www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele mai bune voci feminine


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi-am amintit de o voce placuta dinainte de '90: Sorina Moldvai. O mai tine minte cineva?

Canta si folk, si rock (parca piese de Pocorschi) si alte genuri. Printre altele, io stiu ca ea trebuia sa cante albumul lui Adrian Enescu - Buna seara, iubito. Dar a plecat dracu' stie prin ce germanii si ... uite asa s-a lansat Loredana, gizas... pe saitul ei scrie altceva da'... cine-s eu sa fiu crezut? :)

Io am apucat sa ascult cateva piese originale de pe album la radio si va spun ca nu se compara ca ce a iesit pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Voi ma placeti?

 

welcome luiza.. te placem:D am niste prieteni care te-au vazut de curand in green hours parca... si mi-au zis c-a fost :) (si asta e de bine).

cat despre voci la noi.. nu-i chiar totul pierdut, mie-mi plac maria radu de la VanNoizz (care nu se vinde si nu seduce cu "sanii pe tava" :) ) si monica anghel.

Link to comment
Share on other sites

pt Luiza : ...sincer prima oara cand te-am auzit live a fost la concertul din Backstage d lansare a cartii jimi hendrix... si a fost f misto...ai o voce super sa vede ca iti place janis joplin :) ....si mie imi place...

 

acum...alte voci...as putea sa "intaresc" cateva care s-au spus deja : janis joplin, tracy capman, maria radu (vannoizz), monica anghel, ........si sa mai "adaug" : tori amos, witney houston, macy grey, tina turner , ...si ar mai fii ...dar ajung ...si oricum pt blues as alege o voce feminina ,...sigur. ( of course sa aiba si "atributiile" unei voci d blues)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Skyline

Outside (in no order whatsoever): Tracy Chapman, Madeleine Peyroux, Diana Krall, Beth Gibbons, Nicola Hitchcock (Mandalay), Joss Stone, Norah Jones, Louise Rhodes (Lamb), nu-mi aduc aminte numele tipei care a cantat o vreme cu Sneaker Pimps. Kelli something. Aaaaaaaand others.

 

D'acas': Aura Urziceanu and yes, Luiza Zan :) (am ajuns aici cautand Slang so I guess the shoe fits)

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit pe forum Skyline .. sper sa te simti bine aici si chiar sa inveti ceva .. asta daca te pasioneaza muzica .. inteleg ca da ... am fost la cateva concerte Luisa Zan ... jazz sau blues .. cu Slang sau in alte formule .. asa cum am mai spus ... are voce ... si se adapteaza usor la stiluri diverse.

 

Ascult acum Cat Power, o voce interesanta, piesele cam ciudatele dar interesante si ele ... Multumesc lui Jules ca mi-a dat ceva referinte despre vocea cu pricina, respectiv Chan Marshall

Link to comment
Share on other sites

Ascult acum Cat Power, o voce interesanta, piesele cam ciudatele dar interesante si ele ...

cu riscul de a fi pe langa subiect,

<Primarily an extension of alternative/independent rock, Sadcore is slow, fragile and gut-wrenching music made by and for the depressed. Themes of heartbreak, loss, and misery dominate the lyrics, and the music itself is resolutely downbeat -- the acoustic guitars that once defined '70s-era singer/songwriters certainly resurface here, but much of the music is far more dissonant and intense, conjuring much darker atmospheres and textures. Sadcore bands like American Music Club and Red House Painters channel their pain and suffering into music that is hauntingly beautiful -- the perfect soundtrack for solitary late-night listening.>

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=77:4588

 

Cat Power canta Sadcore :)

 

courtesy to glass

Link to comment
Share on other sites

Imi asum acelasi risc ... multumesc Jules sau glass cu litera mica ... sa inteleg ca am oarece inclinatii depresive ca pe aia cu "de ascultat noaptea tarziu" o stiam ... hmmm :)

 

Uite propun si eu niste voci feminine, chiar daca abordeaza un stil mai putin iubit de voi, sau chiar deloc iubit ... este vorba de o muzica mai speciala pentru mine si care se cheama Fado ... vocile recomandate formeaza cumva un triunghi de aur si este vorba de Cristina Branco / Misia / Mariza ... nu am uitat pentru cunoscatori de Amalia Rodrigues dar consider cele 3 voci ca pe cele mai cunoscute acum.

Recomand Cristina Branco totusi pentru acompaniamentul facut de chitaristii ei ... si vocea mai clara. Chitarile folosite, adica "chitara portugheza" este diferita de o chitara obisnuita, se acordeaza altfel decat chitara si are alta forma.

Link to comment
Share on other sites

De la noi de departe Corina Ungureanu si Paula Seling (bine..Aura Urziceanu a fost magistrala la vremea ei, Monica Anghel)

De la ei sunt multe, dar ce imi vine acum in minte: Mariah Carey (nu vorbesc despre ce canta, doar despre cum - tehnica si o tona de talent), Whitney Huston, solista de la Nightwish (imi place Nightwish dar nu m-a interesat niciodata cum o cheama :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

o descoperire recenta.. Queen Adreena, indie rock, o trupa interesanta.

bucata de review: ‘Queen Adreena delight with their unearthly mesh of banshee rock, jazz and Zeppelin style riffery.’

va recomand sa ascultati varianta lor de "jolene" si dupa aia "pretty like drugs" pentru iubitorii de chestii ciudato-demente :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guesswho

dap.. e singer/songwriter, piesele sunt mostly la pian, deci cred ca si orchestratia - "trupicica" :) ii apartine.

recomand un shadowboxer la inceput.. si dupa aia un criminal, paper bag, mistake :)

 

aloha.....recomand cu caldura JORANE(cello si voce) in mare voga in Canada...MEREDItH MONK(reprezentanta a curentului minimalist in America din cate stiu eu bine, s-ar putea sa ma insel)MARITZA :) ...imi place ce presiune are pe voce....atitudine....big mama....stari foarte interesante propun cei de la MADRE DEUS--asa voce angelica mai rar....mie personal mi-a atras atentia vocalista de la LHASA...prin ei un nou concept se propune in ceea ce priveste FADO--si in acest caz vocea face mult..gata cu tehnica vocala..dupa una ca ARETHA FRANKLIN...eu zic ca starea conteaza...atentie nu mai vorbim despre voci ci despre concepte de voce...sau poate sunt eu o persoana prea sofisticata...Deci pe langa voce....mai ramane si alchimia cu care ti-o educi....daca ti-am atras atentia give me an answer

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

alchimia, frumos spus. sunt de aceeasi parere, desi nu ma gandisem niciodata la alchimia unei voci :)

starea...si intentia cu care canti..poate felul in care traiesti, toate fac o voce sensibila

Link to comment
Share on other sites

Guest guesswho

....cred ca asa cum esti ca om...asa te dezvalui si pe scena....desi unii ignora progresul pe celelalte sectoare.Tot se vede cand pasesti pe scena...si ce ai mancat la pranz :) (just a joke)...CONTEAZA....de la cum arati...si nu vorbesc de o industrie a imaginii......la cum privesti...la cum canti...S.A.

CE zici de laurie anderson (e cool show-ul ei...are ca backing vocal pe peter gabriel...este fain de vazut..ca se intampla un sincretism interesant acolo)...dar de joni mitchell..(prea multi o adora...si eu printre ei)......si iva bittova propune spectre interesante...dar CECILLIA BARTOLI...oooaaaa este extraterestra femeia aia...oricum o dragoste veche ...fara leac pt mine.... este sarah vaughn.....si nu este de ignorat nici ce a dat brazilia ca parfumuri de voce...trebuie un rafinament special pentru BOSSA-NOVA...i love good music...and beein' on stage...WARM HUGS

post-1092-1137613417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Candice Night in zona rock? :)

 

Solista cu care colabora Mike Oldfield (na, am lapsus) mi se parea deosebita.

 

 

 

Maggie Reilly

Link to comment
Share on other sites

O da , are un timbru special. Combinatia Oldfield+ Maggie Reilley e bestiala ( e vorba de albumul crises : http://en.wikipedia.org/wiki/Crises )

 

 

 

Si nu numai Crises.

Maggie Reilly a aparut constant cu cel putin o piesa pe mai toate albumele scoase de Oldfield de la "Five Miles Out" incoace.

Are o voce foarte buna care se potriveste cu sound-ul special al chitarii lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.