www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Placa de sunet cu suport ASIO


Recommended Posts

Ia uitati ce am gasit pe net cand ma plimbam : http://www.tippach.net/asio4all

 

Se pare ca e un programel mic ce ofera suport asio pentru orice placa de sunet. N-am avut timp sa il testez dar o voi face cu prima ocazie.

Placile de sunet de care zic eu sunt cele bazate pe familia via envy24. Producatori ce implementeaza cipul asta sunt : Chaintech, Terratec si M-audio , numai ca m-audio foloseste un cip putin mai destept decat primii 2 .

Link to comment
Share on other sites

Baieti daca vreti pot sa incerc eu...daca ma lamuriti ce trebe sa fac.. driverii Kx ii am instalati.. la fel si guitar rig de la cosu.. so ziceti-mi ce trebe sa incerc.. asa si placa de sunet e un Sb Live

 

Pai baga chitara in calculator, activeaza un preset in Guitar Rig (dupa ce ai selectat in setari driverul ASIO si ai ales o latenta decenta - 25ms de exemplu) si canta ceva. Daca are un delay lung nu-i bine.

 

Cosu, uite ce scrie sus pe pagina: Universal ASIO Driver for WDM Audio. Ceva imi zice ca e de fapt doar un wrapper ASIO pentru driverul WDM. Adica acelasi spanac, doar intr-un ambalaj mai apetisant.

Link to comment
Share on other sites

deci merge si inca merge foarte bine.

guitar rig are limitarile sale insa pentru repetat acasa si avand in dotare doar o chitara si un calculator rezultatele sunt incredibile. din pacate placa mea de sunet e cam zgomotoasa si noisegateul ala de la guitar rig nu e foarte eficient. azi o sa testez cu varianta 1.2 (pana acum am avut 1.1) si poate se mai schimba ceva. daca aveti o placa de sunet silentioasa (orice e mai silentios decat un AC 97) o sa obtineti rezultate mai mult decat multumitoare.

Link to comment
Share on other sites

Realizat azi la ora indicata

Comp : xp 1700+ 256DDR si placa de sunet onboard. Intarzere raportata de guitar rig 1.2 - 15 ms

 

Am testat cam 20 de efecte si am incercat sa cant cam aceeasi bucata (se observa ca nu am habar de ritm dar nu asta e ideea).

Chitara : Squier strat cu Seymour Duncan Hotrails in bridge

Take_09.02._19h03m26s.mp3

Link to comment
Share on other sites

Este foarte important ca intrarile analogice ale placii de sunet sa fie de calitate. Zgomotul electromagnetic poate fi foarte mare in preajma calculatorului, iar daca la asta se aduga si noise-ul placii, poti spune adio dupa ce pui un distors software pe chitara...

De aceea, cu orice pret, daca vreti sa aveti un sunet bun la procesarea in timp real printr-o placa de sunet, luati-va o placa de calitate cu intrari analogice bune. Din fericire pretul nu mai este asa de mare...

 

Cea mai ieftina pe care v-o recomand este E-MU 0404 ( http://www.emu.com/products/product.asp?pr...aincategory=754 )pe care o puteti gasi la magazinul Muzica, cum intri pe stinga e un stand cu mai multe chestii, incl. placi de sunet. Atentie, insa, desi ofera multe chestii interesante, incl. efecte hardware in timp real, are anumite probleme de drivere.Pentru informatii de adincime in ce priveste placile E-MU uitati-va aici : http://www.productionforums.com/emu/

 

Nu recomand M-Audio Revolution 5.1, pt ca nu nu are intrari de calitate, desi iesirile sint excelente.

 

Recomand calduros M-Audio Audiophile 24/96. Am folosit-o ani de zile, este excelenta. Latenta totala (input + output) pe drivere ASIO la care umblu cu ea este de 5,2 milisecunde la 96.000 Hz, pe un AMD Athlon XP 2100+ o/c la 2600+ cu 512 MB RAM pe Windows XP Pro. Practic, este o latenta putin sau deloc sesizabila, echivalenta celei a procesoarelor de chitara hardware existente. Cu niste mici manevre latenta poate fi coborita la 2,6 milisecunde la 96.000 Hz. De asemenea, zgomotul pe intrari este la -100 dB. Costa 107 Euro la www.avaudiosys.ro . Poate fi gasita si la magazinul Muzica, tot acolo, pe stinga, cum intri.

 

Recomandarea mea cea mai "fierbinte" este, insa, un M-Audio Audiophile 192. L-am pus acum citeva zile la mine in calculator si am cazut in cur. Spre exemplu, noise-ul pe intrarea analogica este de -113 dB, masurat cu minutza mea! Iar toate intrarile si iesirile analogice sint balansate. Asta inseamna ca poti sta linistit in ce priveste emisia electromagnetica din jurul calculatorului, chestie EXTREM de importanta. Puteti folosi conexiunile balansate pentru a va lega la preampuri cu iesiri balansate precum Studio Projects VTB-1 (varianta excelenta calitativ si ieftina, ceva pina in 150 Euro la www.avaudiosys.ro si cam tot asa la magazinul Muzica, in stinga), sau M-Audio Tampa (mai scump, dar face, tot la avaudiosys.ro). Astea-s doua preampuri cu care puteti face un excelent DI pentru placa de sunet, cu minim de zgomot.

Audiophile-ul 192 este mai scump, la 170 Euro, dar face. Latenta pe ASIO a unui Audiophile 192 este identica cu cea a unui Audiophile 24/96.

Link to comment
Share on other sites

MMG placile de sunet recomandate de tine deja tin de domeniul home studilo. sa dai 160euro pe o placa de sunet doar pentru a te auzi decent acasa e cam mult . cu 160euro iti cumperi un amp cat de cati si canti de rupi pe el. daca totusi vrei sa te inregistrezi acasa sau ai o formatie mica si vreti sa faceti un demo orice peste m-audio revolution e demn de luat in seama.

MMG cu ce soft/efecte combini aceste placi minunate ?

Link to comment
Share on other sites

Man, si o 0404 merita cu virf si indesat si este pe la 90 de Euro - adica nu este avioane.

Ma rog, credeam ca ti se pare importanta calitatea sunetului, de aia am incercat sa sugerez solutiile optime, chiar si in zona de pret de peste 100 de Euro.

"sa dai 160euro pe o placa de sunet doar pentru a te auzi decent acasa e cam mult "

Nu o sa te auzi doar decent, o sa te auzi profesional.

"cu 160euro iti cumperi un amp cat de cati si canti de rupi pe el."

Nu prea cred eu ca un amp de 160 de Euro iti va oferi o versatilitate mai mare (tonewise) decit software-ul - este doar mai usor de transportat decit un PC. Daca vorbesti despre un amp cu sectiune digitala de modelare a amplificarii analogice, atunci cu PC-ul faci mult mai mult decit cu un astfel de amp. Si nu cred ca gasesti un amp acceptabil pe tuburi la 160 de Euro... Poate doar asta http://www.hughes-and-kettner.com/scripts/...tubetools&id=12 , dar numai daca o iei din Germania. si nu este amplif, este efect/preamp. Si ca sa o faci sa sune corespunzator, cam trebuie sa ii schimbi si tubul.

Ce programe? Buna intrebare!

Pai, un host VST intai. Aici sint doua variante acceptabile, si o a treia si a patra pentru cei cu experienta si rabdare.

Prima este Tracktion, facut de Raw Material - il gasesti in sectiunea de software de la Mackie. Avantaj - simplitate, ergonomie fantastica a interfetei. MAre avantaj - ofera posibilitatea folosirii a doua rack-uri de efecte, care sint, de fapt, niste shell-uri in care poti routa semnalul oricum intre efecte - practic, avantajul este ca se poate realiza extrem de usor o structura de procesare multibanda (doar nu isi imagineaza cineva ca mai sintem in epoca curgerii liniare a semnalului de la un stomp la altul, cei mai multi chitaristi meseriasi isi splituiesc semnalul si merg pe mai multe linii de procesare paralele pina la un punct).

A treia si a patra varianta ar fi Energy XT http://www.xt-hq.com/ si Plogue Bidule http://www.plogue.com/index.php?option=con...id=21&Itemid=35 . Aici lucrurile sint clare - totul fiind modular, se pot combina in orice fel efectele, putindu-se crea tot felul de structuri sonore "exotice", dar se pot si imita rig-uri ale unor clasici. Interfata este mai complexa, iar daca vrei sa ajungi la perversiuni (ceea ce merita), te poti combina si cu arpegiatoare MIDI declansate din amplitudinea sau frecventa sunetului produs de chitara (asta ca exemplu, posibilitatile sint chiar mai vaste).

A doua varianta este un host foarte simplu de la www.dsound1.com - este vorba de playerele lor. Avantajul nr 1 este ca ofera o combinatie de structura paralela si in serie a efectelor ce permite prelucrarea dual-banda sau in split simplu a semnalului. Un al doilea avantaj este acela ca interfata acestor hosturi de la DSound nu consuma aproape deloc resurse grafice, mai ales ca iti ofera optiunea de a ascunde interfata efectelor. De aici rezulta posibilitatea reducerii semnificative a latentei audio pe ASIO, ca urmare a faptului ca dusmanul cel mai mare al chitaristului cu PC este activitatea placii grafice, ce se calca puternic pe bataturi cu placa de sunet. No graphic activity, nu audio glitches. Ma rog asta se mai poate corecta si pe alte cai...

Cit despre efectele folosibile? Hm, aici este o istorie intreaga, dar in primul rind pot spune ca nu trebuie neaparat folosite solutiile all-in-one cum sint NI GR sau Amplitube ori Trash. Trebuie sa cauti distorsurile care sa iti placa, simulatoare de ampuri, compresoare, noise gate-uri, etc etc etc. Pe www.kvraudio.com, daca ai rabdare citeva zile, gasesti in baza lor de date de efecte VST cam tot ce exista in domeniu, si poti sa le incerci. Dup-aia, eventual, se poate discuta care efect, unde, ce si cum - orice recomandare din partea mea facuta in acest moment te-ar canaliza poate intr-o directie care nu este a ta.

Succes & have fun!

Link to comment
Share on other sites

Poate ca ar fi utila o sectiune in acest Forum intitulata ceva de genul "Computer Software & Hardware pentru chitaristi" sau "D'ale calculatorului pentru chitaristi". Cred ca foarte multi dintre noi folosim sau vom folosi calculatorul, mai ales odata cu aparitia NI GR si viitoarea aparitie a Amplitube 2. Asta ca sa nu mai vorbesc despre placi de sunet si eventualele dificultati in exploatare - se vede ca este nevoie de o asemenea sectiune pentru ca, uite, topicul asta deja se duce in alta directie decit cea initiala. Plus ca multi chitaristi si/sau trupe si-ar putea face lejer demo-uri cu calculatorul, la o calitate deosebita, deci face de o sectiune dedicata relatiei chitaristului cu calculatorul.

Link to comment
Share on other sites

MMG ideea este laudabila dar sincer momentan are o aplicabilitate scazuta. propun ca momentan sa discutam pe threaduri separate te miri pe unde iar daca fenomenul ia amploare vom face o sectiune dedicata "Computer Software & Hardware pentru chitaristi" . Uite ce zici ....

redenumim topicul asta cu numele dat de tine si daca ia proportii facem si sectiunea. e ok asa?

la cat de mic e forumul acum ne pierdem prin sectiuni :)

Link to comment
Share on other sites

Mai bine fac un topic separat, proaspat, cu tema asta, aici la diverse. Cred ca e mai bine sa-i dam un fresh start si vedem dup-aia. Eu sint foarte bucuros ca acest forum exista, si as vrea sa particip la el tocmai pe partea la care ma pricep mai bine, cea cu compu folosit cu instrumentul. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.