www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[How To] Cum sa acordam chitara


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest emetal
acordajule e Standar E ...asa cum a zis si bassmann corzile de la cea mai groasa la cea mai subtzire tre sa fie E A D G B E.

Eu am AP Tuner 3 , si imi arata in dreapta asa, de la coarda groasa la cea subtire: E2, A2, D3, G3, B3, E4. Am acordat astfel incat in stanga sus sa-mi arate, in aceeasi ordine: E2, A2, D3, G3, Bb3, Eb4. E bine asa?

Link to comment
Share on other sites

Eu am AP Tuner 3 , si imi arata in dreapta asa, de la coarda groasa la cea subtire: E2, A2, D3, G3, B3, E4. Am acordat astfel incat in stanga sus sa-mi arate, in aceeasi ordine: E2, A2, D3, G3, Bb3, Eb4. E bine asa?

 

 

pai nu pt k esti cu un semiton mai jos pe ultimile 2 corzi...scapa de b-ul ala;) tre sa fie B3 si E4..b uirle inseamna bemol, # inseaman...diez :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest emetal

Pai nu gasesc fara bemol. Daca micsorez tensiunea in coarda ajunge la D4, iar daca o maresc mi-e sa nu se rupa :)

 

Edit:

Am gasit E4 si B3, am strans mai tare. Dar mi se pare ca e stransa destul de mult. Nu se rupe?

Edited by emetal
Link to comment
Share on other sites

Pai nu gasesc fara bemol. Daca micsorez tensiunea in coarda ajunge la D4, iar daca o maresc mi-e sa nu se rupa :)

 

Edit:

Am gasit E4, am strans mai tare. Dar mi se pare ca e stransa destul de mult. Nu se rupe?

nu man nu se rupe...asa tre sa fie...e4...e din otzel, stai calm, tine... D e Re...un ton intreg mai jos...

Link to comment
Share on other sites

Corzile bune sunt facute sa reziste! Pentru acordaj normal (in mi/E) se folosesc corzi de grosmea .009(cea mai subtire) - .042(cea mai groasa) (exprimate in sutimi de inci). Daca vrei acordaj mai jos (in Eb , D, C#, C) e bine sa folosesti corzi mai groase. Daca folosesti corzi prea groase pentru acordaj normal ele or sa fie rigide si o sa fie incomod sa canti. Daca folosesti corzi prea subtiri pentru acordaje joase corzile or sa fie prea lasate si se vor jovi de tastiera. Exista un echilibru in toate :) De notat ca toata povestea asta tine mult si de gusturile chitaristului/ei. Unii prefera corzi groase (Care suna ceva mai plin) pe cand altii vor corzi subtiri. Nu exista "asa e bine/asa trebuie" ci "asa imi place mie"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
am probleme cu acordarea...corzile sunt noi...au 2 zile...si cand o acordez dupa aia a 2 zi mi se dezacordeaza iar...mentionez ca, corzile sunt din nylon...de tensiune normala

 

nush daca e normal dar asa am patit si eu la inceput......chiar zilnic o acordam. pana se intind corzile klumea.....asa e :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

GOD DAMN IT .. CAND DADEAM DE coarda 3 SCRIA CA E D3 (coarda 4) SI AM MAI STRANSO NITZEL S-A RUPT ... E CRACIUN NICI NU E DESCHIS MAGAZINU :)( GOD DAMN IT , EU AM FOST ACORDATA DUPA URECHE ... iar cand dau de coarda 2 zice ca e A3(care nush ce e) , e destul de stransa nu prea maia m chef sa mai rupt una ... indicatii ?

Edited by Narco
Link to comment
Share on other sites

Guest Pop Ionut

EU folosesc asa numita metodã cu asa numitele noduri de coarda .

acordez coarda 5 apoi țin degetul pe coarda fara sa o apãs (tasta 7) o ciupesc si observ ca obtin sunetul E dupa care pot acorda prima coarda (asta e folositor pentru ca o sa observi ca daca iei degetul de pe coarda ea inca suna

 

Sunt noduri de coarda pe fiecare coarda la tasta 5,7 si 12 (12 e la mij. corzilor) ;(5 e la 1/4 din coarda);(iar 7 e pe acolo pe undeva)

Daca folosesti metoda de sus pe tasta 5 vei obtine un sunet cu 2 octave mai inalt decat sunetul obtinut prin ciupirea corzii libere.

Daca folosesti metoda de sus pe tasta 7 vei obtine un sunet cu 1 octava mai inalt decat sunetul obtinut prin ciupirea corzii in timp ce apesi coarda pe tasta 7.

Daca folosesti metoda de mai sus pe tasta 12 vei obtine un sunet cu 1 oct. mai inalt decat cel obtinut prin ciupirea corzii libere .

 

NU stiu sigur daca metoda asta merge la orice chitara (unele au gatul mai lung altele mai scurt si poate o sa trebuiasca tu sa gasesti nodurile de coarda la chitara ta)

Ei bine vei observa ca sunetele pe care le vei obtine prin aceasta metoda vor corespunde de la o coarda la alta.Sper ca m-am facut inteles tuturor.(poti acorda coarda la(A-5)prin folosirea unei surse sigure :diapazon,un sunet inregistrat la care ii cunosti frecventa)

asta folosesc eu cand nu am tunner-ul la mine sau nu sunt aproape de un computer .Sper ca nu am repetat ceva ce a fost scris deja.

Bafta la incercari!!!!

(pe chitara clasica trebuie sa mearga)

:):)

 

GOD DAMN IT .. CAND DADEAM DE coarda 3 SCRIA CA E D3 (coarda 4) SI AM MAI STRANSO NITZEL S-A RUPT ... E CRACIUN NICI NU E DESCHIS MAGAZINU :) ( GOD DAMN IT , EU AM FOST ACORDATA DUPA URECHE ... iar cand dau de coarda 2 zice ca e A3(care nush ce e) , e destul de stransa nu prea maia m chef sa mai rupt una ... indicatii ?

 

Sunt vechi corzile??

Daca-s vechi n-ai ce-i face trebuie schimbate macar odata la 8 luni(eu le schimb odata la 4)

Link to comment
Share on other sites

cam da sunt vechi ... ma miram pt ca nu era stransa chiar deloc f tare si am mai stranso putin si a sarit .. am sa ma ocup de corzi dupa sarbatori .

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Corzile de nylon se dezacordeaza destul de usor in general. Asta depinde si de temperatura mediului in care se tine chitara, de aceea este bine ca instrumentul sa fie tinut in toc, cutie pentru chitara. Legat de acordaj, se poate folosi unisonul mi, si, sol, re, La, Mi, sau daca exista clape, pian, orga electronica, e si mai usor de acordat chitara, si cel mai sigur. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hei...am downloadat programul de care ziceai. Oi fi eu :)  dar nu imi merge...:| si nu stiu cum sa il fac sa mearga...ce optiuni trebuie sa ii setez ? Eu vreau sa mi-o acordez ca pt un incepator...adica nu complicat cu toate notele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Obscene Extreme

trebuie cumva sa am vreun microfon special ca sa acordez o chitara clasica/acustica cu microfonul ?normal ca trebuie unu care sa capteze numai sunetul facut de cutia de rezonantza,dar exista vreunu specific...intreb din cauza ca am un genius din ala amarat,dar care imi indica bine frecventza la care se afla coarda

Link to comment
Share on other sites

clasica mea o acordez cu microfonul de la casti (10 ron din europa....).

trebuie sa setezi pe ce cale vrei sa intre sunetul (line-in ; mic ; cd-player - cam astea sunt obtiunile la ap-tunner) bagi mufa acolo unde ai setat, dai un volum decent (1/3 - asa e la mine) si apropii cat de mult poti microfonul de chitara.

 

bafta!

 

ce nu "diclesti" vezi poate te convinge si help`ul de undele chestii.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest vardary26
se ia un microfon.

se conecteaza la intrarea specifica din placa de sunet (mic in)

se instaleaza ap guitar tuner

se acordeaza chitara

 

 

desigur ce spun eu e pentru lenesi. recomandat este sa iti acordezi chitara dupa ureche. eu sunt unul dintre lenesi :)

 

 

Ap-tuner-ul meu oscileaza in permanenta... nu sta acul la 0... ce sa fie... si bineinteles nu recunoaste notele....

Link to comment
Share on other sites

Mai fratilor ,

Am citit toate topicurile - cu unele sunt de acord cu altele nu , dar pentru incepatori am urmatoarele sfaturi :

Bun ,aveti sau vreti sa achizitionati prima chitara - alegeti o chitara rece . Apelati la cineva care se pricepe la asta si ascultatii sfatul . va poate spune ce defecte are chitara si cat de mult falseaza . Nu cumparati chitare proaste in privinta intonatiei, nu o sa reusiti decat sa intrati intr-un cerc vicios al acordarii . Nu uitati ca sunteti la inceput de drum si trebuie sa va formati o ureche buna pentru a canta . Pentru acordare nu va bazati foarte mult pe tunere , eu inca nu am gasit unul care sa dea rezultate 100% . Exersati-va urechea si o sa aveti mai tarziu satisfactii mari .

Acum in privinta acordajului :

Acordati coarda 1- mi dupa un sunet de referinta ( Tuner ,pian ,orga , muzicuta sau chiar dupa o melodie care va place ).

Incercati sa acordati celelalte corzi dupa aceasta coarda , astfel erorile de acordaj vor aparea doar in raport cu aceasta coarda . de ex :in fretul3 avem sol in fretul 5 avem La in fretul 7 avem Si .

Ascultati piese muzicale care va plac cu arpegii de chitara , memorati sunetekle si o sa vedeti ca in scurt timp o sa obtineti rezulate . :)

Link to comment
Share on other sites

Drop D inseamna ca in loc de E B G D A E (acordaj normal in E(mi) ) coarda cea mai groasa (6 , E ) o acordezi D (re). restul corzilor raman la fel acordate. Deci rezulta a avem acordajul E B G D A D (de la cea mai subtire la cea mai groasa).

 

A -La

B -Si

C -Do

D -Re

E -Mi

F -Fa

G -Sol

 

Avantajul este ca poti prinde powerchorduri cu un deget si ca poti canta D5 cu o octava mai jos.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

altu cu dificultati la acordajul cu AP Tuner3, adica eu :), valori din dreapta sunt cele pe care mi le indica programu pe fiecare tasta...tin sa precizez ca am chitara bagata in Line-In si e data la volum maxim ca s'o "vada" programelu (ma refer mai mult la mi'ul subtire)

 

E4 - F4 (+00.1)

B3 - C4 (+00.2)

G3 - G#3 (+00.2)

D3 - Eb3 (+ 00.1)

A2 - Bb2 (-00.3)

E gros - E (-00.3)

 

ce este de facut?! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.