www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

Costi, „utilitatea-chitarist” nu se confundã cu „utilitatea chitaristicã”, sunt douã abordãri diferite. Criteriul de „utilitate-chitarist” nu este criteriul meu propriu de evaluare a unui topic chitaristic, dimpotrivã...criteriul acela a primit cea mai bunã „definiție” în postul lui Rareº ºi nu ºtiu cum se face cã nu e un eveniment izolat, mai apare ºi în alte posturi, interviuri, articole de presã... Într-un interviu din Ziarul Ziua de exemplu, intitulat „Am cântat cu Deep Purple”, apãrut în 24 martie 2008, Rareº încheie cam aºa: „Am fost intrebat de multe ori de ce m-am intors. Doar cei care au stat pe afara mult timp cunosc simtamantul asta, cand nu esti 100% acceptat, chiar daca ai succes sau bani.” (Sursa: http://www.ziua.net/display.php?data=2008-...4&id=234972 );

 

Pretenția de a fi acceptat 100% duce la astfel de erori, la astfel de blocaje în orice schimb de idei, din pãcate… Miza jocului intelectual nu este sã punctezi înspre notorietatea proprie, ãsta e monolog practic, nicidecum dialog…

 

 

Bogdan

De aici ar cam trebui sa inteleg ca ai ceva personal cu mine ! Interpretezi gresit ceea ce am spus,din pacate sunt sigur ca o faci intentionat. In primul rand nu prea e corect sa interpretezi un text pe care nu il stii exact,fiindca zici "cam asa".In al doilea rand,sunt sigur ca stii cum apar aceste interviuri,cand cel care le scrie,le scrie si el din amintirile unor discutii anterioare,iar apoi redactorul le mai perie putin,le da o tenta mai comerciala,sau mai de scandal ,daca e cazul (cel putin titlul ala m-a enervat,eu nu as spune niciodata asa ceva,dar stiu cum merge gazetaria in ziua de azi,mai ales in Romania).Si,chiar daca ar fi fost astea EXACT cuvintele mele,le-ai dat o interpretare eronata,cu buna stiinta.Aici NU este vorba de a fi acceptat in TOTALITATE de o anumita comunitate ,asa cum sustii tu,ci este vorba de cu totul altceva,si anume de a fi privit de la egal la egal de catre semenii tai,nu ca pe un jeg din Romania.!

Ca dovada ,mai devreme sau mai tarziu,toti ne intoarcem de unde am plecat,chiar daca unii au stat acolo aproape o viata de om, si-au schimbat si numele ,cum e Sorin,de exemplu sau chiardaca au avut numele corespunzator,ca Heinrich Schuster sau Iosef Kappl,tot s-au intors,mai fac naveta,etc.(numa Dan se incapataneaz,nu stiu pana cand :) ),Fiindca ne-am nascut aici si am ratacit prin lume,ca sa ne intoarcem tot aici,doar casa plecam iar...........

Bagami-as $%^& in ea de Miorita

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

am ajuns la concluzia ca un chitarist bun poate sa fie si un tip infect, nu exista o relatie de determinare intre structura personalitatii (huh, @u-morphine, imi aduc aminte de Allport..:) ) si aptitudinile muzicale..in fond, cantitatea de rautate existenta in tine de poate motiva sa studiezi, nu cred ca ea transpare din mesajul muzical in mod necesar.

 

 

 

oare?.... rautatea, prostia, aroganta... toate relele acestea nu reflecta nivelul redus de inteligenta? Nu pleaca toate din cap? Daca pleaca de la cap, nu sunt reflectate catusi de putin in muzica pe care o faci? (care tot de la cap pleaca ...pana la urma). Prin urmare, un chitarist bun nu trebuie sa fie cel putin un tip inteligent?

 

eu cred ca muzica pe care o faci este o radiografie perfecta a interiorului tau (intelectual si spiritual).

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Dragã, Rareº...puteți lãsa deoparte pretenția asta morbidã de a fi 100% acceptați? Puteți sã construiți ceva împreunã pentru generațiile mai tinere? Puteți sã vã exprimați liber într-un context sãnãtos ºi nu într-unul rigid, predeterminat, plin de prejudecãți sau judecãți de valoare? Puteți avea un schimb de idei constructiv? Nu puteți lãsa deoparte orgoliul propriu ºi polițele pe care le aveți de plãtit unul altuia? Ideea acestui topic nu este sã-l “executãm pe Dan Aldea”, sã vinã Sorin Tudoran sã confiºte un fotoliu de notorietate lãsat vacant, unde Rareº Totu e prins între ciocan ºi nicovalã…ideea acestui topic este sã construim ceva împreunã, onest ºi util pentru toți forumiºtii…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Ideea acestui topic nu este sã-l “executãm pe Dan Aldea”, sã vinã Sorin Tudoran sã confiºte un fotoliu de notorietate lãsat vacant, unde Rareº Totu e prins între ciocan ºi nicovalã…ideea acestui topic este sã construim ceva împreunã, onest ºi util pentru toți forumiºtii…

 

U_morphine, sunt aici, nu te speria si nu ma regreta. Citesc, încerc sa întzeleg si, deocamdata, sa nu influentez judecata nimanui.

 

Aldea, paianjen veninos extrem de otravitor a carui pânza plina de balele manipularii etc etc :-)

Edited by aldea
Link to comment
Share on other sites

Guest Rewinder
De aici ar cam trebui sa inteleg ca ai ceva personal cu mine !

 

... si eu am impresia asta .

 

"Ideea acestui topic nu este sã-l “executãm pe Dan Aldea”, sã vinã Sorin Tudoran sã confiºte un fotoliu de notorietate lãsat vacant, unde Rareº Totu e prins între ciocan ºi nicovalã…ideea acestui topic este sã construim ceva împreunã, onest ºi util pentru toți forumiºtii…"

 

iar desprea asta nu mai sunt sigur...

 

mi se pare ca devine totul cam personal aici(cel putzin din partea unora) :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Mã bucur cã ai revenit, Dane. Sper cã fiecare va reflecta profund, îºi va depãºi propriile limite ºi va încerca sã poarte un dialog onest ºi util pe acest forum...

Cu prietenie,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

Salut Bogdan !

 

Nimeni nu a inteles nimic......NICI CEI MAI AVIZATI...asta e impresia mea .

 

Toti lalaie mai mult despre studiat , cintat (adica despre aproape nimic) eu vorbind din primul moment despre cu totul altceva...despre PERFORMAT--PERFORMAT ...mai scriu o data ??

-Eu ma adresez ......ei bine cui ???? Celor initiati !!!!! SINT pe forum ? SINT ! Deci am voie ......!

-Imediat apare un post cu tinerii care bla,bla.....semn ca n-a priceput nimeni nimic ..!

 

-In anii 70, domnul "fals general 10 arici "(masluitor de valori si de premii),(ca si acum...o sa vedeti),performa partial ....compozitional si mai putin vocal si instrumental , folk-rockuletul bucurestean in timp ce la Cluj , subs. S.T. impreuna cu formatia CHROMATIC GROUP , performa "complet"

rockul , hard rockul , blues- rockul si jazz-rockul international si rominesc . La marele festival POP-ROCK

din 1971 , premiile luate de formatia CHR.-GROUP si anume : MARELE PREMIU ,PREMIUL I pentru COMPOZITIE , PREMIUL I CHITARA SOLO ex.e , ...vor fi "deturnate " si "dirijate " abil , in parte , spre formatia SFINX , (cu concursul unei "gasti " de pup-in-c.-isti , in frunte cu , muzicutistul ' blenor ) in

urmatorii doi ani !

Apoi , formatia CHROMATIC-GROUP ...stearsa din toate lexicoanele timpului , membri au emigrat rind pe rind , piesele de la festival (luni de zile pe primul--primele locuri in topuri) au disparut brusc???? , la fel si

cele de la radio si telev.(14-16) , piesele mele prezentate in 1974 la televiziune au disparut fara urma

in urmatoarele zile etc..form . SFINX , formatie de mediocri (in special fata de CHROMATICI ) la toate

capitolele..sound ,groove,voce,chit.solo.,chit bass,perc.etc si-a urmat calea fara concurenta a 85%

din muzicienii romani care s-au retras , pregatindu-se sa emigreze !.....si asa a ajuns un

STEVE HOWE (in miniatura) in Balcani ; HOWE fiind doar un ARICI in context muzical global !

 

Ma intreb cum ar fi aratat rockul romanesc daca ramineam toti acasa??..

-Ati citit interviul d-lui BBildea din 2002 ? Minte de-ngheata apele , ponegrind idolii rock-ului international,ponegrindu-si colegii,trisind tot timpul la testul cu.....Bogdan .....test de autoevaluare pe

spinarea celorlalti.......ce obraznicie ...de cartier ...dee.!?!

-Cred ce spune despre cum se transpira la aranjamantele form. Sarag...Band (..manele germane., stie oricine),dupa 30 de ani de ,nerock' --(interviu 2002....Silea parca...).

-A declarat in nenumarate rinduri ce mindru e de premiile obtinute ,in special' in 1971 enumerindu-le...

-Ale lui ? Rusinea nu s-a inventat inca...istorioare cu Richard Oschanitzky..De ce nu ne-a invitat d.R.O. pe noi, pe CROMATICI la ,masa' ...doar el a fost profesionistul care a hotarit marele premiu ??!

 

Cyfer a minuit f. bine bata :D si a cistigat detasat la puncte , nu pentru ca n-ar mai avea de invatat , ci pentru ca a fost in legitima aparare avind un program clar , logic , concentrat ,bine structurat ,..valabil pt. incepatori si nu numai...! :) ,chiar daca SAXOO , a vazut 'pe dos ' :P

ca de....din obisnuinta duce trena.......!

 

-Ca sa fiu si on topic....chitarist bun este cel citat de mine im orice caz dar NEPERFORMIND nimic special , cu dispret fata de sound (citez:eu,nu m-am batut niciodata pentru un sound anume),dispret fata de Rock and Roll ,fata de groove, (int. 2002 ), sta la coada dupa altii , 50-100, depinde de mai multi factori ,mai cinta la cite un gig sau face altceva. Germania nu e Romania.Nivelul e mult mai ridicat .

 

-Un chitarist bun este si Sorin Tudoran care, cinta la mai multe,instrumente,traieste la Frankfurt in mijlocul a cca. 8000 de formatii (regiunea). -In Germ. ma cheama altfel...ca cetatean, muzician si om de afaceri. Tin ,pregatite' 2-3 stiluri PERFORMATE . In stilul HENDRIX nu am concurenta(sub.stil.Robin Tr.--

Frank Marino),actionar studio,pregatesc sounduri de exceptie,..orice...la cerere...!,mai compum,mixez,cipsuri biologice,tehnologie QR22X patent .personal..pt. analiza si crearea soundului tridimensional----(nu mai folosesc amp-uri de 3 ani),mai cititi postul 126,si totusi ....am mult timp liber........!

 

-Un chitarist bun trebuie sa aiba citeva tremolouri diferite ,sound bun,atmosfera,groove ,are si se numeste George Baicea :) alt chitarist bun trebuie sa aiba o pulsatie tipica genului,o panatie agresiva dar elevata, solouri logice, teme cintate cit mai ,greu' si mai rafinat,..Florin Ochescu are cu siguranta aceste caracrere ! :) .

 

 

Bogdan , mie cine-mi da premiile furate in perioada 1971-74 inapoi ?? Le fac cadou ?!

 

- Plec la mare ...la Mamaia peste citeva zile ! Voi continua sa invat romineste ,

- I-am promis lui Rares jam-ul

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Sorine, e bine cã faci aceste completãri, sunt detalii pe care cei care nu au fost contemporani cu voi nu au cum sã le cunoascã...E important sã vã clarificați voi între voi relația, cum e la fel de important sã aflãm ºi noi ce s-a întâmplat în acei ani, cu claritate...

Cu prietenie,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

am ajuns la concluzia ca un chitarist bun poate sa fie si un tip infect, nu exista o relatie de determinare intre structura personalitatii (huh, @u-morphine, imi aduc aminte de Allport..:) ) si aptitudinile muzicale..in fond, cantitatea de rautate existenta in tine de poate motiva sa studiezi, nu cred ca ea transpare din mesajul muzical in mod necesar.

 

 

 

 

oare?.... rautatea, prostia, aroganta... toate relele acestea nu reflecta nivelul redus de inteligenta? Nu pleaca toate din cap? Daca pleaca de la cap, nu sunt reflectate catusi de putin in muzica pe care o faci? (care tot de la cap pleaca ...pana la urma). Prin urmare, un chitarist bun nu trebuie sa fie cel putin un tip inteligent?

 

eu cred ca muzica pe care o faci este o radiografie perfecta a interiorului tau (intelectual si spiritual).

 

De unde crezi tu ca cineva "rau" nu este inteligent , aroganta , rautatea poate merge mana-n mana cu inteligenta .Inteligent si fara scrupule , ce-si vede numai interesele strict personale .

Ia uita-te in jur si vezi aceste lucruri zilnic .

 

Prostie este si daca nu-ti fructifici talentul , daca nu folosesti momentul prielnic ca sa te "promovezi" , respectiv esti inteligent , talentat artist , om bun , dar nu esti si "bagaret" , altii considera acest lucru drept prostie.

 

Chestia cu "proletari din toate lumea uniti-va" nu a prea functionat .

 

Poti sa ai o atitudine fata de tine si arta ta si complect alta fata de toti ceilalti ,inclusiv fata de fani /spectatori.

 

 

"Banu-i ochiul dracului" si fara bani nu se poate face arta .ca sa faci rost de bani "te faci frate cu dracu" ...si ia mai cauta prin proverbe sa vedem ce se mai gaseste .

 

aas ca poti fi rauvoitor , malefic, machiavelic , turnator, si alte urate si rele dar pe langa asta un artist desavarsit .Si sa canti minunat la chitara muzica frumoasa .

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
De unde crezi tu ca cineva "rau" nu este inteligent , aroganta , rautatea poate merge mana-n mana cu inteligenta .Inteligent si fara scrupule , ce-si vede numai interesele strict personale .

Ia uita-te in jur si vezi aceste lucruri zilnic .

 

Prostie este si daca nu-ti fructifici talentul , daca nu folosesti momentul prielnic ca sa te "promovezi" , respectiv esti inteligent , talentat artist , om bun , dar nu esti si "bagaret" , altii considera acest lucru drept prostie.

 

Chestia cu "proletari din toate lumea uniti-va" nu a prea functionat .

 

Poti sa ai o atitudine fata de tine si arta ta si complect alta fata de toti ceilalti ,inclusiv fata de fani /spectatori.

 

 

"Banu-i ochiul dracului" si fara bani nu se poate face arta .ca sa faci rost de bani "te faci frate cu dracu" ...si ia mai cauta prin proverbe sa vedem ce se mai gaseste .

 

aas ca poti fi rauvoitor , malefic, machiavelic , turnator, si alte urate si rele dar pe langa asta un artist desavarsit .Si sa canti minunat la chitara muzica frumoasa .

 

 

eu inteleg ce spui ..dar da-mi voie sa nu fiu de acord ... (vorbeam de alt sens al cuvantului inteligent ...unul MULTmai complex si profund ....ceea ce spui tu este o inteligenta de suprafata)

 

pana la urma fiecare are adevarul lui ...

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Salut Bogdan !

 

Nimeni nu a inteles nimic......NICI CEI MAI AVIZATI...asta e impresia mea .

 

Toti lalaie mai mult despre studiat , cintat (adica despre aproape nimic) eu vorbind din primul moment despre cu totul altceva...despre PERFORMAT--PERFORMAT ...mai scriu o data ??

-Eu ma adresez ......ei bine cui ???? Celor initiati !!!!! SINT pe forum ? SINT ! Deci am voie ......!

-Imediat apare un post cu tinerii care bla,bla.....semn ca n-a priceput nimeni nimic ..!

 

-In anii 70, domnul "fals general 10 arici "(masluitor de valori si de premii),(ca si acum...o sa vedeti),performa partial ....compozitional si mai putin vocal si instrumental , folk-rockuletul bucurestean in timp ce la Cluj , subs. S.T. impreuna cu formatia CHROMATIC GROUP , performa "complet"

rockul , hard rockul , blues- rockul si jazz-rockul international si rominesc . La marele festival POP-ROCK

din 1971 , premiile luate de formatia CHR.-GROUP si anume : MARELE PREMIU ,PREMIUL I pentru COMPOZITIE , PREMIUL I CHITARA SOLO ex.e , ...vor fi "deturnate " si "dirijate " abil , in parte , spre formatia SFINX , (cu concursul unei "gasti " de pup-in-c.-isti , in frunte cu , muzicutistul ' blenor ) in

urmatorii doi ani !

Apoi , formatia CHROMATIC-GROUP ...stearsa din toate lexicoanele timpului , membri au emigrat rind pe rind , piesele de la festival (luni de zile pe primul--primele locuri in topuri) au disparut brusc???? , la fel si

cele de la radio si telev.(14-16) , piesele mele prezentate in 1974 la televiziune au disparut fara urma

in urmatoarele zile etc..form . SFINX , formatie de mediocri (in special fata de CHROMATICI ) la toate

capitolele..sound ,groove,voce,chit.solo.,chit bass,perc.etc si-a urmat calea fara concurenta a 85%

din muzicienii romani care s-au retras , pregatindu-se sa emigreze !.....si asa a ajuns un

STEVE HOWE (in miniatura) in Balcani ; HOWE fiind doar un ARICI in context muzical global !

 

Ma intreb cum ar fi aratat rockul romanesc daca ramineam toti acasa??..

-Ati citit interviul d-lui BBildea din 2002 ? Minte de-ngheata apele , ponegrind idolii rock-ului international,ponegrindu-si colegii,trisind tot timpul la testul cu.....Bogdan .....test de autoevaluare pe

spinarea celorlalti.......ce obraznicie ...de cartier ...dee.!?!

-Cred ce spune despre cum se transpira la aranjamantele form. Sarag...Band (..manele germane., stie oricine),dupa 30 de ani de ,nerock' --(interviu 2002....Silea parca...).

-A declarat in nenumarate rinduri ce mindru e de premiile obtinute ,in special' in 1971 enumerindu-le...

-Ale lui ? Rusinea nu s-a inventat inca...istorioare cu Richard Oschanitzky..De ce nu ne-a invitat d.R.O. pe noi, pe CROMATICI la ,masa' ...doar el a fost profesionistul care a hotarit marele premiu ??!

 

Cyfer a minuit f. bine bata :D si a cistigat detasat la puncte , nu pentru ca n-ar mai avea de invatat , ci pentru ca a fost in legitima aparare avind un program clar , logic , concentrat ,bine structurat ,..valabil pt. incepatori si nu numai...! :) ,chiar daca SAXOO , a vazut 'pe dos ' ;)

ca de....din obisnuinta duce trena.......!

 

-Ca sa fiu si on topic....chitarist bun este cel citat de mine im orice caz dar NEPERFORMIND nimic special , cu dispret fata de sound (citez:eu,nu m-am batut niciodata pentru un sound anume),dispret fata de Rock and Roll ,fata de groove, (int. 2002 ), sta la coada dupa altii , 50-100, depinde de mai multi factori ,mai cinta la cite un gig sau face altceva. Germania nu e Romania.Nivelul e mult mai ridicat .

 

-Un chitarist bun este si Sorin Tudoran care, cinta la mai multe,instrumente,traieste la Frankfurt in mijlocul a cca. 8000 de formatii (regiunea). -In Germ. ma cheama altfel...ca cetatean, muzician si om de afaceri. Tin ,pregatite' 2-3 stiluri PERFORMATE . In stilul HENDRIX nu am concurenta(sub.stil.Robin Tr.--

Frank Marino),actionar studio,pregatesc sounduri de exceptie,..orice...la cerere...!,mai compum,mixez,cipsuri biologice,tehnologie QR22X patent .personal..pt. analiza si crearea soundului tridimensional----(nu mai folosesc amp-uri de 3 ani),mai cititi postul 126,si totusi ....am mult timp liber........!

 

-Un chitarist bun trebuie sa aiba citeva tremolouri diferite ,sound bun,atmosfera,groove ,are si se numeste George Baicea :) alt chitarist bun trebuie sa aiba o pulsatie tipica genului,o panatie agresiva dar elevata, solouri logice, teme cintate cit mai ,greu' si mai rafinat,..Florin Ochescu are cu siguranta aceste caracrere ! :) .

 

 

Bogdan , mie cine-mi da premiile furate in perioada 1971-74 inapoi ?? Le fac cadou ?!

 

- Plec la mare ...la Mamaia peste citeva zile ! Voi continua sa invat romineste ,

- I-am promis lui Rares jam-ul

 

@Arosulescu .. un excelent chitarist ; am ascultat acum o piesa , ..o sa mai ascult ! :D

 

:P Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
@Arosulescu .. un excelent chitarist ; am ascultat acum o piesa , ..o sa mai ascult ! :)

 

:) Sorin Tudoran

 

 

cred ca exagerati....dar multumesc oricum

Link to comment
Share on other sites

Bun...

 

Citesc de cateva zile posturile voastre. Ma mir,mai si zambesc din cand in cand,ma mai si intristez... Dupa caz.

 

Ideea e una simpla:ce face un chitarist sa fie bun? Care e ala chitaristul bun? Raspunsurile sunt,in mare parte,super alambicate... (Morfina,m-ai umilit,pe bune... Eu in locul tau mi-as scana toate diplomele de la toate scolile,carnetul de note de elev, carnetul de student, lucrarea de diploma, tot... Sa stie toti cu cine au de-a face si sa nu-si mai permita mici obraznicii! Auzi, pe forumurile de psiho ai incercat?)

 

Acu depinde din ce punct de vedere privesti.De exemplu eu (eu sunt de aia care isi castiga banii cu gura) cred ca e bun chitaristul ala care serveste momentul pentru care se afla cu instrumentul in mana. Adica,daca un chitarist ma acompaniaza pentru ca eu sa pot zice un cantecel,sa pot sa conving audienta ca am ceva de transmis,nu lalai un text cu "la mare la soare m-ai parasit n-ai mai venit" , apoi ideal ar fi sa nu ma impiedice sa frazez,sa imi dea spatiu sa tin o nota lunga,sa ma urmareasca atunci cand e cazul sau sa imi dea intrarea intr-o parte a piesei fix cand trebuie,sa tensioneze atunci cand trebuie si sa puncteze atunci cand se ajunge la momentul oportun. Am avut ocazia sa cant cu multi instrumentisti buni si foarte buni. Daca ,sa zicem, tehnic nivelul lor era sensibil egal,diferenta enorma o facea felul in care stiau sa serveasca momentul si piesa ce se canta. Tre sa ai oarece creier ca sa accepti ca intr-o trupa unul e solist iar altul acompaniator...

 

Deci asta e pentru mine chitaristul (instrumentistul) bun. Cate ore petrece studiind,alegand tonuri,comparand sounduri,corzi,ampuri,pene sau orice altceva, n-ar trebui sa fie treaba celorlalti. Un chitarist bun o sa vina pregatit cu ce ii trebuie pentru cantarea pe care o are....

 

Parca mai era ceva... :)

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

Dragã, Rareº...puteți lãsa deoparte pretenția asta morbidã de a fi 100% acceptați?
Pai io acuma ti-am explicat ca NU despre asta este vorba,de ce continui sa tragi aceste sfori?
Puteți sã construiți ceva împreunã pentru generațiile mai tinere?
Daca te referi la Dan si la Sorin,ei au construit cu adevarat ceva pentru generatiile mai tinere,daca nu a ramas destul material pentru generatiile care au urmat dupa cea imediat urmatoare lor,e vina comunismului Daca te referi la mine,eu ,inca,mai muncesc la asta !
Puteți sã vã exprimați liber într-un context sãnãtos ºi nu într-unul rigid, predeterminat, plin de prejudecãți sau judecãți de valoare? Puteți avea un schimb de idei constructiv?
Ti se pare ca nu mai este constructiv acest topic,daca nu-l mai manipulezi singur?
Nu puteți lãsa deoparte orgoliul propriu ºi polițele pe care le aveți de plãtit unul altuia? Ideea acestui topic nu este sã-l “executãm pe Dan Aldea”, sã vinã Sorin Tudoran sã confiºte un fotoliu de notorietate lãsat vacant,
Asa ceva a transpirat numai din posturile tale provocatoare,Bogdan
unde Rareº Totu e prins între ciocan ºi nicovalã…
Lasa,sunt specialist in pozitia asta
ideea acestui topic este sã construim ceva împreunã, onest ºi util pentru toți forumiºtii…
Mi-e ca tu n-ai construit nimic util pe aici...de onestitate ce sa mai vorbesc !
Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

De ce vã grãbiți, Rareº ºi Una, sã trageți voi concluzii pentru ceilalți? ªtiu cã perspectiva lui “a gândi este benefic” vã dã fiori reci pe spate, vã dezechilibreazã emoțional…De manipulat, voi manipulați fãrã pic de jenã pentru breaslã… Ce înțeleg eu prin topic util ºi constructiv, este altceva…libertate de exprimare ºi gândire, bravi chitariºti, nu manipulare! Mã bucur însã cã Sorin e dispus sã clarifice relația lui cu Dan, e important pentru acest topic ºi cum se raporteazã “marile formate” între ele, nu doar chitariºtii de mai mic mare format la ei…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Cu prietenie, Bogdan, :) ,

 

explica si mie care e concluzia pe care m-am grabit eu sa o trag pentru ceilalti?

 

Sunt eu aceea care stie ce e bine pentru acest topic? "Mã bucur însã cã Sorin e dispus sã clarifice relația lui cu Dan, e important pentru acest topic ºi cum se raporteazã “marile formate” între ele, nu doar chitariºtii de mai mic mare format la ei…" zici tu. Sau cand spui "acest topic" te referi stric la "topicul" care esti? Asta ca sa nu tragi tu concluzii pentru alti utilizatori. Am inteles ca nu da bine deloc....

 

De ce vã grãbiți, Rareº ºi Una, sã trageți voi concluzii pentru ceilalți? ªtiu cã perspectiva lui “a gândi este benefic” vã dã fiori reci pe spate, vã dezechilibreazã emoțional…De manipulat, voi manipulați fãrã pic de jenã pentru breaslã…

 

Sunt dezechilibrata emotional si mi-a intepenit spatele de la fiorii reci.... Spune-mi te rog,la care breasla te referi? Ca mie inca nu mi-e clar din care breasla faci tu parte...

 

E p-aici cineva care a cantat cu Bogdan asta vreodata? Acu-s chiar curioasa si mai ca m-as baga la sportul asta extrem care da fiori reci pe spate...

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Dacã îți face plãcere ºi onoare sã te recunoºti în propriile-ți concluzii, o sã te citez: “(Morfina,m-ai umilit,pe bune... Eu in locul tau mi-as scana toate diplomele de la toate scolile,carnetul de note de elev, carnetul de student, lucrarea de diploma, tot... Sa stie toti cu cine au de-a face si sa nu-si mai permita mici obraznicii! Auzi, pe forumurile de psiho ai incercat?)”…

 

La care concluzii s-a grãbit ºi Rareº sã le adauge pe ale lui, cu roºu, nu în alte nuanțe ºi culori… În fine, cine manipuleazã pe cine rãmâne de vãzut, în continuare, aºa cã lãsați chitariºtii sã aibe propriile concluzii, e cel mai bine…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Bun. Si totusi, care sunt concluziile pe care le-am tras pentru ceilalti? Am spus ca m-ai umilit, ca in locul tau mi-as scana diplomele si alte efecte personale ca sa nu mai fiu nevoita sa folosesc multe cuvinte menite sa impresioneze cititorii si am intrebat daca ai mai incercat si alte forumuri. Care sunt concluziile?

 

Revin si cu intrebarea : din care breasla zici ca faci parte?

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

Dacã îți face plãcere ºi onoare sã te recunoºti în propriile-ți concluzii, o sã te citez: “(Morfina,m-ai umilit,pe bune... Eu in locul tau mi-as scana toate diplomele de la toate scolile,carnetul de note de elev, carnetul de student, lucrarea de diploma, tot... Sa stie toti cu cine au de-a face si sa nu-si mai permita mici obraznicii! Auzi, pe forumurile de psiho ai incercat?)”…

 

La care concluzii s-a grãbit ºi Rareº sã le adauge pe ale lui, cu roºu, nu în alte nuanțe ºi culori… În fine, cine manipuleazã pe cine rãmâne de vãzut, în continuare, aºa cã lãsați chitariºtii sã aibe propriile concluzii, e cel mai bine…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

My friend,postul ala incepe cu "Draga Rares" ,daca nu imi erea adresat mie,de ce nu incepe cu "Draga John Doe" sau "Draga Forrest Gump" sau "Draga Doctore Jeckyll" ?

Link to comment
Share on other sites

aha! acu' m-am prins si eu cum sta treaba... :)

 

pai, ce pot sa mai zic? mai lipseste sa apara si adi ilie (care stie o gramada de "dedesubturi" din istoria rock-ului romanesc) si scandalu-i la culme :)

 

da, intr-adevar, este alienanta mostenirea anilor trecuti (pentru cei implicati, desigur). insa, ca tot se face atat tam-tam cu crestinismul, poate ca n-ar fi rau sa apelam si la acea "iertare" crestina. nu in sensul "te iert, dar sa stii ca esti un magar...", desigur!

pe de alta parte, sunt lucruri care ar trebui spuse - asa, ca sa se restabileasca adevarul istoric - insa fara ranchiuna si ura.

 

s-a pus problema caracterului mai devreme. este chiar interesant! nici nu stiu care ar fi adevarul. ma gandesc acum ca un chitarist poate fi catalogat ca bun chiar daca are un caracter infect, dar... pe de alta parte, din punct de vedere spiritual, un chitarist cu adevarat bun nu poate avea un caracter infect (este lucrul pe care-l demonstreaza cu prisosinta atatia "mari" din lumea asta). vreau sa zic ca, abordand micimea la suflet, nu cred ca poti transmite altceva decat ceea ce esti (sau crezi ca esti - mai bine zis).

ce am invatat eu de la cei cativa "grei" pe care i-am cunoscut (si cu care m-am imprietenit) este sa-ti vezi de cantatul tau, sa incerci sa te auto-depasesti permanent, fara insa sa intri in vreo competitie (nici macar cu tine insuti). sa faci cat mai elegant si bine posibil ceea ce ai de facut in lumea asta. atata tot!

 

 

 

 

in alta ordine de idei, sorin, ce pacat ca nu-ti mai plac ampurile cu tuburi... mare pacat!... :)

Link to comment
Share on other sites

@u_morphine

 

Tu canti la ceva instrument ? s-au te-ai ratacit de pe un alt forum ?

 

Ce te face sa crezi ca ai fi singurul "clarvazator" ?

 

Cred ca pe topicul cu se rupe Phoenix ai avea succes mai mare acolo tot poti sa tot o dai cu presupusul.

 

Cu Dan Aldea ai avut probleme ca nu le zice direct cu Sorin Tudoran ai probleme ca de ce le zice direct .

 

Nu stiu daca pe cineva intereseaza presupunerile tale .I-ti spun eu ca nu stii nimic si nu intelegi nimic.

 

Nu este mai nimic de presupus , pune-te si fa-te chitarist profesionist , baga-te in showbiz si vei vedea ca totu-i foarte clar nu trebuie sa presupui absolut nimic.

 

Vezi ca avem un Duel rgc_89 pe rol , pune-te si canta-ne si tu ceva constructiv.

Link to comment
Share on other sites

:) Arpi, i-ai dat in plex.... :)

 

Pai are nevoie de duel un astfel de personaj? :)

 

Duelul e pentru neofiti .....

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

@u_morphine

 

Tu canti la ceva instrument ? s-au te-ai ratacit de pe un alt forum ?

 

Ce te face sa crezi ca ai fi singurul "clarvazator" ?

 

Cred ca pe topicul cu se rupe Phoenix ai avea succes mai mare acolo tot poti sa tot o dai cu presupusul.

 

Cu Dan Aldea ai avut probleme ca nu le zice direct cu Sorin Tudoran ai probleme ca de ce le zice direct .

 

Nu stiu daca pe cineva intereseaza presupunerile tale .I-ti spun eu ca nu stii nimic si nu intelegi nimic.

 

Nu este mai nimic de presupus , pune-te si fa-te chitarist profesionist , baga-te in showbiz si vei vedea ca totu-i foarte clar nu trebuie sa presupui absolut nimic.

 

Vezi ca avem un Duel rgc_89 pe rol , pune-te si canta-ne si tu ceva constructiv.

Tata,m-ai facut sa zambesc pentru prima data azi.Esti tare !! si ai dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

aha! acu' m-am prins si eu cum sta treaba... :)

 

pai, ce pot sa mai zic? mai lipseste sa apara si adi ilie (care stie o gramada de "dedesubturi" din istoria rock-ului romanesc) si scandalu-i la culme :D

 

da, intr-adevar, este alienanta mostenirea anilor trecuti (pentru cei implicati, desigur). insa, ca tot se face atat tam-tam cu crestinismul, poate ca n-ar fi rau sa apelam si la acea "iertare" crestina. nu in sensul "te iert, dar sa stii ca esti un magar...", desigur!

pe de alta parte, sunt lucruri care ar trebui spuse - asa, ca sa se restabileasca adevarul istoric - insa fara ranchiuna si ura.

 

s-a pus problema caracterului mai devreme. este chiar interesant! nici nu stiu care ar fi adevarul. ma gandesc acum ca un chitarist poate fi catalogat ca bun chiar daca are un caracter infect, dar... pe de alta parte, din punct de vedere spiritual, un chitarist cu adevarat bun nu poate avea un caracter infect (este lucrul pe care-l demonstreaza cu prisosinta atatia "mari" din lumea asta). vreau sa zic ca, abordand micimea la suflet, nu cred ca poti transmite altceva decat ceea ce esti (sau crezi ca esti - mai bine zis).

ce am invatat eu de la cei cativa "grei" pe care i-am cunoscut (si cu care m-am imprietenit) este sa-ti vezi de cantatul tau, sa incerci sa te auto-depasesti permanent, fara insa sa intri in vreo competitie (nici macar cu tine insuti). sa faci cat mai elegant si bine posibil ceea ce ai de facut in lumea asta. atata tot!

 

 

 

 

in alta ordine de idei, sorin, ce pacat ca nu-ti mai plac ampurile cu tuburi... mare pacat!... :)

 

Da,ce sa zic.....o concluzie pertinenta (ca de obicei,de altfel) din partea unuia care a fost chitarist profesionist (adica a trait din asta si a facut exclusiv asta,ca sa nu confundam profesionismul cu profesionalismul care este un cuvant la moda azi,mai ales in gura celor care sunt departe de el) mai mult de 10 ani.

In alta ordine de idei,si mie imi pare rau ca Sorin nu mai canta pe amp.Dar poate e doar un hype :)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

E important sã vã clarificați voi între voi relația, cum e la fel de important sã aflãm ºi noi ce s-a întâmplat în acei ani, cu claritate...

 

Ca tot vorbesti de manipulare:

U_morphine, iti spun acum o data pentru totdeauna:

Orice! - fii atent aici ca repet - ORICE ar spune Sorin Tudoran despre mine, pentru mine va ramâne acelas chitarist briliant pe care l-am cunoscut destul de bine. Acelasi Sorin cu care am petrecut ore întregi cântându-ne în chilia mea de la Cazino, Acelasi Sorin cu care am dat mâna zilnic , doi ani cred, pe scarile de la Student-Club unde aveam sediul amândoi. Oricât încerci sa atâti spiritele, pe mine unul n-o sa ma manipulezi. E clar acum? trebuie sa repet?

Singurul lucru trist pentru mine acum e ca Sorin, în timp ce-mi strângea mâna în acele vremuri, de fapt se pare ca gândea la altceva.

 

Aldea

Link to comment
Share on other sites

Cu prietenie,

 

Bogdan

 

Cand eram mica aveam o formatie cu care cantam in tabara de pionieri de la Navodari :)

Ce vremuri... Si cantam un cantecel ce avea urmatorul refren :

 

"Prietenia n-o destrama un cuvant trecator

Prietenia o pastrezi ca sa te-ncrezi in ea

Prietenia e un dar ce nu-l primesti usor

Prietenia n-o uiti n-o mai poti uitaaaaa...."

:)

 

Fara prietenie,pentru Bogdan.

Link to comment
Share on other sites

raman din ce in ce mai uimit de ce face spatiul virtual din oameni. nivelul de adrenalina creste simtitor si probabil nimeni nu castiga nimik.

 

un chitarist bun e Ochescu zice lumea. totusi de ce s-a plimbat prin atatea trupe? a fost chiar atat de bun!? a!?

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

raman din ce in ce mai uimit de ce face spatiul virtual din oameni. nivelul de adrenalina creste simtitor si probabil nimeni nu castiga nimik.

un chitarist bun e Ochescu zice lumea. totusi de ce s-a plimbat prin atatea trupe? a fost chiar atat de bun!? a!?

 

 

Ia mai gandeste-te , asa un pic .

 

bineinteles ai de castigat dar numai dupa ce poti sa si intelegi cate ceva

 

 

spatiul virtual ????? nu am observat ca cei in cauza sa-si ascunda identitatea

 

asa ca nu ai de ce sa fii uimit din aceste motive

 

chitarist bun e Ochescu zice lumea

 

Pai cine sa zica , si de unde sa auzi din alta parte ? daca nu citesti atent si nu intelegi nimic nici din cea ce citesti asta e.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Toti se pricep sa spune niste nume...Nu in nume sta realizarea ci in fapte.

Ce inseamna un chitarist bun? Un chitarist bun este cel care are viata doar atunci cand canta la chitara, nu este obligatoriu sa ai faima, renume, ca sa fii un chitarist bun, si degeaba poti avea faima, renume si sustinere din partea unor persoane influente, daca de fapt nu exista dedicatie adevarata spre acest instrument si mai ales talent. Chitara nu e doar o materie sau un obiect menit sa satisfaca, e un mod de viata, un "way of life". Fiecare poate deveni un chitarist bun, daca manifesta implicare, dedicatie, talent, chemare. Totul sta in fortele proprii, nu in ajutorul altora, care stiu sa vorbeasca mult si frumos, cu scopul de a intimida si de a pune in umbra pe cei mai "mici".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.