www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wtf About Doze Active?


Guest walea
 Share

Recommended Posts

Guest walea

deci....stiu doar ca dozele active ,fata de pasive au un preamplificator incorporat care trebe alimentat cu bateria de 9v....

 

 

la dozele astea.....ca dupa parerea mea par bune......

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1392

 

1.unde e preamplificatorul ca eu nul vad???

2.unde as baga bateria???

3.daca am un amplificator si conectez chitara cu doze active la el,dar scot bateria de 9v se mai aud dozele active???

Edited by walea
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
1. e in doze

2. bateria se baga de obicei in cavitatea unde sint potentiometrele

3. nu se mai aude nimic

 

deci doar cu 3 m-ai lamurit....pai cum setez preamplificatorul daca e in doze???trebe desfacute??au un capacel?????si ce e potentiometrul??

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Nu setezi nimic, preamplificatorul nu este accesibil in nici un fel.

 

Potentiometrele sint butoanele alea rotunde.

 

aham...inseamna ca dozele de la electroacustica nu sunt asemanatoare cu cele de la electrica.....dar totusi,seymourile astea care le-am aratat nu au butoanele alea rotunde....pentru ca baga bateria trebe scoase corzile????si cam in cat timp se consuma bateria??(stiu ca am cumparat odata o baterie din asta de 9v la 20 de mii si s-a consumat foarte repede cand am conectat-o la niste beculete:)))))

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
aham...inseamna ca dozele de la electroacustica nu sunt asemanatoare cu cele de la electrica.....dar totusi,seymourile astea care le-am aratat nu au butoanele alea rotunde....pentru ca baga bateria trebe scoase corzile????si cam in cat timp se consuma bateria??(stiu ca am cumparat odata o baterie din asta de 9v la 20 de mii si s-a consumat foarte repede cand am conectat-o la niste beculete:)))))

 

 

ma... preamplificatorul(pre-amplifica) este decat pentru o marire a nivelului de semnal. nu este reglabil in nici un fel si NU are distors incorporat sau ceva de genu, ca presupun ca asta ai crezut

 

nu compara o baterie de 2 lei cu una BUNA(sau foarte buna).

te tine in functie de cat folosesti chitara..

man..ce nu intelegi.daca ai o chitara in genul gibson va trebui sa desurubezi capacelul din spate pentru a baga bateria(fara sa te atingi de corzi).daca ai gen strat. trebuie sa dai si corzile jos (nu intotdeauna).

Link to comment
Share on other sites

aham...inseamna ca dozele de la electroacustica nu sunt asemanatoare cu cele de la electrica.....dar totusi,seymourile astea care le-am aratat nu au butoanele alea rotunde....pentru ca baga bateria trebe scoase corzile????si cam in cat timp se consuma bateria??(stiu ca am cumparat odata o baterie din asta de 9v la 20 de mii si s-a consumat foarte repede cand am conectat-o la niste beculete:)))))

 

Depinde de utilizare, eu am pe Jackson EMG-uri si din octombrie inca merg!!! Deci consumul bateriilor nu e o problema!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai preamplificatorul nu se seteaza... :) In cazul in care schimbi dozele pasive cu unele active, tre sa schimbi si pot-urile. Baietii sunt simpatici si iti ofera si pot-urile de schimb in pachet.

 

 

PS: Un semn de intrebare ajunge. Nu cred ca te roade disperarea chiar atat de tare.

 

LE: Moaama cat s-a scris in 15 minute :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest walea

ok mersi mult de raspuns:))) :) ...m-am super lamurit.....chestia era ca am vazut ca la electroacustica se pot face cateva setari si credeam ca la electrica e la fel...

 

 

dimitrius....dar cat ai dat pe bateria aia???

Edited by walea
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
N-ai tu bani!

Urmatoarea intrebare banuiesc ca e: "Daca mi-a rupt putin catarama de la bocanc, credeti ca mai pot canta?"

 

ok...am terminat cu intrebarile stupide :):):):D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.