www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Improvizatie Superba


Guest byt3y0u
 Share

Recommended Posts

Guest byt3y0u

Dupa mult timp de chinuiala cu degetu meu mic fracturat , am reusit si eu sa scot ceva care imi suna si mie bine la ureche ... trist dar adevarat ...

Sper sa v-a placa !!! Si Chiar vreua sa ma criticati sa imi spuneti ce nu e bine si ce e bine.

chestii la care sa nu ma criticati : - calitatea mp3-ului ;

- si greseli mici , vreau sa va informez ca a fost pura improvizatie pe moment...

 

Salut! :)

Edited by byt3y0u
Link to comment
Share on other sites

Sint rai baietii pe forum, hein?

Nu pune la suflet, ci trage concluziile: e mult de lucru...dar ce este pozitiv este ca ai avut curajul sa pui bucatelele pe web, deci in principiu esti motivat.

Insa: uita un pic efectele, tu trebuie sa cinti, nu pedalele. Fii mai atent la lungimea notelor si exatitatea bendurilor...Ia-o molo si invata pentatonice si game blues, cinta-le peste backing-track-uri. Incearca sa faci muzica si nu sa uimesti turistii cu chitara.

Succes pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Dupa mult timp de chinuiala cu degetu meu mic fracturat , am reusit si eu sa scot ceva care imi suna si mie bine la ureche ... trist dar adevarat ...

Sper sa v-a placa !!! Si Chiar vreua sa ma criticati sa imi spuneti ce nu e bine si ce e bine.

chestii la care sa nu ma criticati : - calitatea mp3-ului ;

- si greseli mici , vreau sa va informez ca a fost pura improvizatie pe moment...

 

Salut! :)

 

omule, daca asta iti suna bina la ureche, atunci is curios, chiar foarte curios ce nu iti suna bine la ureche. Nu stiu de cat timp canti la chitara, dar mai ai mult de lucru. Incepe si tu mai cu inceputul, ca sa zic asa. Scoate-ti o metoda de chitara (sunt pe net destule, si unele chiar bune) si incepe cu acordurile de baza, cu gamele, cu modurile, cu teoria... si o sa vezi ca in cateva saptamani (daca te tii serios de treaba) o sa reusesti sa scoti improvizatii mult mai bune decat blasfemia asta sonora pe care tu o numesti improvizatie :). Tine-te de treaba si nu uita sa repeti cu mentronomul! Numai bine...

 

iti dau totusi 3 stelute, pentru incurajare :)

Link to comment
Share on other sites

Sint rai baietii pe forum, hein?

Nu pune la suflet, ci trage concluziile: e mult de lucru...dar ce este pozitiv este ca ai avut curajul sa pui bucatelele pe web, deci in principiu esti motivat.

Insa: uita un pic efectele, tu trebuie sa cinti, nu pedalele. Fii mai atent la lungimea notelor si exatitatea bendurilor...Ia-o molo si invata pentatonice si game blues, cinta-le peste backing-track-uri. Incearca sa faci muzica si nu sa uimesti turistii cu chitara.

Succes pe viitor.

 

+1. sunt de acord cu blooz!

Link to comment
Share on other sites

daca ti-se urca qadrenalina-n freza si creierul etse inundat de dopamina totu-i in regula.

 

tie sa-ti placa .

 

Nu te lasa , dar incearca mai sistematic .

 

Chiar nu se mai face de loc muzica in scoala ? Si la gradi se mai canta cumva .

 

 

caut ape forum si invata incet gamele majore , minore .Cu metronom incetrisor , in tempou lent .Cu timpul inveti si ti-se dezvolta auzul .

 

Cu vocea poti sa canti o melodie ? ca sa te controlezi sa auzi ca nu-i bine sau ca-i OK .

 

Poti sa folosesti si efectele ca sa nu te plictisesti dar sa inveti de la inceput.

 

Simtul ritmului al ai ,dar exerseaza cu metronom sa tii ritmul pe o perioada mai lunga si sa poti canta impreuna cu alt instrument .

Link to comment
Share on other sites

Guest byt3y0u

Hey multumesc B) ... inca astept criteri, cam dezamagit de atmosfera forumului...in fine ... gamele le-am facut cand m-am apucat de chitara prima data , acum zilele astea le-am repetat tot , m-am pus pe treaba ... mi-am facut rost de un prieten care vad ca au trecut cateva zile se tine de mine sa ma invete , foarte tare frate...;)) :)

Oricum zic si acuma daca nu s-a inteles , ce a fost inregistrat acolo a fost pe moment ... pe moment ce insemnand la mine : 2 beri in plus & ora tarzie :1st:)) ma dar ce ati sarit majoritatea cu gura pe mine , bai fratilor ...duce-ti-va si impuscati-va , NIMENI NU S-A NASCUT INVATAT :) !!!! Ne-am nascut toti cu vointa si frica !!! Asa ca lasati-o mai usor , nu zic numai de mine , dar si cu alti ...cum credeti ma ca se simt bietii oameni cand sariti cu gura asa pe ei ? Sper sa ma intelegeti ce vreau sa zic... :)

M-am uitat pe la fiecare 'destept' si mda...ce sa vezi...

Iar restu , apreciez faptul ca sunteti oameni buni ...

Hai sanatate! :(

Link to comment
Share on other sites

nu tre sa pui la suflet.ar fi fost mai bine daca ziceau toti:''vai..ce frumos..tine-o tot asa''?

eu zic ca nu

a..modu in care s-au manifestat unii(printre care si eu..chiar am crezut ca e la misto initial..imi cer scuze) e alta taina

incearca sa iei partile bune din ce s-a zis aici si dai inainte!

Link to comment
Share on other sites

Stii care este treaba?

Canti ce simti si ce vrei... Este foarte bine, mergi inainte, nu asculta daca cineva zice " uite, asta se cere"...

Daca vrei sa transmiti ceva este in regula, poti face "ce vrea muschii tai"... bravo!

 

Dar te rugam, nu ne face sa tresarim cu un titlu de topic gen "Improvizatie superba... " ca nu putem inghiti (asa pe burta goala).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Hey multumesc B) ... inca astept criteri, cam dezamagit de atmosfera forumului...in fine ... gamele le-am facut cand m-am apucat de chitara prima data , acum zilele astea le-am repetat tot , m-am pus pe treaba ... mi-am facut rost de un prieten care vad ca au trecut cateva zile se tine de mine sa ma invete , foarte tare frate...;)) :)

Oricum zic si acuma daca nu s-a inteles , ce a fost inregistrat acolo a fost pe moment ... pe moment ce insemnand la mine : 2 beri in plus & ora tarzie :1st:)) ma dar ce ati sarit majoritatea cu gura pe mine , bai fratilor ...duce-ti-va si impuscati-va , NIMENI NU S-A NASCUT INVATAT :) !!!! Ne-am nascut toti cu vointa si frica !!! Asa ca lasati-o mai usor , nu zic numai de mine , dar si cu alti ...cum credeti ma ca se simt bietii oameni cand sariti cu gura asa pe ei ? Sper sa ma intelegeti ce vreau sa zic... :)

M-am uitat pe la fiecare 'destept' si mda...ce sa vezi...

Iar restu , apreciez faptul ca sunteti oameni buni ...

Hai sanatate! :(

 

fara suparare dar luandu-ma dupa titlul atragator surpriza este MARE , si daca nu erai incepator ci mai avansat si cantai muuult mai bine dar "prost" te luam si eu la misto asa de la distanta .

 

Dar am vazut ca esti tare incepator si doar atat auzi deocamdata ...

 

atmosfera pe forum e super , daca ar avea sonor topicul auzi raseta ca la "Vacanta mare" , titlul /performanta 1:1000000

si este normal sa produca aceasta reactie.

 

Sunt aici chitarist extrem de talentati care canta foarte bine care sunt taxati ptru "greseli" minime in interpretare ce nici nu le sesizeaza numai un muzicant versat si cu experienta.

asa sa nu crezi depre cazul tau ca este unic..

 

Asta e nu-i nici o rusine , punete pe treba si incet vei progresa.

Link to comment
Share on other sites

Hey multumesc ... inca astept criteri, cam dezamagit de atmosfera forumului...in fine ... gamele le-am facut cand m-am apucat de chitara prima data , acum zilele astea le-am repetat tot , m-am pus pe treaba ... mi-am facut rost de un prieten care vad ca au trecut cateva zile se tine de mine sa ma invete , foarte tare frate...)

Oricum zic si acuma daca nu s-a inteles , ce a fost inregistrat acolo a fost pe moment ... pe moment ce insemnand la mine : 2 beri in plus & ora tarzie )) ma dar ce ati sarit majoritatea cu gura pe mine , bai fratilor ...duce-ti-va si impuscati-va , NIMENI NU S-A NASCUT INVATAT !!!! Ne-am nascut toti cu vointa si frica !!! Asa ca lasati-o mai usor , nu zic numai de mine , dar si cu alti ...cum credeti ma ca se simt bietii oameni cand sariti cu gura asa pe ei ? Sper sa ma intelegeti ce vreau sa zic...

M-am uitat pe la fiecare 'destept' si mda...ce sa vezi...

Iar restu , apreciez faptul ca sunteti oameni buni ...

Hai sanatate!

 

Flacau , ai venit cu inregistrarile astea ca sa fii criticat/apreciat sau pupat in cur(te) ?

Daca te-ai apucat de chitara sa atragi buci, dute si canta in fatza la buci, sau cheama una la tine si sigur o sa auzi ce vrei.

Sa nu te astepti niciodata sa fii apreciat dupa un nume gen "Improvizatie Superba", si vreo 5 mii de scuze ca "de fapt ca sa vezi ca ai inregistrat-o in timp ce erai high, si aveai mana amortita ca ai tzinut-o in cur(te) ca sa-ti tina de cald (crek a mai zis cineva ceva de genu :) )" decat daca ai un material care sa ne dea pe spate.

Uita-te pe la inregistrarile mele si gandeste-te ca eu inca sunt/ma consider incepator.

Eu zic sa nu ne mai trimiti pe toti sa ne impuscam ci mai bine dute tu si ia frumos chitara in mana ca daca ai petrece mai mult timp cantand fara 15 mii de efecte sau asteptand sa fii pupat in ( | ) pe forum ai sa vezi ca lucrurile o sa mearga mai bine.

Te rog sa intelegi ca asta a fost mai mult o critica cu adresa la persoana ta ca si personalitate si nu la modul cum ai cantat :).

La cantat pot sa zic pe scurt:

-simplut, simplut

-scapa de pauzele alea aiurea

-gaseste mai bine sa inveti sa canti o melodie sau sa incepi tu sa compui inainte sa improvizezi din aer. Pana si improvizatia are reguli :)

-mai posteaza, insa posteaza dupa ce ti-ai dat cat de cat interes. Daca ai umpik de respect pentru cei de pe forum, macar pune oleak mai mult suflet in ce canti si nu baga repede orice duma.

-imi plac unele tonuri

 

Numai bine, al tau

Inger isteric.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.