www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare despre montarea unei punti floyd rose


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

Eu am o chitara Ibanez RG 321 MH care nu este dotata cu floyd rose.Daca pe viitor vreau sa ii pun se gaseste sa cumpar si daca se poate pune la ce pret e unul mai bun?

Link to comment
Share on other sites

1) ai postat unde nu trebuia. Asta merge la despre chitara. Ai grija pe viitor

2) se poate dar nu usor. Trebuie sa faci loc in chitara ta puntii tip floyd rose.Asta inseamna cavitate pentru arcuri + largit locul in care se fixeaza puntea.

 

Lucrarea asta o poate face un lutier priceput insa dupa parerea mea e cam nerentabila (bani pe punte + bani pe manopera - si aici nu e vorba de 5lei).

Mai bine iti iei o chitara cu floyd si gata :)

 

Pentru preturi pentru punti *noi*

 

un floyd cu licenta (adica not the real thing si calitativ inferior):

http://www.grosmann.ro/produse.php?Categor...&Page=Accesorii

 

The real thing dar scump :

http://guitarpartsdepot.com/Merchant2/merc...egory_Code=FRLT

la asta din urma mai adaugi si costurile transportului

Acum cu sh-ul poate mai reduci din costuri ....

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

floyd-uri se gasesc de cumparat dar nu ti-as recomanda sa faci miscarea asta

chitara trebuie scobita astfel incat sa incapa atat partea frontala cat si partea ascunsa a floyd-ului (blocul de metal, arcuri, gheara). basca ca trebuie sa masori exact ce si cum. operatiunea este extrem de laborioasa si riscul s-o strici definitiv este foarte mare.

mai bine o vinzi si-ti iei alta.

 

later: cosule, mi-ai luat-o inainte :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa o strica asa ca mai bine stau linistit ca e buna si asa.Sa invat eu sa cant bine la ea ca sunt incepator si imi iau eu alta daca am bani. Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

ma...prima si ultima data cand am desfacut "stratu'" pe care il am a fost acum 2 ani cand chiar ma intrebam "ce dreq s-o ascunde sub placuta asta?" - cand nu aveam forumuri si ce sa mai zic de conexiune la net prin cablu :) si atunci am vazut 3 arcuri ...ultima data cand am desfacut o chitara cu floyd - acum 2 zile cand i-am schimbat scutecele :)

Link to comment
Share on other sites

oricu trebuie decupat pe fata chitarei,plus ca trebuie menghina la headstock-chei si tot nu iese ca in fabrica.

cand ti-am propus-o juvina pe a mea jackson js 30dk(made in japan,nu india ca cele din muzica,alt lemn,alte finisaje+griff de artar dur lacuit, nu ca india griff de artar obisnuit uleiat) nu ai vrut-o ,ca vrei una noua.

 

si a mea e destul de noua,impecabila si ti-o propun in continuare la 10 mil.

Link to comment
Share on other sites

oricu trebuie decupat pe fata chitarei,plus ca trebuie menghina la headstock-chei si tot nu iese ca in fabrica.

cand ti-am propus-o juvina pe a mea jackson js 30dk(made in japan,nu india ca cele din muzica,alt lemn,alte finisaje+griff de artar dur lacuit, nu ca india griff de artar obisnuit uleiat) nu ai vrut-o ,ca vrei una noua.

 

si a mea e destul de noua,impecabila si ti-o propun in continuare la 10 mil.

juvinaaaa...sac sac!!! na-na-na-na-naaaaaa-naaaaa...n-ai punte floooyd!!!! na-na-na-na-na-naaaaa!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Juvina, nu mi-o lua in nume de rau, dar eu unul cred ca tu nu ai nevoie de Floyd, nu acum.Ba, m-as aventura sa spun ca nu ai nevoie deloc de Floyd, dar as aluneca deja pe panta subiectivismului agresiv, daca mie nu-mi place, nu inseamna ca si altul trebuie sa simta la fel.Chiar tu ai spus ca esti incepator.La ce iti trebuie Floyd?De-abia ti-ai cumparat chitara(care intre noi fie vorba, mi se pare unul dintre cele mai reusite modele de la Ibanez, poate si din cauza ca nu are Floyd si nu este facuta din vestitul "agathis") si deja vrei sa experimentezi?Sfatul meu e sa studiezi, sa exersezi, sa studiezi, sa exersezi si tot asa si pana atunci, daca vei simti nevoia unui Floyd, se vor ivi alte ocazii.Gandeste-te totusi ca mari chitaristi, precum Clapton, Knopfler, Slash, Page, Blackmore(cred...) si altii nu au fost fascinati de Floyd...Dar, pana la urma, alegerea este a ta, tot ce pot face este sa-ti urez bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

hehehe,bumbacel daca ar fi sa fim rai,tias zice ca slash a experimentat,ca el are un bc rich mockingbird tocma pe partea tehnica,multe switchuri splituri si evident floyd.in fine,nu e nevoie de menghina ca sa ai floyd iti pui cheite cu sistem de locking,nu e nevoie sa dai gauri in chitara iti pui floyd care doar coboara pitchu nu il ridica,dar sincer o sa te coste cu totu,cam cat ai dat pe chitara.mai bine vinzi si iei ceva direct cu floyd.a da,sa stii ca astea cu menghina sunt de *****,ca se pierde din rezonanta pe care o are coarda de-a lungu headstockului,asa suna destul de metalic,insa capeti avantaju menghinei.bumbacel are dreptate,nu te complica de la inceput,decat daca sti de acu ca vrei sa canti pe un stil de muzica ,ce necesita floyd,oricare o fi ala,jazz,manele sau pop-punk-gotic-rock cu influente de country.succes in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

M-am gandit si la ei, dar si lista mea se poate lungi fara nici o problema.Eu vad Floyd-ul ca o jucarie fara rost, o gaselnita...

Link to comment
Share on other sites

Juvina, nu mi-o lua in nume de rau, dar eu unul cred ca tu nu ai nevoie de Floyd, nu acum.Ba, m-as aventura sa spun ca nu ai nevoie deloc de Floyd, dar as aluneca deja pe panta subiectivismului agresiv, daca mie nu-mi place, nu inseamna ca si altul trebuie sa simta la fel.Chiar tu ai spus ca esti incepator.La ce iti trebuie Floyd?De-abia ti-ai cumparat chitara(care intre noi fie vorba, mi se pare unul dintre cele mai reusite modele de la Ibanez, poate si din cauza ca nu are Floyd si nu este facuta din vestitul "agathis") si deja vrei sa experimentezi?Sfatul meu e sa studiezi, sa exersezi, sa studiezi, sa exersezi si tot asa si pana atunci, daca vei simti nevoia unui Floyd, se vor ivi alte ocazii.Gandeste-te totusi ca mari chitaristi, precum Clapton, Knopfler, Slash, Page, Blackmore(cred...) si altii nu au fost fascinati de Floyd...Dar, pana la urma, alegerea este a ta, tot ce pot face este sa-ti urez bafta multa!

Nu o iau in nume de rau dar o iau in nume de bine deoarece cum vreau eu sa cant suparaciuni si nu satriani sau altii ca el nu cred ca am nevoie de floyd, mai ales ca nu mi se mai dezacordeaza chitara repede.Decat sa imi fi luat jackson js30 si sa fie proasta mai bine cu asta de o am acum care mie personal mi se pare ca suna bine.

Edited by juvina
Link to comment
Share on other sites

Ah, suparaciuni...defineste termenul.

Megadeth, Iron Maiden dar mai ma bag si la Metallica si SOAD. Nu imi place sa cant la chitara si la voce in acelas timp deoarece nu vreau sa ma fac vocalist.

Link to comment
Share on other sites

oricum...daca ai o chitara care iti place cum suna (da care sa nu fie instumentu principal), si consideri ca ar merita un upgrade, ar fi o schema...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.