www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

@seraph: nu suna rau deloc, dar poate esti in stare sa canti mai mult sau si altceva. si incearca sa amplifici cumva, chiar si post-inregistrare (normalize, etc), ca se aude f incet.

 

edit: PS: mai sunt ploiesteni pe aici? facem o filiala de RGC? :)

 

@baumwolle: nu pot sa cred ca nu poti mai mult. daca ai bunavointa, sa refaci piesa asta de duel intarziat. trebuie sa iasa mai bine. bafta!

@elethan: imi place ce canti, dar mai trebuie ordonat un pic, ca acuratete (poate) si ca teme melodice (un pic). spor la treaba!

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Muky: bestiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaal

n'am cuvinte de fapt

a iesit super

am si io 2 intrebari totusi :

1. de cat timp studiezi chitara clasica?

2. cum faci k sa inregistrezi & sa obtii un sunet asa curat?

 

@Elethan: suna kiar bine, mi'a placut

ai putea sa pui si un tab? :) sa mai exersez si io

 

1. De vreo 10 ani... cred :). De 12 sau 13 am pus mana prima data pe chitara...aia a fost perioada folk :).

2. Am luat un microfon ordinar de PC la 100 mii, si l-am plasat in cutia de rezonanta pe laga corzi. Ma ajuta o placa de sunet Audigy2.

 

Inregistrari in Cool Edit Pro. La piesa asta nu am umblat deloc la zgomotul de fond. Am bagat doar un efect de "concert hall open".

Se poate inregistra destul de bine cu un microfon de 2 lei si cu o placa de sunet bunisoara.

 

Era sa uit, inca o piesa tot Gaspar Sanz - Rujero.

Multumit Michel :(?

Rujero.mp3

Edited by Muky
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

având în vedere cã nu-s mare critic, o sã mã rezum la a spune cã mi-au plãcut cam toate piesele puse aici, inclusiv cele de chitarã clasicã. Am ºi eu o chitarã de-asta pe acasã, dar nu cred cã m-ar ține deloc sã învãț muzicã clasicã (deºi am niºte partituri pe undeva), pânã la urmã cred cã tot blues m-aº apuca sã cânt ºi pe clasicã.. Ok, nu mã bãgați în seamã, e târziu.

 

Sã nu stau complet pe uscat, mi-am adus aminte de un blues frumos de tot fãcut de pink floyd, dar n-am gãsit nici un backing track (mã îndoiesc cã o sã gãsesc prea curând tabulaturã în guitar pro, deci va trebui sã îmi fac singur la un moment dat) aºa cã am tras douã chitãri una peste alta fiindcã îmi place mult melodia ºi nu vroiam sã o las deoparte.

spyked_biding_my_time_kinda.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Felix nu stiu ce ai tu acum ... inafara de maseaua aia care te omoara cu zile ... dar te rog .. nu ma intrista si tu ca imi ajunge pe ziua de astazi .. :) Frumos canta chitara aia ta ... nu o pune in cui!

 

Seraph ma bucur daca ti-a placut piesa respectiva dar ... sa nu mai pui altadata piese aflate sub incidenta dreptului de autor. Sunt doua albume foarte bune in care Dalaras colaboreaza cu Al Di Meola.

 

spyked88 ma crezi sau nu ... niciodata nu am simtit nevoia sa scot armonia la aceasta piesa, este simpla si nu ar trebui sa-ti faca probleme ... hai, pune osu la munca :)

 

e foarte misto piesa, ca idee si ca stare. tehnica de nota 9 (e foarte mult-mie imi dau de exemplu nota 2). se mai poate insa lucra la atmosfera piesei (eu sunt cu atmosfera) si cred ca mai trebuie niste alternari de ritm deoarece dupa mai multe ascultari, piesa risca sa devina monotona. imi place jazz-ul, chiar daca nu este pe primul loc in lista mea de preferinte si im place piesa. stiu ca este foarte greu sa canti si sa im provizezi jazz/blues, chiar daca de multe ori sunt note mai putine. asta este, de multe ori lucrurile are par usoare sunt de fapt foarte grele.

Link to comment
Share on other sites

e foarte misto piesa, ca idee si ca stare. tehnica de nota 9 (e foarte mult-mie imi dau de exemplu nota 2). se mai poate insa lucra la atmosfera piesei (eu sunt cu atmosfera) si cred ca mai trebuie niste alternari de ritm deoarece dupa mai multe ascultari, piesa risca sa devina monotona. imi place jazz-ul, chiar daca nu este pe primul loc in lista mea de preferinte si im place piesa. stiu ca este foarte greu sa canti si sa im provizezi jazz/blues, chiar daca de multe ori sunt note mai putine. asta este, de multe ori lucrurile are par usoare sunt de fapt foarte grele.

Banuiesc ca postul imi este adresat, multumesc daca da ... nu inteleg la care piesa te referi insa ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Michel, am stat si am ascultat-o pana la capat, asa cum am facut si cu multe dintre cele anterioare.Omule, esti tare!Parca am ascultat o intreaga orchestra, nu doar un om si clapa lui.Geniale suisurile si coborasurile de ritm, iar pianul de la inceput ma da gata.Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

indraznesc sa mai postez si eu ceva. e o piesa Queensryche (Operation Mindcrime - 1990) pe care nu m-am putut abtine sa o invat, prea e faina! stati linistiti, am injurat si eu destul chitara asta nenorocita si Guitar Rig si tot, ca un sunet mai bun nu pot obtine cu ele. sper sa apreciati efortul si calitatea interpretarii mai mult decat sound-ul nu tocmai fericit.

enjoy! :)

Felixanu____Waiting_for_22.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Felixanu', am inteles ca e cover, nu?Nu cunosc piesa originala.Interpretarea ta este foarte buna, si sunetul este chiar ok.Nu prea imi place insa ca nu se intampla mai nimic pe parcursul melodiei...cam lineara.E ca un fel de urcus, dar fara sa ajungi pe creasta, ca sa ma exprim metaforic. :) Bravo!

Link to comment
Share on other sites

Michel, am stat si am ascultat-o pana la capat ...

Multumesc Baumwolle ca ai reusit sa asculti pana la capat ... am vrut sa modific piesa, sa o fac ceva mai rapida spre sfarsit, sa schimb tempoul ... in fine, din motive personale am lasat-o asa ... ma bucur daca a transmis acolo ceva cat de mic.

 

Elethan, Seraph, Baumwolle, blakk (piesa ta este prima piesa pe care am invatat-o eu la pian pe note ... cred ca si ultima si parca era din caietele lui Bach sau nevasta'sa ... nu mai stiu), bogdan, ilun, spyked, Muky, felixanu' ... am ascultat piesele voastre ... felicitari !!!

Link to comment
Share on other sites

Uite am dat peste un cantec de jazz, un swing, lucrat de mine pe clapa. Piesa este foarte cunoscuta si simpla, din pacate nu pot sa-mi aduc aminte numele ei. M-am inspirat atunci dintr-o frumoasa interpretare data de Miles Davis acestui standard. Am pus in prima faza tema piesei, cam din amintiri ... si apoi am atasat negativul poate inspira pe cineva. Daca stie cineva cum se numeste sa-mi zica si mie ... nu o gasesc printre piesele lui Miles Davis acum ...

Michel_Pozitiv_Nu_mai_stiu_swing.mp3

Michel_Negativ_Nu_mai_stiu_swing.mp3

Link to comment
Share on other sites

Felixanu', am inteles ca e cover, nu? Nu prea imi place insa ca nu se intampla mai nimic pe parcursul melodiei...cam lineara.

Pai am zis ca e "cover" daca vrei sa-i zici asa. poate eu am cantat oleaca mai lent decat varianta originala, de-aia e un pic mai lalaita :) . Si am incercat sa o cant cat mai aproape de varianta originala, care, la inceput pare foarte usoara, dar e in masuri de 7/8 in unele parti, iar soloul nu e chiar free time, si nici foarte legat de anumite puncte clare decat pe ici pe colo (kinda rubato?). ma asteptam sa imi ia mai putin timp sa o fac, si sa iasa mai bine... astept critici in continuare...

 

@michel: excelente cele 2 piese (rock space master si over the sky - si eu le-am ascultat pina la sfarsit, si nu o data!). la prima ar fi fain daca ai putea sa imi/ne dai "negativul" si sa incercam sa o completam cum putem :) , iar despre a doua ce mai pot sa spun daca i-a placut f mult Ralucai, care are ditamai pianu' nefolosit de numaistiucand in casa. Bravo!

 

@jaymz: foarte buna piesa ta si interesanta in acelasi timp. daca nu imi/ne poti da o varianta mai "fara solo", esti de acord sa o mai completam noi pe asta, pe ici pe colo, cu ceva filling? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

o mic jam pe care l-am numit rocky shore

 

 

unfuckingbelievable! sunt moot! superba executia si viziunea muzicala. felicitarile mele!

Link to comment
Share on other sites

ma bag si io (in seama :) ) dupa o carutza de timp...

 

Michel, Blue and blue and e superba (chiar imi asigura fundalu sonor acum); de la 02:08 ai alunecat spre Vanghelis

Summertime mie imi place mai lenta...

 

Ilun, mi-au placut Malurile ostile :)

 

Acu descarc pe Jaymz si Mario.... revin

 

 

Aaaa, Muky, foarte mijto bucatzile tele :(

 

Later:

Jaymz, frumoasa idee. Totusi, ma asteptam ca piesa sa se mai "deschida" la un moment dat. Michel, joacate rogu-te pe ideea lui Jaymz - cred ca nu se supara B)

Mario, ejti valabil omule!!! Ramai cu noi... ;):)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.