www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Pedala De Distors Cea Mai Compatibila Cu Fender Stratocaster


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

astept pareri de la cei care utilizeaza pedale de distors ev si overdrive. as prefera analog...

 

stiu ca intrebarea este destul de vaga dar astept pareri...:) de la cei care au in rig : strat cu single coil si pedala distors sau overdrive...

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu cred ca orice pedala se intelege bine cu orice chitara, depinde doar de ce stil vrei sa canti, dar daca ma iau dupa semnatura ta, cred ca un DS2, pe turbo mode 1, e okay, dar probabil si mai okay ar fi un DS1 sau un OS2.

(P.S.: eu am un strat cu SSL4 si SSL1 plus Ds2 si Rocktron Metal planet, toate is okay, dar cu Metal Planet+single coil e nevoie de noise gate).

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu cred ca orice pedala se intelege bine cu orice chitara, depinde doar de ce stil vrei sa canti, dar daca ma iau dupa semnatura ta, cred ca un DS2, pe turbo mode 1, e okay, dar probabil si mai okay ar fi un DS1 sau un OS2.

(P.S.: eu am un strat cu SSL4 si SSL1 plus Ds2 si Rocktron Metal planet, toate is okay, dar cu Metal Planet+single coil e nevoie de noise gate).

 

la capitolu single coil si high gain ... e un pic mai complicat.... adica majoritatea pedalelor iti dau un sunet foarte "gritty" cu muult prea multe inalte si bas inexistent... si dak incerci sa reduci inaltele(pedala sau ton) pierzi claritatea sunetului ... plus ca mai apare si problema zgomotului de fond ... mie de exemplu metal zone-ul mi s-a parut aiurea pe strat ... mult prea mult noise... si un sunet un pic cam nazal ... fara armonici "frumoase" in timp ce JH-1 era foarte putin zgomotos si foarte placut la auz ....

 

noh bine .... asta-i pt masochistii care vor high gain pe SC ... pt distorsuri/od-uri mai blande ... paleta e muult mai variata ...

 

 

just my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Vox Bulldog, daca nu ai nevoie de gain foarte mare, ca sa sune bine trebuie un amp cu un clean foarte bun (cald, nu foarte bright, gen Vox, pe amp Fender nu mi-a placut la fel de mult). Suna foarte bine ca overdrive, se curata frumos cand reduci volumul din chitara. Boss DS1 pentru un sunet mai murdar, dar bogat in armonici, are si putin mai mult gain.

 

Ibanez TS9DX Turbo Tube Screamer suna bine, este destul de versatil, din pacate e foarte scump.

Link to comment
Share on other sites

astept pareri de la cei care utilizeaza pedale de distors ev si overdrive. as prefera analog...

 

stiu ca intrebarea este destul de vaga dar astept pareri...:) de la cei care au in rig : strat cu single coil si pedala distors sau overdrive...

 

 

te-ai gandit mult ? pui intrebari de baraj , de pe Bistrita .

 

1) . cate tipuri si versiuni de Strat SSS exista ?

 

 

Ce distorsionator este bun ?.ptr:

 

Strat din 56 cu maple neck, one-piece maple necks, single layer pickguards, thin "spaghetti" logos,original "clay" dots ,3 bolt neck,butterfly string guide, Kluson tuners, ash body , sunburst , Dakota Red acrylic lacquers, alnico pickups ( handmade), flat box-shaped paper tone caps ,Pickup screw springs are real cone-shaped springs,CTS pots,CRL switches , vintage mechanical Fender Tremolo vintage stamped metal bridge saddles , corzi fendr de 0.1 sau Rock'n roll ( murdare ) .

Cabluri lungi de 75 Ohm capacitate 4nF .

 

Statie Marschall pe tuburi de oricare de 100W

 

si se va canta piesa " 3-rd Stone Rom the Sunn "

 

reglaje volum si ton fiecare dupa dorinta. , Copycat Echomachine ,Smallstone Phaser , Dunlop Wah ....

 

Chitaristul are 27 de ani , degete lungi, sta la 3 m de boxa , a fumat trei tigarete , a baut o bere rece si este ragusit.Nu prea are chef de cantat.

 

Ce distorsionator propuneti si de ce?

 

Si cati ani are capitanul.

Link to comment
Share on other sites

Ba, imi pare rau. TS9 e foarte grozav si cu un Peavey Classic sau chiar cu un micut Fender Champion 600 (dupa ce schimbi lampile cu JJ). Ba chiar m-as risca sa afirm ca un TS9 suna binisor chiar si cu un VOX Pathfinder 15R pe tranzistori (desi evident nu la fel ca in combinatie cu lampi).

 

TS9 si DS1 le-am probat eu pe un VOX AD cu strat si cu tele si suna ff bine (mie imi place mai ales pe simul de AC30).

 

@mega.deb de ce nu te duci la mcmusic si il probezi acolo ca au si amp si TS si un Squier japonez (asta daca nu vrei sa vii cu chitara ta). Daca vrei distors incearca si Boss DS1, Tube Screamer e mult mai cald, mai rotund si are mai putina prezenta in registrul grav.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

@blackthorn .... ah daaaaaa am uitat ca McMusic aduce si Limbanez.... LOOL ... DS-1 o stiu, imi place .... dar prefer Bulldogu' actual .... si oricum TS-9 m-ar interesa doar ca un Volume boost .... adik ... ma tenteaza un MXR microamp .... da nu am unde sa probez unu .... ... deci am sa trag o vizita la McMusic :)

Link to comment
Share on other sites

@blackthorn .... ah daaaaaa am uitat ca McMusic aduce si Limbanez.... LOOL ... DS-1 o stiu, imi place .... dar prefer Bulldogu' actual .... si oricum TS-9 m-ar interesa doar ca un Volume boost .... adik ... ma tenteaza un MXR microamp .... da nu am unde sa probez unu .... ... deci am sa trag o vizita la McMusic :)

 

Eu am si DS1 si Bulldog si mie mi se pare ca se completeaza foarte bine una pe alta, pentru blues si classic rock. Pentru metale Strat SSS nu prea e indicat deloc decat daca ii pui minihumbuckere, dar ii strici tot sunetul de Fender. Asa mai bine iti iei alta chitara cu doze duble, eventual din mahon si ai rezolvat problema. Daca ai Bulldog de ce mai vrei TS-9? Stiu ca nu suna la fel, dar pe un Pathfinder nu cred ca poti folosi cu prea mult succes TS-9 ca booster, iar ca overdrive Bulldogu suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

ciudata dilema!ce culoare are chitara ,precis se asorteaza cu camasa in care canti?ce numar ai la pantofi?e crucial, ca dupa marimea piciorului se alege pedala,daca ai peste 44 nu cumpara Danelectro Black Cofee ca i prea mic ,prea ieftin, si nu e compatibil cu un Fender original

Si toate la astea de mai sus trebuie sa tii cont de pozitia pe scena, de culoarea tobelor si neaparat de camasa basistului. daca nu se potrivesc toate astea nu e bine....Toate pedalele sunt "cele mai compatibile" cu Fender Stratocaster dar numai in conditiile enumerate mai sus.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Eu am si DS1 si Bulldog si mie mi se pare ca se completeaza foarte bine una pe alta, pentru blues si classic rock. Pentru metale Strat SSS nu prea e indicat deloc decat daca ii pui minihumbuckere, dar ii strici tot sunetul de Fender. Asa mai bine iti iei alta chitara cu doze duble, eventual din mahon si ai rezolvat problema. Daca ai Bulldog de ce mai vrei TS-9? Stiu ca nu suna la fel, dar pe un Pathfinder nu cred ca poti folosi cu prea mult succes TS-9 ca booster, iar ca overdrive Bulldogu suna foarte bine.

 

singura chestie la care ashi folosi-0 de la ITS ar fi pot-ul de volum .... adik sa-mi dau un boost temorar si foarte finutz de volum .... eventual sa enervez f finutz bulldogu din cand in cand ... and that's it .... dar defapt intai vreau sa-mi iau un footswitch ... sa ma joc si cu boost-u ampului.... so am sa vad io .....

 

cheers

Link to comment
Share on other sites

singura chestie la care ashi folosi-0 de la ITS ar fi pot-ul de volum .... adik sa-mi dau un boost temorar si foarte finutz de volum .... eventual sa enervez f finutz bulldogu din cand in cand ... and that's it .... dar defapt intai vreau sa-mi iau un footswitch ... sa ma joc si cu boost-u ampului.... so am sa vad io .....

 

cheers

 

Vezi ca TS coloreaza sunetul pe boost, nu e total transparent. Mai bine foloseste boostere dedicate ca SD Pickup Booster sau RC Booster de la Xotic (daca gasesti si iti permiti) daca vrei doar boost care sa nu iti schimbe tonul. Foarte bun ca si booster este si Boss Blues Driver, am avut unul si pt boost era f ok, pentru blues suna super bine.

Link to comment
Share on other sites

fraiereala vine din faptul ca la o intrebare de fraierit tot prostu vin si se grabesc uni sa raspunda cat mai exact .

 

intrebarea nu este vaga ci total incomplecta , cred ca este numai la misto .

 

asa ca vine fiecare si da raspunsuri la CE ? ...FABULOSPIRIT ?

 

 

"vaporul are ruta Conatsnta..Istambul ,,inainteaza cau 6 noduri ,valurile in medie de 1m inaltime , vantul de 30 km/h dinnspre nord NV , motoarele consuma 100 l motorina /h , nava transporta grau , pescajul este de 5 m , constanta de frecare la rezistenta de inaintare 0.58 fara turbulente , luna este in faza 1/3 , echipajul este compus din 6 marinari , in drum se intalneste cu doua nave de coaziera si un pescador bulgaresc ,nava este echipata cu lumini de pozitie , in caz de ceata se foloseste radarul si radiobaliza , sau si semnale acustice de avertizare , marinari nu au permis de pescuit caracatite,dar nic de meduze, ...nava ajunge la ora 22,45 in Bosfor ........

 

intrebarea este : Cati ani are capitanul?

 

 

Urmeaza intrebarea 2 a ). Ce pana de chitara folosim la Fuzzface cu bateria pe jumatate descarcata ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi ... dak intrebarea era referitoare la high gain pe single coil .... ar fi fost destul de buna....

 

pierd cate o dupamasa intrega sa gasesc tonul potrivit la o piesa ( sa se integreze timbral in mixul general si in atmosfera piesei).

 

Strat 3 distorsionatoare digitale cu zeci de posibilitati de setare si preseturi digitale - doua dist anlogice unul cu preseturi electronice celalalt manual , compresoare/expandoare de toate tipurile ,plus inca cateva DIY atat compresoare cat si distorsuri. Filtre , analogice , digitale, comb filter etc .Wah DIY ce suna muult mai bine decat orice wah activ ce am auzit din procesoare cu reglaje foarte complexe .

 

Tonul ce ieri la o piesa mi se parea ceva extrem de plin si prea dur in alta piesa cu alt backing suna ca o matza plouata ( tzantzari) , stai si nu-ti vine sa crezi .Nu mai intelegi nimic ce s-a schimbat ?Aceiasi setare acelesi scule si suna complect altfel decat cum te asteptai.

 

Dupa acea lasi un ton la nimereala si schimbi soundul backgroundului dupa cel al chitarei caci altfel nu mai ajungi sa inregistrezi nimic .

 

Deci este o aiureala orice reteta , nu exista retete .Fiecare ton , ptr fiecare piesa trebuie setat separat si este foarte enervant si obositor.Reglezi si reglezi si nu mai ajungi sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.