www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 11 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Votati, votati, votati.... dar si cantati ;)  

44 members have voted

  1. 1. Cine e mai tare in parcare?

    • burb
      1
    • dmc & jacksonman
      13
    • evilpath
      1
    • Gix
      18
    • ilun
      9
    • need_wee
      2


Recommended Posts

Interesante abordarile voastre this time...

Trebuie sa remarc duetul inedit dintre dmc si jacksonman, aparitia lui evilpath (mai mult sau mai putin in forta), in fine, toti au cantat bine... but Gix, man, your Satriani style (I am such a big fan) convinced me...curat, expresiv, in spiritul piesei...te-am votat!

Link to comment
Share on other sites

hehe...stiam io ca fac impresie cu jimi :) ...(mai bine spus "speram" sa se prinda lumea d surpriza)...thnx burb....

 

 

...si cred si yo ca nu avem noi astia mici voturi dc nu ne asculta nimeni...tot boboru downladeaza d la jacksonman si gix...(no offence guys)...in fact felicitari...inseamna ca aveti "greutate" p forum

Link to comment
Share on other sites

am ascultat toate piesele de cateva ori si de data asta, am considerat ca e mai bine sa nu zic nimik despre sound, ci ma voi referi la ce/cum canta oamenii inscrisi in batalie. iata clasamentul vazut de mine, (pentru ca) de la coada (se critica) spre cap (se apreciaza), dupa cum urmeaza:

 

evilpath - apreciez mai ales curajul de a te baga la ceva care probabil nu e chiar pe gustul tau. as zice ca sunt bune jucariile alea de armonice naturale, dar nu il iubesti pe Satriani nici macar cat altii, asta e. au fost si (specialitatea casei!) alergaturi bune, dar si altele care sunt nepotrivite, unele din care te opresti "inghetat" intr-o nota disonanta. pacat de tehnica ta, pentru ca iti trebuie si idei si inspiratie mai multa! asta iti doresc, inspiratie la greu! B)

 

need weed - idei putine, da' fixe? ai folosit din nou rifful de la un duel precedent, ala pe care ne-am "certat" noi doi :( . ca de obicei (?) te grabesti sa postezi o varianta care e perfectibila. ai cam bajbait in mare parte a soloului, si desi sunt convins ca stii sa canti, dupa cum te "asezi" pe timpi, nu "vrei" sa gasesti niste fraze care sa (ne) incante urechea. hai, bafta!

 

burb - se vede inclinatia ta spre jam si improvizatii, dar se putea si mai bine, ca ai avut ceva idei ca lumea, dar parca iar te-ai jucat sau nu ai rabdare sa reiei si sa corectezi ce e mai pe-afara.

 

dmc/jacksonman - interesanta idee, asta cu duetu'... pentru cine nu s-a prins, iata si momentele la care intra fiecare la solo: 00:13 - jacksonman; 01:04 - dmc; 02:01 - jacksonman; 03:00 - dmc :)

despre jacksonman, e evident ca foloseste niste "personal stamps" dupa care l-as recunoaste dintre multi altii, si nu suna rau, in ultima vreme a mai cizelat "productiile" cu care iese la rampa; dmc a fost inspirat mai mult sau mai putin, poate a incercat prea mult sa alerge si a exagerat cu legato-urile de (doar) doua note in unele parti. good luck to both!

 

ilun - din ce ai cantat aici se vede clar ca poti canta si o ora in continuu si tot pe timpi ai fi, asta e bine, si ma face sa ma intreb cum dreaq de ai luat tzeapa la concurs, de ce nu ai facut o piesa fara hibe, cu care ai fi fost acum in finala, dupa parerea mea. ai idei bune si le folosesti destul de bine, mai ales in ultimul minut al piesei. spor la treaba!

 

Gix - pai... omu' asta a fost singuru' care a completat ritmica pe canalul R, si inca foarte bine, de efect. apoi, omu' asta a cantat, ca si altadata, foarte bine si m-a facut sa-i fredonez frazele din solo. incep sa devin oleaca invidios pe lejeritatea si elasticitatea cu care ne toarna la solouri superbune. (joking ;) : rog adminii sa-i blocheze accesul la dueluri, ca sa nu ni se mai taie cheful de cantat si de postat prostiile noastre pe aici :) ). eh, tine-o tot asa, omule, ai votul meu.

 

le urez bafta multa si celor care se vor apuca sa "lucreze" la duelul 12, poate gasesc si eu o bucatica de timp pentru asta... :)

Link to comment
Share on other sites

 

dmc/jacksonman - interesanta idee, asta cu duetu'... pentru cine nu s-a prins, iata si momentele la care intra fiecare la solo: 00:13 - jacksonman; 01:04 - dmc; 02:01 - jacksonman; 03:00 - dmc :)

despre jacksonman, e evident ca foloseste niste "personal stamps" dupa care l-as recunoaste dintre multi altii, si nu suna rau, in ultima vreme a mai cizelat "productiile" cu care iese la rampa; dmc a fost inspirat mai mult sau mai putin, poate a incercat prea mult sa alerge si a exagerat cu legato-urile de (doar) doua note in unele parti. good luck to both!

 

 

legato de 2 note?! :) asta ce-o mai fi? si unde ai auzit tu asta la mine?... destul de comica ideea asta a ta :)

 

PS. CHEERS GIX! ultra-fairplay gestul tau! si bravos pt piesa.

Link to comment
Share on other sites

gix ai votul meu

solistica e fluida si inspirata ca sa zic asa , desi in cateva locuri aduce a "summer song".

nush daca sunt aceleasi note ca n-am stat sa compar insa este inevitabil sa nu preiei influente in compozitii proprii asa ca nu conteaza.

daca stai sa te gandesti s-a cam spus ce era de spus in muzica...

anywayz, you should be proud. fluiditatea conteaza.iar la tine e.shi phrasingul la fel.

bafta

Link to comment
Share on other sites

legato de 2 note?! :) asta ce-o mai fi? si unde ai auzit tu asta la mine?... destul de comica ideea asta a ta :)

 

01:03... hai sa zicem ca erau prea "lente" ca sa le zic triluri, oricum au iesit mai bine cu dive-bar. shame on me, nu am avut intentia sa jignesc, ok?...

Link to comment
Share on other sites

burb,

exercitiul este mama succesului.

uita-te la petrucci. este cel mai bun exemplu de unde ajungi daca te tii de treaba si exersezi.

ma rog ,in cazul lui a facut scoala alea alea. ordine si disciplina an you'll get it

si feeling o gramada a la slash.

Link to comment
Share on other sites

need_weed: bah, suna bine chitara aia... ce e? :)

 

ilun: flanger all the way :) altfel, placut, daca nu era flanger all the way :(

 

dmc: aproape-aproape sa-mi furi votul iara, dar prin comparatie cu alte dati... parca lipseste ceva (nu prea ai mai stat s-o pitrocesti/pritrocesti - ca nici acu nu stiu cum dreaq se speluieste corect B) )

 

gix: my vote for you (dar daca ai deschide un pic mediile pe soun-ul ala ar fi si mai bine) ;)

 

bafta tuturor :)

Link to comment
Share on other sites

gix: my vote for you (dar daca ai deschide un pic mediile pe soun-ul ala ar fi si mai bine) :)

Ai dreptate. Dar nu prea stiu ce-o sa iasa din dozele alea no-name. Si sa am si timp de tweaks ca vezi tu... de-aia mi-a placut Digitecu': are 80 de preseturi de fabrica, frate! Si pana acum doar 4 am reusit sa customizez si eu.

Link to comment
Share on other sites

...hai ca vad ca se face foarte mult referire la sound aici...pedale,doze etc...pai, avand in vedere ca se vrea duel de amatori nu cred ca soundu' ar trebui sa fie asa important...yo de ex am un zoom bagat in calculator si d-abia dc am 2 distorsuri care sa sune mai normal...intre care si flangeru asta...so...ar fi frumos daca s-ar face mai multa referire la muzZic (tehnica feeling) nu la efecte etc....(nu zic ca pan acum nu s-au facut...just...tineam sa aduc aminte)

 

 

...acum VOTATI!!!

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

bai ilun are dreptate.....sincer vroiam si eu sa zic asta...da am zis ca poate tzipati la mine......pe bune acum.....nush dc gix i=a o gramada d voturi ( a cantat foarte bine= are un sunnet clar si nu falseaza.......) ., dar nu are nici un pic d feeling .. si parca melodia e la fel...nush nu are nici un pic d idee d solo ....sa zici " OAh super solo ....uite cum tine nota aia...o simte..."

 

....mai ganditiva....mai ascultati si voi un pic d muzica cu improv adevarate.......

 

v-am zis ca a mea e d ***.....dar altii au facut treaba buna ( ex: ilun)

 

 

no offence gix :)

Link to comment
Share on other sites

He-he... eu sunt abonat la locul 2 :)

Acuma serios, pentru unii conteaza si soundul. Doar n-ati crezut ca ma laud cu sculele mele de 400 marci (pe vremea aia) + 100 dolari.

Dar a scoate un sunet cat de cat placut sau potrivit cu backtrackul din doua gioarse e si aia un pic de munca.

Pe mine de exemplu ma oftica un anume om :) ca nu-si gaseste un sunet mai bun la chitara. Ce-i drept, pentru altii nu conteaza prea mult, dovada ca a fost votat angro, dar stai si te gandesti: daca ai asculta piesa aia in alta parte decat pe forum, de exemplu la radio sau la TV, pai n-ai zice wtf is this? Daca ar fi si sunetul mai prietenos, nu ar fi o incantare sa-l asculti? Altfel, eu personal trebuie sa-mi scurtcircuitez anumite simturi estetice ca sa "extrag" restul din piesa.

Apropo, sa fiu in locul lui Abdul i-as dona pedala (stiti voi care) omului fara sa stau pe ganduri. Nu de alta, dar mai are omul un pic si i se schimba prioritatile :), nu stiu cat de des o sa-l mai auzim pe la dueluri... sper sa ma insel totusi.

Link to comment
Share on other sites

He-he... eu sunt abonat la locul 2 :)

Acuma serios, pentru unii conteaza si soundul. Doar n-ati crezut ca ma laud cu sculele mele de 400 marci (pe vremea aia) + 100 dolari.

Dar a scoate un sunet cat de cat placut sau potrivit cu backtrackul din doua gioarse e si aia un pic de munca.

Pe mine de exemplu ma oftica un anume om :) ca nu-si gaseste un sunet mai bun la chitara. Ce-i drept, pentru altii nu conteaza prea mult, dovada ca a fost votat angro, dar stai si te gandesti: daca ai asculta piesa aia in alta parte decat pe forum, de exemplu la radio sau la TV, pai n-ai zice wtf is this? Daca ar fi si sunetul mai prietenos, nu ar fi o incantare sa-l asculti? Altfel, eu personal trebuie sa-mi scurtcircuitez anumite simturi estetice ca sa "extrag" restul din piesa.

Apropo, sa fiu in locul lui Abdul i-as dona pedala (stiti voi care) omului fara sa stau pe ganduri. Nu de alta, dar mai are omul un pic si i se schimba prioritatile :), nu stiu cat de des o sa-l mai auzim pe la dueluri... sper sa ma insel totusi.

 

Iti multumesc mult Gix, pentru aprecieri, esti intr-adevar un tip foarte fair. Este adevarat, n-am scule competitive si ar fi si asta o cauza a soundului meu de la postarile precedente (sa stii insa ca acuma l-am mai imbunatatit!), n-am nici un procesor, nada, pur si simplu folosesc FXBox si Guitarrig, ma si mir cum dracu de mai reusesc sa fac cate ceva date fiind conditiile...Cat despre donatie, merci inca o data pentru idee, dar nu e fair, pentru ca sculele trebuiesc celor mai tineri care vor sa faca muzica, nu unuia ca mine care a "canta" ramane doar un mod foarte frumos de a ma deconecta dupa serviciu and shit...si mai am si o varsta...

Speranta mi-o pun insa in my future son, sper sa aiba inclinatie (acuma, de prin luna a 7-a il supun auditiilor de gen, poate va conta si asta :( ).

P.S. De postat, voi mai posta, there's no worry!

Link to comment
Share on other sites

gee..apreciez...go tell ur friends sa ma mai voteze si ei :) ...multam...

 

ps...cat despre discutia cu soundu'...well...la cum a prezentat-o gix e mai limpede ca poate fi si asta parte din proba...si ca implica efort...depinde cum o privesti...anyway...parca imi place mai mult piesa lui decat ce-am chinuit yo acolo...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Opinia mea:

 

Burb, ma asteptam la mai mult de la tine...Iar te-ai jucat si nu ai fost serios!Rushinica! :)

 

Dmc & Jacksonman, parca se aude prea incet chitara solo de la inceput.E interesanta totusi trecerea de la volum mic la mare...Aveti unele parti foarte bune, altele mai nepotrivite cu negativul.Per ansamblu insa, e foarte misto.Bravo!

 

Evilpath, tonul chitarii nu este cel mai bine ales cu putinta, la fel ca si flageoletii mult prea des folositi.Oricum, apreciez ca nu te-ai pierdut in solo-uri de jdemii de note.Stii tu... :(

 

Gix, chitara solo e cumva pe doua canale, sau mi se pare mie?Suna misto, desi pe alocuri e cam nepotrivit cu fundalul.Ai muncit ceva la ea, se vede de la o posta.Felicitari!My vote goes to you.

 

Ilun, flanger-ul ma zgarie pe timpane...Frumoase tapping-urile...Ai stricat foarte mult cu efectul gen "ragaitura", pentru ca partile sanatoase sunt foarte misto. :)

 

Need Weed, foarte bun ton.Buna improvizatia, cu exceptia unor bend-uri neinspirate, dar parca-i lipseste ceva...

 

Clasament: Gix, Need_Weed, Dmc & Jacksonman, Evilpath, Ilun, Burb.

 

Felicitari tuturor! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.