www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Samick Guitars


Squier
 Share

Recommended Posts

Salut.ieri am avut ocazia sa incerc o chitara samick a unui prieten.nu este o chitara scumpa ,dar mie mi-a placut sincer.

din pacate pe net nu prea am gasit informatii despre brandul samick si mai nimic cat de cat concludent.

dc este cineva care m-ar putea ajuta cu niste informatii as fii recunoscator.

post-4526-1201526215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

a avut un preten acu vreo 3 ani.am pus si eu mana..atunci aveam ca termen de comparatie un grx 170(pe care il am si acum in dotare :) ) si gx 70-u lu tata.mi s-a parut ok..grif comod..falsa putin..da in mare parte pt ca nu avea tonica facuta...doze de kk..deh.m-au suprins placut tastele..vreau sa zic ca la momentul respectiv ibanezu meu avea tastele facute praf fara de samick-u ala..si le are in continuare :)

as we speak chitara e in posesia altcuiva..si se tine inca bine.ce sa zic...la banii astia e peste un ibanez low end de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Glumeam. Eu am cantat pe un Samick V al unui prieten acum mult timp si mi s-a parut foarte misto. Insa, eu pe vremea aia aveam un Reghin.

Nu trebuie sa fii dezamagit daca sunt ieftine. Eu cred ca-s la nivelul unui Cort sau Ibanez mai ieftin.

da o chestie misto mi s-a parut griful.nu am avut probleme cu el desieu sunt obisnuit cu grif gen ibanez pt ca doar o chitara am si aceea e ibanez.asta pe care as dori sa il identific este gen strat insa jackul pt cablu este pozitionat cam ca la modelele rg ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
vindea userul Superman un Samick...ceva Custom.stiu ca nu foarte de mult au fost discutii aprinse despre chitara aia...

da inca e de vanzare chitara si daca nu incerci nu poti sa iti spui parerea despre chitara ...

cum spuneam in posturile mele(adica ma aparam de vorbele voastre :) )

chitara este foarte buna si se aude foarte bine...

am avut palcerea sa asc si un chitarist mai bun care canta pe samick Greg bennett http://www.gregbennettguitars.com/um3.html ceva in genul la asta .. doar ca avea setup personal floyd rose si SSS chitara se aude bestial am ramas impresionat si nu recunosteam semnul dupa headstock si l-a intrebat un prieten si a spus ca nu conteaza ce forma este chitara conteaza cum se aude ...

dar despre modelul ala sau al meu nu am putut sa gasesc absolut nimic...

tot ce pot sa iti spun este ca este o chitara foarte buna usor de manevrat, griff usor, subtire, aluneca frumos mana pe el ...

si inca ceva floydul nu a avut probleme niciodata daca nu citeam alte topicurii despre floyd nu imi dateam seama... era de la arcurii nu erau in pozitie corecta si nu revenea la pozitie 0 (pe mine nu m-ati ajutat) si cand am pus corzi 0.09 am schimbat setupul akolo si surubelele alea 2 erau in poz corecta(involuntar) si nu am mai avut probleme am schimbat din 0.09 in 0.10 apoi 0.08 si finaly 0.09

 

in rest este o chitara foarte buna :) nush de ce am scris atatea ...

 

 

va spune ceva despre locul de fabricatie poza asta? :)

post-5404-1201547253_thumb.jpg

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Salut.ieri am avut ocazia sa incerc o chitara samick a unui prieten.nu este o chitara scumpa ,dar mie mi-a placut sincer.

din pacate pe net nu prea am gasit informatii despre brandul samick si mai nimic cat de cat concludent.

dc este cineva care m-ar putea ajuta cu niste informatii as fii recunoscator.

Pe cit de scurt posibil..... Samick este cel mai mare producator de instrumente muzicale nu numai din Korea, ci DIN LUME ..stiu, SURPRISE!,... Nu, nu m-au platit sa zic asta, lol...firma Samick scoate constant =inca de prin late 70's, early 80's = aprox. (tineti-va bine) 70% din productia mondiala de instrumente muzicale !! La un show N.A.M.M. acum vreo 10 ani, la pavilionul lor (cel mai mare din tot show-ul, si care ocupa un corp separat de cladire) am vazut de la pene de chitara, pina la piane de concert ("cu coada").

In alta ordine de idei, Samick in mod traditional a construit "la contract" instrumente pentru fabricantii Japonezi care aveau nevoie de productie de calitate la pret mai mic decit acasa, deci fara sa investeasca in mijloacele de productie **spre deosebire de alte "cimpuri de activitate", unde ca exemplu Toyota a deschis fabrici proprii in alte tari, cumparind si terenul respectiv..... in concluzie, am vazut, am cintat pe, si am avut in proprietate chitare de marci BINE cunoscute gen IBANEZ si YAMAHA, made in Korea in fabricile SAMICK!!! Si la fel ati facut si voi, dragilor! Ati cintat cu totii (marea majoritate fara sa stiti) pe instrumente de "marca" Japoneza, fabricate in Korea, si practic construite sub contract de fabricile Samick...daca aveti vreun Ibanez ceva, de prin 90' si toamna, incoace, si e made in Korea, SIGUR e facut la/de Samick, indiferent ce vezi pe headstock!!..... ("gluma" chiar era, pe dincolo, ca schimbul de dimineata construieste pentru nu stiu ce marca sa zicem pe o linie de asamblare, si cel de dupamasa intra si doar se intoarce spre banda din spate, facind aceleasi chitari dar numai aplica un nume diferit pe headstock!)

La fel, Samick au produs si modele PROPRII, si tot ce am vazut a fost OK sau f. mijto!

Am vazut si niste modele superbe, sculptate - cu top-ul in relief, si custom paint, cu motive orientale, dragoni, chestii, echipate cu de toate.... cu pretul in concluzie.....am vazut si chitari mai ieftine, dar ideea e ca chiar si la un entry level, pretul merita, nu am vazut chitara proasta la ei, adica ceva defect, sa nu se poata cinta bine, ceva cras, nope!

Mai nou, ca sa fie clara treaba cu "globalizarea" (adica aducerea la cel mai mic/ieftin numitor comun, nici macar Samick nu isi mai face propriile chitare in Korea :) , productia fiind mutata in China!!! haaaa hahahahalololol..., incepind cu anul 2003!), si baietii s-au concentrat total pe munca "la contract", unde in ziua de azi ei lucreaza pentru atitea brand-uri de iti sta mintea. Intre marcile care se folosesc de "facilitatile" Samick se numara in ziua de azi Hohner, Dean, Hamer, Schecter, Epiphone, Ibanez, Yamaha, Washburn, printre alte nume vechi, traditionale, despre care (acu' niste ani) nu ne-am fi imaginat ca o sa paraseasca meleagurile natale .... bine, totusi cu exceptia modelelor f. mijto/f. scumpe, care inca se fac "acasa", fie ca e Japan, U.S.A., whatever.....

Asa ca serveste cu incredere, domnu' Squier! :)

 

P.S.: O exceptie: Squier a facut initial chitarile Koreene tot la Samick (primii ani au fost chiar foarte buni, unii zic ca surclaseaza Fenderul Mexican), dupa care au inceput sa investeasca la greu...F.M.I.C. are facilitati de productie in cel putin 10 tari acum,....cred ca ei sint cei care au "deschis" productia in China, Taiwan, Indonezia, etc....

:)

Link to comment
Share on other sites

Am cantat acum jumatate de an pe o astfel de chitara - Samick, copie de SG. Evident, nu mai auzisem de asa ceva. Chitara era destul de bine pusa la punct, nu era mai prejos de un epi (acum inteleg de ce :) ), in schimb pretul mi s-a parut cam exagerat, mai ales ca nu auzisem de ea - in jur de 500 de euro. :)

Link to comment
Share on other sites

Pe cit de scurt posibil..... Samick este cel mai mare producator de instrumente muzicale nu numai din Korea, ci DIN LUME ..stiu, SURPRISE!,... Nu, nu m-au platit sa zic asta, lol...firma Samick scoate constant =inca de prin late 70's, early 80's = aprox. (tineti-va bine) 70% din productia mondiala de instrumente muzicale !! La un show N.A.M.M. acum vreo 10 ani, la pavilionul lor (cel mai mare din tot show-ul, si care ocupa un corp separat de cladire) am vazut de la pene de chitara, pina la piane de concert ("cu coada").

In alta ordine de idei, Samick in mod traditional a construit "la contract" instrumente pentru fabricantii Japonezi care aveau nevoie de productie de calitate la pret mai mic decit acasa, deci fara sa investeasca in mijloacele de productie **spre deosebire de alte "cimpuri de activitate", unde ca exemplu Toyota a deschis fabrici proprii in alte tari, cumparind si terenul respectiv..... in concluzie, am vazut, am cintat pe, si am avut in proprietate chitare de marci BINE cunoscute gen IBANEZ si YAMAHA, made in Korea in fabricile SAMICK!!! Si la fel ati facut si voi, dragilor! Ati cintat cu totii (marea majoritate fara sa stiti) pe instrumente de "marca" Japoneza, fabricate in Korea, si practic construite sub contract de fabricile Samick...daca aveti vreun Ibanez ceva, de prin 90' si toamna, incoace, si e made in Korea, SIGUR e facut la/de Samick, indiferent ce vezi pe headstock!!..... ("gluma" chiar era, pe dincolo, ca schimbul de dimineata construieste pentru nu stiu ce marca sa zicem pe o linie de asamblare, si cel de dupamasa intra si doar se intoarce spre banda din spate, facind aceleasi chitari dar numai aplica un nume diferit pe headstock!)

La fel, Samick au produs si modele PROPRII, si tot ce am vazut a fost OK sau f. mijto!

Am vazut si niste modele superbe, sculptate - cu top-ul in relief, si custom paint, cu motive orientale, dragoni, chestii, echipate cu de toate.... cu pretul in concluzie.....am vazut si chitari mai ieftine, dar ideea e ca chiar si la un entry level, pretul merita, nu am vazut chitara proasta la ei, adica ceva defect, sa nu se poata cinta bine, ceva cras, nope!

Mai nou, ca sa fie clara treaba cu "globalizarea" (adica aducerea la cel mai mic/ieftin numitor comun, nici macar Samick nu isi mai face propriile chitare in Korea :) , productia fiind mutata in China!!! haaaa hahahahalololol..., incepind cu anul 2003!), si baietii s-au concentrat total pe munca "la contract", unde in ziua de azi ei lucreaza pentru atitea brand-uri de iti sta mintea. Intre marcile care se folosesc de "facilitatile" Samick se numara in ziua de azi Hohner, Dean, Hamer, Schecter, Epiphone, Ibanez, Yamaha, Washburn, printre alte nume vechi, traditionale, despre care (acu' niste ani) nu ne-am fi imaginat ca o sa paraseasca meleagurile natale .... bine, totusi cu exceptia modelelor f. mijto/f. scumpe, care inca se fac "acasa", fie ca e Japan, U.S.A., whatever.....

Asa ca serveste cu incredere, domnu' Squier! :(

 

P.S.: O exceptie: Squier a facut initial chitarile Koreene tot la Samick (primii ani au fost chiar foarte buni, unii zic ca surclaseaza Fenderul Mexican), dupa care au inceput sa investeasca la greu...F.M.I.C. are facilitati de productie in cel putin 10 tari acum,....cred ca ei sint cei care au "deschis" productia in China, Taiwan, Indonezia, etc....

:)

 

multumesc de info.au fost f lamuritoare :)

Link to comment
Share on other sites

Mai nou, ca sa fie clara treaba cu "globalizarea" (adica aducerea la cel mai mic/ieftin numitor comun, nici macar Samick nu isi mai face propriile chitare in Korea :) , productia fiind mutata in China!!! haaaa hahahahalololol..., incepind cu anul 2003!), si baietii s-au concentrat total pe munca "la contract", unde in ziua de azi ei lucreaza pentru atitea brand-uri de iti sta mintea. Intre marcile care se folosesc de "facilitatile" Samick se numara in ziua de azi Hohner, Dean, Hamer, Schecter, Epiphone, Ibanez, Yamaha, Washburn..

 

salut, vreau sa precizez un singur lucru, si anume: chitarile Epiphone facute in China nu-s facute de Samick, is facute in fabrica Qingdao, o fabrica deschisa de firma Epiphone unde se fac numai si numai chitari Epiphone. Fabrica a fost deschisa in octombrie 2002, iar intr-o perioada chitarile Epiphone au fost facute in paralel in Koreea (respectiv la Samick) si China (in fabrica lor). Cred ca din 2007 daca nu chiar 2006, au renuntzat de tot la serviciile din Koreea, eu am un Epi LP din 2005 care inca e facut la Samick

uite niste linkuri: http://www.epiphone.com/FactoryTour/qdtour.html

http://www.guitardaterproject.org/epiphone.aspx

 

revenind la Samick, chitarile produse acolo pentru alte firme is destul de ok, depinde si de pretzul lor (unele pot fi low quality iar altele mid quality), iar chitarile Samick ...well am vazut (dar nu am testat) una de tip LP la Luna Amara acum vreo 5 ani si ceva...

 

Peace :)

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

hmm,dar samick fiind asa un producator "prolific" nu are un site de prezentare?ca eu nu am gasit nimic,e posibil sa nu fii cautat unde trebuie totusi :) .as vrea sa vad si sa compar mai multe modele..in principal pt ca am nevoie de o chitara pe post de "cal de bataie" pt muncile de jos:))

Link to comment
Share on other sites

uite aici link http://www.gregbennettguitars.com/electricportal.html

trebuia, si trebuie sa cautzi mai mult, io am dat la search samick si samick gutiars, si te tot duci din link in link...

tre sa dai de ceva,...io am gasit...

sau aici http://proaudiomusic.com/misc/samick_guitars.htm

si dai click pe modelele de chitari si te va duce la un magazin online cu poze si modelele respective..

si aici cateva informatzii despre samick guitars http://en.wikipedia.org/wiki/Greg_Bennett_Guitars

in rest mai cautzi si tu

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

uite aici link http://www.gregbennettguitars.com/electricportal.html

trebuia, si trebuie sa cautzi mai mult, io am dat la search samick si samick gutiars, si te tot duci din link in link...

tre sa dai de ceva,...io am gasit...

sau aici http://proaudiomusic.com/misc/samick_guitars.htm

si dai click pe modelele de chitari si te va duce la un magazin online cu poze si modelele respective..

si aici cateva informatzii despre samick guitars http://en.wikipedia.org/wiki/Greg_Bennett_Guitars

in rest mai cautzi si tu

bafta :)

da ms mult,sunt cam lenes ce e drept :) interesant.cred ca mi-am facut o idee despre samick.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
si u daca vrei :) )

 

Reanvii topicul putin.

Am o mica mare banuiala ca Samick produce si SE de la PRS. Am vazut cateva care seamana izbitor cu SE-urile, si mai mult SE sunt facute in Coreea...deci se leaga.

Ma uit la um1, um3 seamana cu modele PRS.

Pe wikipedia zice si de Squier ca tot de Samick sunt facute.

Oricum...cu dozele inlocuite suna binisor. Iar chitarile sunt destul de bine construite.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.