www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inca un ajutor


Ezra
 Share

Recommended Posts

Am un aria pro din 80 custom cardinal doze DP100 superdistortion siun MMK am un pod xt life

Inportant este ca peste tot face mare tam tam la dimartio si cand am instalat doza a venit unu cu un sqaier cu singel coil si avea volum, ton si dinamica mei buna decat mine cu tot dimarzioul meu cu tot

Edited by Ezra
Link to comment
Share on other sites

Un DP100 dupa statistici este una dintre dozele cele mai puternice in ce priveste tensiunea de iasire

 

Ia-ti doze adevarate :)

Adeka Seymour :)

 

Acu serios: Ezra, esti sigur ca ai facut conexiunile cum trebuie la DiMarzio-ul ala? Ca daca le-ai pus de-amp u l e a, alebules sunet :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Am probat chitarile la rece numai intr-un amp fender cu acelasi reglaj la ambele chitari si apoi prin procesor tot acelasi ton reglaj.... si m-a spart am zis ca vand tot

 

sau .... a venit unul cu un yamaha de 2 bani, un procesor digi.. cel mai ieftin si un combo roland de 15 wati. A fost umilitor. Line6 + dimarzio...am fost pe nicaieri

Link to comment
Share on other sites

:) Hmm... E ciudat ce zici tu acolo. Nu stiu ce sa zic. Sa stii ca am simtit si eu ce simti tu, cu sunetul. Eu cu o chitara Stagg, cu niste doze bune, indiferent de ce zicea lumea de dozele de pe Stagg (cand zic bune ma refer la "onorabile", balanta calitate-pret) si cu un Zoom 8080 am ramas pe dinafara fata de unu cu o chitara Roytek si un procesor zoom 505 ||. Asa ca eu am inceput sa ma gande3sc ce trebuie schimbat. Am pus pe chitara doua doze humbucker active Seymour Duncan. Tot nu sunt total satisfacut. Asa ca acum ma gandesc sa schimb efectul. Dar sincer dupa ce m-am gandit o vreme la un Boss GT6 (400E la Zapada), acum inclin mai mult spre analog. Inca ma mai gandesc la asta. Si evident va trebui sa-mi iau si un amplif puternic. Daca nici dupa toate astea nu o sa sune bine inseamna ca sunt eu dobitoc si ca e cazul sa ma foot in ea de chitara.

Ce sa zic... bafta in continuare ! :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult, cosu. da, e un pret mult mai bun, chiar rezonabil, si l-as lua si maine numai ca nu a banii acum si pana fac eu rost se da. dar am o intrebare, si poate ma ajuti tu. Eu am un Zoom 8080 la care nu-mi mai merge o pedala (vezi poza). Probabil ca e un contact belit. Deci nu cred ca e cine stie ce problema. Insa mie mi-e cam teama sa-mi bag nasul in el, ca nu ma pricep. Ai idee cine s-ar putea pricepe la asa ceva ?

post-716-1131545700_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai sunt cateva posibile probleme..

 

1- n-ai montat corect dozele

2- e stricat procesoru sau mai bine zis (cel mai sigur) n-ai stiut sa ti-l setezi

3- reglajele de pe amp nu sunt ok

4- mana ta nu poate mai mult :)

 

 

cam atat.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.dimarzio.com/media/diagrams/Hum..._1118787059.pdf

 

vezi ca sunt mai multe modalitati de legare...

 

http://www.dimarzio.com/media/diagrams/Two..._1118789183.pdf

http://www.dimarzio.com/media/diagrams/Two..._1118788631.pdf

 

cauta mai multe pe acolo. Nu are cum!!!

 

Baiatu a zis ca pe aceelasi amp si fx deci nu are sens. cat despre mana ce sa zic, presupun ca a cantat si el pe chitara aluia care suna mai bine ca a lui si poa' sa isi dea seama.

 

Vezi mane sa nu fie si corzile. Niste corzi naspa o sa te infunde si nu o sa mai "tai" nici un set de Belson nou. Doza ta sufera prin fabricatie la sunete inalte.. sa te referi la asta?

 

Ce nu-ti convine? Nu guitza? Nu se aude clar? Nu are atac mare?

Link to comment
Share on other sites

dezlipeste firul care vine de la jack-ul chitarei(inlauntrul chit.)si leaga-l direct la selectorul dozelor,dar pe contactul cu humbucker-ul,in asa fel incat sa nu mai ai contact nici cu potentiometrii,nici cu celelate doze.

 

Eu am avut exact aceiasi problema,am facut schimbarea si asa am descoperit potentiometrul de volum uzat.

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.