www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo Sau Vibrato?


finics
 Share

Recommended Posts

Care ati mai observat fenomenu' fratilor ca mai sunteti unii cu scoala pe aici? Bara aia de la chitara de care mai tragem unii din noi, multa lume inclusiv producatori mari de instrumente o denumesc total incorect bara de tremolo. Tremolo este tehnica prin care se repeta acelasi sunet, ori cu maneta de la chitara obtinem VIBRATO! Sunteti sau nu sunteti de acord cu mine?

Link to comment
Share on other sites

Tremolo este tehnica prin care se repeta acelasi sunet, ori cu maneta de la chitara obtinem VIBRATO!

 

Ce alea?

Tu te-ai uitat pe dexonline sau ai invatat asta la scoala de muzica?

Realitatea e ca confuzia nepriceputilor astora care fabrica chitari nu m-a impiedicat niciodata sa cant la chitara, iar faptul ca BB King nu stie sa cante note la prima vedere sau ca habar n-are game nu m-a impiedicat sa-mi placa sa-l ascult. Mi-e totuna daca se cheama bara de tremolo, maneta, manivela, surub, elice sau cum vrei tu. Important e s-o numim toti la fel ca sa stim despre ce e vorba cand vorbim unii cu altii despre ea. E careva care nu poate sa vorbeasca romaneste din cauza omonimelor? Ma indoiesc. Ce bine ca s-a facut candva distinctia intre arta si stiinta.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

tovarasu' faust, eu am supus atentiei - colegial - o greseala de exprimare, nu vad de ce trebuie sa faci pe desteptu, puteai sa-ti dai si tu cu opinia, sa spui frumos ceea ce ai de zis si ca sa-ti raspund la intrebare, nu am citit pe "dex online" si nici la scoala de muzica n-am invatat, am studiat acasa din carti, ca pe atunci - adicatelea cand stateai mataluta pe olita - nu prea era internet. :) Stai jos, nota 4

Link to comment
Share on other sites

pai daca n-ai alte preocupari, ce sa faci si tu...

 

LE imi aduc aminte ca am avut si eu colegi preocupati de absolut orice teorii legate de chitara, dar cand era vorba de studiu... acolo incepea greul. n-au reusit sa ajunga prea departe. dar m-ai facut foarte curios cu o chestie. nu stiu exact ce varsta aveai tu cand stateam eu pe olita (ma mir ca nu te procupa ce faceam acolo, cum faceam si daca faceam corect) dar in ce carti ai citit tu de bara de tremolo pe vremea lui ceasca? imi aduc aminte ca pe vremea aia neexistand internetul eram avid de orice informatie, dar era foarte greu sa obtii informatii altfel decat de la colegi. si aici incepea folclorul, desigur... din pacate eu in afara de carti de teorie muzicala, si ceva metode de chitara clasica rusesti, altceva nu am avut si nici nu am vazut la altii. rar de tot mai vedeam cate o partitura de la vreo mare trupa rock dar era xeroxata de nu stiu cate ori deci calitatea era indoielnica. dar am avut marele noroc sa stau pe langa chitaristi mari, eram roadie (de fapt eram tehnic - roadie se zice acum) pe gratis doar doar mai 'furam' ceva scoala de la ei. deh... vremuri

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

De aia nu mai folosesc eu decat chitari fixed bridge.

 

altu in ceata

 

poti sa ai fixed bridge + vibrator .ce zici de asa ceva?

 

 

tremoloul de pe chitara este un dispozitiv mecanic pentru a realiza efectul vibrato

 

Care ati mai observat fenomenu' fratilor ca mai sunteti unii cu scoala pe aici? Bara aia de la chitara de care mai tragem unii din noi, multa lume inclusiv producatori mari de instrumente o denumesc total incorect bara de tremolo. Tremolo este tehnica prin care se repeta acelasi sunet, ori cu maneta de la chitara obtinem VIBRATO! Sunteti sau nu sunteti de acord cu mine?

 

tehnica de a repeta acelasi sunet o fi ecoul

 

tremolo este modulatie in amplitudine ( volum)

 

vibrato este modulatie in inaltime de ton ( pitch)

 

 

cu maneta putem sa batem in chitara sau sa facem slide , daca maneta este atasata unui vibrator in acest caz actionam vibratorul cu maneta .

Link to comment
Share on other sites

fauste, n-am citit in carti despre bara de tremolo, am citit despre tremolo, cand am invatat chitara clasica, am auzit si eu "Recuerdos de la Alhambra" , mi-a placut, mi-am facut rost de partitura - ti-o trimit si tie daca stii sa citesti asa ceva - si am constatat ca este un studiu de tremolo cum de altfel ii mai si spune piesei. Iar pentru karpi, poate ma lumineaza si pe mine cum e cu tremolo ca n-am prea inteles, adicatelea cum poti face tremolo cu maneta :)

Link to comment
Share on other sites

@finics: Definitiile din wikipedia in ceea ce priveste notiunea de tremolo ar trebui sa te lamureasca:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tremolo

Prima definitie se aplica la efectul tremolo in cazul chitarei electrice si este exact ceea ce a spus si karpi: modulatie in amplitudine.

A doua se refera la tehnica de tremolo din chitara clasica.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

No problemo, mai invat si io cate ceva cu ocazia asta. :)

Stii ce-i misto? Pe vremuri, inainte sa ne sufoce terminologia asta anglo-saxona, aveam in romana (chiar daca nu in DEX) un termen destul de uzitat pentru maneta de tremolo: vibrator. Cred ca definea foarte clar la ce se foloseste.

In zilele noastre, aparitia instrumentului care provoaca orgasme doamnelor nesatisfacute de catre soti a dus la iesirea din uz a termenului. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Mi-e greu sa te sfatuiesc... nu ma pricep foarte tare in sensul ca nu am testat foarte multe doze. De fapt am testat, dar nu in sensul romanesc al cuvantului, a fost ca un fel de blind test, nu prea stiam ce testez. Bine, ei imi spuneau ce e, nu era un secret, dar eram concentrat pe sunet nu pe denumirea comerciala, mai ales ca la un moment dat ti se amesteca toate sunetele in cap ca nu mai stii nici tu ce-ti place, dar iei o pauza, bei o cafea, apoi o iei de la capat. Eu chitara mi-am cumparat-o si customizat-o (ca sa zic asa) in Philadelphia. Acolo e altceva decat aici, am fost la un magazin le-am spus cam ce mi-as dori si m-au intrebat tot felul de lucruri, mi-au dat sa testez tot felul de chitari, echipate diferit, cam ca la doctor cand iti faci ochelari, erau mai multi vanzatori care se ocupau de mine, am testat pe mai multe ampuri, ei imi spuneau de fiecare data ce parametru sa urmaresc, apoi ei au hotarat ce mi-ar trebui. Mi-a luat doua zile toata treaba. Daca nu erau aia as fi cedat nervos, plus ca n-as fi stiut eu ce sa cer pt test. Imi pare rau ca nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar acolo am realizat si eu ca guitar tech este chiar o profesie. Si oamenii se poarta excelent cu tine ca client, cu conditia sa nu fii negru.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Mi-e greu sa te sfatuiesc... nu ma pricep foarte tare in sensul ca nu am testat foarte multe doze. De fapt am testat, dar nu in sensul romanesc al cuvantului, a fost ca un fel de blind test, nu prea stiam ce testez. Bine, ei imi spuneau ce e, nu era un secret, dar eram concentrat pe sunet nu pe denumirea comerciala, mai ales ca la un moment dat ti se amesteca toate sunetele in cap ca nu mai stii nici tu ce-ti place, dar iei o pauza, bei o cafea, apoi o iei de la capat. Eu chitara mi-am cumparat-o si customizat-o (ca sa zic asa) in Philadelphia. Acolo e altceva decat aici, am fost la un magazin le-am spus cam ce mi-as dori si m-au intrebat tot felul de lucruri, mi-au dat sa testez tot felul de chitari, echipate diferit, cam ca la doctor cand iti faci ochelari, erau mai multi vanzatori care se ocupau de mine, am testat pe mai multe ampuri, ei imi spuneau de fiecare data ce parametru sa urmaresc, apoi ei au hotarat ce mi-ar trebui. Mi-a luat doua zile toata treaba. Daca nu erau aia as fi cedat nervos, plus ca n-as fi stiut eu ce sa cer pt test. Imi pare rau ca nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar acolo am realizat si eu ca guitar tech este chiar o profesie. Si oamenii se poarta excelent cu tine ca client, cu conditia sa nu fii negru.

 

multam pentru amabilitate, da m-ai bagat in ceata mai tare. Eu nu prea am timp sa ies din tara pentru a merge dincolo la vreun magazin specializat sa testez tot felul de minunatii (in ultimii 5 ani am avut concediu 10 zile -acu 2 ani si lucrez de la 06:30 la 21:00) si din cauza asta as vrea o parere. Ultimele scule pe care mi le-am luat, le-am comandat pur si simplu, fara sa le aud cum suna. Din fericire n-am luat teapa. Thanks anyway :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.