www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Heavy Guitars


srbnmircea

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ceva Pb ( PLUMB)?

 

 

Nu chitara este Heavy !! ci chitaristul trebuie sa fie Heavy .

 

Ted Nugent canta heavy pe chitara de "jazz" , foarte usoara si care este facuta sa aiba ton clar si cald .Deci ??

 

Poti sa canti heavy si pe o acustica reghin daca ai nerv , groove, altfel poti sa-ti pui 100Kg de plumb si tot nu-i heavy.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ceva Pb ( PLUMB)?

 

 

Nu chitara este Heavy !! ci chitaristul trebuie sa fie Heavy .

 

Ted Nugent canta heavy pe chitara de "jazz" , foarte usoara si care este facuta sa aiba ton clar si cald .Deci ??

 

Poti sa canti heavy si pe o acustica reghin daca ai nerv , groove, altfel poti sa-ti pui 100Kg de plumb si tot nu-i heavy.

 

Corect, cu acustica reghin in schimb ma mai gandesc. Daca te gandesti la chitara heavy si iti imaginezi ceva ce arata "metal" ca forma, atunci iei BC Rich, Jackson RR, V, WR etc. Dar in schimb cam pe orice chitara se poate canta orice. Multi chitaristi fac heavy metal pe fender.

Cum s-a mai spus, tre' sa ai humbuckere (bune), restul tine de preferintele fiecaruia : lemn, unire grif - corp s.a.

Link to comment
Share on other sites

dar pe single coil

k am gasit pe guitarshop un fender

nush dc multa lume zice k nu poti canta heavy pe single coil

si ascult disturbed,dragonforce,iron maiden,shadows fall,in flames,slipknot si papa roach ah am uitat de metallica

 

eu nu ma refer ca chitara sa aiba forma de heavy,poate sa fie si strat,orice dar nu telecaster,vreau sa stiu dc are nevoie,k am gasit asta si nush dak e buna pt ce vreau eu sa cant

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=11

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

Crede-ma, nu vrei sa cinti pe distors puternic cu doze single coil. In primul rind pt sounduri dure iti trebuie o doza cu output peste medie (aici in general dozele singel coil nu stralucesc). In al doilea rind caracteristica principala a dozelor humbucker este zgomotul propriu mult mai mic si faptul ca sint mai putin influentabile de paraziti externi. In momentul in care bagi asta intr-un distors diferenta este imensa. In al treilea rind, ca si sound propriu zis, dozele humbucker favorizeaza frecventele medii, ceea ce iar este de dorit pentru a cinta pe distors.

 

Nu mai incepeti cu raspunsuri de genul, nu conteaza dozele, conteaza mina, etc. Exista un motiv pentru care 99% din chitaristii care cinta cu distors medium-high gain cinta pe doze humbucker. Motivul e ca din pct de vedere practic sint mult mai potrivite.

Link to comment
Share on other sites

Exact, cel mai bine mergi pe humbuckere.

Apoi ce tip de chitara iti iei.. depinde in totalitate de tine, poti sa canti metal pe aproape orice chitara, insa nu uita nici de amplificator/ pedale, depinde ce vrei sa folosesti.

Precum ai vazut, trupele enumerate de tine nu cred ca folosesc toti chitare "heavy", depinde mult ce doza ai, ce distors etc.

A, si e destul de deranjant zgomotul produs de single coil-uri, am incercat un tele Squier + Boss MT-2, si avea un zgomot destul de enervant.

Edited by En1gma
Link to comment
Share on other sites

ia-ti ftare una de-asta( http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=361 ) si te-ai linistit...ii pui doze noi si pentru inceput de drum e prea bestiala

 

trebuie neaparat doze noi cu forma de paiangen , ceva "black widow" , cu LED-uri verzi ptr ochi si leduri purpurii la capatul tentaculelor , si cateva LED-uri LASER ce scaneaza incontinu ..Dozele trebuie sa dezvolte cel putin cate 300W si pe armonica a treia sa aiba cel putin 45% distorsiuni la o lovitura cu pana cu 325 km/h pana sa aiba cel putin 276grame s ppoate calcula mg^2 cat de heavy iese treaba .

 

Chitara trebuie sa aiba obligatoriu geaca de piele neagra cu tinte ( humbucker) si lanturi ("monster ") .

 

Corzi de plumb si pana la afel din plumb sau din titan .

 

Chitaristul trebuie sa aiba cel putin 90Kg , daca-i mai usor s agata de el greutati suplimantare , sau din plumb sau saculeti de nisip si bocanci de scafandru .

 

Plus trebuie sa faca curs si instructie la US Marines 5 zile pe saptamana cater 6 ore pe zi .

 

de cantat nu are rost sa vorbim important e look-ul restul e Can Can .

Link to comment
Share on other sites

cate aberatii poti gasi pe un singur forum ... doaaamneee !!!!!

 

@mircea .... orice chitara decenta cu un humbucker decent in bridge ... medium output sau mai high output .. si atat... !!!!!! fara complicatii ... in rest un amp cu distors decent ... sau un amp cu clean bun si o pedala buna de distors!!!

asta-i TOT ...

FARA ABERATII !!!

Link to comment
Share on other sites

cate aberatii poti gasi pe un singur forum ... doaaamneee !!!!!

 

@mircea .... orice chitara decenta cu un humbucker decent in bridge ... medium output sau mai high output .. si atat... !!!!!! fara complicatii ... in rest un amp cu distors decent ... sau un amp cu clean bun si o pedala buna de distors!!!

asta-i TOT ...

FARA ABERATII !!!

 

cei mai multi nu au cantat pe o scena nici cu humbucker nici fara , nici cu singlecoil , nici cu putere si gain mare si nici fara asa ca mai toti dau cu presupusul si citate din aberatii de pe net sau pur si ismplu fantezia o ia razna si chiar ajung sa creada cea ce spun( scriu)

Link to comment
Share on other sites

am cantat io metal pe scena cu singlecoil ... se poate ... dak e single coilu destul de coios si stii sa reglezi un eq si un distors ... si nu ai uitat ca chitara are si pot de volum si ton ... orice e posibil ... dar tot recomand HB ...

Eu am si doze humbucker de doi ani ( sau trei) asa s-a nimerit

 

Pe chitara Reghin copie GLP am doze Schaller singlecoil "blade" cu un magnet extrem de puternic ,bbina in jur de 7 Kohm in curent continu.carcasa de xupru cromat circuit magnetic in forma de "U" .

 

Ton inchis seamana cu Gibson dozele singlecoil vintage ,

 

Ton mai dur si mai balansat nu am auzit din nici un humbucker ,si am joase super ce nu are nici un humbucker , semnalul este enorm atacul la fel , inaltele sunt mult mai stralucitoare si naturale decat la orice amestecatura humbucker .

 

Nu am avut probleme cu zgomotul nici macar la inregistrari la radio sau TV , unde chiar ca trebuia sa am sunet fara zgomot .Am primit observatii in studiouri cu fasaitul distorsului dar cu dozele singlecoil nu am avut nici o problema .

 

Am avut si un Humbucker Dimartio pe acesta chitara o scurta perioada si am renuntat , nu are viata tonul de HB plaja dinamica este foarte restransa .

 

Bineinteles ca este vorba de overdrive si doar putin ajutat cu distors ptr a putea canta si la volum mai mic.

 

am pus o schema de distors calitativ ptr chitara in topicul TONUL ,cu acesta se poate forma tonul cu orice doze .

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=30162

 

acesta are doua filtre de banda cu care obtii cam orice ton , in caz de doza extrem de slaba se poate schimba schema prin introducerea a doua rezistoare la bufferul de intrare sa mai amplifice si el de vre-o 2-10 ori ( zgomotul nu va creste prea mult)

 

o sa mai pun cateva scheme profi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mirceo nu face fixatie pe Fender ca nu suna bine pentru metal sau heavy. Pina si modelele scumpe in versiune Fat Strat (cu humbucker) sint relativ departe de adevar. Un Fender il cumperi cind vrei un sunet de Fender...ceea ce nu este cazul tau daca-m inteles eu bine.

Eu te-as sfatuii sa te uiti la Ibanez, aici numai un exemplu:

http://www.thomann.de/gb/ibanez_rg350_ex_bk.htm

Chitara este conceputa pentru stiluri mai "grele", gitul este foarte confortabil. Sunetul de origine este absolut corect, daca intro zii simti nevoia, ai chefi si bani schimbi dozele in DiMarzio.

Link to comment
Share on other sites

Mirceo nu face fixatie pe Fender ca nu suna bine pentru metal sau heavy. Pina si modelele scumpe in versiune Fat Strat (cu humbucker) sint relativ departe de adevar. Un Fender il cumperi cind vrei un sunet de Fender...ceea ce nu este cazul tau daca-m inteles eu bine.

Eu te-as sfatuii sa te uiti la Ibanez, aici numai un exemplu:

http://www.thomann.de/gb/ibanez_rg350_ex_bk.htm

Chitara este conceputa pentru stiluri mai "grele", gitul este foarte confortabil. Sunetul de origine este absolut corect, daca intro zii simti nevoia, ai chefi si bani schimbi dozele in DiMarzio.

 

@blooz da ... ai dreptate ... un fender n-are finisaju ala de chitara de metale .... nu arati de parca vrei sa omori femei si copii cu un fender in mana pe scena ... mdah ... fender are grifu un pic mai gros ca libanez ... deci are un sunet mai rotund si foarte nepotrivit ... si dak incerci sa pui un dimarzio in fender ai sa vezi ca iese doza si o ia la fuga .....

fender nu suna bine pe heavy???? zi-leo alora de la MAIDEN ... ca ink n-au auzit de sfatu tau si canta pe fendere .... grabeste-te pana ce nu inchid astia la ibanezuri si LP-uri....

 

presimt un warn in partea mea ...

 

@mircea ... avand in vedere ca esti incepator ... ia-ti o chitara decenta .... cum ar fi un cort de la triola de pana'n 10 milioane ... si canta pe ala .... cu timpu ... ai sa-ti dai seama dak preferi chitarile cu corp de strat, sau cele de LP/prs .... cu timpu ai sa-ti dai seama dak preferi bolt on sau set neck ... gaturi mai groase sau mai subtiri, sau dak preferi doze medum/high/sau chiar vintage output .... dak preferi dimarzio sau SD ... dar toate chestiile astea vin cu timpul ... dupa ce te obisnuiesti sa canti pe o chitara .... si incepi sa-i gasesti singur avantajele si dezavantajele ... ti le pui singur in balanta ... si hotarasti cum va fi a 2-a chitara ... nu te lua dupa ce gasesti scris pe net .... asteapta pana ce poti face o decizie singur ...

Link to comment
Share on other sites

@blooz da ... ai dreptate ... un fender n-are finisaju ala de chitara de metale .... nu arati de parca vrei sa omori femei si copii cu un fender in mana pe scena ... mdah ... fender are grifu un pic mai gros ca libanez ... deci are un sunet mai rotund si foarte nepotrivit ... si dak incerci sa pui un dimarzio in fender ai sa vezi ca iese doza si o ia la fuga .....

fender nu suna bine pe heavy???? zi-leo alora de la MAIDEN ... ca ink n-au auzit de sfatu tau si canta pe fendere .... grabeste-te pana ce nu inchid astia la ibanezuri si LP-uri....

 

presimt un warn in partea mea ...

 

@mircea ... avand in vedere ca esti incepator ... ia-ti o chitara decenta .... cum ar fi un cort de la triola de pana'n 10 milioane ... si canta pe ala .... cu timpu ... ai sa-ti dai seama dak preferi chitarile cu corp de strat, sau cele de LP/prs .... cu timpu ai sa-ti dai seama dak preferi bolt on sau set neck ... gaturi mai groase sau mai subtiri, sau dak preferi doze medum/high/sau chiar vintage output .... dak preferi dimarzio sau SD ... dar toate chestiile astea vin cu timpul ... dupa ce te obisnuiesti sa canti pe o chitara .... si incepi sa-i gasesti singur avantajele si dezavantajele ... ti le pui singur in balanta ... si hotarasti cum va fi a 2-a chitara ... nu te lua dupa ce gasesti scris pe net .... asteapta pana ce poti face o decizie singur ...

 

N-AM NIMIC CU TINE DAR PREA SE FACE AICI TEORIA CHIBRITULUI.BINE CA NU AVAM RGC CAND M-AM APUCAT DE CHITARA.M-A SCUTIT DE CELEBRUL "DECISIONS DECISIONS" CARE SE PLIMBA PRIN CAPUL COPIILOR CARE LANSEAZA THREADURI "CE CHITARA SA IMI IAU?".

AH SI INCA O CHESTIE,BINE CA NU SUNT METALIST CA POT SA CANT PE CE VREAU FARA SA MA PLANG.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, nu exista chitara specializata pe un stil de muzica...sunetul, soundul e altceva. Mai copii, pe cate chitare ati cantat in mod serios ca sa spuneti ca fender (de ex)nu sunt bune la genul x sau la genul y, sau ibanez la alt stil?

 

mircea ar trebui sa stii ca o chitara la 300 de euro va fi o chitara slaba, poate decenta dar pentru un incepator ok. Ca incepator ce exigente ai? Le poti defini? Nu cred. Sa fie metalista....iti fixezi un pret si mergi si colinzi magazinele, te informezi, mai intrebi si pe forum (desi nu te vei lamuri prea tare) si cel mai important PROBEZI. Ca nu stiu ce chitara are griful nu stiu cum, ca are culoare rosie cu picatele violet sau altele sunt chestii de gust si de amanunte. Cel mai important probeaza inainte sa cumperi sa eviti surprizele ulterioare!!!!

 

Succes!

 

Poate te mai gandesti si iti iei vreo acustica. :)

Link to comment
Share on other sites

... si dak incerci sa pui un dimarzio in fender ai sa vezi ca iese doza si o ia la fuga .....

 

 

Nu maestre, nu o ia la fuga, da Fenderu' numai suna ca un Fender...in principiu, caci potzi incorpora un swich pentru a splita humbuckerii si te re-aproprii de sunetu Strat. Ar fii solutia ideala caci setup-ul iti permite un sunet gros pe humbuckerii neck si bridge plus sunetul tipic de single-coil pe acelasi instrument.

In cea ce-l priveste pe amicul Mircea si subiectul de mai sus, contnui a sustine ca interesul de-a cumpara un Strat rezida in sunetul respectiv. Daca pentru el prioritatea este forma chitarii, atuncu nu mai zic nimic, si daca nu, am zis ce-am avut de zis bazat pe propria-mi experienta. Am cintat destul si pe Strat sis si pe Ibanez ca sa-mi permit o parere personala. Acum gustul in materie de sunet e alta treaba...

Si pentru a evita alte neintelegeri: look-ul asasin de femei si copii ma face sa rid cind nu e prea penibil...capete de mort si chitari in 8 colturi...fiecare se ridiculizeaza cum vrea el...

 

@Squier

 

Este adevarat.

 

Cel mai important probeaza inainte sa cumperi sa eviti surprizele ulterioare!!!!

 

Este adevarat ce spui si sfatul bun...numai poti sa explici pe ce se poate baza un incepator cind e vorba sa-si aleaga prima chitara care-i convine (nu vorbesc de forma, bineinteles)?

Link to comment
Share on other sites

@blooz da ... ai dreptate ... un fender n-are finisaju ala de chitara de metale .... nu arati de parca vrei sa omori femei si copii cu un fender in mana pe scena ... mdah ... fender are grifu un pic mai gros ca libanez ... deci are un sunet mai rotund si foarte nepotrivit ... si dak incerci sa pui un dimarzio in fender ai sa vezi ca iese doza si o ia la fuga .....

fender nu suna bine pe heavy???? zi-leo alora de la MAIDEN ... ca ink n-au auzit de sfatu tau si canta pe fendere .... grabeste-te pana ce nu inchid astia la ibanezuri si LP-uri....

 

presimt un warn in partea mea ...

 

@mircea ... avand in vedere ca esti incepator ... ia-ti o chitara decenta .... cum ar fi un cort de la triola de pana'n 10 milioane ... si canta pe ala .... cu timpu ... ai sa-ti dai seama dak preferi chitarile cu corp de strat, sau cele de LP/prs .... cu timpu ai sa-ti dai seama dak preferi bolt on sau set neck ... gaturi mai groase sau mai subtiri, sau dak preferi doze medum/high/sau chiar vintage output .... dak preferi dimarzio sau SD ... dar toate chestiile astea vin cu timpul ... dupa ce te obisnuiesti sa canti pe o chitara .... si incepi sa-i gasesti singur avantajele si dezavantajele ... ti le pui singur in balanta ... si hotarasti cum va fi a 2-a chitara ... nu te lua dupa ce gasesti scris pe net .... asteapta pana ce poti face o decizie singur ...

 

cek cu asta pot sa omor,numai dak leo dau da cap :)http://www.and-roll.ro/product.php?&productId=8696

 

apropo,pt dimitriyus,nu prea am cum sa probez vreo chitara k nu crek in barlad gasesc,si de acustica nici sa nu aud k nu pot sa knt mai nik cu ea,mie poti sami dai un squier si zici k ii fender(numai sa schimibi headstockul ca sa numi dau seama),nu pot sa fac dif dintre nik,nu pot sa merg la un magazin de muzik,si am netu(vaaai ce norocos sunt!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.