www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Despre 65 Fender Deluxe Reverb Reissue


gombotz
 Share

Recommended Posts

momentan am un deville 212 pe care ma gandesc sa-l vand si sa-mi iau ceva din clasa black face reissue.

Ma atrage deluxe ptr ca este mai usurel si mai accesibil ptr cantarile mele (majoritatea cluburi)

Initial am vrut Super reverb reisuue, dar este mai greu decat deville, care oricum m-o rupt, iar de twin reverb reissue nici nu se mai pune problema (este animal).

Link to comment
Share on other sites

A folosit careva 65 fender deluxe reverb reissue?

Ce parere aveti?

Mi se pare micut 22 W.

Oare cum face fata la cantari prin cluburi, ca pe scene mari oricum faci monitorizare.

 

Numai daca se canta fin , cu simt in trupa .Am incercat cateva Fender si am auzit si pe alti din sala , suna foarte bine au difuri cu SPL mare .Daca ai un dif bun la 22W poate sa sune mai tare decat o statie de 60W cu dif cu SPL mai mic cu 4dB .

 

Pe scena mare trebuie s-o pui langa ureche , sus pe ceva lada si e OK.Altfel n-o auzi chiar bine.Doar daca exista monitoare supe ce redau si chitara bine.

 

Avantajul este ca poti sa-l dai la maxim si ai sensibilitate , raspuns si overdrive super bun .

Link to comment
Share on other sites

ok am inteles. ii dai maxim volum iti intre pe overdrive si ca sa ai clean jonglezi cu volumul chitarii.

 

Dar oare nu se simte prea tare diferenta intre drive si clean cand jonglezi cu butonul de vol a chitarii?

 

Ampul asta dat la maxim e destul de tare, dar nu tare la modul neplacut. E fix potrivit. Are overdrive de finali (care mie personal imi place f tare pentru ca are 6v6, preferatele mele) si daca dai volumul chitarii in jos se curata superb, diferenta e naturala si nu scade si in volum. E ampul perfect pentru cine cinta clean si clean fortat. Absolut fenomenal, si dupa parerea mea cel mai bun produs Fender.

Link to comment
Share on other sites

ok am inteles. ii dai maxim volum iti intre pe overdrive si ca sa ai clean jonglezi cu volumul chitarii.

 

Dar oare nu se simte prea tare diferenta intre drive si clean cand jonglezi cu butonul de vol a chitarii?

 

de la putrere maxima RMS pana la overdriave complect (pana la semnal rectangular ce nu se intampla!)

 

este o crestere de putere radiata efectiv de P*1,42 =22*1,42=31W cea ce este o crestere de 1,5 dB aproape insesizabila ca si tarie .

 

In regim overdrive sa zicem ca ai 1dB crestere cea ce este aproape insesizabil ptr urechea umana.

 

Dar timbrul si consistenta tonului eset mai buna , compresia da o perceprie de volum mai mare deoarece toate sunetele vor suna mai balansat si cu o prezenta constatna.

 

Ca sa auzi dublu de tare un sunet trebuie sa ai un castig de 10dB =10*P=220W in cazul acesta .

 

22W<----10dB---->220W

 

asa ca 22W<---1dB----27W ar fi posibil in regim de overdrive in cazul nostru.

 

cea mai mica diferenta auzibila clar ar fi 3dB , 22W<----3dB---->44W o dublare a puteri aduce o crestere de 3 dB

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.