www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Despre Corpuri De Chitari !


lucky_b
 Share

Recommended Posts

Stie cineva daca Stejarul merge folosit pentru corp de chitara ???

 

Corpul chitarii mele e o porcarie asiatica din rumegus presat sau ceva de genul asta si nu am sustinere prea buna la sunet asa ca solutia ar fi sa iau alta chitara, dar problema e ca nu am bani sa iau una, iar un corp facut la comanda costa mult mai mult.... solutia am gasito si anume am utilajele necesare pt a-mi construii unul dar problema e ca nu am decat lemn de stejar.. Stiu ca e un lemn de esenta foarte tare ( folosit pe vremuri la organe de filetare ) dar nu stiu in raport cu sunetul cum se comporta.....

Link to comment
Share on other sites

oricum e mai bun decat rumegusul presat. iar daca lemnul e uscat si facut dintr-o singura bucata vei adauga un + in incercarea ta de a-ti construi chitara ceea ce mi se pare foarte fain si interesant.

 

Bafta!

 

(sunt convins ca nu o vei vinde in cazul reusitei :) )

 

stiu ca pentru cosciug e bun

 

 

si de ce esti asa offtopic cu noii veniti? te pricepi mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Tin la gluma stai linistit, sunt doar curios daca merita sa fac efortul ca totusi o sa imi ia ceva timp sa il fac, chiar si cu utilajele la dispozitie

 

Tin la gluma stai linistit, sunt doar curios daca merita sa fac efortul ca totusi o sa imi ia ceva timp sa il fac, chiar si cu utilajele la dispozitie.... Oricum mi-a placut faza cu cosciugul :)

Link to comment
Share on other sites

Paltin, tei , frasin, molid...din astea sa incerci sa il faci...stejarul si fagul desi arata foarte bine cand sunt slefuite si duritatea lor te duce cu gandul la un raspuns tonal gen artar sau paltin , ele nu se folosesc pentru corpuri de chitari pentru ca au rezonanta foarte proasta...nu te chinui sa faci corpul din stejar cu nu merita...

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca Stejarul merge folosit pentru corp de chitara ???

 

Corpul chitarii mele e o porcarie asiatica din rumegus presat sau ceva de genul asta si nu am sustinere prea buna la sunet asa ca solutia ar fi sa iau alta chitara, dar problema e ca nu am bani sa iau una, iar un corp facut la comanda costa mult mai mult.... solutia am gasito si anume am utilajele necesare pt a-mi construii unul dar problema e ca nu am decat lemn de stejar.. Stiu ca e un lemn de esenta foarte tare ( folosit pe vremuri la organe de filetare ) dar nu stiu in raport cu sunetul cum se comporta.....

Nu e lemnul cel mai ideal ca rezonanta, plus ca ESTE FOARTE GREU! Dar nu inseamna ca nu poti incerca, de fapt m-ai facut extrem de curios... spune-ne si noua cum a iesit, pina la urma...cine stie, poate nimeresti un lemn bine uscat si cu fibra buna. Iar daca nu iti iese, poti oricind sa ii pui picioare si il faci masuta de cafea... Succes!:)

Link to comment
Share on other sites

RED SPECIAL'U lu' BM e din stejar .....

 

Si eu beau bere, dar stiam ca rosu ala special a lui Brian May e din mahon :)

 

http://www.soundslive.co.uk/product~name~B...ial~id~1797.asp

 

 

lucky_b

Daca ai sculele necesare, timpul adecvat, dorinta si capacitatea de a realiza asa ceva, incearca si vei vedea singur rezultatul. Cred ca e foarte important ca lemnul sa fie uscat corespunzator, altfel vei avea surprize foarte neplacute.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi, si cred cand voi avea timpul necesar am sa incerc sa il construiesc, la urma urmei trebuie sa sune tinand cont ca am doze active Zakk Wilde.

 

Daca am sa reusesc am sa il postez !!!

 

daca ai doze Zakk trebuie sa tragi cercuri concentrice pe chitara ca sa concentrezi tonul....lol

Link to comment
Share on other sites

Si eu beau bere, dar stiam ca rosu ala special a lui Brian May e din mahon :)

 

http://www.soundslive.co.uk/product~name~B...ial~id~1797.asp

 

 

lucky_b

Daca ai sculele necesare, timpul adecvat, dorinta si capacitatea de a realiza asa ceva, incearca si vei vedea singur rezultatul. Cred ca e foarte important ca lemnul sa fie uscat corespunzator, altfel vei avea surprize foarte neplacute.

 

Afli despre chitara lui brian may aici .... http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Special... inclusiv faptu ca e facuta din OAK ... adik stejar

 

linku' ala e la una din copiile de RED SPECIAL care s-au facut de-alungu timpului .... adik guild a facut vreo 50 de chitari(printre care cateva verzi) ... apoi modelul a fost facut de Burns .... si acum Brian May si-l produce singur impreuna cu HOUSE MUSIC .... http://www.brianmayguitars.co.uk/

 

la copii se foloseste mahon ... ca e mai ieftin ca stejaru'....... iar red special'u are doar un Venner din mahon ... deci doar un motiv estetic

 

p.s. BRIAN MAY RULESSSS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Afli despre chitara lui brian may aici .... http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Special... inclusiv faptu ca e facuta din OAK ... adik stejar

 

linku' ala e la una din copiile de RED SPECIAL care s-au facut de-alungu timpului .... adik guild a facut vreo 50 de chitari(printre care cateva verzi) ... apoi modelul a fost facut de Burns .... si acum Brian May si-l produce singur impreuna cu HOUSE MUSIC .... http://www.brianmayguitars.co.uk/

 

la copii se foloseste mahon ... ca e mai ieftin ca stejaru'....... iar red special'u are un Venner din mahon ...

 

p.s. BRIAN MAY RULESSSS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:) Asa o fi, dar cica are si ceva mahon...ma rog, probabil de aia suna asa cum suna. Stejarul e mai ieftin ca mahonul? Tot ce se poate...cum o fi berea aia mahon? :)

 

Si Brian May desigur ca ruleaza :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi, si cred cand voi avea timpul necesar am sa incerc sa il construiesc, la urma urmei trebuie sa sune tinand cont ca am doze active Zakk Wilde.

 

Daca am sa reusesc am sa il postez !!!

 

Lemn autohton greu si rigid, in afara de stejar, este si nuc-ul [walnut].

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.