www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ok...big Problem!


Guest eXtr3m3

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Va sal pe toti :) !Recent un prieten mi-a recomandat sa cant melodii gen phoneix pe acorduri(ceva cam asa: http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=924 ).Ok acum eu am o chitara electrica si pur si simplu imi displace ca sa zic asa sa cant pe acorduri...problema mea este urmatoarea: respectivul zice ca nu poti avansa in chitara daca nu canti pe acorduri si canti dupa o tabulatura cum am pus la attachament.Intrebarea mea este DE CE??...este asa important ca la o chitara electrica sa cant melodii pe acorduri?Acum sunt in proba cu niste baieti pentru o trupa rock-folk si unu dintre ei imi spune ca o sa cant si pe acorduri unele melodii...la intrebarea de ce nu sunt eu doar solo sau ceva de genu el imi zice ca o sa le combin pe ambele... :) ...mentionez ca trupa ar fi ceva de genu: tobe,bass,acustica,electrica(eu)...ce as putea sa fac?...stiu acordurile...dar nu-s un fan al lor...

washing_away_of_wrong.gp3

Edited by eXtr3m3
Link to comment
Share on other sites

orice melodie e facuta pe acorduri...o sa ti se spuna pe forum sa inveti acordurile...si sa le folosesti pe melodii...daca iti place ac dc...invata/canta piese de-ale lor...foarte multe din ele sunt pe acorduri...si am citit tot aici pe forum ca ac dc sunt baza pentru chitara electrica...good luck :)

Link to comment
Share on other sites

se" canta pe acorduri"

 

nu prea inteleg ce inseamnma , am vazut de mai multe ori pe forum

 

 

fratilor voi na-ti fost pe la scoala ? c hiar de loc ...OK asta e .

aswa babeste :

 

Intr-o gama pe fiecare nota din game ( trepte de la 1 la 7 sau I. la VII. ) se poate forma cate un acord .

 

Cu notele din gama respectiva se canta melodia ( si o improvizatie terbuie sa fie o melodie sau tema melodiei mai dezvoltata )

 

Deci pratic se poate canta melodia si numai solo pe cate o nata sau cu cate un acord in "rasturnarea " adecvata ce apartine tonului respectiv.Dar nu intotdeauna suna bine nu este estetic suna incarcat .Asa ca sunt unele "reguli" de armonizare a diferitelor stiluri muzicale care le dau structura si caracteristica in mare parte a acestora .

 

De ex

 

Am /G/F/E / o progresie armonica in gama Am pe aceasta "trecere" de acorduri se poate canta "solo "un gen de muzica spaniola dar nu numai , progresia s-a preluat si in alte genuri /stiluri muzicale.

Aceste progresii armonice sunt "acompaniamentul" soloului ( a melodiei sau improvizatiei in respectivul stil)

 

Eu inteleg prin a "canta pe acorduri" de ex. un cor.In cazul unui cor pe mai multe voci , melodia poate sa reiese chiar din "armonia" vocilor facuta corespunzator .( citeste si invata despre "rasturnarile" acordurilor)

 

 

Sau pe acoreduri canta jazzisti ce centa in formula restransa si este nevoit sa faca si solo si "acompaniament in acelasi timp"(in cazul cand se canta la numai o chitara , sau o chitara si un contrabas , plus eventual ceva percutie )

 

De ex la pian sau orga se poate acompania muzicantul singur cu mina staga si totodata cu dreapta canta solo dar si "puncteaza " armonia prin acorduri sau arpegiile corespunzatoare .

 

Gasesti aici pe rgc.ro descrieri sio sfaturi date de mai profesionisti decat mine in armonie si acompaniament sau teorie muzicala.Eu am vrut doar sa atrag atentia ca trebuie sa stii de toate ca sa canti .

 

Solourile in mare parte sunt construite pe arpegiile acordurilor din gama deci practic incontinu ai treba cu acordurile.

 

spor la studiat si rabdare ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
se" canta pe acorduri"

 

nu prea inteleg ce inseamnma , am vazut de mai multe ori pe forum

 

 

fratilor voi na-ti fost pe la scoala ? c hiar de loc ...OK asta e .

aswa babeste :

 

Intr-o gama pe fiecare nota din game ( trepte de la 1 la 7 sau I. la VII. ) se poate forma cate un acord .

 

Cu notele din gama respectiva se canta melodia ( si o improvizatie terbuie sa fie o melodie sau tema melodiei mai dezvoltata )

 

Deci pratic se poate canta melodia si numai solo pe cate o nata sau cu cate un acord in "rasturnarea " adecvata ce apartine tonului respectiv.Dar nu intotdeauna suna bine nu este estetic suna incarcat .Asa ca sunt unele "reguli" de armonizare a diferitelor stiluri muzicale care le dau structura si caracteristica in mare parte a acestora .

 

De ex

 

Am /G/F/E / o progresie armonica in gama Am pe aceasta "trecere" de acorduri se poate canta "solo "un gen de muzica spaniola dar nu numai , progresia s-a preluat si in alte genuri /stiluri muzicale.

Aceste progresii armonice sunt "acompaniamentul" soloului ( a melodiei sau improvizatiei in respectivul stil)

 

Eu inteleg prin a "canta pe acorduri" de ex. un cor.In cazul unui cor pe mai multe voci , melodia poate sa reiese chiar din "armonia" vocilor facuta corespunzator .( citeste si invata despre "rasturnarile" acordurilor)

 

 

Sau pe acoreduri canta jazzisti ce centa in formula restransa si este nevoit sa faca si solo si "acompaniament in acelasi timp"(in cazul cand se canta la numai o chitara , sau o chitara si un contrabas , plus eventual ceva percutie )

 

De ex la pian sau orga se poate acompania muzicantul singur cu mina staga si totodata cu dreapta canta solo dar si "puncteaza " armonia prin acorduri sau arpegiile corespunzatoare .

 

Gasesti aici pe rgc.ro descrieri sio sfaturi date de mai profesionisti decat mine in armonie si acompaniament sau teorie muzicala.Eu am vrut doar sa atrag atentia ca trebuie sa stii de toate ca sa canti .

 

Solourile in mare parte sunt construite pe arpegiile acordurilor din gama deci practic incontinu ai treba cu acordurile.

 

spor la studiat si rabdare ..

 

 

Multumesc mult de tot ca mi-ai explicat :) !

Link to comment
Share on other sites

fratilor voi na-ti fost pe la scoala ? c hiar de loc ...OK asta e .

 

Am intalnit de destule ori pe acest forum afirmatii de acest gen. Nu cunosc varsta forumistilor care sa mira in acest fel si nu stiu din ce generatie fac ei parte dar raman cu impresia ca mai demult se facea muzica la scoala. Acum insa nu mai e asa. Sau poate situatia se aplica numai unor scoli. Oricum, eu am 22 de ani si desi teoretic, dupa programa, am facut muzica in scoala generala si apoi in liceu (cred ca in clasa a 8-a si in clasa a 9-a) in realitate nu am facut nimic. Acum nu-mi dau seama cum s-a reusit, dar la muzica s-a frecat menta.

 

Materii gen muzica, desen sau istorie sunt considerate inutile de catre parinti si sunt ca si inexistente. Imi aduc aminte ca prin clasa a 6-a, la o sedinta cu parintii, un grup de parinti a cerut ca toti sa primeasca nota 10 la desen fiindca este o materie inutila. Eu sunt de parere ca gimnaziul si liceul trebuie sa ofere o imagine de ansamblu a tuturor materiilor dar mentalitatea generala este: "matematica, cat mai multa matematica".

 

Imi cer scuze ca am fost putin offtopic si apreciez explicatia lui karpi dar incerc sa va spun ca in realitate, la scoala chiar nu se face muzica. Deloc. Cu siguranta exista si exceptii dar in majoritatea cazurilor nu cred ca e diferit de cum a fost la mine la liceu. Asa ca cei care vor sa invete ceva despre muzica, chiar nu au nici un fel de cunostinte in acest domeniu fiindca invatamantul romanesc este de tot rahatul.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Am intalnit de destule ori pe acest forum afirmatii de acest gen. Nu cunosc varsta forumistilor care sa mira in acest fel si nu stiu din ce generatie fac ei parte dar raman cu impresia ca mai demult se facea muzica la scoala. Acum insa nu mai e asa. Sau poate situatia se aplica numai unor scoli. Oricum, eu am 22 de ani si desi teoretic, dupa programa, am facut muzica in scoala generala si apoi in liceu (cred ca in clasa a 8-a si in clasa a 9-a) in realitate nu am facut nimic. Acum nu-mi dau seama cum s-a reusit, dar la muzica s-a frecat menta.

 

Materii gen muzica, desen sau istorie sunt considerate inutile de catre parinti si sunt ca si inexistente. Imi aduc aminte ca prin clasa a 6-a, la o sedinta cu parintii, un grup de parinti a cerut ca toti sa primeasca nota 10 la desen fiindca este o materie inutila. Eu sunt de parere ca gimnaziul si liceul trebuie sa ofere o imagine de ansamblu a tuturor materiilor dar mentalitatea generala este: "matematica, cat mai multa matematica".

 

Imi cer scuze ca am fost putin offtopic si apreciez explicatia lui karpi dar incerc sa va spun ca in realitate, la scoala chiar nu se face muzica. Deloc. Cu siguranta exista si exceptii dar in majoritatea cazurilor nu cred ca e diferit de cum a fost la mine la liceu. Asa ca cei care vor sa invete ceva despre muzica, chiar nu au nici un fel de cunostinte in acest domeniu fiindca invatamantul romanesc este de tot rahatul.

Ai dreptate...am facut o scoala generala de muzica, dar al draku' sa fie ala care dadea 2 bani pe materia asta. Mate si fizica. Acu imi pare evident rau...

La mine asta se intampla prin '85, dar am impresia ca si acum e la fel.

Prin urmare apelez uneori la manuale de muzica din clasa a V-a, a VI-a si tot ma uit ca vitelul la poarta noua prin ele.

Bagati la cap nu metal generation, daca vreti sa va tineti de muzica! :)

Link to comment
Share on other sites

Am intalnit de destule ori pe acest forum afirmatii de acest gen. Nu cunosc varsta forumistilor care sa mira in acest fel si nu stiu din ce generatie fac ei parte dar raman cu impresia ca mai demult se facea muzica la scoala. Acum insa nu mai e asa. Sau poate situatia se aplica numai unor scoli. Oricum, eu am 22 de ani si desi teoretic, dupa programa, am facut muzica in scoala generala si apoi in liceu (cred ca in clasa a 8-a si in clasa a 9-a) in realitate nu am facut nimic. Acum nu-mi dau seama cum s-a reusit, dar la muzica s-a frecat menta.

 

Materii gen muzica, desen sau istorie sunt considerate inutile de catre parinti si sunt ca si inexistente. Imi aduc aminte ca prin clasa a 6-a, la o sedinta cu parintii, un grup de parinti a cerut ca toti sa primeasca nota 10 la desen fiindca este o materie inutila. Eu sunt de parere ca gimnaziul si liceul trebuie sa ofere o imagine de ansamblu a tuturor materiilor dar mentalitatea generala este: "matematica, cat mai multa matematica".

 

Imi cer scuze ca am fost putin offtopic si apreciez explicatia lui karpi dar incerc sa va spun ca in realitate, la scoala chiar nu se face muzica. Deloc. Cu siguranta exista si exceptii dar in majoritatea cazurilor nu cred ca e diferit de cum a fost la mine la liceu. Asa ca cei care vor sa invete ceva despre muzica, chiar nu au nici un fel de cunostinte in acest domeniu fiindca invatamantul romanesc este de tot rahatul.

 

Ai dreptate...am facut o scoala generala de muzica, dar al draku' sa fie ala care dadea 2 bani pe materia asta. Mate si fizica. Acu imi pare evident rau...

La mine asta se intampla prin '85, dar am impresia ca si acum e la fel.

Prin urmare apelez uneori la manuale de muzica din clasa a V-a, a VI-a si tot ma uit ca vitelul la poarta noua prin ele.

Bagati la cap nu metal generation, daca vreti sa va tineti de muzica! :)

 

NU s-a facut si nici nu se face...Elevii vor manele, profesorii, de multe ori necalificati, prefera sa nu-si bata capul si sa-i lase sa faca ce vor. Vrem mate! :) Asa ca sa nu ne mire orice ar aparea pe forum.

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu orele de muzica si desen dar in generala. La liceu e o prostie sa faci asa ceva, mai ales desen. La muzica macar poti sa inveti da la desen poti sa iei 4 sau 5 pt ca nu ai talent. E o tampenie!!! Cine vrea asa ceva sa se duca la liceu de specialitate.

 

Daca e asa, atunci si la muzica daca nu ai ureche, nu inveti nimic si prin urmare, nu are rost sa fie nici ea inclusa.

Parerea mea e ca ar trebui, din contra, sa se invete mai multa muzica sau desen. Dar sa nu se puna atat de mult accent pe latura practica, ci pe lucruri generale de care am avea nevoie in viata - prezentarea amanuntita a curentelor artistice, a evolutiei lor, precum si paralele la lumea de azi. Atat timp cat nu se acorda atentie cuvenita artelor o sa adormim in continuare pe maneaua vecinului de la 4 sau o sa ne intepe pe strada in pestriteala kitschuroasa a caselor, hainelor, aranjamentelor florale etc.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii si nici nu vrei sa inveti acorduri te-ai fript. Nu o sa poti sa avansezi prea mult. Si daca iti faci si trupa o sa vezi despre ce vorbesc. O sa fii pierdut in spatiu in multe momente. Astea sunt lucruri de baza peste care nu ai cum sa sari. Daca vrei sa progresezi, pune mana pe carte si treci la studiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Pai eu sunt in a 10ea si am prea multe degete la ambele maini ca sa numar orele in care ni s-a predat ceva la muzica :) ...oricum vad ca trebuie sa invat acordurile si asta am sa fac :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
la intrebarea de ce nu sunt eu doar solo sau ceva de genu el imi zice ca o sa le combin pe ambele... :) ...mentionez ca trupa ar fi ceva de genu: tobe,bass,acustica,electrica(eu)...ce as putea sa fac?...stiu acordurile...dar nu-s un fan al lor...

 

Dude, e fazã dinaia... Stai degeaba trei minute pana se ajunge la solo, canti 30 de secunde si apoi mai stai un minut-doua pana se termina piesa?

Nu te pune pe tine în fațã ca ºi rãsfãțatul formației. Apucã-te de învațat acorduri ºi fã ce zic ãia, eu în locul tãu le-aº cãra ºi sculele, doar sã am ocazia sã cânt într-o formație cu oameni care deja muncesc, în loc sã stau acasã ºi sã cânt pisicii solo-uri de-ale mai stiu eu cui.

Link to comment
Share on other sites

io in liceu am facut muzica la greu cu un prof - Dumitru Calin - care era dirijor de cor si membru al uniunii compozitorilor (desi era un liceu de cu totul si cu totul alta specialitate decat muzica, dar erau alte vremuri).

faza era asa> venea profu' la ora si incepea sa predea> azi facem scoala rusa: ceaicovschi, rahmaninov, etc, etc. au trait, au compus, au facut alea alea..

avand doar o ora pe saptamana, profu' te obliga sa vii in ziua de auditii - la auditii (asta era seara, la studiu) - unde punea cele mai importante piese ale celor predati (cate una-doua pe sedinta) iar cand asculta, facea asa> punea discul pe platan, ii dadea drumul si incepea: popescule, zi-ne ce si cum. si popescu trebuia sa stie ce piesa e, cui apartine si toate datele biografice importante ale compozitorului. in acest fel, nu era nimeni sa il confunde pe brahms cu chopin sau cu mozart.

nu era exagerat, am invatat de la el sa recunosc 30-40 de capodopere ale muzicii clasice.

la el am ascultat insa, prima data in viata mea, Queen. era anul 1977! la el am auzit prima data Smokie (stiu, niste vechituri, dar in 77 nu era asa), Pussycat alea vechi, ELO, si cate si mai cate... avea omul un perete plin de viniluri de toate genurile. in 1978 ne-a adus un disc nou (nush de unde naiba le facea rost)> unul cam negricios si mustacios care freca chitara> era Santana

pacat ca in ziua de astazi nu mai sunt oameni asa pasionati...

Link to comment
Share on other sites

Am intalnit de destule ori pe acest forum afirmatii de acest gen. Nu cunosc varsta forumistilor care sa mira in acest fel si nu stiu din ce generatie fac ei parte dar raman cu impresia ca mai demult se facea muzica la scoala. Acum insa nu mai e asa. Sau poate situatia se aplica numai unor scoli. Oricum, eu am 22 de ani si desi teoretic, dupa programa, am facut muzica in scoala generala si apoi in liceu (cred ca in clasa a 8-a si in clasa a 9-a) in realitate nu am facut nimic. Acum nu-mi dau seama cum s-a reusit, dar la muzica s-a frecat menta.

 

Materii gen muzica, desen sau istorie sunt considerate inutile de catre parinti si sunt ca si inexistente. Imi aduc aminte ca prin clasa a 6-a, la o sedinta cu parintii, un grup de parinti a cerut ca toti sa primeasca nota 10 la desen fiindca este o materie inutila. Eu sunt de parere ca gimnaziul si liceul trebuie sa ofere o imagine de ansamblu a tuturor materiilor dar mentalitatea generala este: "matematica, cat mai multa matematica".

 

Imi cer scuze ca am fost putin offtopic si apreciez explicatia lui karpi dar incerc sa va spun ca in realitate, la scoala chiar nu se face muzica. Deloc. Cu siguranta exista si exceptii dar in majoritatea cazurilor nu cred ca e diferit de cum a fost la mine la liceu. Asa ca cei care vor sa invete ceva despre muzica, chiar nu au nici un fel de cunostinte in acest domeniu fiindca invatamantul romanesc este de tot rahatul.

 

Foarte buna observatia! Si eu am aceeasi varsta si imi aduc aminte doar de 2 ani din scoala generala in care am facut muzica serios (erau clasele 5 si 6 ) . Atunci am si cantat in corul scolii si am invatat foarte multe chestii. Totul s-a dus de rapa de atunci insa si desi intotdeauna am vrut sa cant la un instrument (in speta pian sau chitara) nu am avut curajul sa imi cumpar unul pana acum cateva zile (mare prost am fost). Si referitor la matematica,fizica,romana si ce alte materii conteaza in invatamantul romanesc...Asta am trait-o cu totii (cred)..eu fac o facultate de ingineri,probabil ca de asta imi caut refugiul in muzica...asa cum fac mai toti nebunii electronisti.. Inca o data,ai subliniat foarte bine anumite aspecte,fie ele si off-topic :)

:)

 

Ca raspuns pentru post-ul de mai sus cu melodiile clasice,eu am invatat in a doua zi de chitara "Oda bucuriei" si sunt tare mandru de asta :)

Edited by spiritul
Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut

eu is la Lic de Muzica si la noi nu se face fizica, chimie,mate etc serios,asa ca la orice scoala mergi pierzi ceva

Link to comment
Share on other sites

Kapri are drepte...indiferent ce varsta are sau in ce an a facut la scoala ultima ora de muzica.

Voi trebuia sa stiti mai bine ca el, ca ultima voastra ora de muzica a fost mai de curand :)

Muzica se face incepand cu clasa I (cred ca si la gradinita...dar acolo doar se canta nu exista citire de note)

Muzica in scoala se face,daca nu ati vrut voi sa invatati asta e partea a doua.

Unde a fost bata ati invatzat si voi muzica... unde nu...logic,nu.

 

 

 

Nu iti place sa "canti pe acorduri"..eu zic sa te lasi, sa nu mai canti deloc HAHAHAHA (aici am fost rau,recunosc) :)

 

Dionut: La noi in oras se fac aceste obiecte dar parca numai primi 2 ani...nu cunosc detalii.Da nu e o scuza,muzica se face de la I la VIII-a OBLIGATORIU! :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Va sal pe toti :) !Recent un prieten mi-a recomandat sa cant melodii gen phoneix pe acorduri(ceva cam asa: http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=924 ).Ok acum eu am o chitara electrica si pur si simplu imi displace ca sa zic asa sa cant pe acorduri...problema mea este urmatoarea: respectivul zice ca nu poti avansa in chitara daca nu canti pe acorduri si canti dupa o tabulatura cum am pus la attachament.Intrebarea mea este DE CE??...este asa important ca la o chitara electrica sa cant melodii pe acorduri?Acum sunt in proba cu niste baieti pentru o trupa rock-folk si unu dintre ei imi spune ca o sa cant si pe acorduri unele melodii...la intrebarea de ce nu sunt eu doar solo sau ceva de genu el imi zice ca o sa le combin pe ambele... :) ...mentionez ca trupa ar fi ceva de genu: tobe,bass,acustica,electrica(eu)...ce as putea sa fac?...stiu acordurile...dar nu-s un fan al lor...

 

"unu dintre ei imi spune ca o sa cant si pe acorduri unele melodii" tu pana acum cum ai cantat?doar solistica?tu nu ai simtit niciodata nevoia de a acompania o persoana folosindu-te de acorduri?

sa stii domle ca gagicilor le plac si acordurile ,dc asta te sperie si sa stii ca "sa canti pe acorduri" adica sa faci chitara ritm corect nu este asa de simplu precum crezi.

 

tu ce acorduri cunosti de afirmi ca nu iti place sa canti cu ele?sol major in pozitia I?pai ia gandeste singurel cum se formeaza acordurile si cum poti colora o piesa complicand putin compunerea lor.incearca si zi-ne dc gagicilor le place un sol 7.

 

acu vad..tu esti intr-o trupa folk rock si vrei sa le zbori dusmanilor capul de pe umeri cu solouri magnifice?or sa se uite saracii oameni la tine ca la felul 7+ :)

Link to comment
Share on other sites

Squier...esti rau :D

Oricum "nu" are ce face cu acordurile in muzica folk :) :) :):D

Adevarul acu fara gluma,e ceva nou, eu nu prea am auzit folk-isti care sa faca numai solouri + ca nu prea am auzit solouri la folk-isti :P (fara suparare,nu am nimic cu nimeni)

Dar acordurile in folk sunt baza...

Trebuie sa te gandesti ca o sa trebuiasca sa canti singur...ce ai sa faci atunci,numai solo-ul la piesa,(vorba cuiva de mai sus)?

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Squier...esti rau :D

Oricum "nu" are ce face cu acordurile in muzica folk :):):):D

Adevarul acu fara gluma,e ceva nou, eu nu prea am auzit folk-isti care sa faca numai solouri + ca nu prea am auzit solouri la folk-isti :P (fara suparare,nu am nimic cu nimeni)

Dar acordurile in folk sunt baza...

Trebuie sa te gandesti ca o sa trebuiasca sa canti singur...ce ai sa faci atunci,numai solo-ul la piesa,(vorba cuiva de mai sus)?

 

ce e drept era nitel la caterinca ce i-am zis tanarului,doar ca sunt f contrariat cum de un chitarist "renega" o parte deosebit de importanta si as zice de baza a cantatului la instrument.daca zicea,ba eu stiu ce e ala sweep si pot sa fac ,dar imi repugna, mai intelegeam,dar asa faza cu acordurile e a naibii de ciudata.

oricum sunt curios sa auzim pe viitor niste inregistrari cu trupa lui sa vedem dc omul se pricepe la solistica in asa maniera incat nici sa nu trebuiasca sa mai invete vreodata vreun acord.

 

later edit:cand am vazut titlul asta apocaliptic al topicului am zis ;"frate ce o fii?" si am crezut ca omul nu stie sa regleze floydul sau truss rodul cum sunt zeci de topicuri aici,lucru de inteles.dar sa incadrezi acordurile vs solistica la big problem...e de-a dreptul "caterinca studentie"

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.