www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Legata De Chei


Solarograma
 Share

Recommended Posts

Fratilor,vreau sa-mi achizitionez: http://www.thomann.de/de/sperzel_mechanik_33_trimlok_ch.htm

 

am 2 intrebari daca ma puteti lamuri:

una,daca sunt compatibile cu Chitara mea Johnson JS-910 copie Les Paul,aveti si ceva poze pe aici si

doi daca sper ca am inteles eu corect de la varianta in limba engleza trimlok= "blocator" ;ca atunci cand sunt acordat mai jos de regula in SI sa nu mi se mai dezacordeze asa de repede si sa stea tzepene la locusorul lor :)

 

Al vostru devotat,

Multumesc

post-4996-1202311950_thumb.jpg

post-4996-1202311971_thumb.jpg

post-4996-1202311991_thumb.jpg

post-4996-1202312008_thumb.jpg

Edited by longobarza
Link to comment
Share on other sites

mersi de lamurire,

ideea este ca "tunata" corespunzator chitara chiar suna bine,adika nishte doze Seymour Duncan Sh-2&4,potentiometre ca lumea si cheile astea cred ca pot face o chitara "bunicica",lemnul de mahon masiv e foarte bun si asigura un sustain fainutz,am vrut sa-mi iau altceva dar avand in vedere ca schimb aproape tot de pe ea ca sa-mi pun cam ce imi place mie...nu cred ca are rost sa o vand si sa-mi iau altceva.

Nici dozele Emg de pe ea nu suna rau,clean-ul e chiar bestial,dar stii cum e fiecare cu piticii lui :)

Link to comment
Share on other sites

Fratilor,vreau sa-mi achizitionez: http://www.thomann.de/de/sperzel_mechanik_33_trimlok_ch.htm

 

am 2 intrebari daca ma puteti lamuri:

una,daca sunt compatibile cu Chitara mea Johnson JS-910 copie Les Paul,aveti si ceva poze pe aici si

doi daca sper ca am inteles eu corect de la varianta in limba engleza trimlok= "blocator" ;ca atunci cand sunt acordat mai jos de regula in SI sa nu mi se mai dezacordeze asa de repede si sa stea tzepene la locusorul lor :)

 

Al vostru devotat,

Multumesc

 

De la nici cele mai proaste chei din lume nu se dezacordeaza chitara si nici cele mai bune si scumpe chei nu tin acordajul mai bine !!! Nu are nici o problema cheia cu pierderea acordajului !!!

 

Singurul loc unde poate afecta acordajul ar fi modul de prindere si infasurare al corzilor.DAR si acest lucru este valabil doar la chitare cu Vibrator si fara menghina la Headstock , ca in care la slabirea tensiuni corzilor la un bombdive spirel ede pe cheie se slabasc si la revenire cand tensiunea creste se poate sa sara o spira si sa se aseze in alta pozitiie astefel dezacodand coarda.

 

Deci numai si numai la chit cu vibrator si fara menghina la headstock ai nevoie de chei cu prinderea corzilor mai "buna"

 

de exemplu chei Willkinson cu doua orificii prin nut-ul cheii , una deasupra celeilalte la 90 Grd una fat ade cealalta.Treci coarda prin amandoua orificii si dai doar o singura spira la acordaj , in acest caz nu se mai lasa coarda caci nu are spire care sa sara una peste alta.

 

Alte probleme duc la dezacordaj la o chitara fara vibrator.

 

Gatul chitarei este din lemn ce lucreaza la temperatura si se incovoaie se stramba usor rezultand o continua schimbare a tensiuni corzilor .

 

Un remediu poate fi reglarea corecta a "trus rod"-ului ( bara de otel din gat) ca sa "tina gatul mai stabil.

 

Alta cauza este intindereea si "asezarea" corzilor .Pana nu se "aseaza "corezile noi te cordezi incontinu.Dup acea tuningul tine mai mult , pana se intinde coarda de tot si nu se mai poate acorda octava.

 

Nu cheile-s problema!

 

Roata dintata poate misca melcul helicoidal , dar helicoidalul nu poate misca roata dintata!!! asa ca cheile nu lasa din tensiune.

 

O singura problema ar ma putea fi , sa nu fie cheile montata fix ,m si surubul de blocare sa aibe joc , in acest caz toata cheia se misca si poate sa rezulte dezacordaj .Acest lucru al poti verifica miscand cu mana de chei ca sa vezi daac nu se rasuceste tot corpul fata de headstock.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare foarte logic si adevarat ceea ce spune Karpi...ma intreb atunci de unde si pana unde aceasta adevarata moda cu locking-tuners...toate firmele mari (schaller, sperzel, gotoh, grover,etc) fac locking-tuners...s-ar fi complicat ele degeaba daca nu erau ceva avantaje legate de faza asta cu blocarea ?

Link to comment
Share on other sites

cu temperatura stiu,ca am mai patit-o si pana la urma cred ca asta este problema majora,oricum cand sunt acordat in MI nu am probleme majore si nici in RE,necazurile mele sunt daca cobor in SI; nici cum nu reusesc sa stabilizez un acordaj cat de cat decent...are vreo importanta daca folosesc corzi de 0.10? stiu ca pt acordaje din astea trebuie 0.11-12,ma gandesc ca si asta poate sa fie o cauza...

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare foarte logic si adevarat ceea ce spune Karpi...ma intreb atunci de unde si pana unde aceasta adevarata moda cu locking-tuners...toate firmele mari (schaller, sperzel, gotoh, grover,etc) fac locking-tuners...s-ar fi complicat ele degeaba daca nu erau ceva avantaje legate de faza asta cu blocarea ?

 

Am si eu locking tuners si avantajul este rapiditatea cu care schimbi corzile, nu are nici o legatura cu acordajul. Bagi coarda, o blochezi, tai capatul ramas (daca vrei) si incepi sa acordezi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.