www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dilema Scule Inregistrare


Guest JuiCe
 Share

Recommended Posts

Salut , sa ma prezint mai intai , cu toate ca nu cred ca e neaparat necesar:)

Ma numesc Negrean Marius si sunt nou utilizator al acestui forum.

Am citit destule opinii in legatura cu inregistratul acasa si nu m-am lamurit cu anumite chestii.

Avand in vedere faptul ca acasa nu prea se poate sa ai o camera antifonata etc, am observat undeva ca e eficient modul de inregistrare cu doua microfoane ieftine , asezate coaxial fatza in fatza , la o anumita distanta , ambele trase printr-un preamplificator cu 2 canale.

Initial am vrut sa-mi iau un microfon mai scump, dar dupa ce am studiat putin, m-am gandit sa iau 2 microfoane identice la 1 mil ambele (ceva d-alea de canta la ele lautarii prin carciume) si un preamplificator/mixer prin care sa le trag ambele simultan , si asa sa trag vocea. (vocea trasa va fi gen rap/hiphop, nu neaparat cantat pe note)

Daca am incercat sa trag cu microfoane normale de calculator, sau de la casti , doar fasaituri si baraituri , si toate cele neplacute obtzin , nu prea e vocea "plina" sa zic asa "in your face".

Placa de sunet e una 8.1 realtek

As rezolva ceva daca fac asa?!

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut , sa ma prezint mai intai , cu toate ca nu cred ca e neaparat necesar:)

Ma numesc Negrean Marius si sunt nou utilizator al acestui forum.

Am citit destule opinii in legatura cu inregistratul acasa si nu m-am lamurit cu anumite chestii.

Avand in vedere faptul ca acasa nu prea se poate sa ai o camera antifonata etc, am observat undeva ca e eficient modul de inregistrare cu doua microfoane ieftine , asezate coaxial fatza in fatza , la o anumita distanta , ambele trase printr-un preamplificator cu 2 canale.

Initial am vrut sa-mi iau un microfon mai scump, dar dupa ce am studiat putin, m-am gandit sa iau 2 microfoane identice la 1 mil ambele (ceva d-alea de canta la ele lautarii prin carciume) si un preamplificator/mixer prin care sa le trag ambele simultan , si asa sa trag vocea. (vocea trasa va fi gen rap/hiphop, nu neaparat cantat pe note)

Daca am incercat sa trag cu microfoane normale de calculator, sau de la casti , doar fasaituri si baraituri , si toate cele neplacute obtzin , nu prea e vocea "plina" sa zic asa "in your face".

Placa de sunet e una 8.1 realtek

As rezolva ceva daca fac asa?!

Multumesc anticipat

 

doua microfoane identice pozitionate din doua parti la 90 grade unul fata de celalalt ( ca un varf catre sursa sonora)

 

Problema cu paraituri scartaitri vine de la nereglarea volumului de inregistrare .Trebuie sa alegi distante optima dintre tine si microfoane .Trebuie sa faci inregistrari de proba ca sa setezi volumul optim .

 

Este cam greu sa te inregitrezi singur dar pe PC in programul cu care inregistrezi vezi forma de unda desenata in "track" si urmaresti sa nu iasa peste cele doua linii de volum maxim admis .

 

urmaresti indicatorul de mivel VU metru de la softul de inregistrare sa nu bata in rosu.

 

Nu stiu daca Realtec are compresor sau nu pe intrare , daca are ptr inregistrare trebuie setat pt voce

"cantat voce"( voice compresor)

 

daca ai inregistrat corect ritmic si ca interpretare DUPA acea prelucrezi vocea cu tot felul de "efecte"

 

compresor,limitator, hall/reverb/echo, ...EQ ,panoramari etc etc ...

 

Cele doua microfoane trebuie sa aiba o banda de fercvente buna ..sa aiba inalte si joase .

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa intreb urmatoarele chestie:

urmatorul preamp

http://www.zzounds.com/item--BEHMIC200

Are compresor de voce? prin line-in , introduce in calculator o calitate buna a vocii ? sau cel putin multumitor de buna

Nu doresc sa introduc microfonu direct in placa de sunet, ci sa le trec prin preamp

Am sanse sa scot sunet cu microfoane d-alea de la magazinu chinezesc ?(am specificat 1 mil ambele in pereche).

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa intreb urmatoarele chestie:

urmatorul preamp

http://www.zzounds.com/item--BEHMIC200

Are compresor de voce?

 

Da ,are . daca maresti poza o sa vezi ca pe partea dreapta a butonului din dreapta , scrie "limiter"(compresor) , si la ora 1 , mascat de acelasi buton este inscriptionat "vocal" .

Juice , vocea este destul de greu de inregistrat la calitate buna , majoritatea celor pe care ii asculti pe cd-uri folosesc microfoane de studio care costa mii de dolari. nu stiu exact cam ce calitate vrei tu sa obtii , dar cu bani putini iti va fi foarte greu.

Un microfon decent si ieftin ar fi ACESTA

Succes!!

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

Asa e sorin:) stiu cum e cu astia cu se aud pe CD-uri.

Nu doresc neaparat sa scot calitate nu stiu cat de profesionala, dar cat sa se poata asculta placut pe o piesa , iar vocea sa se integreze bine in negativ, sa se muleze frumos , cred ca intelegi ce zic.

Daca incerc sa trag direct cu microfonu in placa de sunet, rezulta o voce total aiurea, frecvente aiurea, si nu se muleaza deloc pe negativ , parca se aude in alta dimensiune, e ceva ce nu prea se poate explica :) doar auzi ca ceva nu suna cum trebuie nici pe jumate

Ce ma bate acum gandul e sa cumpar preamul urmator ( preampul ce l-am dat mai sus ca link l-am dat gresit, nu ala vroiam sa-l iau ci asta

http://www.zzounds.com/item--BEHT1952)

Si sa incerc cu 2 microfoane ieftine(noname) pozitionate cum mi s-a zis si am auzit , la 90 grade de sursa vocala

Sunetu captat de microfoane sa treaca prin preamp, sa fie modificat astfel incat sa iasa ceva cat de cat frumos si acceptabil

is curios daca ar da cat de cat randament , sau as da 5 milioane degeaba :) , cam atat ar costa sa incerc

Link to comment
Share on other sites

Ala nu e preamp, e compresor. Si oricum nu e grozav.

Nu stiu de unde ai auzit tu asta cu 2 microfoane, dar e o prostie. Ce spui tu e o anume tehnica de inregistrare stereo, care nu are nici un sens atunci cind tragi vocea.

Ca sa faci o treaba ok, ia-ti o interfata audio externa (Toneport, M-audio, Presonus). La aprox 5-6 mil ai si preampuri de microfon mai mult decit decente si o interfata cu convertoare de 10 ori mai bune decit orice placa de sunet onboard). Si majoritatea au si efecte DSP, inclusiv compresor pe care il poti folosi cind inregistrezi.

Link to comment
Share on other sites

dass101 multumesc pentru informatiile corecte

despre interfata care e pe post de convertor, te referi la o alta placa de sunet? sau ce inseamna asa ceva?

ca interfata externa am ales m audio audiophile 2496, dar ca interfata care converteste? ceva exemple daca se poate as ramane dator

Si avand aceste chestii , un microfon bun , decent(daca se poate nu prea scump :) in jur de 2.5mil - 3 mil) care sa intre bine in concordanta cu cele date, daca s-ar putea

Ah si sa nu uit , microfonul , ar veni introduc direct in interfata externa?!

Multumesc

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

Interfata inseamna o placa de sunet externa, care teoretic este superioara calitativ uneia interne. Are si avantajul ca iti ofera posibilitatea de conexiuni mai "serioase".

Audiophile 2496 nu are preamp de microfon, nu ti-o recomand.

recomandari din gama "ieftin si bun":

Line 6 Toneport UX1 http://www.thomann.de/gb/line6_toneport_ux1.htm

M-audio fast track pro http://www.thomann.de/gb/maudio_fast_track_pro.htm

Presonus Inspire 1394 http://www.thomann.de/gb/presonus_inspire.htm

Presonus Firebox http://www.thomann.de/gb/presonus_firebox.htm

 

Tu alegi daca preferi USB sau Firewire.

Din comoditate ti-am dat linkurile de pe Thomann. Majoritatea se gasesc si in Romania, la distribuitori autorizati.

Mai bagi 300 E intr-un microfon decent (Audio Tehnica, Studio Projects) si poti sa tragi voci care sa se apropie extrem de mult de ce auzi pe CD-uri (cel putin pe cele din Romania :))

 

Am omis aici subiectul monitoare, tratare camera etc. Acolo deja intri la alte cheltuieli si alte batai de cap.

Link to comment
Share on other sites

Merci fain pentru cele expuse :)

Mi se pare a fi cea mai buna alegere si cea mai plauzibila, mai ok decat cea cu microfoane ieftine expuse in nu stiucepozitii

merci inca odat:)

Link to comment
Share on other sites

Ala nu e preamp, e compresor. Si oricum nu e grozav.

Nu stiu de unde ai auzit tu asta cu 2 microfoane, dar e o prostie. Ce spui tu e o anume tehnica de inregistrare stereo, care nu are nici un sens atunci cind tragi vocea.

Ca sa faci o treaba ok, ia-ti o interfata audio externa (Toneport, M-audio, Presonus). La aprox 5-6 mil ai si preampuri de microfon mai mult decit decente si o interfata cu convertoare de 10 ori mai bune decit orice placa de sunet onboard). Si majoritatea au si efecte DSP, inclusiv compresor pe care il poti folosi cind inregistrezi.

Omul zice ca nu are camera de studio , are reflexii.Cand ai reflexii este OK sa tragi cu doua microfoane >odata scapi de o groaza de zgommote plus scapi si de reflexiile camerei .

 

Nu trebuie s tragi streo , mono .dar cu doua microfoane .]

 

ca si ilustratie ....astupa-ti o ursche si asculta numai cu una zgomotul si sunetele ambientale , vei auzi un vacarm , si foarte neclar .Cand vin din doua directii se amortizeaza multe sunete din reflexiile produse si totu-i mai clar.Bineinteles trebuie gasita pozitia corecta.

 

Eu ma tras sunete de percutie si chitara acustica lagna PC-ul vechi ( Intel) care sufla din ventilatoare de parca vrea sa zboare si am tras de la 1m distanta de PC fara sa captez nici un zgomot pe inregistrare.

 

Doar cum am specificat trebuie fecute probe ptr pozitionarea microfoanelor .De la coaxial fata -n fata , pana la 90 grd sau 45 grd .

 

etc..

 

Vreau sa intreb urmatoarele chestie:

urmatorul preamp

http://www.zzounds.com/item--BEHMIC200

Are compresor de voce? prin line-in , introduce in calculator o calitate buna a vocii ? sau cel putin multumitor de buna

Nu doresc sa introduc microfonu direct in placa de sunet, ci sa le trec prin preamp

Am sanse sa scot sunet cu microfoane d-alea de la magazinu chinezesc ?(am specificat 1 mil ambele in pereche).

Microfoanele din mag chinezesti ?

 

pot sa fie bne pot sa fie proaste .Bine ar fi sa te lase sa incerci si sa alegi acelea care au inalte ( dar si ceva bas)

 

Eu am incercat din acele cu e,mitator la radiocasetofon mare ce aveau in magazin.

 

fac mutre uni ca nu deschid numai daca cumperi ,DAR sunt obligati sa-ti incerce marfa,daca spune ca se poate returna in 24 ore daca nu functioneaza tu poti sa-i spui ca returnezi pe loc daca al incearca de ce sa cari acasa .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Decit sa iti iei 2 microfoane proaste si sa te apuci sa te dai cu capul de pereti din cauza antifazelor mai bine iti iei un microfon bun.

S-a ajuns acum la un nivel calitativ foarte bun la scule foarte ieftine incit pur si simplu nu se mai justifica improvizatii si inginerii.

 

Ca sa nu mai vorbim ca poti obtine rezultate excelente cu un microfon dinamic bun (Shure SM58 aprox 120 E) care are rejectie foarte buna a zgomotelor care nu sint pe axa.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.