www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana Sa Comanzi La Thomann Verifica Preturile Din Romania


Guest MCMUSIC
 Share

Recommended Posts

am cumparat de la mcmusic un procesor iar de la guitarshop o chitara si o statie. serviciile sunt ok.

pot spune ca la mcmusic vanzatorii sunt chiar amabili daca nu au treaba. in ultimele luni atat au tot miscat marfa aia ca nu si-au vazut capul... si de aici, partea a doua> dpmdv, mcmusic ar trebui sa aiba cel putin tot etajul de la muzica, dar probabil ca e prea devreme pentru asta. imi doresc ca magazinul muzica sa devina un showroom de instrumente in adevaratul sens al cuvantului.

am luat si de pe thomann, a doua oara nu cred ca o mai fac. prefer usa si ebay, daca e sa cumpar ceva de afara, macar preturile de acolo cu transport, tva si vama, sunt substantial mai mici decat cele din europa. si fac asta doar pentru ce nu se gaseste aici.

pentru cumparaturi obisnuite, luati din ro! bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru 20ron mai bine iau de pe thomann, parca as avea incredere mai mare in ei.

Din pacate asta e "cheia",cum bine a punctat Cristi Gram (de altfel foarte la obiect si cu un discurs foarte cursiv pe toata durata acestui topic).Am mai auzit una si mai tare ,in care se zicea ca Fenderele din tara nu sunt originale :)

Eu mi-am cumparat ceva lucruri de la Thomann,si nu am fost multumit cu toate ,asa cum e si normal sa se intample.Mi-am luat un toc de chitara de 100 de euro in care nu imi incapea chitara,desi era pentru Gibson,si cand l-am inchis s-a crapat in doua.Am comandat un DVD cu lectii de chitara de jazz si mi-a venit muzica din Harry Potter :) Nu m-am atacat prea tare,la ce volume de livrari sunt acolo,e normal sa se mai intample.Dar prefer sa imi iau corzi Ernie Ball de la Grosu (cand are magazinul deschis),cu care stie toata lumea ca am o relatie cam rece,decat sa le iau de aiurea,CHIAR DACA platesc putin mai mult la Grosu,pentru ca ASTA ESTE CURSUL FIRESC al lucrurilor

Link to comment
Share on other sites

Vox Bulldog DISTORSION:

 

Thomann: 195 EUR

McMusic : 500 RON ... diferenta in care ar incapea lejer un chorus sau alta pedala SH ... sau vre-o 115 doze de bere +- 4-5 doze ...

 

Vox AC30CC2

 

Thomann: 999 EUR

McMusic: 3600 RON ... deci din nou diferenta de aproximativ 200 ron fara transportul de pe thomann ....

 

Presupun ca lista ar putea continua ... dar la produsele astea stiu pretzul p de rost ...

 

In rest ... la McMusic ... tot timpul se intampla lucruri interesante ...

1. mi-am cumparat un procesor acum acum aprox 2 ani(deh.. camin) si vanzatorul era ferm convins ca nu mai era pe stoc ... ... ... pana ce i l-am aratat eu in vitrina ... :)

2. m-am intors cu procesorul ferm convins ca era stricat(se auzea extraordinar de incet si infundat) ... si l-au testat foarte calmi cu mine ... cu tote insistentele mele ... ca "uneori merge" ... nici pana in ziua de azi nu am inteles cum defapt mi se stricasera simultan toate cele 3 cabluri pe care le aveam (cred k santaj ... mama lui de camin)

3. am cumparat un amp care a venit bulk .... adik fara cutie ... nu ma plang ...

 

Ar fi foarte mijto dak magazinul ar fi deschis ... si nu ar mai exista tejgheua de la intrare ... dar ... daca vrei sa vezi ceva mai de aproape si esti politicos nu te refuza nimeni ... deci bafta si la mai mare ptr Succesele din Romanik

 

si in plus... de ce v-ati lua o chitara de pe thomann?!?!? adik un amp, un procesor ... mai inteleg ... ca-s leit identice ... dar IMHO sa am banii de Fenderu' viselor mele ... si sa nu-l simt in mana mea inainte sa-l iau akasuca... sa nu probez macar 3-4 chitari ... relativ identice ... sa vad care ma prinde mai bine la coracon... diferenta de bani ar fi prea mica ... asha ca ashi opta sa-l iau din romania(mai ales ca nu ashi mai fi obligat sa joc la loteria serviciilor de curierat) ... chiar dak nu ar fi nicaieri pe stoc ptr ca nuante de genu ... daphne blue sau surf green care nu se prea aduc la noi (probabil ashi fi singurul interesat :)) ... dar daca nu ar fi ... mi-ashi lua de pe stoc .. ceva ce pot simti in propria palma ...

 

CHEERS,

mega

 

p.s. nu-mi vina sa cred ca am facut reclama gratuita :)

p.s.2. vanzatorul blond de la McMusic ... ma sperie ... are nisthe ochi interesanti ....

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

@mega.deb: legat de amplificatorul venit bulk, spatiul in depozite si in magazine este o reala problema, daca un produs (fie head, cabinet, combo etc.) sta la prezentare o luna, doua ... in timpul asta mai vine si alta marfa, se aduna cutii (multe cutii) care eventual sunt maruntite si duse la gunoi.

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca daca ma duc acum pe la mcmusic voi fi intampinat cu zambete si voi fi invitat sa incerc fara comentarii cele mai scumpe chitare de pe stoc,

chiar daca nu arat vreo intentie de a cumpara ceva?

 

in Germania, in cel mai jalnic magazin esti tratat cel putin colegial.

 

daca userul Calin spune OFICIAL ca din acest moment, pe langa preturi corecte, in magazinele sale vanzatorii te vor face sa te simti ca acasa, din acel moment ma voi duce sa vad care e treaba prin Muzica.

Link to comment
Share on other sites

Iar, din pacate nu reusesc sa inteleg cum de omul in general vorbeste fara sa gandeasca. Aici era vorba de preturi la instrumente care sunt comparabile si chiar mai mici decat afara.

 

Nu fa confuzie intre Romania si alte state occidentale care sunt cu zeci de ani inaintea noastra.

 

Este LOGIC sa nu ti se permita sa pui mana din curiozitate pe un instrument scump...mai ales daca nu ai intentia sa-l cumperi !

 

Magazinele mari din occident pun "la bataie" instrumente scumpe care sunt doar pentru asta. ADICA DOAR PENTRU TESTAT !!! Acel instrument NU e pentru vanzare, insa, daca esti hotarat (dupa ce l-ai testat) vei primi unul in cutia sigilata. Si asta in cazul in care ti-ai exprimat FERM intentia de achizitie si plata pe loc (cash sau card).

 

Poate in timp Calin si alti dealeri (in momentul in care vanzarile de chitare scumpe vor creste substantial) o sa desfaca unul din cele 10 sau chiar 20 de Jem-uri Made in Japan din stoc (in momentul asta nu comanda asa de multe ca ramane cu ele...comanda unul sau doua, maxim) si o sa-l puna la dispozitia oricarui curios. Prin acest gest, dealer-ul RENUNTA la acea chitara. Adica nu o mai poate vinde ca noua si nici altcumva. Va ramane doar de test. Si-ti spun astea din propia experienta.

 

In alta ordine de idei (avand in vedere ca ai citit tot ce sa dezbatut aici) cum poti sa testezi un produs de la Thomann inainte sa-l platesti?

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Nu e inutil. Consider ca se scapa ideea de baza in toata discutia asta. Sa presupunem ca nu e vorba de instrumente ci de medicamante. Daca te doare capul si esti intr-un oras cu o singura farmacie la care serviciile lasa de dorit (ceea ce nu este valabil in cazul McMusic), insa produsele exista si sunt la preturi bune....ce faci? Suferi in contiuare?

 

Ce, ma intereseaza pe mine daca vanzatorul zambeste sau nu :) ?

Eu vreau obiectul si gata !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Dar medicamentele nu se iau pe testate, se iau pe reteta. Nu prea ai de ales. La farmacie oricum vanzatoare te intreaba de sanatate si, eventual, iti recomanda alte produse. :)

 

 

Corect :) . Insa am facut comparatia cu referire la alt aspect.

 

Hai sa zic altfel.

 

Sa presupun ca la McMusic exista un Ibanez Jem7VWH. Am banii si intr-o dimineata cu soare imi dau seama ca vreau chitara aia.

Prin absurd, nu suport si chiar urasc pe toata lumea din McMusic.

Ce fac? Ca eu sunt maniac si spontan. Crezi ca din razbunare voi alege sa cumpar de la Thomann? Nu ! Ma duc la McMusic iau chitara si GATA ! O sa ma bucur de ea la fel , indiferent de dialogul premergator achizitiei sau de mutre si impresii deplasate. (asta nu inseamna ca trebuie tolerate...o critica verbala la fata locului si o condica de relamatii sunt suficiente)

 

concret

 

Am fost la McMusic de multe ori. Exagerati cu criticile! Baietii care lucreaza acolo sunt respectuosi. Nu am vazut nimic deplasat. Si nu cred ca au jucat teatru pentru ca eram si eu pe acolo. Am vazut manelisti chiar , lasati sa testeze un amplificator...au primit chiar o chitara de pe perete sa faca asta. Am vazut client real la un Ibanez Prestige. Si-a exprimat clar intentia si a fost servit. Pe loc. Chiar daca standul era plin de curiosi si posibili clienti la alte produse.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

inteleg sa aiba reticente cand este vorba de un custom shop, nu cand vine vorba de un JEM, dar asta e parerea mea.

 

intr-un magazin de rah.. din Germania de 2 pe 2 m2 am testat orice amplificator am vrut din cele expuse. Vanzatorul m-a condus la subsol si mi-a zis take your time, daca ai nevoie de mine cheama-ma. La fel si la chitari si efecte. Am stat 2 ore p'acolo pana m-am plicitsit. Nu eram singurul care testa.

 

La fel si in al doilea magazin, si al treilea. Nu am cerut asa ceva la noi, am cerut ca macar personalul sa fie serviabil intr-un minim de decenta. La magazinul de pe Stirbei baietii s-au comportat foarte ok. La Muzica au fost nesimtiti pe fata. De ce? Stateam ca fraieru' in fata tejghelei asteptand ca cei 2 tipi sa se opreasca din vorbit si sa mai serveasca. Dupa ce s-a strans coada in spatele meu, in sfarsit s-a miscat unu' din ei si m-a intrebat ce doresc. Aveti cutare? Nu! Nu apuc sa mai intreb ceva ca deja intreba pe cel din spatele meu ce dorea. Nu se face asa. Si da, personal prefer sa comand pe nv sau sa fac un drum pana in Germania ca anul trecut decat sa ma umilesc la Muzica pt o proba.

 

Iar analogia cu farmaciile e fortata. Normal ca o sa cumperi decat sa dai coltzu' dintr-o farmacie cu servicii de rah.., desi intalnesti mai rar servicii proaste in farmacii.

 

ps. nu am vorbit fara sa gandesc (si ar fi mai corect sa nu faci prost pe cineva pana nu il cunosti), am vorbit despre optiunea mea. prefer sa dau bani in

plus pt niste servicii ca lumea. Astfel, nu o sa ma duc la un hotel la mare doar pt ca e mai ieftin, o sa ma duc la un hotel unde stiu ca platesc in plus

dar serviciile sunt de calitate.

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Fiecare face ce doreste pana la urma. Se pare ca e mai cool sa ai scule de afara, cumparate prin terte persoane si daca ai probleme cu obiectele in cauza sa le trimiti prin posta pentru garantie... Sa te urci in avion doar ca sa zici ca-ti faci cumparaturile la Paris, de unde cumperi ce puteai lua si din orasul tau.

Sa te oftici ca exista si vanzatori plictisiti la clienti seriosi si perfecti. Sa compari Romania cu o tara unde magazinele sunt la tot pasul si micii afaceristi ar face orice, doar sa cumperi de la ei.

La noi nu e acelasi lucru. Si nici nu va fi daca nu ne corectam unii pe altii. De aceea nu merg bine treburile. Pe forumuri sunteti foarte razboinici. In realitate sunteti timizi. Critica pe loc, daca nu-ti convine ceva! Nu ai nimic de pierdut. Numai asa o sa ajungem sa gasim orice dorim, in tara la noi si sa ne respectam reciproc.

De ce sa depindem de altii?

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Ba e foarte bine sa critici pe forumuri si sa faci antireclama. Daca critici acolo si te certi cu un vanzator al carui IQ tinde catre zero nu rezolvi nimic. Oricum criticand la fata locului nemultumirea nu ajunge la urechile cui trebuie. Si de ce sa te enervezi? Pe forum afla toata lumea si stie de ce sa se fereasca. Daca nu existau atatea plangeri pe RGC Calin nu lua nici o masura iar vanzatorii lui se purtau si azi asa cum stim cu totii. Si apropo de Guitar Shop, intradevar, acolo oamenii au fost OK intotdeauna.

 

LE Eu sunt unul care m-am certat la fata locului cu ei, pentru ca eu am depasit de mult varsta timiditatii, dar... nu am rezolvat nimic. Eu m-am enervat iar el nu a priceput nimic. Iar pe Calin nu l-a atins nicicum la buzunar. Ei... cand am povestit si altora pe forum a fost cu totul altceva.

Toate discutiile la adresa MCMUSIC sunt urmare atitudinii lui Calin pe forum si a vanzatorilor lui la magazin. Degeaba Calin e un baiat de treaba in realitate daca cei de la tejghea se poarta urat. Degeaba Calin e un baiat de treaba in realitate daca pe forum isi face singur antireclama. O imagine proasta se creeaza imediat, dar se sterge din memoria celorlalti in ani de zile.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Radu, tre sa intelegi si o alta fata a lucrurilor. In Germania, vanzatoru te ia drept un om cu bun simt si cu 7 ani petrecuti pe acasa. Ca la ei asa e normal. La noi te ia drept un nesimtit, care vine plin de noroi pe talpi, intra in stand ca la mama lui acasa, mai darama vreo 2-3 chitari cu rucsacu lui slinos de roacker si zgarie spatele chitarii cu fermoaru de la geaca sau cureaua Dolce+Gabana. O sa imi spui, da dar eu nu sunt ala cu ruscasu. Si eu o sa iti zic, ai dreptate, dar uita-te in jur... toti sunt ca tine?

Link to comment
Share on other sites

e comedie pe topicul asta...oameni buni nu are rost...e total inutil pt ca mi se pare de domeniul twilight zone sa va acceptati punctele de vedere;fiecare se crede mai "breaz" si cu pareri mai "adevarate" decat celalalt.

Hai sa fim seriosi...la Thomann sunt multe produse in care daca bagi si transportul si tot mai bei ceva beri decat daca le cumperi din tara...DAR nu este 100% un fenomen general valabil...si asta cred ca de fapt e esenta la ce se posteaza aici si nu inteleg contradictia...chitarile Schecter si cele Ibanez (sau cel putin padala DE 7 si ce am mai cautat eu ceva modele de chitara) e mai avantajos sa le cumperi de la MCMusic decat din Europa si sunt sigur ca poate daca scotocim oferta lor poate mai apar si alte produse-asta am observat eu,ca asta m-a interesat,dar cum spuneam nu e un fenomen general valabil de ambele parti,asa ca serios chiar nu vad rostul contradictiilor de genu' "ba eu am dreptate"...vrei sa-ti cumperi un produs cred ca pe fiecare il duce capu' sa caute pe thomann,music store si ce o mai fi pe dincolo si pe site-urile distribuitorilor de profil din tara si sa vada cum este mai avantajos...

Link to comment
Share on other sites

don Jackson eu inteleg si ce spui tu, insa nu poti sa te porti cu unii bine si cu altii urat. trebuie sa ai o linie echilibrata si egal civilizata, altfel pui un semn la intrare cu: avem dreptul sa ne alegem clientii!!! plus ca din ce am observat la locul faptei si din ce am auzit pe forum, nesimtirea a fost( nu stiu daca mai e) nediscrimatorie, cu exceptia domnului Gram sau a prietenilor userului Calin.

 

Din partea mea nu e de loc cool sa fiu nevoit sa-mi fac drum pe afara de cate ori vreau sa-mi cumpar ceva; sau sa astept 2 saptamani vreo comanda. insa s-a ajuns aici de nevoie, nu de placere.

 

Credeti ca nu mi-ar placea sa dau o tura pe la Muzica si sa ma intorc acasa in aceeasi zi cu sculele dorite? Insa ori nu gasesc ce caut, nu exista pe stoc decat lucruri mai ieftine (si asta inteleg ca se intampla deoarece e o piata mica si nu vor sa ramana cu ele pe stoc) ori ma enerveaza intr-atat incat imi bag picioarele si rezolv altcumva. Oricum daca tot s-a ajuns cu discutia pana aici - ca vezi doamne s-au schimbat lucrurile intr-atat - chiar o sa ma duc de curiozitate, ca tot vreau sa-mi iau 2 Straturi luna viitoare.

 

ps. ca sa inteleaga toata lumea, partea critica e din experienta nu din rautate, ca n-am nimic cu nimeni de la McMusic sau oricare alt magazin

Link to comment
Share on other sites

In Romania nu se aduce marfa mai scumpa ca nu se vinde. Eu am fost de cateva ori in situatia asta si la oricare din magazinele de aici mi se punea varianta: "da o aducem pe comanda!". Daca tot vine pe comanda in 2 saptamani mai bine iau de pe Thomann (brandu mai mare). Pe de alta parte pentru zona de accesorii oricare din magazinele din Romania sunt super OK. Logic ca daca aveau aici as fi dat si cu pana la 50-100 de EUR mai mult pe ea decat sa vina online, but that's just me...

Link to comment
Share on other sites

La noi te ia drept un nesimtit, care vine plin de noroi pe talpi, intra in stand ca la mama lui acasa, mai darama vreo 2-3 chitari cu rucsacu lui slinos de roacker si zgarie spatele chitarii cu fermoaru de la geaca sau cureaua Dolce+Gabana. O sa imi spui, da dar eu nu sunt ala cu ruscasu. Si eu o sa iti zic, ai dreptate, dar uita-te in jur... toti sunt ca tine?

 

Ideile tale preconcepute despre rockeri is la fel ca cele ale manelistilor cum ca roackeri-s satanisti si drogatzi....imi pare rau sa aud asta mai ales de la unu dintre noi...si la urma urmei nu-i mai frumos sa rogi clientu sa-si dea rucsacu jos si sa fie mai atent si sa-si dea si geaca jos inainte sa testeze o chitara???

Dar cred ca e mai usor sa fii naspa, si sa te portzi aiurea cu clientu si sa-l dai afara din magazin (adica sa-i dai de intzeles ca nu-i binevenit) decat sa fii baiat de treaba...oricum tu nu pierzi nimic, salaru ii la fel, eventual magazinu nu vinde un set de corzi si cam atat...

Probabil si de-aici atata inversunare fatza de anagajatzii MCMusic, nu mi-o lua in nume de rau, nu te cunosc, nu is din buc, is din Cj si stii bine ca e si aici un MCMusic, dar atitudinea numai din ce-am intzeles din postul tau lasa de dorit...apai sa ajung acolo unde lucrez tu si sa astept sa ma servesti...sper sa nu ajung in situatzia aia...

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Fiecare face ce doreste pana la urma. Se pare ca e mai cool sa ai scule de afara, cumparate prin terte persoane si daca ai probleme cu obiectele in cauza sa le trimiti prin posta pentru garantie... Sa te urci in avion doar ca sa zici ca-ti faci cumparaturile la Paris, de unde cumperi ce puteai lua si din orasul tau.

Sa te oftici ca exista si vanzatori plictisiti la clienti seriosi si perfecti. Sa compari Romania cu o tara unde magazinele sunt la tot pasul si micii afaceristi ar face orice, doar sa cumperi de la ei.

La noi nu e acelasi lucru. Si nici nu va fi daca nu ne corectam unii pe altii. De aceea nu merg bine treburile. Pe forumuri sunteti foarte razboinici. In realitate sunteti timizi. Critica pe loc, daca nu-ti convine ceva! Nu ai nimic de pierdut. Numai asa o sa ajungem sa gasim orice dorim, in tara la noi si sa ne respectam reciproc.

De ce sa depindem de altii?

Imi pare rau Cristi, dar aici trebuie sa te contrazic putin. Nu vad de ce nu am putea compara Romania cu alte tari. Se pare ca a intrat si ea in UE. Se pare ca incepem sa mergem intr-o directie buna. Parerea mea e ca TREBUIE sa comparam Ro cu tarile civilizate!

In alta oridne de idei, ai dreptate cu corectatul unii pe altii. In cazul comertului, corectia e clara: Nu-mi convine cum sunt servit, iau de la altii. Daca acei altii nu sunt in tara, iau din strainatate! Banul meu e mult prea muncit, ca sa pot permite unui vanzator de la magazinele muzicale X sau Y sa se poarte cu mine de parca mi-ar face un favor!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

In concluzie e bine ca avem de unde alege si ca o data cu intrarea in UE au scazut preturile la instrumente si la noi (fortati de imprejurari).

Nu stiu cati de pe forum au prins vremurile in care prin bucuresti erau 3 "magazine de instrumente" din care 2 cu scule second hand (Pro Musica si Corina Music) si cati au luat teapa de la mosu' Barbulescu.

Cand o sa apara si la noi un magazin adevarat de instrumente in care sa fie ok o sa cumpar cu placere.Momentan, ca si spatiu, magazinul Muzica din Bucuresti poate fi cel mult w.c-ul de la thomann,musicstore etc

Link to comment
Share on other sites

Dar medicamentele nu se iau pe testate, se iau pe reteta. Nu prea ai de ales. La farmacie oricum vanzatoare te intreaba de sanatate si, eventual, iti recomanda alte produse. :)

 

 

pe reteta pana acum nu s-a scris produsul ci denumirea elementului activ .

 

 

asa ca ar veni o reteta ptr chitarist:

 

.....5kg Mahon de Honduras

 

.....772mg artar alb canadian

 

.....800 gr zamac

 

.....750gr otel

 

.....200gr Al

 

.....100 gr alnico

 

.....400gr CuEm

 

.....350 gr lac nitro

 

.....................totul preparat dupa metoda Strat a lu dr Leo Fender

 

E buna comparatia cu Industria si reteaua farmaceutica , or fi pe aceiasi principii si magazinele de muzicale ?

 

Ce trebuie sa intelegem cu comparatia aceasta subtila?

 

E compensata reteta si daca da ptr cine?

 

In peimele zila ale luni prinzi chitara Reghin la compensate , daca mergi dupa 12 ale luni gasesti numai China si Koea , mai tarziu Japan, apoi la sfarsitul luni numa Made In USA ...

 

 

 

Eu sunt bucuros ca sunt mai mullte magazine in Timisoara , daca vreau ceva ma duc si cumpar.Am incercat o chitara Telecaster copy la MCMUSIC suna fantastic si era foarte iefyina ,N-am cumparat-o ca m ada afara nevasta cu chitare cu tot ...hehe .

 

Am uitat ieri sa intreb de corzi Elixir la MCM , la Musichia am gasit "gheare" ptr picking , dar mai trebuie sa cumpar cand vine marfa caci acestea cred ca sunt cam stramte .

 

E bine ca sunt magazinele si ca poti cumpara ce doresti , sau chiar poti comanda ce nu au pe stoc.Poti sa incerci .N-am vazut pe nimeni refuzat la nici unul din magazine.Eventual daca este o chitara scumpa si vine un pusti de 15 ani vanzatorul ii face demonstratie pe care chitara vrea .

 

Preturile se vor aseza .

 

Am vazut chitara cu 200 RON ....KIT .......chitara tip Strat ( subansamble) +statie micuta .Cred ca satia nu era in bucati.Trebuie sa intreb pe Chinezon ( Mircea Blues) cum e el a cumparat un kit.

 

asa ca fiecare cumpara unde-i convine in functie de cati bani vrea sa investeasca..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau Cristi, dar aici trebuie sa te contrazic putin. Nu vad de ce nu am putea compara Romania cu alte tari. Se pare ca a intrat si ea in UE. Se pare ca incepem sa mergem intr-o directie buna. Parerea mea e ca TREBUIE sa comparam Ro cu tarile civilizate!

In alta oridne de idei, ai dreptate cu corectatul unii pe altii. In cazul comertului, corectia e clara: Nu-mi convine cum sunt servit, iau de la altii. Daca acei altii nu sunt in tara, iau din strainatate! Banul meu e mult prea muncit, ca sa pot permite unui vanzator de la magazinele muzicale X sau Y sa se poarte cu mine de parca mi-ar face un favor!

:)

 

un lucru nu trebuie neglijat

 

inainte de '89 nu exista comert ci doar desfacerea marfurilor catre cumparatori, acum se continua aceiasi "tehnica" ,nimic nou.

 

Pana nu exista concurenta serioasa nu se va ajunge la un comert normal.

 

Apoi cu "vanzatorii" acestia nu sunt comercianti ci doar angajati pe care-i doare-n cot daca vinde sau nu daca nu este cointeresat serios.Acesti "vanzatori" tineri fara absolut nici o experienta au lucrat mai fiecare si la alte societati comerciale si s-au "ars"la capitolul cointeresare.

 

am vazut cu ochi mei cum un parinte vroia sa cumpare fiului sau un efect de ziua sa si vanzatorul ii explica ca tot ce este in raft este de cacao si parca era pe rgc.ro facea filosofii despre pedale /digi/analog etc ...in loc sa vanda .Se distra omul.Nu avea nici un interes a vanda,

 

Si la fel vad si in alte magazine , trebuie sa fii pe faza ca pe "vanzator" nu-l intereseaza absolut nimic in afara de " cand dracu iese si asta sa ma lase in pace".

 

Dar am gasit si multe cazuri de vanzatori priceputi atat ca si abordare cat si cunostinte merceologice in domeniul magazinului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest MrJackson
Ideile tale preconcepute despre rockeri is la fel ca cele ale manelistilor cum ca roackeri-s satanisti si drogatzi....imi pare rau sa aud asta mai ales de la unu dintre noi...si la urma urmei nu-i mai frumos sa rogi clientu sa-si dea rucsacu jos si sa fie mai atent si sa-si dea si geaca jos inainte sa testeze o chitara???

Dar cred ca e mai usor sa fii naspa, si sa te portzi aiurea cu clientu si sa-l dai afara din magazin (adica sa-i dai de intzeles ca nu-i binevenit) decat sa fii baiat de treaba...oricum tu nu pierzi nimic, salaru ii la fel, eventual magazinu nu vinde un set de corzi si cam atat...

Probabil si de-aici atata inversunare fatza de anagajatzii MCMusic, nu mi-o lua in nume de rau, nu te cunosc, nu is din buc, is din Cj si stii bine ca e si aici un MCMusic, dar atitudinea numai din ce-am intzeles din postul tau lasa de dorit...apai sa ajung acolo unde lucrez tu si sa astept sa ma servesti...sper sa nu ajung in situatzia aia...

 

Tu nu stii despre ce vorbesti... :)

 

 

 

PS: Nu sunt unu din 'voi'. Poate doar prin muzica pe care o ascult, dar si aici am semne de intrebare. Nu te mai chinui, iti zic eu de acuma: sunt superior si am o atitudine pe masura. Asta ca sa terminam cu discutiile de prost gust.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC

Doresc sa va aduc la cunostiinta cateva chestiuni:

1. MCMUSICAL INSTRUMENTS DISTRIBUTOR nu este dealer, ci importator. Lipsa Dealer-ilor ne-a fortat sa ne deschidem magazine proprii.

2. Chestiile cu probatul, cat vrei si ce vrei, am dubii mari! Credeti-ma am fost in multe magazine, all over the word, nu e chiar asa! Nu vreau sa jignesc pe nimeni!

3. Atata timp cat va exista magazinul Muzica, astea vor fi conditiile de prezentare. Am vrea sa luam tot etajul, da nu se poate...

4. In loc sa apreciati, cumva, o imbunatatire a ofertei in Romania, dpdv al instrumentelor muzicale, deveniti tot mai carcotasi.

5. Remarc clienti ai nostrii, saracii inocenti, care au devenit "guru" in zona rgc.

6. Sanatate, numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

o data am fost la MC Music Bucuresti sa cumpar un microfon. Dupa ce am luat microfonul, am intrebat pe vanzator daca are un VOX amplug desfacut sa fac proba. Mi a zis ca nu are desfacut, dar o sa desfaca ca sa pot sa-l probez (stie ca nu o sa-l cumpar !!!). Am luat chitara, mi-a facut conexiunile, si am stat sa cant pana cand m-am plitisit.

 

Vreau sa mai zic ceva. Chiar daca nu are pe stoc ceea ce doresc eu, as prefera sa fac comanda decat sa cumpar online. Dece ? Daca se strica, ma duc la magazinul cu produsul pentru garantie, fara a-l trimi prin postal/firma de curie.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
o data am fost la MC Music Bucuresti sa cumpar un microfon. Dupa ce am luat microfonul, am intrebat pe vanzator daca are un VOX amplug desfacut sa fac proba. Mi a zis ca nu are desfacut, dar o sa desfaca ca sa pot sa-l probez (stie ca nu o sa-l cumpar !!!). Am luat chitara, mi-a facut conexiunile, si am stat sa cant pana cand m-am plitisit.

 

Vreau sa mai zic ceva. Chiar daca nu are pe stoc ceea ce doresc eu, as prefera sa fac comanda decat sa cumpar online. Dece ? Daca se strica, ma duc la magazinul cu produsul pentru garantie, fara a-l trimi prin postal/firma de curie.

 

Frate, esti nebun? RGC-stii or sa te ia in pleazna imediat!

Link to comment
Share on other sites

 

Nu te mai chinui, iti zic eu de acuma: sunt superior si am o atitudine pe masura.

:):)

 

 

+1001

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.