www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann


Guest mkskcrew
 Share

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Don MaXxX
am si io o intrebare la cei care si-au comandat chestii mai grele de pe thomann si anume cat au platit transportul?! ...dar pentru item-uri mai mici?! ...sper sa-mi raspundeti repede pt ca mi-am comandat un cabinet si m-am trezit ca imi cer 250e pe transport :)

 

cate kg are?

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
42kile

atunci e exagerat, pentru pana la 31kg platesti 30E, n-ar trebui sa-ti ceara mai mult de 40-50E maxim.

Link to comment
Share on other sites

am si io o intrebare la cei care si-au comandat chestii mai grele de pe thomann si anume cat au platit transportul?! ...dar pentru item-uri mai mici?! ...sper sa-mi raspundeti repede pt ca mi-am comandat un cabinet si m-am trezit ca imi cer 250e pe transport :)

 

Un colet de 23 kg care continea un case de AC30 plus unul de 6 kg care continea un stativ pt 5 chitari si o pedala au fost impreuna 30 E si au venit la posta. Thomann a cerut 250 E transport? E foarte mult si foarte ciudat. Am luat si chestii mult mai voluminoase si mai grele de la Adam Hall, au venit cu camionul acum vreo 2 ani dar nu cred sa fi fost 250 E transportul ca doar nu eram nebun...

Link to comment
Share on other sites

Un colet de 23 kg care continea un case de AC30 plus unul de 6 kg care continea un stativ pt 5 chitari si o pedala au fost impreuna 30 E si au venit la posta. Thomann a cerut 250 E transport? E foarte mult si foarte ciudat. Am luat si chestii mult mai voluminoase si mai grele de la Adam Hall, au venit cu camionul acum vreo 2 ani dar nu cred sa fi fost 250 E transportul ca doar nu eram nebun...

mda, cam toata lumea mi-a zis ca ceva e dubios dar baietii mi-au raspuns clar, ca aia e singura metoda de transport si atat face...anyway, am renuntat la comanda si am gasit sa-mi iau din alta parte aceeasi scula, mult mai aproape de pretul de pe site

Link to comment
Share on other sites

pai citeste mai atent pe situl lor, scrie acolo clar:

"Heavy and oversized items that have to be sent with a freight forwarding service will be charged with the actual shipping costs. Maximum weight: up to 31kg. Parcels that exceed maximum weight or maximum dimensions must be shipped by a freight forwarding service. We charge exactly the amount that is charged to us by the forwarder." mai jos scrie asa: "More information: UPS shipping and freight forwarding service as well as express delivery available." deci coletetele peste 31 kg sunt trimise prin UPS "freight forwarding service", pretul este stabilit de UPS. Acuma intra si tu pe site-ul UPS si calculeaza-ti costurile.

Edited by sakavaka
Link to comment
Share on other sites

mda, cam toata lumea mi-a zis ca ceva e dubios dar baietii mi-au raspuns clar, ca aia e singura metoda de transport si atat face...anyway, am renuntat la comanda si am gasit sa-mi iau din alta parte aceeasi scula, mult mai aproape de pretul de pe site

 

 

Nimic ciudat. Am comandat case-uri de la ei si va atasez raspunsul. Dar tot raul spre bine, am invatat sa ne facem singuri case-uri cu materiale de afara.

 

Hi there,

The case has to be shipped with a freight company and this would cost at least 150€, the weight is not a problem it is the size of the item.

 

Many thanks,

Graham Hooley

Tel,-0049-9546-9223-55

Fax,-0049-9546-9223-24

Musikhaus Thomann

Case-ul este acesta:http://www.thomann.de/de/thon_xlplus_zubehoer_case.htm

Desi am cumparat multe produse de aici, am renuntat la www.thomann.de

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Desi am cumparat multe produse de aici, am renuntat la www.thomann.de

 

 

 

 

Tatal meu a facut comanda acum o sapt ...daca nu chiar doua...la niste tobe electronice...apoi..dupa vreo 3-4 zile..a primit un mail ... tot de la Graham ala... ca cica tre sa-i trimita nu stiu ce date despre contul tatalui meu ..parole...si chestii....pt a putea trimite comanda....tatalui meu i s-a parut suspect sa ceara chestiile astea...si dupa ia mai trimis un mail...in care l-a intrebat pentru ce cer toate datele acelea ... iar a doua zi a primit alt mail..ca i s-a anulat comanda :| !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

hm...stiti pe cineva care face drumuri pana la thomann sau music store ???? daca da ....sa ma contacteze si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

e vorba si de volum nu numai de kg :)

La un set de tobe,nu are 31kg,dar calculeaza la volum si ajunge in jur de 50euro transportul(mail primit de la ei)

 

Nu conteaza pe ce intrii ei tot la preturile de pe site-ul german iti calculeaza :)

(e diferentza de preturi,mare atentie)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

as avea si eu 2 intrebari:

1) preturile de pe site sunt cu TVA-ul din Germania cu tot, sau fara? Adica eu daca vreau sa comand ceva, mi se adauga TVA 19% din valoarea de pe site? sau diferenta dintre TVA-urile din Romania si Germania?

2) stie cineva, firma cu care lucreaza ei pentru transport, pana unde asigura transportul? Adica ajunge pachetul in tara, iar de aici se deplaseaza cu posta sau curierul? Eu nu sunt din Bucuresti si de asta intreb.

 

Vreau sa imi comand o chitara electrica. Ma costa mult prea mult un drum in Germania pentru asta.

Se mai ocupa cineva cu aducerea produselor de la Thomann? Daca stiti pe cineva, imi puteti da PM cu un id de messenger sau un e-mail? Am vazut ca topicul lui Ursu' a fost inchis din motive administrative ale forumului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
as avea si eu 2 intrebari:

1) preturile de pe site sunt cu TVA-ul din Germania cu tot, sau fara? Adica eu daca vreau sa comand ceva, mi se adauga TVA 19% din valoarea de pe site? sau diferenta dintre TVA-urile din Romania si Germania?

2) stie cineva, firma cu care lucreaza ei pentru transport, pana unde asigura transportul? Adica ajunge pachetul in tara, iar de aici se deplaseaza cu posta sau curierul? Eu nu sunt din Bucuresti si de asta intreb.

 

Vreau sa imi comand o chitara electrica. Ma costa mult prea mult un drum in Germania pentru asta.

Se mai ocupa cineva cu aducerea produselor de la Thomann? Daca stiti pe cineva, imi puteti da PM cu un id de messenger sau un e-mail? Am vazut ca topicul lui Ursu' a fost inchis din motive administrative ale forumului.

 

Pana la bucuresti vine cu DHL de la Buc e preluatata comanda de posta romana :)

M-am uitat pe comanda, a facut 3 zile Germania-Buc si 2 saptamani Buc-Galati...enervanta treaba.

Valoarea pe site-ul german e cu tot ce trebuie(adica e pretul pe care il platesti,inafara de transport)

 

legat de cont si tot tacamul...cerute de cei de la thomann, e normala treaba,dar de ce nu iti faci card? 20lei consta(adica depui 100 si iti raman in cont 80lei pe care ii cheltui sau ii scoti de la bancomat)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut

Am citit ce s-a spus pe aici, dar nu m-am lamurit, please help :

Vreau sa ma duc acolo sa imi cumpar 2-3 chitari, direct din magazinul lor.

1 . Pot sa mi le aleg cum vreau eu, adica sa le testez, sau imi baga vanzatorul pe gat ce chitara vrea el ?

2 . Cum se face la vama, cand trec dintr-o tara in alta , trebuie sa desfac pachetul sa dezasamblez chitarile, sa vada Garcea ca nu am heroina inauntru ?

3. In ce conditii pot sa le cumpar fara TVA ? daca sunt persoana juridica ?

Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
o comandat cineva vreo chitara de pe thomann?

pe site scrie ca transportu e 30 eur da o trimit printr-o firma de curierat (la tine la usa) sau prin posta?

ca daca e prin posta trebuie sa fiu si vamuit (pe sistemu cine va-muieste) si o sa fie pretu de pe thomann+30eur +tva in romania + taxe vamale

imi poate explica careva?

 

Eu am comandat doau chitari, un bas si mai multe accesorii. Transportul e 30 de euro si, mai nou, vad ca folosesc UPS care ti-l livreaza unde vrei tu. Pana acum lucrau cu Posta Romana, primeai un aviz postal acasa si te duceai s-o ridici de la oficiul postal de care apartineai. Nu mai platesti nimic in plus, nici un fel de alta vama. Este pretul produsului de la Thomann (varianta in germana) + 30 euro.

Am avaut si o experienta sa-i zicem neplacuta, dar care s-a rezolvat fericit. La ultima comanda mi-au trimis o chitara in ultimul hal. Zgariata pe toate partile, cu un potentiometru de ton stricat, lovita pe laterale etc. Inclin sa cred ca era mai mult decat o chitara super folosita, cred ca era un fals. In sfarsit, le-am scris despre ce e vorba, mi-au raspuns a doua zi, au trimis pe cineva de la UPS s-o ridice si, la cererea mea, dupa ce au primit-o inapoi, mi-au trimis alta in regula. Puteam opta intre a primi alta noua sau a-mi returna banii. Nu m-a costat absolut nimic in plus, visavis de returnare. Nu vreau sa le fac reclama, pentru ca daca as fi gasit ceea ce vroiam in Romania as fi cumparat de aici.

Link to comment
Share on other sites

Eu am comandat doau chitari, un bas si mai multe accesorii. Transportul e 30 de euro si, mai nou, vad ca folosesc UPS care ti-l livreaza unde vrei tu. Pana acum lucrau cu Posta Romana, primeai un aviz postal acasa si te duceai s-o ridici de la oficiul postal de care apartineai. Nu mai platesti nimic in plus, nici un fel de alta vama. Este pretul produsului de la Thomann (varianta in germana) + 30 euro.

Am avaut si o experienta sa-i zicem neplacuta, dar care s-a rezolvat fericit. La ultima comanda mi-au trimis o chitara in ultimul hal. Zgariata pe toate partile, cu un potentiometru de ton stricat, lovita pe laterale etc. Inclin sa cred ca era mai mult decat o chitara super folosita, cred ca era un fals. In sfarsit, le-am scris despre ce e vorba, mi-au raspuns a doua zi, au trimis pe cineva de la UPS s-o ridice si, la cererea mea, dupa ce au primit-o inapoi, mi-au trimis alta in regula. Puteam opta intre a primi alta noua sau a-mi returna banii. Nu m-a costat absolut nimic in plus, visavis de returnare. Nu vreau sa le fac reclama, pentru ca daca as fi gasit ceea ce vroiam in Romania as fi cumparat de aici.

ahaa marfa asa.. ziceam ca tot cu posta trimit oamenii, si a fost un mare chin sa car ditai pachetu in maini vreo 1 km... da asa cu curieru la usa... nice :)

 

 

stie careva daca oamenii livreaza si la adrese de hotel/hostel etc?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.