www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana Sa Comanzi La Thomann Verifica Preturile Din Romania


Guest MCMUSIC
 Share

Recommended Posts

Guest MCMUSIC

Asa cum spune titlul, verificati si preturile din Romania. Vezi topicul cu ax3000g, ca un exemplu! Sa platesti mai mult, e stupid!

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A disparut bannerul MCMusic si deschidem topicuri inutile? :) Vreau sa spun ca daca ai postat pe topicul respectiv este suficient. :)

Link to comment
Share on other sites

A disparut bannerul MCMusic si deschidem topicuri inutile? :) Vreau sa spun ca daca ai postat pe topicul respectiv este suficient. :)

 

Cine stabileste daca un topic este inutil? (consider ca se raspunde prea incisiv la orice anunta MCMUSIC)

 

Anuntul acesta este foarte bun asa...separat de orice discutie.

 

E o mare tampenie sa cumperi ceva ce nu vezi cu ochii tai, cu un pret similar sau chiar mai mare , sa astepti (fie si cateva zile) si nu de rare ori, sa ai "surprize". PEACE :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Se raspunde incisiv la orice anunta MCMUSIC pentru ca 95% din posturile sale sunt reclame, mai mult sau mai putin mascate. Intr-adevar, e stupid sa platesti mai mult inutil, insa e responsabilitatea fiecaruia sa se informeze asupra preturilor.

 

PS: am o curiozitate personala - dumneata, daca erai endorser al unei alte firme, Music Man sa zicem, si nu erai trecut pe un anumit site al unui magazin de instrumente din Romania, ii mai luai asa apararea lui MCMUSIC? :)

Link to comment
Share on other sites

uneori e mai bine sa platesti mai mult...de pilda produsul x la mc music este 400ron

produsul x la thomann este 420 ron

 

eu fiind din satu mare nu trebuie sa platesc transport daca comand ceva de pe thomann(echipamente-muzicale.ro are sediul in satu mare :) )...iar daca comand de pe mc music,cel mai apropriat sediu ii in cluj...asa ca se mai adauga vreo 40-50 ron pt transport si ies mai scump...

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
PS: am o curiozitate personala - dumneata, daca erai endorser al unei alte firme, Music Man sa zicem, si nu erai trecut pe un anumit site al unui magazin de instrumente din Romania, ii mai luai asa apararea lui MCMUSIC? :)

 

Bumbac, dumneata chiar esti "stupid" ?

Link to comment
Share on other sites

Normal ca da ! E mai bine sa-i sprijinim pe compatriotii nostri decat sa le umplem buzunarele la straini. Eu daca vreau ceva si gasesc in Romania, NU ezit.

 

Si logic ar fi ca fiecare sa faca la fel. Plus. Fiecare distribuitor (dealer) de scule are contracte cu firme diferite. Cine vrea Fender ia de la Pro Guitar, cine vrea Ibanez ia de la McMusic. Eu cant cu Ibanez de 12 ani si sunt endorser oficial de 2 ani. Primele chitare le-am luat de afara pentru ca nu se gaseau in Romania. Dar acum, situatia sta cu totul diferit. Bani sunt, scule sunt, reprezentanti oficiali sunt. E pacat sa nu-i sprijinim. Daca vrei un Fender care-l gasesti la Andrei cu pretul x care e aproximativ cu cel de afara...ia-l tata de la Andrei! Ce atata complicatii?! Daca vrei un Marshall si Calin are pe stoc ...pretul e similar (chiar mai mic) cu cel de la Thomann...iei de la Thomann? Trebuie sa fi prost...cel putin! Daca vrei o chitara custom , cel mai simplu e la Cristi Grosu sau alti lutieri care fac asa ceva(desi eu nu-l cunosc decat pe Cristi). Asta e concurenta! Si corect e sa fie argumentata prin servicii de calitate , nu prin improscari cu noroi.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca toata lumea (inclusiv eu) ia de la Calin (sau oricum din Romania) atunci cand exista posibilitatea asta. Mie personal mi se pare un avantaj sa am scula AZI, nu sa astept cu nerabdare inca o saptamana sau poate mai mult. Si cred ca toti fac asa, doar ca le place flame-ul pe forum. Si sa nu-i punem la socoteala pe cei care raspund pe forum dar nu au cumparat niciodata nici de la Calin, nici din alta parte, dar scriu pe forum sub pretextul ca e un forum public; acestia pot fi recunoscuti usor, ei sunt cei care deschid tot felul de topicuri fara legatura cu romanian GUITARIST community... Eu sunt unul care acum ceva ani am scris de rau despre MCMUSIC aici pe forum dar acum mi se pare extraordinara reusita lui Calin care are preturi asemanatoare cu Thomann. Sa luam in calcul si ca MCMUSIC nu e un magazin virtual si ca magazinele virtuale intotdeauna au preturi mai mici, avand si cheltuieli mai mici. Si daca tot suntem aici, trebuie sa spun ca am observat si o schimbare de atitudine in bine a vanzatorilor MCMUSIC din Muzica. Evident, vorbesc in ceea ce ma priveste.

Link to comment
Share on other sites

Asta e un topic de cafenea. Exista pe forum topice in care se discuta despre experientele placute si neplacute avute cu magazinele romanesti (unde, uneori nu poti incerca un instrument daca vanzatorul nu este sigur ca-l cumperi). Nu conteaza numai pretul ci si serviciile oferite, PRul firmei. Un search pe forum va fi edificator. N-are rost s-o luam de la capat. :)

 

userul jack (aka calin) parca era banat definitiv, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Asta e un topic de cafenea. Exista pe forum topice in care se discuta despre experientele placute si neplacute avute cu magazinele romanesti (unde, uneori nu poti incerca un instrument daca vanzatorul nu este sigur ca-l cumperi). Nu conteaza numai pretul ci si serviciile oferite, PRul firmei. Un search pe forum va fi edificator. N-are rost s-o luam de la capat. :)

 

userul jack (aka calin) parca era banat definitiv, nu? :)

 

Nu inteleg ce ai de impartit cu Calin si nici nu ma intereseaza. MCMUSIC e o firma care reprezinta mai mult decat onorabil SI desface produse de marca. Produse care pot fi cumparate la preturi normale. Deci "baietii" nu fac bisnita, asa cum suntem obisnuiti in Romania si cred ca tocmai d'aia sunt atacati.

 

Eu recomand sa mergeti la un magazin MCMUSIC inainte de a critica ceva. Daca te pricepi la instrumente, esti tratat ca atare, daca nu...ti se explica una - alta. Acum, depinde de educatia ta cum intelegi acele explicatii. Iar de reclama - daca tot a venit vorba...preferati sa faceti reclama la Thomann decat la o firma romaneasca , care face acelasi lucru si chiar mai bine !

 

On topic ! ESTE CHIAR ATAT DE GREU SA ADMITI CA MCMUSIC ARE DREPTATE ? Pentru ca este adevarat ! Poti sa cumperi un produs de la ei decat sa-l cumperi de la Thomann (germania). AAAAAAAA... asta era faza...

 

Intrebare: "De unde ai mai chitara?"

Raspuns: "De la Thomann GERMANIA....eeee? ce zici...? Desi e la fel ca orice model similar, asta de la Thomann are 10 bashini in plus."

 

TARE !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

gramsteen, mi-am cumparat produse de la MCMusic. Doar ampliful mi l-am luat de la Thomann, deoarece am vrut neaparat sa am Laney. Basul am vrut sa mi-l cumpar tot de la MCMusic, insa nu aveau in stoc modelul pe care-l vizam. Asa ca am apelat la piata second hand. :) Cu userul Calin nu am nimic de impartit, decat forumul. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
....CA MCMUSIC ARE DREPTATE ?

 

Bineinteles ca are dreptate.

Cu toate ca eu stau mult mai aproape de Thomann, n-am cumparat niciodata nimic de la ei. In schimb cand vreau sa cumpar ceva ma uit la pretul lor, pentru ca e referinta. Inca nu am dat de un magazin de muzica care sa nu se alineze la pretul lor (pretul fara TVA). Daca considerezi pretul transportului si eventualitatea unei probleme la livrare sau o pana in perioada de garantie (oricit de pro ar fii serviciul de inlocuit scule defectuase etc., pierzi saptamini si ai bataie de cap cu telefoane samd.), m-i se pare total idiot sa comand ceva in Germania cand exista dupa coltz.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca piata romaneasca este suficient de diversificata. nu stiu de ce au loc dicutiile acestea.

 

 

Discutia asta nu a ajuns nicaieri si nici nu va ajunge. Cu toate astea niste lucruri sunt certe : exista oarece concurenta si oferta pe piata de la noi (foarte bine :) pentru cei ce au inteles cat de cat ca este si in Romania o piata libera si ca acum oamenii si produsele circula altfel fate de acum 2 ani de ex), insa diferitii distribuitori de echipamente muzicale nu vin sa spuna : cumparati de la noi ca avem serviciile x sau y, facem aia si ailalta, nu, ci argumentul este : ba, sunteti prosti daca vreti sa cumparati din alta tara...

 

Am cumparat de la mai toate magazinele de instrumente din Bucuresti si o voi mai face atat timp cat preturile sunt normale si serviciile pe masura, daca nu, apelez la alte servicii, NORMAL.

Link to comment
Share on other sites

Pentru 20ron mai bine iau de pe thomann, parca as avea incredere mai mare in ei.

 

 

De ce "ai" avea incredere mai mare in Thomann? Crezi ca obiectele vin din alta parte la ei? Cum poti avea incredere intr-un produs care-l vezi doar in poza? Prostia nu e sinonim cu increderea. Ai elementele clare. Produsul ales e la fel in ambele cazuri (sa zicem de un procesor Boss GT 8). Pretul acelasi. Diferenta e ca de la Thomann iti vine mai tarziu si platesti inainte, garantia e la ei (deci daca patesti ceva trebuie sa l trimiti acolo) etc. Poti sa ai incredere. E in dauna ta.

 

D'aia strainii merg tot inainte si noi tot inapoi.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Off Doamne... ce dracu fratilor chiar e asa de greu sa admiteti ceea ce a zis Calin si cu Cristi? Eu mi-am luat ibanez de la MC si fie vorba intre noi a fost mai ieftin cu vreo 50 RON fata de Thoman (asta nu include si transportul care mai era si ala vreo 30 de Euro cel putin). Si cum spunea si Hades piata romaneasca este suficienta pentru orice "mare" sau mare chitarist... mai ganditi cand aruncati cu noroi in persone magazine si firme... cand o sa aduceti voi sub ce e pe piata romaneasca atunci aveti poate dreptul sa comentati pana atunci ... ciocu mic si joc de glezna ca e penibil tot acest TAM -TAM

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare "tehnica": care este diferenta de service (garantie si post-garantie) intre MCMusic si Thomann? Unde se fac reparatiile si de catre cine? :)

 

 

Asta e o intrebare la care McMusic trebuie sa raspunda. Sunt sigur ca au service bine pus la punct. Ce se poate repara, se repara. Ce nu, se schimba. Asa ar fi corect in ceea ce priveste aparatura electronica. Depinde si de circumstante.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Bumbac, dumneata chiar esti "stupid" ?

 

 

Te rog s-o lasi mai moale cu atributele de genul acesta, eu am fost intodeauna politicos cu dumneata. Tot ceea ce am zis este ca majoritatea coplesitoare a posturilor tale sunt caracterizate de aroganta si de reclama mascata a produselor comercializate de catre firma ta, iar forumul este liber. Vrei sa ti se faca reclama, fa in asa fel incat sa-ti apara un banner acolo sus, tu trebuie sa stii cum se procedeaza.

 

In ceea ce-l priveste pe Gramsteen, sa imaginam o situatie ipotetica. Sa spunem ca un anumit domn G. se lauda ca distribuie un Music Man mai ieftin decat se gaseste pe Thomann. Ei bine, tare am indoieli ca i-ai fi luat apararea acestui domn G., in situatia in care postul ii este atacat.

Link to comment
Share on other sites

In ceea ce-l priveste pe Gramsteen, sa imaginam o situatie ipotetica. Sa spunem ca un anumit domn G. se lauda ca distribuie un Music Man mai ieftin decat se gaseste pe Thomann. Ei bine, tare am indoieli ca i-ai fi luat apararea acestui domn G., in situatia in care postul ii este atacat.

 

Ideea topicului era clara si a fost dezbatuta. Toata lumea cred ca e edificata. Asa e romanul, la tras concluzii si pus punctul pe "i", ajunge mai greu. Dar daca e vorba sa fim recalcitranti...he he, NU ne intrece nimeni.

 

Desigur ca as fi luat apararea oricui, care are drepate si incerca sa faca ceva bun. "Music Man" fac chitare care se vand scump, numai din cauza ca-i costa mai mult facutul lor. Nu ca ar suna mai bine sau mai "jmecher".

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Si daca ai citit unul din posturile mele de mai sus, am mentionat mai multi oameni din bransa. Nu am vrut sa fiu partinitor. am spus si de Pro Guitar si de Cristian Grosu care , lasand la o parte mandria lui pentru ceea ce confectioneaza, a facut reale progrese. Eu chiar ma gandesc sa apelez la serviciile lui in legatura cu o chitara cu 2 sau 3 grifuri. Un hibrid acustic 12 strings & electric. Cine stie...

Link to comment
Share on other sites

Apropo de mcmusic, nu mi-au placut mai multe lucruri la ei de-a lungul timpului (le voi enumera mai jos, poate se imbunatatesc serviciile), si asta are intr-o oarecare masura legatura cu achizitiile pe care le-am facut de la thomann. Nu am cumparat prin intermediari, ci direct, cu taxa de 30 de euro de transport.

1. In magazinul din Bucuresti (poate in alte parti o fi altfel) nu te baga nimeni in seama, toti vanzatorii se dau ocupati, ii intrebi ceva se fac ca nu te aud.

2. Am dat telefon in dec 2006 la sediu: "Am vazut ca nu mai aveti Ibanez SR505, Cand mai aduceti?" "La sfarsitul lui ianuarie"

in ianuarie au zis ca in februarie... in februarie cum ca in martie. Asa ca mi-am bagat picioarele si m-am dus in concediu in austria de banii de Ibanez.

3. Pretul la Ibanezul respectiv era la mcmusic de 2450 RON, La thomann, era 630EUR, iar cand l-am luat eu, in august 2007, asta insemna mai putin de 2000 RON.

 

De-asta nu mi-am luat eu de la mcmusic...

Edited by smar2
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

Lucrurile poate s-au schimbat in bine dar prea tarziu.

Prefer sa cumpar de la thomann decat sa mi se vanda cinele crapate, decat sa fiu intrebat cu sictir daca am bani sa cumpar un anumit produs sau daca vreau sa probez vreo scula sa se uite baietii aia la mine cu scarba.

Am observat intr-adevar ca la unele preturi mc music are preturi chiar si cu 30-40E mai ieftine decat pe thomann dar ii prefer pe nemti.

Nu vreau sa critic pe nimeni dar am avut parte numai de amintiri neplacute cu mcmusic.

Link to comment
Share on other sites

Te inteleg foarte bine. In acest caz (pentru ca e mai comod sa testezi ceva inainte de a plati in loc sa comanzi de afara) e mai bine sa faci o reclamatie la adresa de mail de la McMusic. Sunt sigur ca sesizarile pertinente vor fi luate in considerare si cine e vinovat va fi tras la raspundere. E o epidemie la nivel general de care sufera vanzatorii in Romania. Pe de alta parte, eu nu sufar nici zambetul ala fals cu care esti intampinat in anumite firme. Daca esti rocker, da cu pumul in masa si cere ce vrei fara sa comenteze nimeni. Un pic de impunere nu strica. :)

Link to comment
Share on other sites

daca il duc la magazin mil repara sau mil schimba?

 

 

Daca e inca in garantie si nu ai umblat in el sau utilizat inadecvat, eu zic ca se rezolva intr-ul fel sau altul.

 

Nu toti sunt rockeri. Unii dintre noi suntem fiinte timide, delicate si cu bun simt. :) Btw, azi e 8 martie. :)

 

 

La Multi ani Doamnelor si Domnisoarelor de pe RGC si nu numai !

 

Delicati si cu bun simt trebuie sa fim toti, fara a renunta la mandrie. Nu esti respectat, plateste cu aceeasi moneda insa serveste-ti scopul in acelasi timp. :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.