www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Guest bullygil
 Share

Recommended Posts

Guest bullygil

Salut.Am revenit dupa ceva timp, in care am invat sa cant destul de binisor la chitara.Dar...au inceput si corzile sa se rupa :) .Ieri am fost de mi-am luat corzi, pentru ca mi se rupsese una.Si tot am incercat sa acordez chitara, dar nu iesea prea bine.Si tot am acordat-o si dezacordat-o pana sa rupt iar.Si ca sa ma duc iar pana la muzica sa-mi iau corzi, chiar nu mai am chef.Acum am o intrebare:Se vand corzi la bucata? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

Deci mi-am luat corzi Benton.Tin minte ca erau aceeasi marca, ca penele care le-am cumparat.La muzica, la etaj se cumpara la bucata?

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti corzi de firma: Rotosund, GHS, Fender, s.a. Costa aproximativ 20 Ron un set.

Daca folosesti Belson te mai miri ca ti se rup cand incerci sa canti Nothing Else Matters? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil
Ia-ti corzi de firma: Rotosund, GHS, Fender, s.a. Costa aproximativ 20 Ron un set.

Daca folosesti Belson te mai miri ca ti se rup cand incerci sa canti Nothing Else Matters? :)

:) Da nu s-au rupt cand am cantat.S-au rupt cand am vrut sa acordez chitara la loc :D).Oricum...eu vreau acuma sa iau la bucata.E la muzica, sau mai sunt si alte magazine? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

Aaaaaa.Imi cer scuze ca am intrebat de 2 ori, acum am vazut ca era scris si mai sus :).Oky Multumesc de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut,

eu sunt incepator (de cea mai joasa speta :) ) si am si eu niste intrebari.

am gasit sa imprumut o chitara hora de prin 1980 cred, e veche dar nu e crapata si arata destul de bine. am zis ca pentru inceput e buna de invatat. ii lipseste coarda e (cea mai subtire). nu a mai fost utilizata de ceva timp si eram curios daca trebuie sa le schimb toate corzile sau doar coarda care s-a rupt. nu stiu daca e relevant, prinderea corzilor se face pe o bucata de tabla care se prelungeste pana la marginea corpului de chitara.

nu stiu cum a fost utilizata inainte (daca i s-au schimbat corzile din naylon in otel) dar eu zic ca e acustica ( imi amintesc ca avea gatul ingust). corzile toate (restul de 5) erau din otel. deci e acustica. azi ma duc sa o iau.

am inteles ca e bine sa iei corzi de firma, dar nu stiu ce grosime sa imi iau. pentru incepatori se recomanda anumite tipuri de corzi?

 

multumesc anticipat pentru orice fel de informatii si sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

daca acele corzi sunt de aceeasi varsta cu chitara e bine sa le schimbi pe toate si daca esti incepator e bine sa iti iei din categoria "corzi de acustica" pe cele mai subtiri; o sa fie ceva mai usurel ce cantat pe ele, desi, auzisem pe cineva ca pt incepatori sunt bune si alea de 0.009-0.42 de electrica.

daca ai pe cineva priceput pe langa tine e bine sa te duci sa o vada. nu sunt lamurit cu metalul de pe chitara si tipul ei.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

salut,

eu sunt incepator (de cea mai joasa speta :) ) si am si eu niste intrebari.

am gasit sa imprumut o chitara hora de prin 1980 cred, e veche dar nu e crapata si arata destul de bine. am zis ca pentru inceput e buna de invatat. ii lipseste coarda e (cea mai subtire). nu a mai fost utilizata de ceva timp si eram curios daca trebuie sa le schimb toate corzile sau doar coarda care s-a rupt. nu stiu daca e relevant, prinderea corzilor se face pe o bucata de tabla care se prelungeste pana la marginea corpului de chitara.

nu stiu cum a fost utilizata inainte (daca i s-au schimbat corzile din naylon in otel) dar eu zic ca e acustica ( imi amintesc ca avea gatul ingust). corzile toate (restul de 5) erau din otel. deci e acustica. azi ma duc sa o iau.

am inteles ca e bine sa iei corzi de firma, dar nu stiu ce grosime sa imi iau. pentru incepatori se recomanda anumite tipuri de corzi?

 

multumesc anticipat pentru orice fel de informatii si sfaturi.

 

ia-ti niste ghs, ernie ball pt acustica de 10 sau de 11... cu corzi mai subtiri vei avea bataturi mai mici... (insa tot vei suferi la inceput :) )... daca-ti iei prea subtiri risti sa le rupi repede... si nici nu sunt prea stabile la acordat & stuff... iar prea groase... e greu pt inceput si tensioneaza griful....

 

@cristi,.. e o hora student 3/4 cel mai probabil... alea au un metal in bridge, kinda like... cum au hollow-body-urile :)...

 

si da.. ar trebui sa te duci la cineva cu ea...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
auzisem pe cineva ca pt incepatori sunt bune si alea de 0.009-0.42 de electrica.

 

pe acustica? corzi de electrica de 0.9? Vine sfarsitul lumii, va zic.

Daca vrei ca acustica sa sune pune-i frate macar de 0.12, 0.13. (daca acum pui mana prima data pe o chitara nu stiu cat de comode vor fi[poti incerca, sa zicem si de 0.11,daca nu reusesti de nici o culoare sa te descurci cu cele de 0.12], dar stiu ca vei progresa mult mai rapid ca unu' care foloseste corzi de 0.9, eu cel putin asa am inceput si asa continui pe acustica :) , pe electrica am de 0.10, tot ce este sub 0.10 pentru electrica suna de porc, dar asta e doar parerea mea.)

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

daca ai pe cineva priceput pe langa tine e bine sa te duci sa o vada.

 

din pacate nu stiu pe nimeni mai priceput. poate stie cineva la ce ar trebuie sa ma uit sa imi dea niste idei. o sa vin si cu niste poze zilele urmatoare.

Link to comment
Share on other sites

As indrazni un mesaj tangent la topic: firma John Hornby Skewes (care

detine marcile Vintage, Encore, Ovation, Danelectro si Jim Dunlop) vinde

corzi Dunlop la pachete de cite 12 bucati - aceeasi coarda. In atentia

importatorilor/dealerilor care eventual citesc acest topic: cred ca ar exista

un segment grosut de piata pentru acest tip de produs, mai ales in rindul

chitaristilor (semi)profesionisti.

 

si Ernie Ball vinde seturi de cate 3 sau 6 corzi de aceeasi grosime (aceeasi coarda), cu grosimi cuprinse de la 08-6??

si eu as dori, daca exista dealeri/importatori care citesc acest forum, sa ia in considerare si aceste seturi de corzi..exista totusi chitaristi care is interesatzi de asa ceva...

 

thanks si scuze de off-topic

Link to comment
Share on other sites

Guest Freak KiTTy

din kte am auzit eu,D'addario suna cel mai bine [bine ,asta depinde si d chitara p kre o ai ] si sunt f rezistente ..un tip mai in varsta mi'a soptit si knta d ceva vreme la chitara ..in orice caz,good luck .. sper sa dai d un set rezistent si ti'ar prinde bine si un tuner dak tot ai probl cu acordaju' ..auzisem k exista un site p kre itsi acordezi chitara.. nu prea kred k exista asha cva .. anyway :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Eu am tot acustica. Un Stagg SW201BK si folosesc corzi GHS Vintage Bronze VN-UL de .10,foarte bune corzile.

 

Si ca sa nu mai ai probleme la acordat cumpara'ti un microfon si foloseste AP Tuner ca sa nu mai cumperi corzi la kilogram. Ai rabdare ca o sa iti acordezi intr'un bun sfarsit si tu chitara la ureche da pana atunci fa economie la corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Asa e, dar Ernie Ball se gasesc un pic mai greu si sunt un pic mai scumpute :) . Si exista momente in care pur si simplu trebuie sa schimbi corzile dar nu ai de unde alege si folosesti ce ai la indemana.

 

As indrazni un mesaj tangent la topic: firma John Hornby Skewes (care

detine marcile Vintage, Encore, Ovation, Danelectro si Jim Dunlop) vinde

corzi Dunlop la pachete de cite 12 bucati - aceeasi coarda. In atentia

importatorilor/dealerilor care eventual citesc acest topic: cred ca ar exista

un segment grosut de piata pentru acest tip de produs, mai ales in rindul

chitaristilor (semi)profesionisti.

 

Problema este ca corzile sunt ca painea. Fie ca vrei fie ca nu vrei, trebuie sa cumperi, ai nevoie de ele. Dealerii sunt putini in Romania, si pot alege teoretic oricare pret (nu zic ca sunt exagerate preturile la corzi), lumea nu are de ales si tot cumpara. Nu stiu ce profit ar scoate daca ar vinde seturi mai mari de corzi (chiar si de acelasi tip), asta ar insemna pur si simplu mai putine drumuri la magazin pentru cumparator, insa am impresia ca tot la fel de multe corzi s-ar cumpara.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu
Problema este ca corzile sunt ca painea. Fie ca vrei fie ca nu vrei, trebuie sa cumperi, ai nevoie de ele. Dealerii sunt putini in Romania, si pot alege teoretic oricare pret (nu zic ca sunt exagerate preturile la corzi), lumea nu are de ales si tot cumpara. Nu stiu ce profit ar scoate daca ar vinde seturi mai mari de corzi (chiar si de acelasi tip), asta ar insemna pur si simplu mai putine drumuri la magazin pentru cumparator, insa am impresia ca tot la fel de multe corzi s-ar cumpara.

 

Ehh faza e ca daca cumparatorul face mai multe drumuri la magazin este mai tenatat sa isi mai ia si alte prostioare.... o pana, un strap, vreo solutie pt chitara sau pt corzi etc. Si de asta ii intereseaza sa faca mai multe drumuri cumparatorul. Si eventual daca mai vede si ceva intersant ii mai face si reclama gratis pe la amici.

 

Si de aici nevoia vanzatorului de a avea in permanentza clienti. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bruno

Salut, sint f incepator si as avea o intrebare.

Am o chitara Jackson JS30 Dinky luata acum o luna de la Proguitar. Problema e ca unele corzi bazaie, de fapt ating fret-urile si bazaie.

Cum rezolv problema asta?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, sint f incepator si as avea o intrebare.

Am o chitara Jackson JS30 Dinky luata acum o luna de la Proguitar. Problema e ca unele corzi bazaie, de fapt ating fret-urile si bazaie.

Cum rezolv problema asta?

 

Multumesc

 

probabil ai schimbat corzile cu unele mai subtiri.

 

parerea mea e ca trebuie ridicata actiunea putin, la gat nu e bine sa umbli daca nu te pricepi...

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca trebuie ridicata actiunea putin, la gat nu e bine sa umbli daca nu te pricepi...

 

bafta!

 

corect...ieri am luat electrica mea...la rece avea ceva buzz...dar amplificata nu...totusi suna rau la ureche...asa ca am ridicat putin action-ul azi si acum no problems :) (mentionez ca eu am bridge tune-o-matic)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.