www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curenteaza


ciorap
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

daca te curenteaza inseamna ca is bune firele :)

si acum serios: uitete si tu ce n-ar fi bine izolat sau bine lipit ... mai e o chestie, poti sa te curentezi k transpiri prea tare si intra sudoarea pe la fire si de asta te pisca

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
daca te curenteaza inseamna ca is bune firele :)

si acum serios: uitete si tu ce n-ar fi bine izolat sau bine lipit ... mai e o chestie, poti sa te curentezi k transpiri prea tare si intra sudoarea pe la fire si de asta te pisca

 

 

haha, ha, haha...ce gluma proasta...

 

ai probleme cu amplif-ul.... mai exact, nu e legat la pamant si iti apare o tensiune intre masa si pamant, iar prin tine se inchide circuitul...

 

ce poti face e sa il alimentezi de la o priza cu impamantare si sa-l duci la un service de electronice sa il "aranjeze"...

Link to comment
Share on other sites

Statia trebue sa o "pui la pamant" , daca nu exista priza cu pamantare se trage un fir ( mai gros , cum ar fi unul din firele componente de la cablu de alimentare de la retea ).

 

Statiile au ( unele ) un filtru de retea pe intrarea de alimentare de la 220V , unele au si un comutator care comuta un condensator de filtrat zgomotele ce vin prin retea pe unul sau celalalt fir de alimentare ( faza) , ls fel la unele statii intorci "stecher"-ul in priza si se intampla acelasi lucru.Respectiv se pune la sasiu "faza " d ela retea , prin condensatorul acesta ( ce are o anumita reactanta , adica rezistenta in curent alternativ ) trece un curent mai mic catre !!! sasiul statiei .Daca sasiul nu-i legat la pamantare prin corpul tau ( cablu ..chitara corzi ---mana) se inchide circuitul catre "pamantare" si te "pisca .Nu-i periculos caci nu umbli descult in nisip umed ...DAR !!!

 

Daca se defecteaza acest condensator !! poate sa apara "FAZA" de la reteaua de 220V pe sasiul statiei !!!

 

Din aceasta cauza trebuie neaparat sse faca pamantarea sasiului statiilor.

 

In cazul PC-urilor la fel mare grije cu pamantarea , PC-urile au filtru pe intrarea de retea de alimantare care trebuie neaparat legat la pamnt .!! altfel "pisca binisor"

 

ATENTIE la sala de repetitii sau pe scena , INTRE SASSIURILE STATIILOR POATE SA APAR DIFERENTE DE TENSIUNE PERICULOASE .!!

 

Niciodata sa nu puneti mana pe chitara si pe alta scula de pe scena ( static microfon, chitara colegului , ecranajul unui cablu da la alta scula , sau de la cabluri /instalatie de lumini ..!!!)

 

Si sa nu uit , am mai scris dar......

 

La chitara se monteaza inseriat cu firul de masa ce duce la "bridge" un condenstator cu valoarea de 100nF /1000 V ( sau 750 in alternativ) acesta va duce "zgomotul" la masa prin corpul chitaristului ,dar in caz de o tensiune mai periculoasa ce poate sa apara accidental pe masa statiei prin acest condensator va ajunge o tensiune/curent nepriculos ptr chitarist .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Statia trebue sa o "pui la pamant" , daca nu exista priza cu pamantare se trage un fir ( mai gros , cum ar fi unul din firele componente de la cablu de alimentare de la retea ).

 

Statiile au ( unele ) un filtru de retea pe intrarea de alimentare de la 220V , unele au si un comutator care comuta un condensator de filtrat zgomotele ce vin prin retea pe unul sau celalalt fir de alimentare ( faza) , ls fel la unele statii intorci "stecher"-ul in priza si se intampla acelasi lucru.Respectiv se pune la sasiu "faza " d ela retea , prin condensatorul acesta ( ce are o anumita reactanta , adica rezistenta in curent alternativ ) trece un curent mai mic catre !!! sasiul statiei .Daca sasiul nu-i legat la pamantare prin corpul tau ( cablu ..chitara corzi ---mana) se inchide circuitul catre "pamantare" si te "pisca .Nu-i periculos caci nu umbli descult in nisip umed ...DAR !!!

 

Daca se defecteaza acest condensator !! poate sa apara "FAZA" de la reteaua de 220V pe sasiul statiei !!!

 

Din aceasta cauza trebuie neaparat sse faca pamantarea sasiului statiilor.

 

In cazul PC-urilor la fel mare grije cu pamantarea , PC-urile au filtru pe intrarea de retea de alimantare care trebuie neaparat legat la pamnt .!! altfel "pisca binisor"

 

ATENTIE la sala de repetitii sau pe scena , INTRE SASSIURILE STATIILOR POATE SA APAR DIFERENTE DE TENSIUNE PERICULOASE .!!

 

Niciodata sa nu puneti mana pe chitara si pe alta scula de pe scena ( static microfon, chitara colegului , ecranajul unui cablu da la alta scula , sau de la cabluri /instalatie de lumini ..!!!)

 

Si sa nu uit , am mai scris dar......

 

La chitara se monteaza inseriat cu firul de masa ce duce la "bridge" un condenstator cu valoarea de 100nF /1000 V ( sau 750 in alternativ) acesta va duce "zgomotul" la masa prin corpul chitaristului ,dar in caz de o tensiune mai periculoasa ce poate sa apara accidental pe masa statiei prin acest condensator va ajunge o tensiune/curent nepriculos ptr chitarist .

ai scris foarte mult si nu prea inteleg ideea e ca pe mine ma curenteaza daca ating chitara si inca un metal (de ex daca am cordeluta de fier in cap si ating fieru din patu de sus (am pat supraetajat de ala) sau daca ating cu picioru fieru din pat sau orice altceva

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

karpi ... de unde dracu stii atatea chestii ma omule ? (ti-am citit mai toate posturile... foarte tare !!!) :)

 

ai scris foarte mult si nu prea inteleg ideea e ca pe mine ma curenteaza daca ating chitara si inca un metal (de ex daca am cordeluta de fier in cap si ating fieru din patu de sus (am pat supraetajat de ala) sau daca ating cu picioru fieru din pat sau orice altceva

 

 

pai asta iti explica si karpi ... ca daca nu ai impamantare la priza, surplusul de curent din statie (ca sa ii zicem mai pe intelesu nostru) se scurge prin tine cand atingi un metal ... asta este explicatia mai simpla

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

mi-e nu-mi trebui impamantare la priza k e degeaba

din cate stiu eu ... pt a fi de folos o priza cu impamantare trebui sa ai un stecher asa cum e in prima ... adica cu tablitele alea pe mijloc

si eu degeaba am priza cu impamantare k stecherul de la ampul meu e cum e in a2a imagine

 

eu cred k problema lui ciorap vine de la legaturile facute prost sau inexistente (cum zicea si dan)

post-1845-1210688714_thumb.jpg

post-1845-1210688930.jpg

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Guest hahaha

Deci ciorapel... ia statia si pune-o la pamant... ai vazut cum facea Cobain dupa vr'un concert... da' asa taraneste... dupa 2 trante sanatoase (ca te'a facut muma voinic si mandru) iti garantez ca nu mai curenteaza nimic! (decat daca-i ruseasca)...

 

bai, asta face bascalie de voi si voi nimik... :)

Edited by hahaha
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

nu stiu ... dar eu cand scriu pe acest forum (destul de rar oricum) nu stau sa ma gandesc daca cineva m-ar putea lua la misto sau nu ... adica masura in care iti arde de bascalie, total nejustificat, tine de nivelu-ti de inteligenta. Eu sper ca intrebarea lui ciorap nu este adresata la misto ...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ... dar eu cand scriu pe acest forum (destul de rar oricum) nu stau sa ma gandesc daca cineva m-ar putea lua la misto sau nu ... adica masura in care iti arde de bascalie, total nejustificat, tine de nivelu-ti de inteligenta. Eu sper ca intrebarea lui ciorap nu este adresata la misto ...

 

din cand in cand fac protectia muncii ...hehe

 

Chiar daca cineva ar deschide un post "la misto" daca tema este de interes este bine sa se raspunda serios .De obicei pe un forum nu raspunzi doar unui coleg un forum este public deci citeste toata lumea interesata.

 

Problema cu curentarea este destul de serioasa .Multi colegi de forum nu se pricep la electricitate si pot sa-si puna viata in pericol .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
am uitat sa precizez intre timp ca am rezolvat problema cu o mica impamantare

 

thred din mai 2008 weeee

Ca si toata lumea , hehe .In plus se reduce semnificativ din zgomotul provenit de la sursa PC-ului sau /si al monitorului ,eu am impamantat mai mult din cauza zgomotului dar este "sanatos" si pentru prevenirea electrocutarii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.