www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Face Buckethead?


mammoth_mark
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca postez acest topic la locul potrivit, dar am si eu o nelamurire la care as dori sa gasesc explicatie. Imi poate spune cineva ce face Buckethead in prima jumatate a videoului urmator. Cum scoate sunete asa ciudate apasand butonasul acela de pe chitara lui si de fapt cum functioneaza acesta?

 

http://youtube.com/watch?v=pytlmRmxZkA

 

Astept explicatiile!

 

Numai bine,

Mark

Link to comment
Share on other sites

Kill switch taie sunetul cind apesi pe el.

Cu un Whammy (pedala, clasicul e Digitech) urci sau cobori linear sunetul de la normal la +2 respectiv -3 octave.

Link to comment
Share on other sites

daca ai control volum separat pentru fiecare doza (de ex.la modele les paul), e foarte simplu: la doza din bridge pui volumul la minim, iar la neck la maxim (sau invers), si comuti intre ele, folosind switchul de doze

 

sau faci unul DIY

 

Da, e perfect valabil. Problema e ca ai de "crosetat" cu switch-ul. Si in orice caz nu e asa de usor asa cum ar fi daca ai avea un killswitch separat. La duel 82 am folosit switchul de doze pe post de killswitch si tapping. Eu am senzatia ca raman in urma. E destul de dificil daca nu e separat butonul de kill. In orice caz, e o solutie, cel putin temporara. Ontopic: in mod cert foloseste si si efect whammy.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca postez acest topic la locul potrivit, dar am si eu o nelamurire la care as dori sa gasesc explicatie. Imi poate spune cineva ce face Buckethead in prima jumatate a videoului urmator. Cum scoate sunete asa ciudate apasand butonasul acela de pe chitara lui si de fapt cum functioneaza acesta?

 

http://youtube.com/watch?v=pytlmRmxZkA

 

Astept explicatiile!

 

Numai bine,

Mark

 

similar cu efectul "tremolo" intrerupi sau ritmic sunetul de la chitara , de obicei nu se reduce total ca sa nu fie prea sacadat .

 

pare se ca a scos piedica de la switch si functioneaza ca si butonul de sonerie , cand apesi se leaga iesirea la masa sau la un condensator de 47nF ca sa se reduca sunetul de tot sau cu un anumit nivel .

 

 

iata un exemplu facut cu efect tremolo electronic

 

fenta este ca pe scena este interesant ca sa faci ceva spectaculos , caci daca numai setezi efectele spune lumea ca nu canti , asa ca dai tu ritmul intreruperi cu switch-ul si esti mare artist .Exact ca si in cazul cand folosesti ptr "awell" potmtru de pe chitara in loc de o pedala de volum sau folosesti butonul de ton la fel ptr efect wah sau swell , asa se vede ca tu canti numai cu o singura mana !! caci cu cealalta se vede ca faci ceva , altceva ..figuri .

 

Dar trebuie sa-ti pui si o caserola in freza .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.