www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Pot Aplica Distorsie Live Pe Baza De Soft?


Recommended Posts

Deci fruity loops stiu ca poate face asta, dar nu stiu de ce nu imi arata nimica la inputs, cica merg doar drivere ASIO , nush nici eu ce-s alea, iar alt soft nu stiu cu ce as putea face asta, ideea ca windows-u o recunoaste, pot inregistra... ideea e ca vreau sa am distorsion live, ca asa sa inregistrez si sa aplic dupa stiu si eu, am facut asta cu Sound forge ....

Link to comment
Share on other sites

despre ASIO: http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Stream_Input/Output

 

Exista posibilitatea de a aplica un efect vst in timp ce canti fie prin intermediul unei gazde ( multitrack - de ex Cubase, Sonar, Nuendo cred ca sunt cele mai cunoscute pentru PC ), dar sunt plugin-uri facute special pentru chitara care au si un executabil, o versiune stand-alone. Poti vedea pe web (youtube sau Native Instruments ) ceva demo-uri cu guitar rig, spre exemplu. Driverele ASIO ale placii de sunet te ajuta sa canti fara a fi deranjat de intarzierea raspunsului in traseul chitara>preamp/mixer/efect/nimic > placa de sunet > procesare efect vst > boxe. Fara driver ASIO ai putea avea o intarziere enorma a semnalului punandu-te in imposibilitatea de a canta live astfel. Mai sunt si alte "tehnologii" care scad aceasta latenta la cateva milisecunde, in afara de driverele ASIO, dar presupun ca acum ti-ai facut o idee. Mai rasfoieste prin forum dupa informatii, gasesti niste sfaturi bune in Topicurile "sticky". Cu Fruity Loops nu m-am jucat de ani de zile, si atunci tot eram atras mai mult de alte programe. Bafta cu muzica si cand vei dori sa iei mai in serios muzica pe calculator vei avea nevoie de o placa de sunet potrivita si un preamp.

Link to comment
Share on other sites

Setezi latenta din ASIO. Apoi iti trebuie procesor tapan. Si placa de sunet macar medie. (conteaza, pe langa chitara, convertorii, preampul, cablul - in ordinea asta zic eu).

Cand vine vorba de efecte, personal prefer ReValver 2, Guitar Rig 3, Amplitube2 (in ordinea asta daca e vorba STRICT de distors), AT2, RV2, GR3 (in ordinea asta daca e vorba STRICT de clean), GR3, AT2, RV2 (in ordinea asta daca e vorba STRICT de efecte - in special chestii neobisnuite).

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem o treaba calumea:

 

Ca sa poti aplica un efect in timp real iti trebuie o placa audio bunicica care sa aiba ASIO 2.0, cu latenta cat mai mica. Daca placa nu are driverii necesari (cum sunt astea mai ieftine care vin pe placa de baza) nu o sa ai inputs in FruityLoops.

 

Creative SoundBlaster e un nume relativ generic, trebuie sa dai mai multe informatii, dar pana atunci, du-te la FLStudio la options - > audio settings. Check it out la output sus, incearca sa alegi mai multe optiuni, eventual poate ai ceva pe baza de ASIO in loc de directsound (apar jos). Daca alegi ce trebuie, la mixer o sa poti sa alegi un input. Daca ai latenta, va trebuie sa setezi latenta tot din meniul ala de la audio settings. Daca ai ASIO4ALL va trebui sa te joci cu buffer size, dar are si ala limita pentru ca daca placa nu e destul de buna nu va suporta latenta foarte mica si va incepe sa aiba artefacte (se aude ciudat sau cu un ecou de durata foarte scurta care suna ca si cand ramai fara RAM). Daca ai alt device in afara de ASIO4ALL dar tot pe baza de asio, incearca-l pe ala, poate placa ta are ceva mai bun.

 

Eu am SoundBlaster X-FI Fatal1ty. A costat in jur de 5 milioane, si vine cu un rack extern care se monteaza ca un cd-rom in unitate si are si intrari MIDI, optic si altele. Nu o placa facuta neaparat pentru facut muzica dar eu fac niste chestii prea tari cu ea si are latenta foarte mica (lucrez cu usurinta la 1ms). O recomand pentru oricine nu vrea sa dea o gramada de bani pe delta 1010 sau alte placi pro. Pentru un studio acasa, este excelenta, iar pe partea de soft e tare de tot.

 

Pe de alta parte, daca vrei sa lucrezi cu sample-uri o sa ai nevoie de o gramada de RAM :) .

 

Susceptor a dat niste exemple bune de procesoare soft, dar trebuie sa completez ca nu va suna in vecii vecilor ca un procesor real, mai ales pe partea de distors si mai ales pe partea de powerchords/staccato, nu "musca", suna foarte digital, chiar si GuitarRig 3 (care suna acceptabil). Pe de alta parte, efectele de delay si reverb din FL imi plac la nebunie. Eu personal bag distorsiune din procesor (zoom gfx-8), ampsim din guitar rig 3 + delay/reverb din FL.

 

Okay i'll shut up now.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

ca nu va suna in vecii vecilor ca un procesor real

1. depinde cu ce procesor faci comparatie (mai ales daca intra ReValver in comparatie, desi am avut o parere cam proasta despre el destul timp + Peavey se va ocupa acum de ReValver :) )

2. ambele sunt digitale, doar ca procesoarele au algo mai buni (deh, oamenii lucreaza in domeniu de mai mult timp)

Link to comment
Share on other sites

1. depinde cu ce procesor faci comparatie (mai ales daca intra ReValver in comparatie, desi am avut o parere cam proasta despre el destul timp + Peavey se va ocupa acum de ReValver :) )

2. ambele sunt digitale, doar ca procesoarele au algo mai buni (deh, oamenii lucreaza in domeniu de mai mult timp)

 

Da, Revalver mi s-a parut intotdeauna ca suna mai bine decat GuitarRig pe partea de distors, mai ales Revalver MK2. Da, ambele sunt digitale m-am exprimat gresit, vroiam sa zic software comparat cu pedalboard. Nu poti compara Revalver cu un BOSS GT-8 sau GT-10 (care e genial) :).

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca e vb de efecte digitale, comparand un efect digital ( pedala, rack ce o fi ) cu un plugin vst, cred ca diferenta cea mai mare vine din sunetul sursa ce este prelucrat...in timp ce intr-un efect dedicat diferenta de sunet vine doar din chitara, in rest procesorul oferind si mediul de prelucrare al sunetului, in calculator diferentele cresc din moment ce nu toate calculatoarele (cu placile lor de sunet etc. ) sunt identice. Pe langa asta mai intervin si setarile userului privind unele stagii de gain, frecventa, care de multe ori intr-o pedala suna intr-un singur fel.

Probabil ca din cauza asta unele efecte software suna foarte bine in demo-urile lor si cand le probezi acasa nu mai suna deloc, si evident din cauza asta plugin-uri ca Amplitube, Guitar Rig sau Waves GTR vin si cu hardware optional.

Link to comment
Share on other sites

Rig Kontrol 3 makes life wonderfully easy. The enhanced foot controller can be used to control nearly any sound parameter. It now features a 192kHz/24 Bit USB 2.0 stereo audio interface and preamplifier for the fast and convenient connection of bass, guitar or any other instrument with your computer.
Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.