www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri


Guest Preda
 Share

Preferati lemnele sau materialele sintetice?  

49 members have voted

  1. 1. Preferati o chitara facuta din lemn sau o chitara facuta din materiale sintetice?

    • O chitara facuta din lemn
      39
    • O chitara facuta din materiale sintetice
      5
    • O chitara facuta partial din lemn, partial din materiale sintetice
      5


Recommended Posts

Guest Preda

Stiu ca multi o sa spuneti ca o chitara facuta din materiale sintetice (carbon, rasini, ceramici etc.) nu prea mai e o chitara. Dar daca te gandesti iti dai seama aceste materiale sunt mult mai bune decat lemnele din faorate multe aspecte. In schimb nu stiu daca se compara tonul lemnului cu cel a unui material artificial.

Link to comment
Share on other sites

Guest ShadowX

lemn. e un motiv pentru care chitarele si alte instrumente de genul se fac din lemn de atata timp, acelasi motiv pentru care si incintele de boxe se fac din lemn, si nu din compusii sintetici de mai sus.

:)

Link to comment
Share on other sites

Iatã ºi pãrerea unui lutier finlandez:

 

"Wood, by nature, is one of the best materials for acoustic purposes; it carries soundwaves well and has a warmth to it that other materials do not have. However, wood is not a homogenic material entirely, as its natural composition and texture has irregularities that can be tricky to work with."

 

Pentru a citi tot articolul, click aici.

 

ªi pentru cã tot e vorba de sound-ul unor astfel de instrumente,

- un "clean sample", click aici.

- un "lead sample", click aici.

 

ªi totuºi nu o sã-mi exprim pãrerea...

 

Nu votez!

+ 1

 

 

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ba, eu sunt batran si conservator, asa ca am votat lemn. Cu toate astea nu exclud nici celelalte variante (fiecare are ceva interesant). Just think Ovation :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Seru

Fain link-ul.

 

Cati dintre voi au avut curiozitatea sa asculte sample-urile ?

 

Sincer, nu inteleg reactia asta de "nu domle, musai lemn".

 

Poate nu stiti, dar cand Fender a scos Telecaster-ul pe piata, toti au ras de el.

"Fii ma serios, toata lumea stie ca o chitara are nevoie de un corp acustic. Cine o sa cumpere chestia aia care arata ca o vasla?"

 

Timpul a demonstrat cine e avut dreptate si cine nu...

 

Mie mi se pare mai normal sa apreciezi calitatile unui instrument fara prejudecati.

Daca ati avea de ales intre un Squier Affinity (care cica e din arin - alder in engleza) si un Armstrong sau un Steinberger (din materiale sintetice), ce ati alege ?

 

Si nu, nu am avut ocazia sa pun mana pe asemenea chitari, dar imi place sa cred ca lucrurile ca lucrurile favorabile spuse despre ele nu sunt (in intregime) minciuni.

 

Si acuma ca o observatie personala - vad ca multi dintre voi sunt metalisti.

Voi chiar credeti ca la nivelul de distors pe care il folositi se mai cunoaste tonul lemnului ?

 

LE: Si nu votez pt ca mi se pare prost pusa intrebarea. De ce e musai fie ori una, ori alta ?

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca multi o sa spuneti ca o chitara facuta din materiale sintetice (carbon, rasini, ceramici etc.) nu prea mai e o chitara. Dar daca te gandesti iti dai seama aceste materiale sunt mult mai bune decat lemnele din faorate multe aspecte. In schimb nu stiu daca se compara tonul lemnului cu cel a unui material artificial.

In principiu lemn, vezi "marii": GIBSON, FENDER, RICKENBACKER, etcetc...... DAR!, as vrea totusi SI un Steinberger, un Parker Fly, s.a.m.d. ....... SAU ceva customized cu git de grafit (Moses?) etc....... asa ca ................ :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
@Seru

Fain link-ul.

 

Cati dintre voi au avut curiozitatea sa asculte sample-urile ?

 

Sincer, nu inteleg reactia asta de "nu domle, musai lemn".

 

Poate nu stiti, dar cand Fender a scos Telecaster-ul pe piata, toti au ras de el.

"Fii ma serios, toata lumea stie ca o chitara are nevoie de un corp acustic. Cine o sa cumpere chestia aia care arata ca o vasla?"

 

Timpul a demonstrat cine e avut dreptate si cine nu...

 

Mie mi se pare mai normal sa apreciezi calitatile unui instrument fara prejudecati.

Daca ati avea de ales intre un Squier Affinity (care cica e din arin - alder in engleza) si un Armstrong sau un Steinberger (din materiale sintetice), ce ati alege ?

 

Si nu, nu am avut ocazia sa pun mana pe asemenea chitari, dar imi place sa cred ca lucrurile ca lucrurile favorabile spuse despre ele nu sunt (in intregime) minciuni.

 

Si acuma ca o observatie personala - vad ca multi dintre voi sunt metalisti.

Voi chiar credeti ca la nivelul de distors pe care il folositi se mai cunoaste tonul lemnului ?

 

LE: Si nu votez pt ca mi se pare prost pusa intrebarea. De ce e musai fie ori una, ori alta ?

Dupa cum ai vazut, intrebarea are o varianta de raspuns si pentru cei ca tine, care nu cred ca neaparat trebuie sa fie una ori alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Dupa cum ai vazut, intrebarea are o varianta de raspuns si pentru cei ca tine, care nu cred ca neaparat trebuie sa fie una ori alta.

 

Da?

Exista cumva varianta "nu conteaza materialul, ci cat de bine suna instrumentul" si nu vad eu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
Da?

Exista cumva varianta "nu conteaza materialul, ci cat de bine suna instrumentul" si nu vad eu ?

Greseala mea. Ma gandeam ca te referi la instrumente facute dintr-o combinatie dintre cele doua materiale. Sa fiu iertat.

Link to comment
Share on other sites

@Seru

Fain link-ul.

 

Cati dintre voi au avut curiozitatea sa asculte sample-urile ?

 

Sincer, nu inteleg reactia asta de "nu domle, musai lemn".

 

Poate nu stiti, dar cand Fender a scos Telecaster-ul pe piata, toti au ras de el.

"Fii ma serios, toata lumea stie ca o chitara are nevoie de un corp acustic. Cine o sa cumpere chestia aia care arata ca o vasla?"

 

Timpul a demonstrat cine e avut dreptate si cine nu...

 

Mie mi se pare mai normal sa apreciezi calitatile unui instrument fara prejudecati.

Daca ati avea de ales intre un Squier Affinity (care cica e din arin - alder in engleza) si un Armstrong sau un Steinberger (din materiale sintetice), ce ati alege ?

 

Si nu, nu am avut ocazia sa pun mana pe asemenea chitari, dar imi place sa cred ca lucrurile ca lucrurile favorabile spuse despre ele nu sunt (in intregime) minciuni.

 

Si acuma ca o observatie personala - vad ca multi dintre voi sunt metalisti.

Voi chiar credeti ca la nivelul de distors pe care il folositi se mai cunoaste tonul lemnului ?

 

LE: Si nu votez pt ca mi se pare prost pusa intrebarea. De ce e musai fie ori una, ori alta ?

 

Despre chitarile fabricate din alte materiale decat lemnul nu o sa ma pronunt ptr ca nu am cantat pe astfel de chitari (dar as fi curios sa incerc), cum de altfel observ ca nici tu nu ai facut'o, dar iti dai cu parerea... :)

Despre tonul chitarilor facute din lemn diferit; diferite densitati/masa/vechime/nivel de uscare,etc...pot sa ma pronunt si sa spun ca exista diferente destule chiar si la un nivel ridicat de distors.Aceste diferente as mai putea spune ca scad direct proportional cu calitatea sculelor sau restului de echipament folosit:amp,pedale,doze,boxe,cabluri,chiar si corzi,etc... De aceea poate ca si multi "metalisti" celebrii au preferat de'a lungul timpului diferite marci/modele de chitari (sau chiar aceeasi marca), facute din lemn cu proprietati diferite...

...Parerea unuia dintre "metalisti"...:)

\m/ :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
eu unu prefer din lemn dar vorba lui Dimitriyus intro zi vom fi obligati sa volosim chitari din acryl :)

 

daca iti faci provizia de akum nu va fi nevoie :)

Link to comment
Share on other sites

mai sunt si alte variante, facute integral din lemn si acoperite cu fibra de carbon sau alte materiale.

se pare ca grifurile de carbon sau acoperite cu carbon sunt foarte bune > vezi steinberger si parker, probabil ca de aia sunt scumpe si se vand.

imi plac chitarile din lemn, in special cele din lemne rare.

am o combinatie care suna acceptabil (squier stratacoustic).

e clar ca sunt doua aspecte> lemnul va deveni din ce in ce mai prohibit; stiinta inainteaza.

se fabrica chitare clasice cu lemn invechit si alte fantezii tehnologice, e adevarat, la niste preturi de zici ca sunt facute de 200 de ani.

electronica va permite realizarea unor sunete apropiate de cele mai scumpe chitare din lemn. se vor mai fabrica chitare din lemn mult timp de acum inainte dar va veni o vreme cand vor fi atat de scumpe, incat vor fi fabricate doar cele custom custom custom $$$$$.

am votat varianta combinata.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa ganditi si voi mai liber, sunt si vor mai aparea materiale care vor suna si rezona mai bine ca lemnu, trebie sa mergem mai departe. Daca ramaneam acum cateva zeci de mii de ani tot la toporu' din piatra si nu treceam la cel de bronz nu faceam noi mare branza

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Salut, am doar o mica curiozitate. Cati dintre voi au avut ocazia sa tina in mana, macar o data, o steinberger sau o parker?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.