compatibil si de insemnatate pentru discutia de fata.

De asemenea e destul de normal ca cei cu inzestrare sub medie (dpdv muzical si/sau intelectual) sa incerce sa ia in deradere lucrurile pe care nu le inteleg. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e usor sa dai cu gura, dar mai greu sa studiezi.

Poate ca atunci cand se va maturiza, (va "creste mare", vorba lui Karpi) va vedea putin altfel lucrurile.

Tragic ar fi doar daca persoana in discutie a depasit faza cu pricina si a ramas "agatat" in ea...

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=27464

 

ascultati aceasta secventa de la soundcheck Ochescu cu trupa

 

apoi

 

"With Ash"

http://www.whiteash.ro/

 

incercati sa comparati

 

Ai cumva insusiri telepatice ? :)

Exact asta am facut acum un sfert de ora.

No comments.

 

As mai avea o idee: Florin Ochescu preda lectii de chitara ( daca nu ma insel , la aceeasi scoala ca si Adi Manolovici). Ar fi cel mai potrivit mod de a-l cunoaste din partea colegului @apocalipsa.Bag mana-n foc ca ar merita !

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Dincolo de toate mizeriile ºi injuriile proferate la adresa mea, revin cu niºte informații pentru forumiºti, informații destinate doar acelora care nu-ºi manipuleazã colegii de breaslã în beneficiul lor propriu prin teste psihologice ºi alte manevre de gazetã sau mahala...

 

Motivul pentru care eu am intrat pe acest forum este unul cât se poate de simplu: vreau sã învãț sã cânt la chitarã într-un mediu sãnãtos, cu respect pentru cultura dialogului ºi nu cu reguli de „diktat”, dictaturã am mai experimentat în regimul trecut ºi este înfiorãtoare pentru condiția umanã, nu doar pentru condiția de chitarist...

 

Poate vã întrebați la ce mi-ar folosi studiul ãsta dacã practic alte profesii (profesor, psiholog) ºi nu sunt un concurent pentru niciun chitarist de pe acest forum? Rãspunsul este unul singur: mã ajutã enorm aceste abilitãți chitaristice în profesia mea de psiholog. Cineva cu altã ocazie ºi pe un alt topic se întreba rãutãcios cum de nu a mai fost nevoie de mine în Bosnia...Vã voi spune acum în ce calitate am fost eu acolo...

 

Am fãcut parte dintr-o echipã de oameni cu diverse profesii ºi naționalitãți, care au realizat împreunã un proiect de asistențã pentru persoanele traumatizate post-conflict... Faptul cã ºtiam sã cânt câte ceva, de prin liceu, cu stângãcie, evident, m-a ajutat totuºi foarte mult în acel context profesional... Existã ºi cineva dintre voi, chitariºtii, care practicã terapia prin artã atunci când nu este pe scenã. Acest chitarist este un om pe care eu îl respect foarte mult în ambele ipostaze... numele lui este Vali Rãcilã. Pentru cei care îl cunosc doar în calitate de chitarist, voi da un link la pagina lui de myspace sã vã dumiriți cam ce face el cu Impart Team-ul pentru persoanele cu dizabilitãți...

 

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseacti...e6-cc966a09bc4e

 

S-a pus problema participãrii mele la duelul chitaristic pe rol... Dacã voi fi vreodatã mulțumit de nivelul meu chitaristic, voi participa ºi la duel, deocamdatã învãț, ca mulți alții care nu se dueleazã chitaristic încã... Eu nu fug, n-am de ce sã fug de alți forumiºti, de dialoguri sau „dueluri”, eu am conºtiința curatã...

 

Nu sunt nici în cãutare de popularitate pe rgc, nu vreau sã-mi vând cãrțile pe aici sau sã-mi colectez discipoli, speranța mea este sã nu vãd vreodatã chitariºti în cabinetele psihologilor! Chitariºtii, artiºti sau pseudoartiºti, ar trebui sã fie niºte oameni liberi, care gândesc ºi se exprimã liber, în primul rând...

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

cine face comparatii stupide e un mare f////d up. un chitarist bun nu inseamna nimic. fiecare are drumul lui.

 

avea un prof o vorba care spunea cam asa:

 

"din pacate avem multi ingineri de executie si f putini de conceptie"

 

si de-asta merge bine totul in tara si la radio pt ca avem chitaristi f buni si cu multe c***ie in viatza in general.

 

nu ma refer la cineva in mod special, dar asta vad ca produce tara asta.

 

extrem de graitor asta. lol.

 

ps. toti spun ca Valter e varza. asa si? io zic ca asa varza cum e el a facut mult mai multe decat au facut multi chitaristi buni. lol.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Oooooooo!!!! Hai ca facui legatura acu.....

 

Eu te-am intrebat daca nu mai era nevoie de tine in Bosnia....

 

Vai ,vai , Obraznic ca de obicei...

 

Bun. Diferenta intre tine si ceilalti useri prezenti pe forum ca sa invete (asa ziceai,ca de aia esti aici) o face tonul,limba ascutita,nevoia de a pune mereu probleme, indoiala,nevoia de clarificare a nu stiu ce printr-un oarecare mod,rautatea care trece dincolo de frazele atent formulate. Unul venit aici ca sa invete, se bucura cand cei cu multa experienta (si cu rezultate si cu tot ce viseaza el sa invete de la ei ) au vreme sa ii explice si lui oarece chestii tehnice,diferenta dintre --si , etc. Nu sta la colt sa il prinda ca sa il muste de cur. Ca tu pare ca cu asta esti responsabil. Daca tot ai intrat pe acest forum ca sa inveti sa canti la chitara,pai invata! Adica incearca sa furi oarece meserie de la cei pe care ii tratezi cu atata lipsa de respect! Nu zice nimeni sa dai la duel ceva minunat,da si tu ce poti. Faptul ca o sa poti apoi sa il intrebi pe unul ca Arpi cam pe unde te situezi, cred ca ti-ar fi mai de folos decat sa te iei in clontz cu unul ca Dan Andrei Aldea! Asta sigur nu te face un chitarist mai bun...

 

Te-ai luat si de Ioana si trupa cu care a cantat in deschidere la Deep Purple ... Oamenii aia se bucurau inca,erau inca sub efectul a ce li se intamplace si vine unul CA TINE sa arunce cu noroi.... De aceea intrebam daca nu mai e nevoie de tine pe undeva Bosnia sau aiurea...

 

Serios,poate ca pe profesia ta esti bun,nu te cunosc,nu ma pricep NU MA BAG! Dar social.... Bogdane,esti praf! Tu ai prieteni cu care sa combati? Macar un coleg din liceu sau facultate mai e acum in jurul tau? Aproape ca as paria ca nu....

 

ps. toti spun ca Valter e varza. asa si? io zic ca asa varza cum e el a facut mult mai multe decat au facut multi chitaristi buni. lol.

 

 

 

Nu toti spun ca Valter e varza.......

Link to comment
Share on other sites

ochescu e un chitarist de exceptie, un model de urmat. poate nu ma pricep sa spun CE e un chitarist bun, dar sigur pot spune CINE.

nume de la noi, ca sa fie mai elocvent: baicea, calin nu-stiu-cum care canta cu lone star, cretu, de canta cu brenciu. mie rares imi zice cele mai multe lucruri cand e in bulan.

daca atingem nivelul lor, ne putem considera chitaristi buni. nu intreb, afirm. asta cred eu.

 

l.e. valter nu-mi place.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

ochescu e un chitarist de exceptie, un model de urmat. poate nu ma pricep sa spun CE e un chitarist bun, dar sigur pot spune CINE.

nume de la noi, ca sa fie mai elocvent: baicea, calin nu-stiu-cum care canta cu lone star, cretu, de canta cu brenciu. mie rares imi zice cele mai multe lucruri cand e in bulan.

daca atingem nivelul lor, ne putem considera chitaristi buni. nu intreb, afirm. asta cred eu.

 

l.e. valter nu-mi place.

 

Cred ca foarte aproape de definitia data de Dan Aldea ar fi si Nicu Patoi, care abordeaza cateva genuri ( destul de diferite) cu mare dezinvoltura.Mie unul, imi place.

Link to comment
Share on other sites

ochescu e un chitarist de exceptie, un model de urmat. poate nu ma pricep sa spun CE e un chitarist bun, dar sigur pot spune CINE.

nume de la noi, ca sa fie mai elocvent: baicea, calin nu-stiu-cum care canta cu lone star, cretu, de canta cu brenciu. mie rares imi zice cele mai multe lucruri cand e in bulan.

daca atingem nivelul lor, ne putem considera chitaristi buni. nu intreb, afirm. asta cred eu.

 

l.e. valter nu-mi place.

 

Aici e buba .

 

Cand observati lucrurile din punct de vedera al instrumentistului in devenire ( fara experienta ),

 

cind din punct de vedera al unui spectator " laic" care nu vede numai ce este spectaculos sau se ia dupa ce spune lumea.

 

Asapot sa spun si eu nu-mi place Valter ....de ce ?........nu are par lung ...LOL .

 

Ochescu chitarist model de urmat . Ce anume ar fi partea de "model" ? Are Strat si Marshall ? sau mai sunt si altele de mentionat ?

 

Pana va dati seama ce are fiecare bun si ce lipsuri are este recomandat sa luati inregistrari ale acestora si sa incercati sa reproduceti cum canta acesti chitaristi .Doar atuncea incepi sa " vezi" in ce sunt buni si in ce nu cand le canti si tu .Dar si acest lucru il sesizezi doar dupa un anumit nivel , dupa ceva experienta .

Link to comment
Share on other sites

te-ar mira, @karpi, dar nu cant de ieri.

cat despre faza cu "are strat si marshall", nu cred ca posesia unor scule pe care toti le considera performante si compatibile e un criteriu valoric pentru un chitarist intreg la minte.

diferenta dintre noi ar fi ca mie imi vine greu sa dau sfaturi. n-am experienta ta, ce-i drept.

dar se pare ca esti prea ocupat sa scrii posturi in loc sa le citesti si sa le intelegi pe ale mele, cel putin.

nu-i nimic. am de invatat si din asta.

 

iar valter nu are nimic care sa-mi placa. uite, daca vrei sa vezi un chitarist care-mi place mult si sa intelegi de ce valter nu-mi spune nimic, asculta cum canta bonamassa. that's the point.

 

LE: cand sunt atatia chitaristi misto, tu zici ca sta cineva sa studieze ce canta valter?? get real, man, timpul e din ce in ce mai scurt, de ce l-as irosi cu "replici" ale chitaristilor mediocri de afara?

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.