www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) inca una...

 

foarte frumoasa bucata. muzica de atmosfera ii zice sau cum? oricum, mi-o placut mult. armonie de calitate :) . way 2 go!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

DMC - sincer nu stiu cum ii zice ci stiu ca pur si simplu te asezi [sau nu!] iei instrumentul in mana[sau nu!] si ii dai drumul[nu jos, evident!] si ceea ce iese - aia-i o parte din tine in acel moment[si nu numai] si te reprezinta.

Prost sau bun - ala esti tu si numai tu!

:) Intr-un cuvint: Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

DMC - sincer nu stiu cum ii zice ci stiu ca pur si simplu te asezi [sau nu!] iei instrumentul in mana[sau nu!] si ii dai drumul[nu jos, evident!] si ceea ce iese - aia-i o parte din tine in acel moment[si nu numai] si te reprezinta.

Prost sau bun - ala esti tu si numai tu!

:) Intr-un cuvint: Multumesc!

 

nu ii chiar asa de simpla problema. ii greu "sa fii tu si numai tu" dupa ce iei intrumentu in mana si iti "dai drumul" pe el :) . de asta sunt capabili in general muzicienii foarte buni (cel putin foarte buni). pt restul nu ii valabil nici macar "sa fii tu". vorba ceea: stickin feathers up your butt doesn't make you a chicken!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai, Tibi, hai ca mi-a placut! :) Mai lipseste doar vocea :)

 

PS:de curiozitate, ai putea sa tragi o varianta cu un distors mai suparat si un pic mai clar?

Link to comment
Share on other sites

barbarossa ... frumoasa piesa, placuta .. nu am inteles insa daca este compozitia ta sau nu .. daca da .. este o compozitie buna ... mai banuiesc ca tehnic vorbind ai mai evoluat iar asta inseamna ca ai putea sa-ti faci timp pentru noi si sa postezi o inregistrare mai buna ... in sensul ca tonul chitarii este un pic cam sec .. ce canti insa acolo suna destul de legat cu toate ca pe alocuri mai pierzi din fraza ... imi place cum manuiesti chitara insa si cred ca poti sa scoti ceva frumos de acolo. Te mai astept cu piese.

 

Geiger ... ai sictir .. tu canti mai bine cu chitara dezacordata! .. hmmm .. se pare ca si eu. Sper sa reusesti sa refaci piesa ca este pacat .. poti sa o mai lucrezi si sa scoti ceva frumos din ea. Faci un refrenas ceva .. un solo frumos si esti de-al nostru ... te astept .. hai curaj!

 

leo2pop imi plac piesele ... piesa "_tot_asa" imi place tare mult cum incepe cu toate ca ma deranjeaza un pic delay-ul excesiv ... sa nu mi-o iei in nume de rau .. nu stiu pe ce boxe lucrezi piesele ... de multe ori, si asta patesc si eu mereu, nu-mi dau seama cand adaug efect prea mult .. cand lucram pe niste boxe mai slabe .. toate piesele mele erau infundate in hall ... le-am refacut apoi cand am schimbat boxele .. si tot asa pana m-am plictisit ... A doua piesa "O.O.T." este intradevar un pic Out Of Tune ... ai si niste mici desincronizari acolo dar ca idee este buna ... felicitari pentru piese!

 

dmc cred ca tu lasi intentionat locurile alea libere acolo ... sa ma inciti pe mine ... imi este neclar sfarsitul ca armonie si ma incurca un pic la improvizat .. altfel nu scapai, ti-o strambam si pe asta ... Improvizatia ta imi place, te joci frumos pe note si te folosesti cu succes de cunostintele tale in materie de chitara.

 

TB_TM :) ... zambesc un pic cand imi aduc aminte de prima piesa postata de tine, parca ceva facut cu o acustica si o doza improvizata de tine .. si cred ca zambesti si tu ... ma refer asa la tonul chitarii ... chiar te felicit pentru piesa de acum. Si inafara de voce lipseste un bass suparat .. si sa cazi pe timp la 1:16 si 2:21 cu armonia. Presimt ca daca insisti in cateva luni o sa sune si partea solistica mai natural fiindca esti inca un pic crispat ... Hai bafta pe-acolo pe unde esti ...

 

Postez si eu 2 piese ... una din ele este o glumita mai mult, ca tot m-am bagat in seama la oarece discutii .. o sa va prindeti voi .. cred. Cealalta piesa este un swing ... un cantec vechi si prafuit.

 

 

michel2233_Clean_Soul_and_You.mp3

michel2233_Sleeplessness.mp3

Link to comment
Share on other sites

barbarossa ... frumoasa piesa, placuta .. nu am inteles insa daca este compozitia ta sau nu .. daca da .. este o compozitie buna ... mai banuiesc ca tehnic vorbind ai mai evoluat iar asta inseamna ca ai putea sa-ti faci timp pentru noi si sa postezi o inregistrare mai buna ... in sensul ca tonul chitarii este un pic cam sec .. ce canti insa acolo suna destul de legat cu toate ca pe alocuri mai pierzi din fraza ... imi place cum manuiesti chitara insa si cred ca poti sa scoti ceva frumos de acolo. Te mai astept cu piese.

 

 

 

 

10q michel2233.

dupa cum am spus, piesa e inregistrata cu un mic de calc de 90000lei in fata ampului, mai mult pt a tine minte ideea. in ultimul timp am avut foarte putin timp de chitara dar sper sa-mi fac de acum incolo.

tonul e dry insa era slightly wet (reverb si delay ) insa se pare ca nu prea a fost captat de mic.

va fi cand voi trage direct cu tonelabul.tre sa-mi iau si un rhytrack 223 de la zoom si un calc cu placa audio calumea.

piesa este compozitie proprie, datata vara 2004.

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

hai sa pun si eu o melodie compusa de "moi" ...

nu va inghesuiti ...

I.c.U___fly_away_you_whore.mp3

 

te-ai gandit vreodata sa incerci sa faci muzica de film. mie cam asta imi sugereaza pesa ta. e "interesanta" (uff, urasc cuvantul asta), ai cantat corect ce ai cantat, asa ca bravo. imi place ca acorzi importanta cuvenita orchestrarii piesei si sunt curios in ce program ai lucrat (logic cumva?). cred ca e o aboidare relativ noua pe acest forum si e binevenita (cel putin din punctul meu de vedere).

 

scuze pentru lipsa semnelor de punctuatie adecvate si a manierei in care ti-am raspuns la acest post.

Link to comment
Share on other sites

mersi ... daca nu erau cateva programe de prelucrare eram varza ..

pana si sunetul chitarii a fost prelucrat cu cubase ... tobele sunt naspa, sintetice luate dintr-un ejay ...

am sa postez si melodii adevarate de rock/metal si nu numai dar mai incolo, cand ating apogeul..

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

mersi ... daca nu erau cateva programe de prelucrare eram varza ..

pana si sunetul chitarii a fost prelucrat cu cubase ... tobele sunt naspa, sintetice luate dintr-un ejay ...

am sa postez si melodii adevarate de rock/metal si nu numai dar mai incolo, cand ating apogeul..

 

daca ai cantat cu o chitara hora, eu zic ca este o super reusita. si inca o chestie, cred ca mai toti incercam sa imbunatatim sunetul chitarii; nu cred ca daca faci o piesa rock o sa fii mai tare. e bine sa incerci sa iti gasesti drumul tau (ceea ce dupa cum stim multi de aici, este foarte greu, dar nu imposibil). bafta si mai astept piese de asemenea factura. cred ca o sa postez si eu o piesa veche de-a mea (de fapt prima piesa compusa, care trebuia sa fie coloana sonora pentru un film de prezentare pentru niste baieti care fac escalada, sau "catarare". lipsa de bani insa a determinat anularea proiectului respectiv). bafta in continuare si imi place curajul tau! dare!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

daca ai cantat cu o chitara hora, eu zic ca este o super reusita. si inca o chestie, cred ca mai toti incercam sa imbunatatim sunetul chitarii; nu cred ca daca faci o piesa rock o sa fii mai tare. e bine sa incerci sa iti gasesti drumul tau (ceea ce dupa cum stim multi de aici, este foarte greu, dar nu imposibil). bafta si mai astept piese de asemenea factura. cred ca o sa postez si eu o piesa veche de-a mea (de fapt prima piesa compusa, care trebuia sa fie coloana sonora pentru un film de prezentare pentru niste baieti care fac escalada, sau "catarare". lipsa de bani insa a determinat anularea proiectului respectiv). bafta in continuare si imi place curajul tau! dare!

 

 

postez si eu o piesa mai veche (prima piesa compusa de mine si un proiect nefinalizat)

WHY.mp3

Link to comment
Share on other sites

buna piesa hututui ... bine lucrata!

tu singur ai facut prelucrarea sonora,masteringul ?!

:) daca da .. cu ce program ?

 

Chiar e tare.. se vede ca ai o linie melodica si ca o pastrezi in intreaga melodie

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

buna piesa hututui ... bine lucrata!

tu singur ai facut prelucrarea sonora,masteringul ?!

:) daca da .. cu ce program ?

 

Chiar e tare.. se vede ca ai o linie melodica si ca o pastrezi in intreaga melodie

 

ohoho!

am tras-o intr-un studio. s-au ocupat baietii de tot. eu doar am cantat si am dat "indicatii pretioase"!

pe vremea aia nu stiam decat de vegas video si soundforge!

mersi pentru aprecieri.

Link to comment
Share on other sites

e un sunet de hat sau ceva semanator pe fundal ... e redusa nuanta ei dar devine suparator daca asc de mai multe ori melodia ...

Suna bine Ibanez RG :) (daca cu el ai cantat in piesa..)

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

e un sunet de hat sau ceva semanator pe fundal ... e redusa nuanta ei dar devine suparator daca asc de mai multe ori melodia ...

Suna bine Ibanez RG :) (daca cu el ai cantat in piesa..)

 

acuma suna si mai bine. i-am pus dimarzio evolution. din pacate nu o sa mai intru in studio prea curand, deoarece nu mai am "comenzi" si nici "sponsori". mai am 3 piese trase, la acelasi nivel de demo, dar asta e cea mai simpla si cea mai frumoasa. si mie imi place sa "cochetez" (vad ca se poarta termenul!) cu mai multe genuri muzicale si sunt nerabdator sa aud piese rock facute de tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

E foarte misto piesa ta!Foarte interesant orchestrata! :)

Nu prea imi plac tonurile! :)

Cu ce e trasa?

 

 

cred ca era un boss gt3, nu imi mai aduc aminte.

cu loopuri de tobe, faze.

s-a facut ce s-a putut.

oricum, in vremea aia cantam corect , fara sa ma hazardez in chestii pe care nu le stapaneam, nu k acum :(

 

 

Foarte misto ideea si abordarea!

 

Dar ar fi o chestie:am senzatia ca tot sta sa inceapa piesa si nu mai incepe!

 

Scuze!Asa vad eu!

 

erau chestii care trebuiau taiate la montajul final. de aia nu s-a acordat importanta pasajului de la inceput.

oricum, apreciez parerile tuturor membrilor rgc.

orice sut in fund e un pas inainte!

 

I'm astonished !

peste cateva luni voi posta si alte melodii :)

PS: as ucide pt chitara ta

 

 

eu as ucide pentru niste scule pe care sa cant cu ea si cu care sa scot un sunet apropiat de ceea ce aud (sau vreau sa aud ) eu!

Link to comment
Share on other sites

Postez si eu o mica piesutza de la nenea J.S.Bach, pentru cine o fi interesat sa asculte...

Calitatea inregistrarii nu surprinde in mod nemaipomenit :) , iar piesa, chiar daca suna easy, sa stiti ca innoada deshtele la greu :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.