www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

SS amp + preamp cu lampa


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Ar merge daca in effects-loop-ul unui combo solid-state as pune un preamp cu o lampa 12AX7 ( asta de exemplu : http://www.behringer.com/MIC200/index.cfm?lang=ENG ) si s-ar simti o imbunatatire a sunetului, in sensul sa-l "incalzeasca" un pic, sa nu mai sune asa digital cum suna de obicei gain-ul amplifurilor solid-state ? Dass, AndreiTone ?

Link to comment
Share on other sites

Ce ar trebui sa faci este sa bagi un preamp pe lampa direct in returnul de la eff loop. Astfel vei bypassa preampul SS din combo si vei folosi doar partea de putere. Acum trebuie sa vezi daca amp-ul tau suporta chestia asta (sint unele care nu-ti permit sa intri doar in return) Poti sa verifici cu orice procesor/preamp.

 

Ce vrei tu sa faci, sa bagi un preamp de microfon in serie cu preampul SS al comboului nu mi se pare deloc o idee buna. Si chiar daca ar merge nu cred ca vei simti nici o imbunatatire.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

nu, nu, nu... un preamp chiar pe lampi suna prost pe un final cu tranzistori. poate ceva mai bine decat SS pur, dar tot departe de adevar. spre exemplu, multa lume isi ia un preamp Marshall JMP-1 si intra cu el intr-un final cu tranzistori, dupa care se plang pe forumuri si-n alte locuri ca "nu suna". pai sigur ca nu suna! ele sunt concepute sa functioneze intr-un lant cu un etaj final pe tuburi!

eu zic ca cel mai bun lucru ar fi sa inlocuiesti in ampul tau toti condensatorii ceramici (acestia sunt primii care strica tonul) cu altii de aceeasi valoare dar din styroflex sau mylar. apoi, daca sunt integrate inauntru (mai mult ca sigur), trebuie inlocuite cu altele (preferabil de la firma BurrBrown). schimbarea va fi mult mai mare decat de la un preamp pe tuburi.

 

...si un mic PS: nu e nimic digital intr-un amp SS, numai daca cumva are incorporat vreun procesor de efecte. semnalul este tot analog...

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Sunt de acord cu mibu. Din experienta mea amplificatorul de putere pe lampi este cel care "incalzeste" sunetul si nu lampile din preamp. Si dau ca exemplu Marshall Valvestate care are o lampa in preamp dar cleanul suna foarte sterp. Daca trebuie sa faci un compromis, ideea lui dass nu e rea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat un Ultragain de la Behringer si, desi nu suna rau, nu cred ca merge bine pentru chitara, cel putin nu pentru rock. E mai mult pentru microfon, si nu cred ca-l poti folosi pentru overdrive/distors.

 

Mircea, se gasesc undeva in Timisoara condensatori de styroflex sau mylar?

Offtopic : Multumesc pentru linkurile de la "rack-doktor", foarte interesante, dupa cum extrem de interesante sunt si discutiile pe care le purtati pe hardrock.ro!

Edited by bogdan
Link to comment
Share on other sites

Merci tuturor care au raspuns; se pare ca nu-i o idee prea buna... Cred ca am mai pus o data intrebarea asta, dar poate voi n-ati raspuns: ce parere aveti despre amplificatoarele hibride (Vox VR, Hartke GT etc.) ?

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu unul am o parere destul de buna. Chitaristul meu umbla cu un marshall AVT (valvestate pentru restul lumii) si mi se pare ca suna foarte fain. Merita si banii.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

am cantat si io pe un AVT-50, head, printr-un cab marshall, nu stiu de care. ce pot sa spun, drive-ul e de toata rusinea, nu are nimic, decat zgomot, dar ma rog, fiecare cu ce ii place, cleanul insa e ok, nu am avut de ce sa ma plang, decat ca nu am ce face cu el :)

Link to comment
Share on other sites

ok. hibridele sunt ceva onorabil pentru bani mai putini, insa nu sunt "AIA"... cum spuneam in alte thread-uri, se pot imbunatati foarte mult prin inlocuirea condensatoarelor si a integratelor!

condensatoarele le gasiti la orice magazin serios de componenete electronice. daca nu au valorile necesare, se pot comanda. desigur, anumite valori nu le-am putut gasi la noi si a trebuit sa le comand de "afara", unde chiar si acolo erau greu de gasit - dar merita efortul! doar ca, daca ai multe piese de schimbat ajungi sa dai mai mult pe ele decat a facut scula in sine - dar iar zic ca merita (numai sa nu ajunga la pretul la care iti poti lua un amplif/preamplif all tubes)! ...

Link to comment
Share on other sites

pixi si acum pe bune tu ai vazut undeva un asemenea aparat? daca da te rog arata-mi-l si mie ca-s curios.

pai ce cosu n-ai auzit de preampuri bagate in power amp pe lampi :):)

 

un exemplu e jmp1 lui mibu varat in orice power amp pe tubes( cum de altfel are chiar el). in aceiashi constructie va exista unul facut de overdrive pt cineva care are preamp si tranzistoir si lampi cu posibilitatea alegerii intre ele, iar sectiunea de putere e all tube.

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

pai ce cosu n-ai auzit de preampuri bagate in power amp pe lampi :):)

 

un exemplu e jmp1 lui mibu varat in orice power amp pe tubes( cum de altfel are chiar el). in aceiashi constructie va exista unul facut de overdrive pt cineva care are preamp si tranzistoir si lampi cu posibilitatea alegerii intre ele, iar sectiunea de putere e all tube.

JMP1 e all tube dar ai dreptate uitasem ampul ala hibrid. Ce ti-e si cu oamenii astia , unii vor neaparat sa scape de tranzistori si altii ii doresc neaparat :)

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

nu, nu, JMP-1 este hybrid! distorsiunea se obtine dintr-o punte de diode (caracteristica pentru Marshall), iar tuburile sunt pentru "incalzirea" sunetului. vedeti aici http://my.opera.com/mibu/albums/ interiorul dupa modificarile de care spuneam...

 

combo-ul meu Hughes&Kettner Studio84 e si el o scula hibrida (desi are tuburi si in preamp...)...

 

in general, la buget mai restrans, solutia cea mai rezonabila este un preamp hibrid (sau nu, depinde ce noroc la asa ceva ai pe e-bay...) si un amplificator de putere pe tuburi.

o varianta, daca ai deja un head pe tuburi si vrei o diversificare a sound-urilor, sa-ti iei un preamp separat, care sa intre in etajul final. desigur, la orice varianta de acest fel ai nevoie de un looper/switcher performant, iar aici scorurile devind deja deranjante...

Link to comment
Share on other sites

pixi si acum pe bune tu ai vazut undeva un asemenea aparat? daca da te rog arata-mi-l si mie ca-s curios.

in anii 80 erea la mare moda statia hibrida,cu preamp pe tranzistori si final pe tuburi,niciodata nu am inteles de ce,ca odata ce au bagat traf de iesire si 2/4lampi de final,sa mai bage niste lampi in preamp mi se pare mult mai simplu,dar...cel mai vestit model eraMusicMan hibrid,facut de prin 75,76 parca,si canta pe el Clapton,si live,da culmea si in studio,oricum era in perioada cand proprietarul(si fondatorul)lui Music Man era Leo Fender,care stia ce e ala sound,ca nu cred ca le-o fi nimerit pe toate din greseala :) alta statie asa hibrida era Peavey classic 120,de care am avut si eu,dar nu prea era o mare chestie,si mai aveau asa statii si Kustom,si Carlsbro

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.