www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

Guest hututui

Postez si eu o bucata progresiva si neterminata!

 

 

e bestiala piesa ta. aduce putin cu dream theater, intr-adevar, dar eu consider ca se poate vedea si aportul tau, din plin.

in primul rand ai un bending, pe la 1 03, care pur si simplu ma da pe spate.

apoi, imi place importanta acordata clapelor. sunt curios daca sunt cantate sau scrise, nu mi dau seama.

 

e bestiala piesa ta. aduce putin cu dream theater, intr-adevar, dar eu consider ca se poate vedea si aportul tau, din plin.

in primul rand ai un bending, pe la 1 03, care pur si simplu ma da pe spate.

apoi, imi place importanta acordata clapelor. sunt curios daca sunt cantate sau scrise, nu mi dau seama.

canti cumva pe ibanez universe? suna foarte coios si gras.

si sunetul e foarte bine, suna foarte prezent si se disting toate alea.

sunt nerabdator sa ascult piesa asta terminata (imi inkipui ca este foarte greu de continuat)

 

e bestiala piesa ta. aduce putin cu dream theater, intr-adevar, dar eu consider ca se poate vedea si aportul tau, din plin.

in primul rand ai un bending, pe la 1 03, care pur si simplu ma da pe spate.

apoi, imi place importanta acordata clapelor. sunt curios daca sunt cantate sau scrise, nu mi dau seama.

 

canti cumva pe ibanez universe? suna foarte coios si gras.

si sunetul e foarte bine, suna foarte prezent si se disting toate alea.

sunt nerabdator sa ascult piesa asta terminata (imi inkipui ca este foarte greu de continuat)

 

felicitari, este o mare reusita

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E totul scris in afara de chitara pe calculator!

 

Am un ibanez K7!e bun pe riff!

 

Cat despre influenta DT , nu pot scapa de ea!Si imi este f greu sa termin orice piesa as incepe!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

E totul scris in afara de chitara pe calculator!

 

Am un ibanez K7!e bun pe riff!

 

Cat despre influenta DT , nu pot scapa de ea!Si imi este f greu sa termin orice piesa as incepe!

 

macar am simtit ca era ibanez.

si eu sunt puternic influentat de dream theater si de vai si de multi altii. macar tu reusesti sa canti misto in stilul ala.

cat despre piese, nu te grabi cu compusul; ideea trebuie sa vina, chiar daca acest lucru mai dureaza!

spor la ttreaba si mai asteptam piese de-ale tale.

Link to comment
Share on other sites

Postez si eu o mica piesutza de la nenea J.S.Bach, pentru cine o fi interesat sa asculte...

Calitatea inregistrarii nu surprinde in mod nemaipomenit :) , iar piesa, chiar daca suna easy, sa stiti ca innoada deshtele la greu :) .

 

Suna bine Nico!

O sugestie: eu as incerca sa o cant putin mai repede.

Ai dreptate nu-i chiar usoara si daca vrei sa respecti timpii de pe partitura si sa si opresti bass-ul cand trebuie oprit, este chiar destul de grea.

Am auzit si Joplin'u. Suuuper!

Link to comment
Share on other sites

Suna bine Nico!

O sugestie: eu as incerca sa o cant putin mai repede.

Ai dreptate nu-i chiar usoara si daca vrei sa respecti timpii de pe partitura si sa si opresti bass-ul cand trebuie oprit, este chiar destul de grea.

Am auzit si Joplin'u. Suuuper!

 

Multumesc Muky!

Sigur ca am sa o incerc si mai rapid nitel dar, am invatat-o intr-un timp destul de scurt azi (15.30-17.00, cu intreruperi) si m-am grabit sa postez...

Oricum, pregatesc (adica pregatim, ca e si felixanu' cooptat) ceva frumos...

La buna reauzire!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

michel2233

O sa spun toata povestea si sper sa aibe un final fericit. Cit despre faptul ca sa dau un sens muzicii mele - aici e cam greu, e ca si cum ai da un sens fumatului. Dar, da - m-am bagat aici[RGC] spre a arata comunitatii[pe care o urmaresc de un an],sau a spune in general ca nu e bine sa se renunte la ideea de cintec[linie melodica] intr-o piesa muzicala si pentru a relaxa putin aceasta "tensiune lichida" ce se manifesta printre membri ei.

Nu vreau par ca vorbesc de "sus" sau ca nu-mi stiu lungul nasului dar va pun o alta problema: Stie cineva un [ca si tehnica instrumentala] cintec de Paganini? sau sa cad in extrema cealalta Stie cineva un cintec [ca si tehnica compozitionala] de Shostakovich?... sau comparatia intre John McLaughlin si Ralph Towner[sau Alan Holdsworth. Asta ca sa nu mai amintesc de Vai, Pettrucci etc. Nu-i rau sa tinzi acolo dar de cele mai multe ori sfirsitul e lamentabil. De aia-i spuneam si lui dmc ca-i bine sa fi tu insuti[prost sau bun].

Sigur ca nu poti sa creezi lumea dupa chipul si asemanarea ta - ar fi plictisitor, nu? Dar intre aceste extreme se intimpla multe, foarte multe lucruri si adeseori e bine sa vezi viata si in tonuri de gri.

Plus ca trebuie sa spui ceva cu fiecare cintec pe care-l faci.

Dar sa revin din dizertatia asta fara sfirsit...

Cintecele pe care le pun pe forum sint trase o singura data [dintr-una] fara reluari si fara schimbari ale nici unui pasaj. Cum vine, asa e tras. De aceea mult cintece par nefinisate si pe alocuri out of tune - dar nici nu am de gind sa o fac. In general cam asa sint toate cintecele facute cu instrumente reale [ca si cele puse pina acum] Cind lucrez MIDI se schimba treaba un pic vrind-nevrind.

Despre lungimea cintecelor mi-e greu sa comentez ceva - asa au iesit!

Boxele pe care au fost facute[sau mai bine zis ascultate] au fost NS10, dar nu-i asta problema, ci facerea cintecelor, mixarea, etc in casti [chiar daca-s ele studio monitor] noaptea tirziu atunci cind toata casa doarme.

Sigur ca a doua zi ascult alt cintec, cintat de altcineva.

Sper ca nu te-am/v-am plictisit si o sa ma ascultati in continuare pina o sa termin ceea ce am de spus.

Toate au un sfirsit!

[multumesc si lui art vandalay, Elethan, arosulescu, Victor si dmc pentru ecouri]

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

[am uitat sa-i mentionez pe s3raph si me Marius T - scuze!]

 

si acum o sa fac doua dedicatii [ca la radio, nu?]

:) - dooi - pentru arosulescu

:) - sound of '80 - pentru michel2233

...ne mai auzim!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

...uneori si muzica poate sa fie atit de enervanta!

 

 

incep prin a spune ca ai o definitie foarte ciudata a cuvantului "enervant"! :) mie, personal, imi place foarte mult piesa ta; am impresia ca vad un film cu piesa ta ca soundtrack' e un "demers" reusit si as mai vrea sa mai ascult pese de asemenea factura.

imi inchipui ca te-ai chinuit un pic sa mixez tot arsenalul ala de sunete, se putea mai bine, dar stim cu totii care sunt conditiile necesare unei mixari profesioniste in eterna si fascinanta Romanie!

imi place ca incerci sa te eliberezi de tiparele clasice (sau asa imi dai impresia), ceea ce este foarte bine).

esti pe drumul cel bun!

 

...uneori si muzica poate sa fie atit de enervanta!

 

 

am uitat ceva (sunt cam uituc)- sper sa nu te superi daca iti zic ca executia se putea face o idee mai bine; nu mai zic de ton, deoarece nu stiu care sunt conditiile in care inregistrezi).

oricum melodia ta e super, o tot ascult de 1 sfert de ora, astept sa fie enervanta dar nu se intampla....

Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiu cu cine sa incep ... au fost postate piese asa bune in ultima perioada. Si foarte variate ca stil .. deci pe gustul meu ...

leo2pop multumesc pentru dedicatie .. mi-a placut foarte mult, toate piesele tale sunt bune din punctul de vedere al compozitiei si iarasi .. pe gustul meu. Referitor la povestea ta .. hmm ... seamana un pic cu a mea ... aproape toate piesele mele sunt lucrate noaptea si dintr-o singura strigare .. nu am rabdare sa revin asupra lor. Probabil lipsa unei motivatii puternice ma face sa fac asta .. genul abordat de mine si de tine ... instrumental cu influente diverse, jazz sau altele, nu prea prinde la public, sau ma rog ... la cei care fac legatura intre artist si public .. trist. Apoi vreau si eu ca si tine probabil sa fac ceva mai bun .. gandesc ca orice nota produsa este deja veche ... sau asa simt mai bine zis. Eu cred ca ai deja piese care pot forma un disc destul de bun .. ! Incearca sa faci ceva in privinta asta ... Si hututui la fel .. sunteti cam pe aceeasi felie ... sau arosulescu la fel ...

hai sa pun si eu o melodie compusa de "moi" ...

I.c.U___fly_away_you_whore.mp3

Ma surprinde genul abordat de tine ... astept cu nerabdare si alte piese. Si tu manuiesti bine chitara, se simte asta chiar daca nu este o piesa de virtuozitate .. Piesa intradevar se poate incadra usor la muzica de film. Cam scurta totusi ca sa-mi fac o idee ... Aud acum de ceva "demisii" .. hmmm ... imi pare rau .. cred ca am avut si noi oarece discutii mai aprinse la un moment dat, genul acesta de discutii nu isi au rostul pe un forum de chitara, vreau totusi sa spun ca atat timp cat nu sunt lezat in mod direct de cineva, nu ma intereseaza orientarea sexuala sau de alta natura a nimanui ... de obicei asta spune si legea mai peste tot in lume. Hai totusi sa ne indreptam atentia aici pe forum, asa cum spune si cearny, catre arta, muzica si chitara ... cine vrea sa faca asta este bine primit ... cine nu ... exista forumuri care abordeaza si alt gen de subiecte.

Muky ma bucur ca ai revenit pe forum .. sa mai zic ceva? ... :)

valdostana ... ohohooo ... bine ai venit .. ce piese tari ... mie unul imi plac, se mai poate lucra la sunet si mai ales la clape, nu vreau sa mai ating subiectul progresiv fiindca am mai facut-o si mi-am exprimat atunci parerea .. inteleg ca esti deschis catre experimente si asta este un lucru bun .. astept si alte piese.

Un om ... mana stanga a lui Bach, sau dreapta ... :) intradevar greu ce abordezi tu acolo ... dar a meritat. Bravo! Astept anuntata colaborare ...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Uite că mai dau şi eu pe-aici. Cu ocazia trecerii peste încă o teză, mi-am făcut un pic de timp să mă relaxez pe două melodii (una din ele am mai postat-o cu ceva timp în urmă, dar era mai.. incompletă). Oricum, n-o mai lungesc aiurea, enjoy the stuff.

spyked_cocaine.mp3

spyked_red_house_w_vocals.mp3

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

pentru michel2233- bine ai revenit printre noi. ai ramas acelasi om dragut care incurajeaza pe toata lumea. cam lung "concediul" dom'le.. :)

Link to comment
Share on other sites

Uite că mai dau şi eu pe-aici. Cu ocazia trecerii peste încă o teză, mi-am făcut un pic de timp să mă relaxez pe două melodii (una din ele am mai postat-o cu ceva timp în urmă, dar era mai.. incompletă). Oricum, n-o mai lungesc aiurea, enjoy the stuff.

oooooo .... BIBI ... good vibrations! .. si asta fara conotatii sexuale ...

 

hututui nu am fost in concediu ... te asigur ca am urmarit toate posturile voastre atat cat am putut si eu ...

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

oooooo .... BIBI ... good vibrations! .. si asta fara conotatii sexuale ...

 

hututui nu am fost in concediu ... te asigur ca am urmarit toate posturile voastre atat cat am putut si eu ...

 

glumeam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:) ...sa revenim.... stiu si constat ca mare parte din voi va cunoasteti deja si dat fiind faptul ca sint printre ultimii veniti, continui sa va mai prezint in continuare citeva din cintecele mele.

Cu toate ca as avea cite ceva de spus, mu-mi permit inca sa emit analize tehnice sau judecati de valoare asupra cintecelor celorlalti participanti. Cred ca asa e normal - trebuie sa ne cunoastem mai intii [evident ceea ce producem si nu vorbe], apoi sa incercam sa ne intelegem si abia apoi sa incercam sa dam sfaturi, la modul cel mai serios!

Don't rush!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

hututui

o sa incerc sa-ti raspund punctual:

...ma bucur [serios!] ca ti-a placut dracia asta de cintec [atit de enervanta!], ajunsesem sa cred ca numai mie-mi place [asta e ca si mama si copilul - cit de prost e, e al tau]. Oricum trebuie sa-ti spun ca e numai o schita, ca si in general multe din piesele pe care le-am pus, sau le voi pune pe forum. O sa mai pun piese de factura asta si sper sa te bucuri de ele. Cit despre mixaj - nu prea ma chinui, e o rutina. Odata stabilita tema, toate celelalte vin de la sine una dupa alea [sunetele/instrumentele]. Sigur ca se putea si mai bine, dar te rog sa ma crezi ca eu nu dau nici o importanta acestui fapt, sint numai exercitii de stil, daca vrei fara sa fiu pretios in exprimare. In general incerc sa sparg tiparele in tot ceea ce fac. Citeodata imi iese, alta data sfirsesc lamentabil tocmai cautind "asta" cu orice pret. Iar despre faptul ca spui ca sint pe drumul cel bun...... din pacate, trebuie sa-ti spun ca prea de multi ani [a se citi intotdeauna] am fost pe drumul asta, care nu s-a aratat a fi "cel bun". Da, la cap face bine...dar la burta... :)

Dar trebuie sa fim perseverenti!

Nu ma supar si nu o sa ma supar niciodata cind ma critica cineva de rau :)

Normal ca se putea mai bine, dar cum spuneam si mai sus - e un exercitiu si nu merita investit timp in asta, zic eu! In general am cam toate conditiile generale de inregistrare [nu prea am chef sa pierd prea mult timp cu asta], dar tunul a fost lasat asa ascutit pentru ca nu am apucat sa trag bass-ul, care as fi dorit sa iasa mai in fata si nu as fi vrut sa se amestece cu celelalte instumente.

Inca o data... iti multumesc pentru apreciere si...

...inca n-a devenit enervanta?

 

michel2233

...cu placere si alta data!

Da, povestile astea sint un srereotip de care nu cred ca o sa scapam vreodata. E un blestem? Iar in rest nu prea am ce comenta - ori vorbesti tu, ori eu...se pare ca-i tot aia.

:) adica ma faci sa rid! cu facutul discului - poate o sa reluam discutia asta la modul serios. Material e pentru 50 de discuri, dar nu cred ca se poate face nimic in privinta asta. Adica stiu ca nu se poate face nimic. Nu accepta cam nimeni sa produca asa ceva in general si o stii prea bine. Ajungi sa-l produci si singur, nu-i asta o problema. Problema e cine ti-l distribuie si cine ti-l cumpara, caci altfel faci sport. Si sint... "too old to rock and roll, too young to die"

Sper sa ma asculti cu aceiasi placere si mai departe in povestea asta...

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

:) ...sa revenim....

... ma faci curios in privinta varstei ... eu cam in 2-3 zile fac 38 ... cred ca sunt cam cel mai batran de pe aici .. banuiesc ca esti mai tanar ca mine ... daca este asa mai ai multe sanse sa scoti cele 50 de discuri ... offf .. lucrul asta este intradevar dureros ... nu ma refer la mine ... nu prea am muzica de pus pe discuri, insa tu ai .. iar daca nu faci totul pentru asta se cheama ca esti egoist .. daca intelegi ce vreau sa spun ... Si nu te abtine de la critici, nu ne cunoastem chiar asa bine toti de aici, ne ascultam doar muzica ... suntem toti la fel ... instrumentisti sau cu pasiune pentru muzica ... sunt putin trist fiindca piesele mele nu sunt criticate asa la sange .. sunt convins ca am ce sa invat din critici si ma credeti sau nu incerc si eu sa fiu cat mai critic... cateodata insa nu am motiv .. Nici eu nu insist asupra prelucrarii unei piese ... sunet si altele ... ti-am explicat .. nu am de ce. Eu unul, daca as avea o casa de discuri (vai ce frumos suna piesa asta ultima) ... :) ... as fi fost interesat de muzica ta ... Chiar suna bine ... si nu ma refer la tonuri ... la tonul clapei sau altele destul de usor de realizat pe un calculator sau clapa ... ma refer la armonie ... hmmm ... super ...

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

...am mai pus una care merge, zic eu, la ora asta...

Inteleg foarte bine ce spui si nu sint nici pesimist, nici egoist - dar nu se poate face nimic in privinta editarilor materialelor de genul asta. Despre critici, insa, ma abtin - cel putin deocamdata. Nu pot sa o fac pina nu inteleg mai multe si cum spuneam - e prematur!

Dar promit ca atunci cind o sa incep, ale tale o sa fie primele.

1901 - I'm glad you like it!

watch your e.mail

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.