www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tokai LS80F sau alternativa ?!


Guest cdaugustin
 Share

Recommended Posts

Guest cdaugustin

Salut,

 

Iaca in sfarsit am adunat niste bani (vreo 650 de$)(nu tin sa ii dau pe toti totusi) si iaca ce as vrea sa imi cumpar:

 

o Tokai LS80F (made in japan, gibson like)

 

http://www.ishibashi.co.jp/webshop/guitar/tokai/ls80f.htm

 

adusa prin Ninja ajunge cam la 650 -700$ (incert din cauza vamii)

are reviews super pe harmony central (dealtfel ca toata gama tokai)

 

acum intrebarea este cat ii de riscant sa o aduc in tara? (transport din tara straina in .ro, si transport de la bucuresti la iasi).

 

Mai mult, ce alternative am? (nu ma intereseaza ca chitara sa fie brand new, dar sa sune bine si sa pot canta pe ea calumea) (eu cant/vreau sa cant blues, rock (60s --> 90s) poate un pic de jazz mai incolo :).

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

E foarte misto. Vorbeste cu Ninja sa te directioneze ca alternativa si catre niste Edwards. E un brand al celor de la ESP care fac copii dupa "clasice" Parca erau un pic mai ieftine si aveau doze Seymoure Duncan. Eu am fost foarte aproape sa imi iau una din asta.

cea mai buna alternativa este Epiphone.Am fost 3 ani reprezentant esp in ungaria,si,crede-ma Edwards asta nu prea prezinta mare lucru,Am incercat si Tokaiul asta si am fost foarte dezamagit,mai ales ca in comunism se auzea ca e mai bun ca Gibsonul.nici o copie de Les Paul care nu e din mahon si nu are gatul lipit nu trebuie luata in considerare,ca poa sa aiba dozele bobinate de Orville Gibson himself si tot nu are nici o legatura cu soundul de Les Paul(Orville Gibson a trait la finele anilor 1800),mai bine ziceam Seth Lover,inventatorul humbuckerului.Un Epiphone este din aceleasi materiale ca un Gibson,doar ca totul este un pic mai prost,mai ales electronica,dar e mai usor sa upgradezi niste doze,decat sa vinzi o chitara proasta.Parerea mea.Acuma asta-i un Tokai de lux,care e din mahon,sau cel putin asa zic ei,dar tot mai bine Epiphone,zic eu

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea.Acuma asta-i un Tokai de lux,care e din mahon,sau cel putin asa zic ei,dar tot mai bine Epiphone,zic eu

Nu toate Tokai-urile sint facute in Japonia. Asta da. Oi fi incercat un Korea sau China.

 

Sunt de acord cu Rares... cea mai buna copie de Gibson este Epiphone. E simplu sa-i schimbi dozele sau daca ai noroc, poti sa prinzi in Germania la oferta sau pe ebay un Epiphone Elitist care ajunge ca sound si performante destul de aproape de original.

:) Si asta ce-are? Epi Elitist e facut in Japonia, daca nu stiati.

 

E foarte misto. Vorbeste cu Ninja sa te directioneze ca alternativa si catre niste Edwards. E un brand al celor de la ESP care fac copii dupa "clasice" Parca erau un pic mai ieftine si aveau doze Seymoure Duncan. Eu am fost foarte aproape sa imi iau una din asta.

Sau Grass Roots.

Edited by NiNjA
Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

salut

eu caut o chitara care sa fie foarte buna ca lemn si constructie (dozele si electronica se poate schimba in momentul in care am bani din nou) cam asta era ideea.

iar tokaiul de care vorbim este din mahon, set neck, rosewood. (unles aia de pe site ne pacalesc, thou nu cred).

o alta alternativa ar mai fi http://www.music123.com/Epiphone-Elitist-L...p-i114911.music

(care se pare il pot lua din .ro direct cu probat and stuff cu vreo 650$)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.