www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Protejati Urechile?


Guest Rayvann
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

De un timp încoace am observat ca devin uºor iritabil dacã stau prea mult la salã în zgomot. Acuma nu vã imaginați ca e cine ºtie ce. Poate am râs eu în gândul meu citind posturi gen "iți trebuie putere de mãcar 100w solid state ca sã cânți cu tobele", dar dacã mie imi țiuie urechile de la tobe bãtute lejer si 2 amãrâte de cuburi de 20w date la jumãtate din volum + bass, ºi asta dupã 2 ore doar... Parcã dintre "chitaristul surd" ºi "nechitaristul care încã aude" prefer a doua variantã (da, ºtiu, pot cânta acasa la mine în linºte, dar parca nu e la fel).

 

Dar pânã la urmã nu este important cât rezistã fiecare la sunete. Îmi imaginez ca o parte din voi iºi protejeaza urechile într-un fel sau altul. Eu am încercat cu dopuri de vata ºi m-am lãsat pãgubaº. Credeți cã se strâmba la mine aia de la farmacie dacã o întreb de dopuri de urechi? ªi la ce sã mã aºtept pânã la urmã? Se va reduce volumul sau voi auzi doar mai înfundat?

Link to comment
Share on other sites

Exista la farmacie dopuri de urechi si nu ride nimeni de tine daca intrebi. Problema lor este ca nu sint gindite pentru aplicatii speciale, si vor atenua in principal inaltele. Adica iti vei proteja urechile, dar iti vor deforma destul de mult sunetul.

Exista si dopuri de urechi pentru muzicieni, care ofera o atenuare mai mult sau mai putin liniara a sunetului. Eu nu am probat asa ceva pina acum, dar o sa o fac cu prima ocazie. Se gasesc si pe Thomann, stiu ca aducea si un user de aici unele, cel care aduce si corzi (gyzmo parca)

Link to comment
Share on other sites

Exista la farmacie dopuri de urechi si nu ride nimeni de tine daca intrebi. Problema lor este ca nu sint gindite pentru aplicatii speciale, si vor atenua in principal inaltele. Adica iti vei proteja urechile, dar iti vor deforma destul de mult sunetul.

Exista si dopuri de urechi pentru muzicieni, care ofera o atenuare mai mult sau mai putin liniara a sunetului. Eu nu am probat asa ceva pina acum, dar o sa o fac cu prima ocazie. Se gasesc si pe Thomann, stiu ca aducea si un user de aici unele, cel care aduce si corzi (gyzmo parca)

 

pai daca cele "normale" atenueaza inaltele... cele de "muzicieni" le altereaza pe toate si nu vei mai auzi nimic sau cum? :)

sunt si eu curios in aceasta problema, intrucat am avut "antecedente" :) (si senzatia nu e tocmai placuta :) )...

Link to comment
Share on other sites

sunt de alea custom , care se fac la clinici speciale si care se fac model unic pt urechea fiecaruia. La alea spui exact ce frecvente vrei sa iti scoata . Costa in jur de 6 milioane in afara . Stiu ca am intrebat si eu mai demult daca este vreo clinica la noi care face , dar se pare ca nu stie nimeni . Daca aflati ceva sa imi spuneti si mi va rog !

Link to comment
Share on other sites

pai daca cele "normale" atenueaza inaltele... cele de "muzicieni" le altereaza pe toate si nu vei mai auzi nimic sau cum? :)

sunt si eu curios in aceasta problema, intrucat am avut "antecedente" :) (si senzatia nu e tocmai placuta :) )...

 

Probabil ca atenueaza liniar, adica nu iti atenueaza doar inaltele, ci toata plaja de frecvente uniform.Am incercat niste doape de astea simple de la farmacie, si intr-adevar nu auzi asa de tare cinelele de exemplu. Incercati :(

Link to comment
Share on other sites

Eu am niste dopuri,aduse de niste rude din afara!!! sincer nu se aude nimik !! le bagi si bati toba mare langa ureche si intrebi....."ai spus ceva??"

Link to comment
Share on other sites

pai daca cele "normale" atenueaza inaltele... cele de "muzicieni" le altereaza pe toate si nu vei mai auzi nimic sau cum? :)

sunt si eu curios in aceasta problema, intrucat am avut "antecedente" :) (si senzatia nu e tocmai placuta :) )...

 

Cele normale atenueaza doar inaltele, celelalte atenueaza liniar, astfel incit vei auzi totul mai incet, nu doar inaltele, pastrind astfel spectrul de frecvente original. Evident asta in teorie, practic nu exista atenuare liniara, exista doar in limitele acceptabilului.

 

Eu mai folosesc uneori dopuri speciale Alpine.

 

Verifica www.alpine.nl (si switch pe limba engleza)

 

Par interesante, de unde le-ai luat? Esti multumit de ele?

Link to comment
Share on other sites

Sunt multumit, atenueaza exact ce trebuie.In contextul unei formatii in sala de repetitii e chiar bine, mai ales daca spatiul e mic.De luat le-am luat din Austria, pentru vreo 20 eur (cred).

 

Pe de alta parte, nu pot sta mereu cu ele din mai multe motive:

- nu e bine sa ai urechile acoperite prea mult timp

- nu mai auzi la fel de bine.Sunetul e mai infundant (ceea ce e si normal)... in context-ul de scena mai ales in tarisoara noastra nu prea le poti folosi pentru ca risti sa nu-ti mai auzi colegii.

 

Overall, le folosesc mai ales cand merg la concerte, imi permit sa stau in fata PA-ului sa inteleg tot ce se intampla :)

Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

am un microcub de 2w. cant cu el intr-o camera de camin si mai mult de o treime nu pot da volumul pt ca e mult prea tare. pt a nu ma trezi cu gardianu la usa(sta la 2 etaje sub mine dar ma aude) bag castile. asa pot canta cat vreau. insa ideea de a avea probleme auditive ma cam ingrozeste pt ca deja am o MARE nevoie de ochelari. daca la 19 ani sunt asa de rablagit...ce dreaq fac la 50? Dupa timp indelungat ma dor si pavilioanele urechii, cred ca de la casti. nu merita sa te "mutilezi" astfel, aveti grija mai ales ca majoritatea dintre noi stau cu multi watti in ceafa la repetitii sau concerte

Link to comment
Share on other sites

Le-ai comandat de la aia sau stii o sursa mai aproape de noi ?

 

M-am plictisit de citiva ani buni sa mai incerc intermediari. Cut out the middle man :) Le-am comandat direct. Probabil ca la comenzi mai mari obtineam un pret sensibil mai bun. Acum daca stau sa ma gindesc un set o sa ma tina macar un an, asa ca nu ma mai uit ca au iesit la 50 de lei in loc de 40 sau mai putin. Daca vrei un set, da-mi un buzz pe mess. Ma pot lipsi de unul pentru tine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm

eu folosesc dopuri de la farmacie. e destul de binisor cu ele, afecteaza considerabil sunetul dar macar am urechile protejate. daca nu aveti alta optiune, recomand cu caldura.

Link to comment
Share on other sites

M-am plictisit de citiva ani buni sa mai incerc intermediari. Cut out the middle man :) Le-am comandat direct. Probabil ca la comenzi mai mari obtineam un pret sensibil mai bun. Acum daca stau sa ma gindesc un set o sa ma tina macar un an, asa ca nu ma mai uit ca au iesit la 50 de lei in loc de 40 sau mai putin. Daca vrei un set, da-mi un buzz pe mess. Ma pot lipsi de unul pentru tine :)

 

 

vreau sa comand si eu tot 4 seturi dar vad ca la Billing Adress nu este trecuta si Romania :) ... tu cum ai dat comanda?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
M-am plictisit de citiva ani buni sa mai incerc intermediari. Cut out the middle man :) Le-am comandat direct. Probabil ca la comenzi mai mari obtineam un pret sensibil mai bun. Acum daca stau sa ma gindesc un set o sa ma tina macar un an, asa ca nu ma mai uit ca au iesit la 50 de lei in loc de 40 sau mai putin. Daca vrei un set, da-mi un buzz pe mess. Ma pot lipsi de unul pentru tine :(

 

Grozav.. România nici mãcar nu este pe lista de țãri în care poți comanda :)

L.E. :) Moldova în schimb este...

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

am mai cautat putin si am dat peste acest site de unde se pot cumpara foarte multe "dopuri de urechi" :) cu specializari (muzicale, de inot, chiar si pentru sforait :) ).

am vazut ca este posibil sa comanzi si in romania.

nu stiu insa cat este de "safe" si plata se face cu cardul si nu prin ramburs.

 

 

LE: daca da cineva comanda si le primeste in siguranta sa spuna :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
am mai cautat putin si am dat peste acest site de unde se pot cumpara foarte multe "dopuri de urechi" smile.gif cu specializari (muzicale, de inot, chiar si pentru sforait :) ).

am vazut ca este posibil sa comanzi si in romania.

nu stiu insa cat este de "safe" si plata se face cu cardul si nu prin ramburs.

 

post-3017-1203369220_thumb.jpgpost-3017-1203369313_thumb.jpg

Mã gândesc sã pun niºte bãnuți pe un card ºi sã încerc. În poza apare prețul pentru livrare în 10-14 zile (zic ei). Alternativ, se poate livra în 3-5 zile, dar apoi costa livrarea mai mult decât produsul...

Acum sa vãd cum fac cu cardul în valutã, care altminteri îmi este inutil. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
mai bine iei setul "family", care contine 3 seturi de dopuri, intrucat se incadreaza la categoria >$50 ($67.95) (asta in cazul in care dispui de fondurile necesare) si din cate am citit pe acolo se face o reducere la transport .

Nu e vorba de bani... dar aº prefera ca în caz de țeapa sã nu iau țeapa la un family pack. Si oricum, n-aº vrea sa descopãr ca poate îmi trebuie mãrime dinaia micã, sau poate un set de la o alta firma. Aº prefera sa vad dacã chiar îmi sunt utile chestiile astea, sau daca ar fi mai bine sa rog lumea sa cânte unplugged si cu prosoape pe tobe :). Oricum, un set dinãsta nu ar trebui sa ma țina macar vreun an de zile? Þin sã mentionez ca cel mai des aº avea nevoie de ele o data pe sãptamâna, în rest acasã când repet am bunul simț sa nu trezesc vecinii de la peste 3 etaje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.