www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc.

Funkul cum il vad eu este o atitudine.Cand am scris de funk nu ma refeream la un clip care va suna a James Brown.Asa cum toate stilurile muzicale au evoluat in diverse fuziuni e greu sa mai canti ceva pur fara a fi influentat de altceva.

Dau aici exemple gen red hot chilli peppers,extreme,care au exemple ce suna heavy dar au sectia ritmica cu radacini in groove-uri cat mai delicioase din punctul asta de vedere.

Pentru a sublinia ideea e de ajuns sa amintesc de Nuno sau Brett Garsed .Pentru mine ei au energia de funk asimiliata clar in stilurile de chitara solo proprii,care sunt avansate clar de trupele funk de acum 30+ ani.

Probabil era mai corect sa spun un jam peste un ritm funky,groove funky cum doriti...

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Malmsteen, dmc si lukeblue hai ca v-am vazut si eu in cele din urma in actiune ... frumos, frumos .. :)

arosulescu foarte bune piesele .. vad ca nu ai asa multe probleme ca mine cu organizarea .. felicitari inca o data.

ilum ... imi place foarte mult "Nostalgia trails"

lukeblue asa este ... funk-ul si soul-ul au evoluat destul de mult pierzand poate din farmecul lui initial, totusi sunt inca multi artisti care reusesc sa cocheteze cu funk-ul destul de bine ... hmm ... Prince revenise destul de promitator la stilul lui initial "funk". Suna bine piesa ta si improvozatia de chitara.

marcel ... tare piesa, sper sa revi cu piese si cu mai putine comentarii nepotrivite caci iata ti-ai luat un warn, parerea mea pe drept... te mai astept cu piese.

red_one ... nu cred ca sunt in masura sa-ti dau un sfat tehnic, singurul lucru care-l spun este ca suna putin cam murdar la "solo fade" intre unele note ... la "stairway to heaven" canti mult mai ingrijit si suna bine.

spyked ... bravo! ... imi place ... simti tare bine la blues ... si tonul chitarii potrivit asa mai sarmos la "blues bmin" ...

un om nu te lasi vad ... cred ca cineva are deja urechea formata bine de tot acolo unde este ... :)

stradivarius buna compozitia, armoniile sunt interesante ... mai lucreaza la ea totusi ... nu o lasa asa. Bass-ul suna putin ciudat pe alocuri in combinatie cu armonia.

 

Postez si eu o aiureala veche si nelucrata.

Michel2233_Joshua_Rhythm.mp3

Link to comment
Share on other sites

ehei, uite ca am mai gasit ceva printre vechituri... primele incercari de cantare cu backing track, cu batrinul Guitar FX Box, prin vara lui 2004. era un preset "construit" de mine, si pot sa zic ca mi-e dor de el, ca nu suna chiar rau, poate reusesc sa-l mai gasesc pe undeva... solourile sunt spontane, cam de proba, iar mixajul nu e prea fericit, stiu... dar sper sa placa cuiva... :)

Felixanu__cu_Jam_Track_12.mp3

Felixanu__cu_Jam_Track_9.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

michel2233 sper ca nu faci bascalie.. :) . Daca zici pe bune atunci iti raspund ca da, nu am asa probleme pentru ca nici nu cant lucruri asa complicate ( armonic mai ales) . Este ingrozitor de greu sa faci teme si fraze pe tot felu de 7,9,11,13 si alte cromatisme :)

multumesc de apreciere

 

Uite Scofield propune un exercitiu infiorator : Emaj7/ %/ Ebmaj 7/ %/Dmaj7/ %/ Dbmaj7/ % / si de la capat ...patru patrimi. Nu reusesc nici cum sa fac o tema coerenta pe care sa o plimb cromatic sai apoi sa o dezvolt... Daca as putea propune un backing track pentru un eventual duel chitaristic... acesta ar fi!!

Link to comment
Share on other sites

michel2233 sper ca nu faci bascalie.. :) . Daca zici pe bune atunci iti raspund ca da, nu am asa probleme pentru ca nici nu cant lucruri asa complicate ( armonic mai ales) . Este ingrozitor de greu sa faci teme si fraze pe tot felu de 7,9,11,13 si alte cromatisme :)

multumesc de apreciere

 

Uite Scofield propune un exercitiu infiorator : Emaj7/ %/ Ebmaj 7/ %/Dmaj7/ %/ Dbmaj7/ % / si de la capat ...patru patrimi. Nu reusesc nici cum sa fac o tema coerenta pe care sa o plimb cromatic sai apoi sa o dezvolt... Daca as putea propune un backing track pentru un eventual duel chitaristic... acesta ar fi!!

Nu fac bascalie ... esti un instrumentist bun ... spun asta fiindca "foarte bun" il pastrez pentru cei consacrati ... eu merg mult pe intuitie si nu am tehnica ... armoniile de care spui (7,9,11,13) le-am invatat denumirea dupa ce le-am descoperit pe pian fara sa vreau .. din greseli sau din curiozitate... ce frumos suna un Fa cu Sol in bass nu? .. asa cum am scris undeva ... "cand stanga nu stie ce face dreapta" ... era un caz real...nu recomand asta ca metoda de studiu, mai ales ca la chitara este altceva decat la pian. Parerea mea este ca tema unei piese trebuie sa primeze .... solutii de armonizare frumoase, interesante sau complexe se gasesc mereu ... iar de cele mai multe ori tema unui cantec se infige in creier cel mai iute. Tehnica construirii unei improvizatii peste o armonie data, lucru care se intampla cel mai adesea in muzica de jazz, este o chestie de foarte mult studiu fiindca in momentul improvizatiei nu cred ca sunt multi care mai au timp sa gandeasca ceea ce canta .. mai ales la viteza mare. Daca as lua exemplul lui Scofield, care totusi suna destul de placut la o viteza mica, primul lucru care l-as face ar fi sa inchid toate instrumentele si sa ascult pana vomit relatia aia armonica, pana ma patrunde armonia aia in asa hal incat nu mai pot sa o tin in mine ... te asigur ca functioneaza ... notele vin singure dupa aceea fiindca au de unde sa vina ... mai ales pentru tine sau pentru cineva care stapaneste chitara.

 

Felixanu' ... nu ai sperat in zadar ...

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile colega noastra de forum Jules a reusit sa-mi aduca aminte de ceva muzica de pian, de pe la inceputurile jazz-ului ... din nefericire nu o stapanesc (tehnic - muzica) dar m-am gandit in noaptea asta asa de lunga (parca) sa improvizez si eu ceva cu pianul ... o sa-mi ascult si eu maine greselile si poate o sa mai aranjez armoniile .. nu stiu ... pana una alta ... inca o data .. multumesc Jules!

michel2233_Old_Time_Piano.mp3

Link to comment
Share on other sites

si inca un cover...bineinteles ca sunt la un miliard de ani lumina de Vai , dar m-am jucat si io ,,,

 

si inca un cover...bineinteles ca sunt la un miliard de ani lumina de Vai , dar m-am jucat si io ,,,

 

si inca un cover...bineinteles ca sunt la un miliard de ani lumina de Vai , dar m-am jucat si io ,,,

 

si inca un cover...bineinteles ca sunt la un miliard de ani lumina de Vai , dar m-am jucat si io ,,,

 

si inca un cover...bineinteles ca sunt la un miliard de ani lumina de Vai , dar m-am jucat si io ,,,

Tender_Surrender__cover.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

foarte frumoasã piesa michel, îmi lasã impresia cã ai mai fi putut sã cânți în stilul ãla încã vreo 15min fãrã bãtãi de cap. îmi place în special variația de la sfârºit. oricum, congrats!

acțiune ºi reacțiune :)

 

superba piesa. dovedeste ca muzica are calitate si daca sunt note mai putine si cantate mai incet. pare usoara, dar sunt convins ca este de fapt foarte grea, pentru ca trebuie sa ai feeling si feeling-ul nu se poate dobandi (ca viteza). felicitari si mai posteaza, daca se poate piese de asemenea factura. sunt profund impresionat. sa stii ca nu fac declaratii gratuite, pentru ca nu are rost.

 

Acum cateva zile colega noastra de forum Jules a reusit sa-mi aduca aminte de ceva muzica de pian, de pe la inceputurile jazz-ului ... din nefericire nu o stapanesc (tehnic - muzica) dar m-am gandit in noaptea asta asa de lunga (parca) sa improvizez si eu ceva cu pianul ... o sa-mi ascult si eu maine greselile si poate o sa mai aranjez armoniile .. nu stiu ... pana una alta ... inca o data .. multumesc Jules!

 

 

pacat ca nu se poate inregistra pe un pian

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

mario_d bravo mosule esti meserie ..am auzit asta si de la sese cu care cant in seven . Poate ne vedem la cluj si facem un jam... mult succes iti doresc

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat si eu ce mai era de ascultat ... Jaymz interesanta piesa (si cuvintele) ... cred ca merg pentru un demo. Succes cu trupa ta!

un om ... am vazut poza pusa de tine la profil si abia acum inteleg ce vrea sa spuna privirea aceea atintita catre culmi ... tot inainte .. si tot mai sus... hmmm .. ti-am mai spus asta? :)

spyked88 ... piasa nu cred ca este un "excrement cerebral" ... negativul imi place ... stiti voi de ce ... iar abordarea chiar daca este putin cam timida imi place ce ai macelarit acolo...hmm...mai vreau sa-ti zic ceva, si asta fiindca am vazut un post al tau in care il felicitai pe Burb pentru interpretarea de la o piesa si nu numai. Mi-am adus aminte ca la intalnirea RGC am remarcat ca ai fost foarte atent la tot ce s-a intamplat acolo pe scena, inclusiv la Burb :) pe care il felicit si eu inca o data pentru lejeritatea de care da dovada pe scena si in (in)cantarile lui vocale ... Revin la spyked88... am vazut asta si la alte cantari (chiar daca nu am stat prea aproape la mese), Sahara parca si nu mai stiu ... HB parca ... Atunci m-am gandit sa-ti zic ceva (poate inutil) ... esti ceva mai vechi ca mine pe forumul asta, cu vreo 2 luni, ti-am ascultat piesele si am citit si ceva versuri si proza (sa zic asa) ... nu numai cele postate aici pe forum, parca un blog ceva ... esti talentat si ma bucur sincer ca incerci sa dai tot ce ai mai bun din tine din punct de vedere artistic ... ca privesti muzica ca o parte importanta a intregului acela care se cheama arta dar nu o separi de ea ... si ma mai bucur ca vrei sa inveti ceva cu folos de aici de pe forum ... cred ca intelegi ce vreau sa spun si sper sa nu ma insel. Felicitari ... dar ... nu ti-o lua in cap ... am mai laudat eu pe cineva aici pe forum si dupa juma' de ora a dat cu batul in balta ... la urma urmei fiecare raspunde pentru comportamentul lui ... nu cred ca o sa fie si cazul tau dar mai bine suflu de 2 ori in ciorba ... Bafta in continuare!

marcel ... "into the light" imi place ca idee, daca-i pui un bass tras rau la timp (ceva asemanator cu formula bass-ului de bossa dar mai tras) o sa sune bine de tot .. imi place si armonia! Bravo! La "Tender Surrender" recunosc si am mai spus ca este o piesa care imi place foarte mult imi este greu sa-mi scot din minte originalul .. asta este beleaua cand faci un cover ... trebuie sa fie mai stralucitor decat originalul ... canti bine, si ai reusit sa surprinzi momentele alea mai importante inafara de cel mai important moment, reintrarea in tema aproape de sfarsit. Oricum felicitari si pentru tine.

Jules ... tu cand te apuci de cantat? .. ai voce nu? Pai nu-i pacat?

dalv .. in sfarsit un om care studiaza aici ... :) iar red_one hop si el .. ce inseamna sa fie cineva care sa dea tonul ... frumos tapping-ul cu pricina .. chiar si asa pe fuga.

 

Pun si eu o piesa care a mai fost postata acum cateva luni intr-o versiune mai rock .. pe acolo oricum ... aceasta este insa varianta veche si ceva mai linistita si mai nefinisata as spune ...

michel2233_Midnight_Cooler_old_version.mp3

Link to comment
Share on other sites

Cineva de aici de pe forum era oripilat de varianta lautareasco-maneleasca a imnului de stat al Romaniei difuzata ieri pe Pro TV (fara alte multe posibile comentarii). Dar oare nu exista si alte variante de interpretare a aceluiasi imn, in afara acelorasi eterne manele? Chiar.... nu exista oare SI ALTA abordare...? De exemplu.....

Edited by qtguy
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.